Nane Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Nane Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nane çayı, nane yapından, suyunda, kurutularak yapraklarından yararlanılabilen bir bitkidir. Baharat olarak mutfaklarda birçok yemek ve içecek içinde kullanılır. Her haliyle çeşitli sağlık sorunlarına karşı ayrı ayrı kullanılabilecek bir bitkidir. Nane çayı kurutulmuş nane yapraklarından hazırlanır. Üzerinde birçok bilimsel çalışma yapılmış ve olumlu sonuçlara ulaşılmış nadir bitkiler arasındadır. Sakızlarda, ağız spreylerinde, diş macunlarında, şekerlerde naneye sıkça yer verilir. Kozmetik ürünlerin içerisinde de yaygın şekilde kullanılan bitkilerdendir.

Nane Çayı Nasıl Yapılır?

Nane çayı hazırlamak için kurutulmuş nane yaprakları kullanılır. Yaprakları kurutmak için sap kısımlarında ayrılır ve bir tepsi içinde 1 gün süreyle bekletilir. Çıtır çıtır kuruduktan sonra elle ufalanır. 2 su bardağı kaynatılmış suyun içine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş yapraklardan eklenip su ocaktan alınır. 10 dakika demlendikten sonra ve süzerek çay içilmeye başlanabilir.

Nane Çayı faydaları nelerdir?

Sindirim sistemi: Nane çayı farklı sindirim sorunlarına karşı tüketilebilir. Bu alanda yüzyıllardır faydalarından yararlanılmaktadır. Gaz, şişkinlik, mide rahatsızlıkları gibi pek çok sindirim sorununa karşı iyi gelir. Sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlar. Bağırsak hareketlerini güçlendirir. Hazımsızlığa ve şişkinliğe bağlı gelişen ağrıya karşı iyi gelir. Bunların haricinde ishal, irritabl bağırsak sendromu gibi hastalıklar içinde kullanılabilir.

Ateşi düşürür: Ateşi düşürmek için doğal bir ateş düşürücüdür. İçeriğinde bulunan mentol vücudun terlemesini ve devamında soğumasını sağlar. Vücuttaki toksinler ter yoluyla dışarı atılır. Bu sayede de ateş düşürücü etkisinden yararlanılır. Yüksek ateşe bağlı gelişen şikâyetleri de ortadan kaldırıcı etkiye sahiptir.

Stres: Hem zihinsel hem de bedensel strese karşı nane çayından faydalanılabilir. Yine içeriğinde bulunan mentol kasların gevşemesini ve gerilen kasların rahatlamasını sağlar. Yoğun bir günün ardından rahatlamak için gece yatmadan önce bir bardak içilip yatılabilir. Hem rahat bir uyku uyumayı hem de vücudun dinlenmesini sağlar.

Nefes kokusu: Nefes kokusu problemi yaşayan kişiler nane çayından yararlanabilir. Nane çayını düzenli içmek nefes kokusu problemini tamamen ortadan kaldırır.

Soğuk algınlığı: Soğuk algınlığına bağlı gelişen burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi problemlerde nane çayından yararlanmak mümkündür. Nane çayının bu tarz hastalıklar üzerinde olumlu etkileri vardır. Yapraklarıyla hazırlanan çay soğuduktan sonra göğüs bölgesine sürüldüğünde bu şekilde de etkisinden yararlanılabilir.

Adet ağrıları: Daralan kasları gevşetici etkisi olan nane çayı adet döneminde yaşanan ağrı hissini azaltır. Rahim duvarı ve bazı kaslar nedeniyle oluşan ağrı hissini hafifletir. Adet ağrıları için 2-3 gün düzenli olarak günde 1 fincan tüketildiğinde ciddi oranda rahatlama sağlar.

Safra ve karaciğer sağlığı: Nane çayı safra ve karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. Safra kesesinde oluşan ağrı ataklarını hafifletir. Safra taşlarının düşmesine yardımcı olur.

Kilo verme: Kilo vermek isteyen kişiler nane çayını diyet programlarına ekleyebilir. Nane çayı tüketimi açlığı bastırarak açlık süresini uzatır ve daha az yemek yemeyi sağlar. Bu sayede kilolardan kurtulmak mümkün olur. Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar.

Mide bulantısı ve kusma: Mide bulantısı ve kusma birçok hastalığa bağlı gelişebileceği gibi bazı durumlarda bağımsız olarak ortaya çıkabilir. Araba, uçak, vapur ile yapılan yolculuklardan önce tüketilmesi mide bulantısı ve kusma olasılığını büyük oranda düşürür.

Bağışıklık sistemi: Antibakteriyel etkisi olan nane çayı bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini ve hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlar.

Hafıza: Unutkanlık gibi sorunlar yaşayanlar nane çayından yardım alabilir. Nane çayının uzun süre düzenli tüketilmesi yetişkinlerde belleğin kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Bu etkisi araştırmalar sonucu da ispatlanmıştır.

Diş ağrısı: Diş ağrısına maruz kalındığında anlık çözüm yollarından biridir. Dişeti problemleri, ağız içinde oluşan yaralar üzerinde de faydalı bir çaydır.

Nane Çayı Cilde Faydaları Nelerdir?

Nane çayı sağlığa sunmuş olduğu bu faydalar haricinde cilt sağlığını da destekleyici etkiye sahiptir. Birçok cilt problemine karşı iyi gelir.

Yağlı cilt: İçeriğinde barındırdığı mentolün yağlı ciltleri tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Ciltte oluşan kir ve tozun temizlenmesini sağlar. Yağ bezlerinden üretilen yağın üretimini durdurur. Bu sayede cildin kusursuz bir görünüm kazanmasını sağlar.

Cilt tahrişi: Cildi hassas olan kişiler cilt tahrişine maruz kalıyorsa nane çayı doğal bir çözüm yoludur. Ciltte oluşan tahriş ve alerjinin yatışmasına olanak sağlar. Böcek sokması, cilt iltihabı ve ciltte oluşan yanma içinde kullanılabilir.

Akne tedavisi: Ciltte oluşan akne ve sivilceler için mükemmel bir tercihtir. Yağlı ve sivilce eğilimi olan ciltlerde düzenli kullanıldığında kısa sürede olumlu sonuçlar alınabilir.

Nane Çayı Zararları Nelerdir?

Reflü şikâyeti olanların nane çayı içmesi reflünün artmasına yol açabileceğinden önerilmemektedir. Herhangi bir hastalığa karşı kullanılan ilaçlar varsa doktora danışılarak kullanılmasında fayda vardır. Gün içinde fazla tüketimi aş ağrısı, kalp ritim bozukluğu, uyku problemleri ve iştahın kapanmasına yol açabilir. Gebelik dönemi için önerilmeyen bir bitki çayıdır. Yapılan bir çalışmaya göre gebelikte tüketilen nane çayının düşük riskini arttırdığı saptanmıştır. Nane çayı çocuklar içinde uygun değildir. Çocuklarda solunum sıkıntısına yol açabileceği düşünülmektedir.

Nane Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ender Saraç Zayıflama Çayı

Ender Saraç Zayıflama Çayı

Güncel

Enginar Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Çayı Tarifi ve Malzemeleri