Limon Melisa Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Limon Melisa Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Melisa Çayı

Limon Melisa Çayının Faydaları

Limon Melisa çayı, rahatlatıcı bir etkisi olan bitki çayı arayanlar için mükemmel bir tercihtir. Bu çayda yer alan etkin maddeler, gevşetici ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Yudum yudum içilen limon melisa çayı, tüketildiği anda rahatlama hissi sağlar. Limon melisa çayı içildikten beş ila on dakika sonra gerginlik hissi azalır.

İdrar yolu enfeksiyonu problemi olanlar için İbrahim Saraçoğlu, limon melisa çayının harika bir önleyici olduğunu belirtmektedir. Ayrıca, limon melisa çayı kalp spazmına karşı yararlıdır. Kalbinizde sıkışma veya sol yanınızda gerilme gibi şikayetleriniz varsa, İbrahim Saraçoğlu limon melisa çayı tüketmenizi önerir. Ancak, ciddi bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir hekime başvurmalısınız. Eğer ciddi bir şikayetiniz yoksa, hazırlayacağınız bir limon melisa çayı, kalp üzerindeki gerilmiş kasları kısa sürede gevşetir. Kalp spazmı geçirme olasılığı olanlar için İbrahim Saraçoğlu, bir ay boyunca günde iki kere limon melisa çayı tüketmelerini önermektedir.

Limon Melisa Çayının Diğer Faydaları

Limon melisa çayı, yaraların kapanmasında da yararlıdır. Yaraların hızlı bir biçimde iyileşmesi için limon melisa çayının ciddi bir faydası vardır. Ayrıca, bu çay göz tansiyonu için de yararlıdır. İbrahim Saraçoğlu, 35 yaşın altındaki insanlarda göz tansiyonu şikayeti için sadece limon melisa kürü önermektedir. Ancak, domates kürü ile birlikte kullanmanızda da yarar vardır.

Limon Melisa Çayının Hazırlanışı ve Kullanımı

Limon melisa çayının iki farklı yapılışı vardır. İkisinde de limon melisa çayı aynı şekilde hazırlanmakta, fakat günlük içilme sayıları farklılaşmaktadır. Limon melisa çayı, kaynayan bir bardak klorsuz suyun içerisine bir tatlı kaşığı kadar atılır. 5 dakika kısık ateşte, ağzı kapalı bir şekilde kaynatılır. 1-2 dakika bekletilip süzülür. Ilık tüketilir.

Göz Tansiyonu İçin Limon Melisa Kürü

İbrahim Saraçoğlu, göz tansiyonu için limon melisa kürü önerir. Yaklaşık 150 mililitre klorsuz su kaynatılır. Kaynatılmasının ardından, suyun içerisine bir tatlı kaşığı kadar melisa (3-4 gram) eklenir. Ağzı kapatılarak 5 dakika kısık ateşte kaynatılır. 1-2 dakika bekletilip süzülür. Ilıkken yavaş bir şekilde tüketilir.

Limon melisa kürü bir ayda günde iki kez uygulanır. Öğleden önce aç karna ve öğleden sonra aç karna tüketilir. Limon melisa çayı, her kullanımdan önce taze bir şekilde hazırlanmalıdır. Otuz beş yaş ve üzerindekiler için akşam yemeğinden yaklaşık olarak bir saat sonra, domates suyu kürü (bir çay bardağı taze sıkılmış domates suyu) de tüketilmelidir. Ağır durumda olanlarda ise limon melisa çayı bir ay kadar günde üç kez tüketilebilir. Şikayetlerinizin durumuna göre, kürü tekrar edebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken husus, makula dejenerasyonu şikayeti bulunanlar için limon melisa çayının gereği yoktur. Yalnızca taze sıkılmış domates suyu kürü yeterlidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Östrojen Hormonu Artırıcı Kür

İbrahim Saraçoğlu, idrar yolu enfeksiyonunu önleyici kür olarak limon melisa çayını önerir. Yaklaşık 150 mililitre klorsuz su kaynatılır. Kaynayınca içerisine bir tatlı kaşığı limon melisa (3-4 gram) konulur. Ağzı kapatılarak 5 dakika kısık ateşte kaynatılır. 1-2 dakika bekletilip süzülür. Ilıkken yavaş tüketilir. Limon melisa kürü bir ay boyunca günde üç kere tüketilir. Her defasında limon melisa çayı taze bir şekilde hazırlanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Buzlu Çay Tarifi ve Malzemeleri

Buzlu Çay Tarifi ve Malzemeleri

Sultan Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sultan Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ekinezya Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Ekinezya Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Soğan Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kış Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Kış Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Ender Saraç Zayıflama Çayı

Ender Saraç Zayıflama Çayı

Güncel

Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Bir Bardak Çay Kaç Kalori?

Bir Bardak Çay Kaç Kalori?