Hamilelikte Ihlamur İçilir mi?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Ihlamur İçilir mi?

Hamilelikte ıhlamur içilir mi, ıhlamur çayı sağlık üzerinde olumlu etkileri ve hoş aroması ile çok tercih edilen içeceklerden olsa da sıkça sorulan sorulardan biri hamilelikte ıhlamur içilir mi sorusuna karşı haklı olarak anne adayları içtikleri ve yedikleri her şeye karşı çok dikkatli ve temkinli yaklaşmaktadır tabi Olması gereken de budur. Hem bebeğin sağlığı hem de gebelik süre zarfında içinde herhangi bir sorunla karşılaşması açısından, bu davranış doğru ve önemlidir. Gebelik dışında rahatlıkla tüketilen bazı gıdaların, gebelik süresi içerisinde dikkatli tüketilmesi gerekebilir ve bitki çayları bu gruba da dahildir. İçinde pek çok etken madde bulunan bitki çayları, daha detaylı bir bilgi sahibi olmadan tüketmemek gerekir. Fakat ıhlamur bu gruba dahil değildir. Şu ana kadar hamilelikte hiçbir yan etkisi görülmeyen bu bitki çayı, çok fazla olmamak şartıyla tüketilebilir. Hamilelikte ıhlamur içilir mi sorusuna cevap verdikten sonra, bazı önemli hususlara denemekte fayda vardır. Örnek olarak hamilelik döneminde önceden hassasiyeti olmayan bazı yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet gelişme göstermişse, her şeye olduğu gibi ıhlamur çayına da dikkatlice yaklaşmak gerekir. Bu gibi durumlarda Uzman bir hekimin görüşleri ve tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmek en doğru davranış olacaktır.

Hamilelikte ıhlamur içilir mi konusunda öneriler

Özellikle nezle ve grip bulunduğu zaman kurtarıcı içeceklerden biri olan ıhlamur, limonla beraber içildiği zaman hem rahatlatıcı hem de iyileşmeye yardımcı bir rol oynar. Bilhassa nezle ve grip olunduğunda hamilelikte ıhlamur içilir mi etkileri nedir denilirse, cevap yine aynı olacaktır. Günde 1-2 fincan içilecek limonlu ıhlamur hamilelikte de olumlu etkiler bırakacaktır.

Ihlamurun sağlık üzerindeki etkileri nelerdir?

Ihlamurun normalde olduğu gibi hamilelikte de pek çok olumlu yönleri vardır. Bunların başında sinir sistemi üzerindeki rahatlatıcı etkisi geliyor. Ayrıca nezle, gribe ve öksürüğe karşı iyi geldiği bilinen ıhlamur bal ve limon eklenerek tüketildiği zaman, nefes yollarının rahatlatıp toksin atıcı özelliği ile hastalığı yenmeye yardımcı olur. Boğaz ve migren ağrıları içerinde kullanılan ve rahatlatıcı özelliği olan bu bitki hamilelikte de kullanılır. Fakat herhangi bir riske karşın hamilelikte ıhlamur içilir mi konusuyla alakalı doktordan onay ve bilgi alınmadığı sürece kullanmamaya özen gösterilmelidir.

Hamilelikte Ihlamur İçilirmi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nane Limon Tarifi ve Malzemeleri

Nane Limon Tarifi ve Malzemeleri

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6