Zerdeçal Çayı Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zerdeçal Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Zerdeçal çayı, zerdeçal zencefiller familyasına ait olan bir baharat türüdür. Anavatanı Doğu Hindistan olsa da dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İçeriğinde potasyum, demir, magnezyum, B6 ve C vitaminleri barındırmaktadır. Eski yıllardan bugüne dek birçok hastalığın tedavisinde şifa olarak kullanılmaktadır. Başta kolon kanseri, meme kanseri ve cilt kanseri olmak üzere birçok kanser türünde, cilt yaralarını iyileştirmek için, damar tıkanıklığına karşı, kalp rahatsızlıklarında alternatif olarak iyileştirici etkisinden yararlanılabilir.

Zerdeçal Çayı Faydaları Nelerdir?

Romatizma Ağrıları: Romatoid artrit başta olmak üzere birçok romatizma hastalığına karşı iyi gelir. Aynı zamanda vücuttaki serbest radikallerle mücadele etmeyi kolaylaştırarak eklem ağrısı, iltihap ve diğer ağrılara karşı kullanılabilir.

Diyabet: Zerdeçal çayı çok şiddetli olmayan diyabet sorunlarına karşı kullanılabilir. Vücutta bir nevi insülin görevi görerek kan şekerini kontrol altında tutar. Tip2 diyabet hastalığını önleyici etki sağlar.

Kolesterol: Yapılan araştırmalara göre zerdeçal çayının kolesterolü dengelediği belirtilmiştir.

Bağışıklık Sistemi: Zerdeçal içeriğinde bağışıklık sistemini uyaran bir madde içermektedir. Bu madde bağışıklık sistemini, enfeksiyon, bakteri gibi radikallere karşı koruyucu etki sağlar. Soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklara karşı zerdeçal çayı içilerek rahatlama sağlanabilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Zerdeçal çay şeklinde içildiğinde kilo kontrolü sağlayabilir. Obezite ve kilo problemlerine karşı 1 çay kaşığı kadar zerdeçal kullanılarak hazırlanan çay düzenli olarak tüketilmelidir.

Sindirim Sistemi: Zerdeçalın safra kesesi üzerinde mükemmel etkisi vardır. Çay şeklinde içilebileceği gibi çiğ olarak da tüketildiğinde gaz, şişkinlik gibi problemleri giderebilir.

Karaciğer Sağlığı: Vücuttaki zararlı toksinleri temizleyici etkisi olan zerdeçal, aynı zamanda kan dolaşımını arttırır ve vücut ısısını korur.

Zerdeçal Çayının Diğer Faydaları Nelerdir?
 • Zerdeçal vücut için etkili bir antioksidan olduğundan vücut sağlığını koruyucu etki sağlar.
 • Zerdeçal çayı kan pıhtılaşma sorunlarına karşı iyi gelir.
 • Sinir ve kasları güçlendirir.
Zerdeçal Çayı Zararları Nelerdir?
 • Zerdeçal çayı bilinçli kullanıldığında vücuda herhangi bir zarar vermez. Bu nedenle bilinçli kullanmaya özen gösterilmelidir.
 • Kanama problemlerinde zerdeçal çayı tüketilmemelidir.
 • Zerdeçal çayı aspirin tarzı kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.
 • Aşırı kullanıldığında kan hücrelerine zarar verebilir.
 • Aşırı tüketim mide bulantısı ve kusmaya yol açabilir.
Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır?

Zerdeçal çayı hazırlamak için yarım tatlı kaşığı toz zerdeçal 1 su bardağı suya eklenerek kısık ocakta 10 dakika kadar kaynatılır. Ocaktan alındıktan sonra bir süzgeç yardımı ile süzülür ve içine bal ve limon dilimi eklenerek içilir. Gün içinde 2 defa içilebilir.

Zerdeçal Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karahindiba Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karahindiba Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Masala Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Masala Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kekik Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Kekik Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Yağ Yakan Çay Tarifi ve Malzemeleri

Yağ Yakan Çay Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6