Buzlu Çay Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Buzlu Çay Tarifi ve Malzemeleri

Buzlu çay, Amerika'da kavurucu sıcak havalarda çaylarını satmakta zorlanan Richard Blechynden, çayı soğutulmuş olarak sunmayı akıl eder. Kökeni Amerika tarihli olan ice tea yani buzlu çay kavramı işte bu tesadüfle ortaya çıkar. Buzlu çay resmi olarak Türkiye piyasasında tüketicinin beğenisine ilk kez 1994 senesinde Lipton ice tea olarak sunuldu. Daha sonra Coke ve Nestle ortaklığı olan Nestea Türkiye piyasasına sürüldü. İlk piyasaya sürüldüğü zaman alüminyum kutu da dahil çeşitli ambalaj ürünlerinde satışa sunuldu. Lipton ice tea ve Nestea 3 yıl gibi kısa bir sürede düşük satış rakamlarını göz önünde bulundurarak ülkemiz piyasasından çekildiler.

1999 senesinde Lipton ice tea teneke kutularda tekrar Türkiye piyasasına girdi. Özellikle kent kesimlerinde büyük bir rağbet gördü ve hızlı bir büyüme sağladı. 1994 senesinde piyasaya ilk girdiği zamana göre 15 kat daha fazla iş hacmi oldu. Nestea de piyasanın hacmini göz önünde bulundurarak 2002'de Türkiye'de buzlu çay piyasasına giriş yaptı. Buzlu çay ya da diğer adı ile ice tea, genelde uygun bir bardakta buzlu olarak servis edilen soğuk bir çay türüdür. Şekersiz ve şekerli olarak tercih edilebilmektedir. Limon, şeftali, çilek, mango, karpuz, kavun, bergamot, nane gibi meyve aromaları içerebilmektedir. Ayrıca paketli olarak satışı yapılan bir içecek olarak da fazlaca popülerdir. Özellikle bu alanda Lipton ve Nestea dünya genelinde en ünlü yakın zamanda da ülkemizde Çaykur firmasının Didi markası buzlu çay sektöründe lider firmalardır. Genelde çay yapraklarının aroma özü alınarak imal edilmektedir. Ülkelere göre değişik şekillerde tüketilebilmektedir. İsrail, Amerika ve Meksika da Nestea diyet olarak da piyasalarda üretici tarafından tüketiciye arz edilmiş ve büyük beğeni toplamıştır. Özellikle İsrail de Nestea Coca Cola'nın ürettiği bir marka olmasına rağmen koladan daha fazla tüketilir.

Evde buzlu çay nasıl yapılır?

Buzlu çay yapımı oldukça basittir. Üstelik buzlu çay tarifinizi istediğimiz şekilde uyarlayabiliriz. İsteğinize göre çayınızı demli ya da açık demleyin. Tercihinize göre içine istediğiniz meyveleri (Taze ya da kuru olarak) içine atıp istediğiniz gibi tatlandırın ve de soğumaya terk edin. Her çeşit buzlu çay tarifini zevkinize göre yapabilirsiniz. Ana malzemeleriniz olduğu takdirde tat değişikliğinde yaratıcılığınızı istediğiniz gibi konuşturursunuz.

Ana malzemeler

Çayınızı her zamanki demleyiniz, Soğuması için bir sürahiye dolduralım,1 litre soğumuş çaya 1 yemek kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı Pekmez veya yarım çay kaşığı stevia ve limon suyu eklediğinizde buzlu çayınız hazır. Buzlu çayınızı hazırlarken üzerine taze nane ya da fesleğen serpiştirerek servis ederseniz estetik ve lezzet olarak değişiklik yaratabilirsiniz.

Buzlu Çay Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Isırgan Otu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alıç Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Alıç Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Emziren Anne Ihlamur İçebilir mi?

Emziren Anne Ihlamur İçebilir mi?

Ender Saraç Zayıflama Çayı

Ender Saraç Zayıflama Çayı

Okaliptus Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Okaliptus Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6