Rezene Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024 Perşembe

Rezene Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Rezene, mutfakların vazgeçilmez baharatlarından biri olup, alternatif tıbbın da önemli bileşenleri arasındadır. İnsan sağlığına geniş bir yelpazede faydaları bulunmaktadır. Rezene çayı, rezene bitkisinin tohumlarından elde edilen bir içecektir. Çin, Hindistan ve Orta Doğu'da kullanımı çok eski tarihlere dayanmaktadır. Bu bölgelerde bitkisel bir ilaç olarak yüzyıllardır faydalanılmaktadır. Meyan kökünü andırıcı bir aromaya sahiptir ve kalsiyum, potasyum, fosfor gibi elementler bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. A ve C vitamini değeri de oldukça yüksektir. Rezene hem taze hem de kuru olarak tüketilebildiği için yılın her anında kullanımı mümkündür.

Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

1 fincan rezene çayı için 1 çay kaşığı rezene tohumu kullanmak yeterlidir. Tohumlar önce ezilir ve bir fincan kaynatılmış suyun içine eklenerek 10 dakika demlenir. Çay demlenip süzüldükten sonra limon ve bal eklenerek tatlandırılıp içilebilir. Sade olarak da tüketilebilir.

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemi: İçeriğinde ciddi miktarda diyet lifi içeren rezene çayı, sindirim sistemi sağlığını korur. Vücuda alınan gıdaların hızla moleküllere bölünmesini ve vücut tarafından kolay sindirilmesini sağlar. Bağırsak rahatsızlıkları için oldukça faydalı bir çaydır.

Kanser: Kanser hastalığının başlangıç aşamasında düzenli kullanıldığında tedavi edici özelliği olduğu bilinir. İlerlemiş kanser vakalarında etkisi az olsa da başlangıçta kullanıldığında kansere yol açan serbest radikalleri yok edebilir. Rezene tohumlarıyla hazırlanan rezene çayının bu alanda başarılı olduğu bilinir.

Kolesterol: İçeriğinde bulunan lifler kötü kolesterolün düşmesini, iyi kolesterolün ise artmasını sağlayarak kolesterol seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Bu sayede dolaylı yollardan kalp ve damar hastalıklarına karşı da iyi gelir.

Gaz Giderici: Rezene çayı gaz problemi yaşayan kişiler tarafından kullanıldığında anında çözüm sağlayabilir. İçeriğinde pek çok uçucu yağ bulunmaktadır. Uçucu yağların vücutta biriken gaz üzerinde ciddi anlamda olumlu etkileri vardır. Mükemmel bir antioksidan olduğu için bu alanda faydalıdır.

Kan Hücreleri: Rezene çayı kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasına katkıda bulunabilir. Bu anlamda faydası olan ender bitki çaylarındandır. İçeriğinde kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını sağlayacak bakır gibi faydalı bileşenler vardır.

Kan Basıncı ve Kalp Hızı: Gün içinde yaşanan stres gibi durumlar kan basıncını ve kalp atışını etkileyebilir. Vücuda bu alanda yardımcı olmak için rezene çayı kullanılabilir. Kalp hızını ve kan basıncını düzenleyici özelliktedir.

İdrar Söktürücü: Rezene çayı idrar söktürücü olarak kullanılabilir. Bu etkisi sayesinde vücutta biriken zararlı toksinlerin idrar yoluyla kolayca dışarı atılmasını sağlar.

Astım ve Bronşit: Rezene çayı astım ve bronşit gibi hastalıklara karşı kullanıldığında bu hastalıklar sebebiyle yaşanan semptomların hafiflemesini sağlar. Rahatsızlık boyunca günde bir fincan içmek yeterli olur.

Kemik Sağlığı: Rezene çayı vücutta geniş yelpazede faydalarından yararlanılan bir içecektir. Kemik sağlığını da koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Sinir Sistemi: Sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler bırakan bir çaydır. Sinirleri sakinleştirici etkisi bulunan rezene çayı, bu etkisi için günde sabah ve akşam olmak üzere 2 fincan tüketilebilir.

Kilo Verme: Bağırsak hareketlerini ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde kilo vermeyi kolaylaştıran bir bitki çayıdır. Kilo vermek için tek başına yeterli olmasa da bir diyet ve uygun bir egzersizle desteklendiğinde kilo verme sürecine katkıda bulunur.

Anne Sütü: Rezene çayının anne sütünü artırıcı etkisi vardır. Ancak sütün daha fazla olması için aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Aşırı tüketildiğinde hem anneyi hem de emen bebeği olumsuz etkiler.

Vücuda Kuvvet Verir: Rezene çayı içeriğinde bulunan antioksidan sayesinde vücudun kuvvetlenmesini ve birçok hastalığa karşı direnç kazanmasını sağlar. Parazit ve virüs gibi vücuda zarar veren etkenleri uzaklaştırır.

Antibiyotik: Rezene çayı doğal bir antibiyotik olarak antibiyotik tedavisi gerektiren hastalıklar için kullanılabilir. Ciddi hastalıklarda bile tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Ancak bu tarz hastalıklarda önce doktora danışılmalı ve tıbbi tedaviye destek amacıyla kullanılmalıdır.

Bebeklerde: Rezene çayının bebekler üzerinde sakinleştirici etkisi olduğu bilinir. Ara ara 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde bebeklere verilebilir. Ancak bu işlemin günlük olarak değil birkaç gün arayla yapılması gerekir.

Cilt Sağlığı: Rezene tohumunun cilt üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Cilt güzelliği için ekonomik bir yol olan rezene çayı, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cildin güzelliğini ve sağlığını korur. Deri enfeksiyonlarına karşı oldukça faydalıdır. Çayıyla akne ve sivilceler tedavi edilebilir. Ciltte oluşan alerji ve tahrişe karşı iyi gelir.

Göz Sağlığı: Göz ve çevresinde meydana gelen enfeksiyonlarla mücadele için kullanılabilir. Hazırlanan çay ılıdıktan sonra kullanılmalıdır. Bir parça pamuk çaya batırılıp göz kapağı üzerine kapatılır. Bir süre bekletildiğinde hem enfeksiyon hem de görme kusurlarına karşı çözüm sağlayabilir.

Ağız Sağlığı: Hazırlanan rezene çayı ağız sağlığı için de kullanılabilir. Çay soğuduktan sonra gargara suyu olarak kullanıldığında ağız içindeki bakterilerin yok olmasını sağlar. Ağızda oluşan aft tarzı yaralara ve diş eti sorunlarına karşı iyi gelir.

Rezene Çayının Zararları Nelerdir?

Rezene çayı aşırı tüketilmediği takdirde herhangi bir yan etkiye sebep olmaz. Fazla tüketilen rezene çayı mide bulantısı, kusma, baş ağrısı gibi şikayetlere yol açabilir. Beraberinde kalp çarpıntısı, ciltte dökülme, kızarıklık, nefes darlığı ve akciğerde ödem gibi sorunlara yol açabilir. Anne sütünü artırıcı etkisi olan rezene çayı, emzirme ve gebelik döneminde mutlaka hekime danışılarak tüketilmelidir. Bunun haricinde karaciğer, safra ve böbreklerde sıkıntı yaşayan kişiler çayın kullanımından kaçınmalıdır.

Rezene Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nane Limon Tarifi ve Malzemeleri

Nane Limon Tarifi ve Malzemeleri

Haber Bülteni