Gebelikte Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte yeşil çay, Hamilelik sürecinde beslenme çok önemlidir. Gebelik sürecinde anne adayı bebeğinin sağlığı için bazı gıdalardan uzak dururken bazı gıdaları ise ölçüsünü kaçırmamak şartı ile tüketmesi gerekmektedir. Hamileliğin ilk aylarında bebeğin sinir sistemi gelişme gösterdiği için anne adayları yediklerine ve içtiklerine çok dikkat etmeli ve bu duruma çok özen göstermelidir.

Gebelikte Yeşil Çay Tüketilebilir mi?

Anne adayı ölçüsünü aşmamak şartı ile yeşil çay tüketebilir. Her şey de olduğu gibi bitkisel çayların da abartılarak tüketilmesi bebeğe olumsuz yansıyabilir. Hamilelik sürecinde anne adayı günde 2 fincan yeşil çay içebilir. Ancak anne adayı yeşil çay yerine daha faydalı gıdalar tüketmesinde yarar vardır. Yeşil çay antioksidan bakımından çok zengindir. Bu antioksidanlar ile vücuttaki hücre hasarları giderilir. Bazı uzmanlara göre yeşil çay kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon gibi hastalıklara iyi gelirken, bazı uzmanlara göre ise yeşil çayın fazla tüketimi vücuttaki folik asit oranını olumsuz etkilemektedir. Bu konuda farklı fikirler mevcuttur. Folik asit gebelik sürecinde alınması gereken en önemli besin değerlerinin başında gelmektedir. Hamilelik sürecinde yeşil çaydan uzak durulmasına dair kanıt çok azdır. Diğer çaylarda olduğu gibi yeşil çayda da kafein bulunmaktadır. Kafein gebelik sürecinde anne adayının uzak durması gereken maddelerin başında gelir. Bütün çaylar demirin vücut tarafından emilim seviyesini azaltmaktadır. Bu nedenle hamilelik sürecinde anne adayı çay yerine süt yahut evde yapılmış meyve sularını tercih etmeli ve tüketmelidir. Bu hem anne adayı için hem de bebek için daha faydalı olacaktır. Her şeyde olduğu gibi yeşil çay tüketiminde de anne adayı doktoruna danışmalı ve doktorunun tavsiyesi üzerine kullanmalıdır.

Yeşil çay içerisinde bulunan kafein kahveye kıyasla daha az seviyededir. Bundan dolayı anne adayları kahve yerine yeşil çayı tercih edebilmektedirler. Bazı araştırmalar sonucu yeşil çayın gebeliğin ilk 3 ayında fazla tüketilmesi bebeğin gelişimi bakımından zararlı olabilme ihtimalini ortaya çıkarmıştır. Hamilelik sürecinin ilk zamanlarında yeşil çayın fazla tüketilmesi folik asit emilim seviyesini aşağı çekebilir. Gerek gebelik öncesinde gerek ise gebelik sürecinin ilk 3 ayında vücuda alınmasının faydalı olduğu kanıtlanmış olan tek besin değeri folik asittir. Bu sebep ile hamile kalmadan önce hamileliğin ilk 3 ayında anne adayları yeşil çay tüketir iken ölçüyü aşmamak gerekir. Yeşil çay bebeğin düşme ihtimalini de artırabilir. Eğer anne illa yeşil çay tüketmek istiyor ise günde 2 fincadan fazla asla içmemelidir. Bu duruma çok dikkat etmelidir.

Gebelikte Yeşil Çay Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6