Bebekler İçin Rezene Çayı Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Bebekler İçin Rezene Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Bebekler için rezene çayı, birçok annenin tercih ettiği ve bebeğine rahat bir uyku sağlamak amacıyla kullandığı bir yöntemdir. Rezene çayının yetişkin ya da bebek olmaksızın çok sayıda yararı bulunmaktadır. Bebekler için etki alanı ise genellikle gaz giderici ya da anne sütünü artırıcı özellikleridir.

Bebeklerin rahatsız olmasına ve sürekli ağlamasına neden olan en büyük sorunlardan bir tanesi gaz problemidir. Bu problem içinse piyasada çok sayıda kimyasal ilaç bulunabilir. Ancak doğal yöntemlerden yana olan anneler, genellikle kimyasal ilaçlara alternatif olan ve daha az yan etkisiz yöntemler aramaktadır.

Bebekler için rezene çayı da tam olarak bu doğal yöntemlerden bir tanesidir. Rezenenin içerisinde bulunan gaz gidermeye yardımcı mineraller, bebeğin bünyesinde rahatlama yaratarak hazımsızlık problemini azaltır.

Aynı zamanda rezene çayının anne sütünde bulunan faydalı besin ögelerini artırıcı özelliği bulunduğu için annelerin kullanması da tavsiye edilmektedir. Elbette ki anneden yine bebeğe geçecek olan bu yöntemde asıl fayda sağlanması amaçlanan birey yine bebeklerdir. Süt kesilmesi yaşayan ve bebeğini yapay mamalarla doyurmak istemeyen her annenin mutlaka denemesi gereken etkili yollardan bir tanesidir.

Bebekler için rezene çayının etkili bir yöntem olduğu muhakkaktır. Ancak henüz çok küçük olan ve gaz sancısı yaşayan bebeklerde, rezene çayına başvurulması ile ilgili değişik teoriler bulunmaktadır. Bazı Uzman hekimler, rezene çayının herhangi bilinen bir yan etkisi ve zararı görülmediği için 10 günlük bebeklere dahi verilebileceğini söylerken, bazıları bunun tersine bebekler için rezene çayına başlamadan önce biraz sabredilmesi gerektiği ve belirli bir büyüme süresinden sonra bu yönteme başlanabileceğini savunmaktadır.

Her anne için bebeğinin acı çekmesi ve ağlaması dayanılamaz bir olaydır. Ancak bebeğin gaz sancısı ileri derecede olmayan ve beklenebilecek bir düzeyde ise çok küçük bebeklerde, gazın doğal yoldan çıkmasını beklemek daha sağlıklı ve emniyetlidir. Henüz çok yeni olan bebeklerin gaz sorununu çözmek için, rezene çayını annenin içmesi ve emzirme yolu ile bebeğe geçmesini sağlaması yöntemi denenebilir.

Bebekler için rezene çayı özellikle 2- 4 aylık bebeklerde şiddetli olarak görülen kolik gaz probleminin giderilmesinde büyük yardımcıdır. Rezene çayı eşliğinde doğru birkaç egzersiz hareketinin bebeğe yaptırılması ve rahat gaz çıkardığı pozisyonda bekletilmesi bebeğin kısa süre içinde rahatlamasını sağlar.

Piyasada bebekler için rezene çayı üreten birçok hazır marka vardır. Eczanelerden bulunabilecek bu ürünler, hazır olarak bebeğe verilebileceği gibi aktarlarda satılan rezene bitkisini alıp evde demledikten sonra da bebeğe içirilebilir. Bebeğin sağlığı açısından her iki durumda da alınan ürünün kaliteli ve hijyenik olmasına dikkat etmekte fayda vardır.

Bebekler için rezene çayının belirlenen bir yan etkisi görülmemiştir. Bebeğin rezene içinde bulunan herhangi bir maddeye alerjisi olmadığı takdirde gönül rahatlığı ile içirilebilir. Ancak aşırı kullanımlarda bebeğin iştahında azalma görülebilir. Doğal beslenme dengesinin önüne geçmemek için standart ve ideal miktarlarda içirilmesi gerekir. Aksi halde gaz sorunu giderilse ve bebek rahatlasa dahi, gelişim metabolizmasına engel olabilecek bir durum ortaya çıkabilir. Zira bebeklerin özellikle ilk 6 ay vücuda aldığı besin türü ve aldığı miktar gelişim süreci için büyük önem arz etmektedir.

Rezene çayını her kullanımda değiştirmek ve yerine yenisini demlemek hem çayın özelliğini kaybetmemesi açısından hem bebeğin bayat besinlere maruz kalmaması açısından önemlidir. Normal çay demleme mantığıyla hazırlanan bir karışım olduğu için bu ayrıntıyı uygulamak çok kolaydır.

Bebekler İçin Rezene Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Buzlu Çay Tarifi ve Malzemeleri

Buzlu Çay Tarifi ve Malzemeleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ödem Atıcı Çay Tarifi ve Malzemeleri

Ödem Atıcı Çay Tarifi ve Malzemeleri

Zerdeçal Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Zerdeçal Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Okaliptus Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Okaliptus Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Ihlamur İçilir mi?

Hamilelikte Ihlamur İçilir mi?

Ihlamur Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ihlamur Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Güncel

Bir Bardak Çay Kaç Kalori?

Bir Bardak Çay Kaç Kalori?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6