Karabaş Otu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Karabaş Otu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karabaş otu çayı, ülkemizde yetişen ve bu nedenle de çok tüketilen bir bitki çayıdır. Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde çok yaygın bir şekilde yetişmektedir. Genellikle boyu bir metreye kadar uzayan ve üzerinde meyvelere benzeyen yapılar bulunmaktadır. Bu bitki çay amacı ile kullanılacak ise kesinlikle kurutulmalıdır ve bu şekilde kullanılmalıdır. Bir diğer adı ile "İspanyol lavantası" olarak da bilinmektedir. Bu bitkinin kokusu, çayı yaptıktan sonra da hissedilebilmektedir. Bu nedenle kokusu ayrı bir hava katmaktadır.

Karabaş bitkisinin üzerinde pembe ve mor renklerde çiçekler bulunmaktadır. İnsanlarda birçok faydası nedeni ile tüketilse bile bazı insanlar bu ot ile yapılan çayın lezzeti nedeniyle ya da kokusu nedeni ile tüketmektedir. Eğer siz de karabaş otu çayını kullanmak isterseniz mutlaka faydalarını da bilerek kullanın. Zaten birçok faydası ile ve bu faydaların bazıları hemen görüldüğünden dolayı siz de bu bitkiyi tüketme taraftarı olacaksınız.

Karabaş Otu Çayının Faydaları Nelerdir?
  • Karabaş otu çayının en büyük özelliklerinden bir tanesi düzenli olarak kullanıldığında insanlarda hafıza güçlendirici bir etkisinin olmasıdır. Özellikle unutkanlık sorununu nedeni bilinmemesine rağmen yaşayan insanlarda karabaş otuçayı kullanılmalıdır.
  • Yine özelikle aç karınla tüketildiğinde hızlıca kana karışarak kan akışını arttırır. Bu nedenle dolaşım problemleri nedeni ile oluşan ağrıları ciddi anlamda ortadan kaldıracaktır. Bu etkiyi hızlı görmek için aç karınla tüketilmelidir.
  • İnsanlarda gösterdiği bir diğer fayda ise damar tıkanıklığında olan etkisidir. Sürekli kullanımlarda damar tıkanıklığının engellenmesinde büyük etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle damar tıkanıklığı olan kişiler de bu çayı kullanmalıdır.
  • Özellikle buharının solunması durumunda baş ağrılarını ciddi anlamda azalttığı gibi sinirlerinizin yatışmasında da etkisi olacaktır. Kısaca bu etkisi ile ciddi anlamda rahatlamanızı sağlayacaktır.
  • Başta çocuklar olmak üzere yetişkinlerde de görülen idrar yolu enfeksiyonlarında olumlu etkileri vardır. Bazen iyileşmek bilmeyen bu rahatsızlıkta hızlı etkileri insanları şaşırtmaktadır.
  • Son olarak önemli faydalarından biri de insanlarda antioksidan etkisi nedeni ile oluşturduğu etkilerdir. Bu etkiler sayesinde üzerinizde büyük faydaları olacaktır.
Karabaş Otu Nerelerde Kullanılır?

Karabaş otu, sadece çay yapılarak değil farklı alanlarda da insanlar için fayda göstermektedir. Kozmetik ürünlerin içerisinde bir miktar da olsa karabaş otundan alınan enzimler ve yağlar eklenmektedir. Yani kozmetikte de bu ot kullanılmaktadır. Bunun yanında kas gevşetici ilaç yapımında da bu ilaç ciddi anlamda kullanılmaktadır. Son olarak bir diğer kullanım alanı ise parfüm yapımıdır. Kokusunun çok hoş olması nedeni ile karabaş otundan parfüm üretimi birçok işlemle birlikte yapılmaktadır.

Karabaş Otu Çayının Yan Etkisi Var mıdır?

Karabaş otu çayının hamileler, çocuklar ve yaşlıların haricinde ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. Ancak günde 500 ml miktarının üzerinde kullanılan karabaş otu çayı, mide bulantısı başta olmak üzere sindirim sorunlarına neden olabilmektedir. Ancak bazı insanlarda 1 litre bile tüketilse herhangi bir soruna neden olmamaktadır. Bu durum kişiden kişiye değişebilir. Bazen de bu bitki çayı çok tüketildiğinde çarpıntı yapabilir. Genellikle kısa süreli çarpıntılar oluşur.

Karabaş Otu Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni