Hamilelikte Adaçayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Adaçayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte adaçayı, bebek bekleyen bir anne olarak, hamileliğiniz esnasında bitkisel çay içmenin zararı olup aklınıza takılabilir. Bu tür aklınıza takılan düşünceler, kimi zaman önemsiz, kimi zamanda oldukça önemli olabilir. Bunun yanında bazı bitki çayları, hamilelik kadınları rahatlatırken, bazıları da bu zorlu dönemi çok daha riske sokabilmektedir. Mutfaklarımızda yaygın bir lezzet olarak tükettiğimiz adaçayı, asırlar boyunca çeşitli sağlık problemleri için bir bitkisel ilaç olarak tüketilmiştir. Özellikle soğuk kış aylarında sımsıcak tadı ile hem bizleri ısıtır hem de grip ve enfeksiyonlara karşı korur.

Hamilelikte adaçayının faydaları nelerdir?
 • Adaçayı, bazı rahatsızlıkları tedavi etmek için asırlardır sağlık alanında kullanılır. Akdeniz medeniyetleri, hafızayı güçlendirmek, doğumları artırmak, süt veren anneden tıkanıklığı minimuma indirmek için adaçayı tüketirdi. Adaçayı bitkisi, boğaz ağrısı, öksürük, özellikle de larenjit veya farenjit gibi hastalıklarda, gargara olarak tüketildiğinde önemli bir işleve sahip olurdu. Adaçayını taze demlenip tüketilirse de aynı etkiyi gösterir.
 • Aşırı terleme ve anksiyete gibi rahatsızlıkları da tedavi edebildiğine inanılıyor. Bilim insanları ise gebelik sırasında anne adaylarının bu durumlarda daha dikkatli olmaları gerektiğini söylemekte ve hamilelik süreçlerinde bu durumlardan herhangi birinin tedavisi için adaçayı kullanmamaları gerektiğini anne adaylarını uyarmaktadır.
 • Adaçayı gibi diğer bitkisel çaylarda; kalsiyum, magnezyum ve demir gibi temel besinleri sağlamalarına rağmen, gebelik sırasında tüketmek zararlı olabilir. Kafeinsiz sıcak içecek olarak tüketilen bitkisel çaylar, hamilelik sırasında sigara ve kahve tüketen anneler için güvenli bir alternatif gibi görünüyor.
Hamilelikte adaçayının zararları nelerdir?
 • Birçok bitkisel çay veya takviyeleri gibi adaçayı da çocuk sahibi olacak annelere bazı yan etkilere neden olabilir. Bilinen yan etkiler ağızda ve dudaklarda kuruluk, ağızda tahriş ve iltihaplanma gibidir.
 • Adaçayının çok fazla tüketilmesi karın ağrısı, kusma veya baş dönmesi gibi yan etkilere sebep olabilir. Az durumlarda, bitkinin yüksek dozlarda alınması nedeniyle epileptik nöbetlere sebep olabileceği ya da karaciğere zarar verebileceği unutulmamalıdır. Bu yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız, derhal doktorunuza görünün.
 • Özellikle de hazır ve poşetlenmiş bitki çayları ve tabi ada çayı, birçok Uzman insana göre hamilelik sırasında zararlı olabileceği düşünülmektedir. Hamilelik durumunda adaçayı kullanımının güvenliği ve etkinliğini saptamak için çok daha fazla bilimsel çalışma gerekmektedir. Hamile anne adayları için kullanım tavsiyeleri halen net olarak aydınlanmasa da böbrek hastalığı, diyabet ya da epilepsi gibi rahatsızlıklarınız varsa, adaçayı kullanmaktan muhakkak uzak kaçınmak zorundasınız.

Hamilelikte Adaçayı Yorumları

soru

Sİmge

18 Nisan 2024 Perşembe

Bazı çaylar hamileyken önerilmiyor adaçayı hamilelikte tüketilirse bebeğe bir zararı olur mu?

Cevap yaz
cevap

Rüsti

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Simge Hanım, başta ada çayı olmak üzere diğer birçok bitki çayı hormonsal olarak etkilere neden olduğu için hamilelik döneminde bu bitki çaylarından uzak durmanız tavsiye edilmektedir.

cevap

Altınışın

01 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba genelde hamilelikte bitki çayını önermiyor doktorlar.Özellikle papatya ve rezene çayı.Fakat günde bir bardak adaçayının bir zararı olmayacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ender Saraç Zayıflama Çayı

Ender Saraç Zayıflama Çayı

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6