Metabolizma Hızlandırıcı Çay
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Metabolizma Hızlandırıcı Çay

Metabolizma hızlandırıcı çay, Metabolizma hızlandırmak için günümüzde özellikle kilo sorunu yaşayan kişiler büyük çaba harcamaktadır. Çünkü çoğu kişi egzersiz yapmaya yeterince vakit ayıramamakta ve fazla kilolar ile mücadele etmektedir. Yeterince egzersiz yapmayan çoğu kişi metabolizmayı hızlandırma yollarına başvurmaktadır. Bu aşamada devreye metabolizmayı hızlandırıcı çaylar girmektedir.

Hızlı çalışan metabolizma egzersize ihtiyaç duymadan vücuda alınan kalorinin yakılmasına, dolayısı ile kilo vermeye yardımcı olur. Metabolizma hızlandırıcı çaylar arasında en popülerleri yeşil çay, tarçın çayı, mate çayı, zencefil çayı ve oolong çayı olarak sıralanabilir.

Metabolizma Hızlandırıcı Çaylar

Yeşil Çay: Antioksidan bakımından zengin içeriğe sahip olan yeşil çay yapılan araştırmalara göre metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Yeşil çayın içerisinde yer alan kafein metabolizmanın daha aktif çalışmasını sağlar. Kilo vermeye yardımcı olan yeşil çay, yemeklerden sonra tüketildiğinde kan şekerinin daha ağır yükselmesini sağlar ve dolayısı ile iştahı kapatır.

Tarçın Çayı: Tarçın vücut ısısını arttıran nadir baharatlar arasında yer alır. Metabolizmayı hızlandırıcı etki sağlayarak yağ yakımını kolaylaştırır. Tarçın çayı kabuk ya da toz tarçın kullanılarak hazırlanabilir.

Mate Çayı: Zayıflatıcı çay olarak kullanılan yaygın çaylardan biri de mate çayıdır. Güney Amerika'da yetişmekte ve ismi ile aynı ağaçtan üretilen mate çayının uyarıcı etkisi vardır. Metabolizmanın daha aktif çalışmasını ve dolayısıyla kilo vermeyi sağlar.

Zencefil Çayı: Damar genişletici özelliği olan zencefil, kan akışını hızlandırarak vücut ısısını arttırır. Metabolizmayı hızlandırıcı etki sağlar. Kilo vermeye yardımcı olan bir diğer özelliği de sindirime sağladığı faydadır. Kabızlığa iyi gelir ve safra üretimini arttırır.

Oolong Çayı: Yapılan araştırmalara göre oolong çayı da metabolizmayı hızlandırıcı çaylar arasında tüketilebilir. Vücutta enerji kaynağı olarak yağları kullanarak kilo vermeye yardımcı olur.

Beyaz Çay: Beyaz çay da tıpkı yeşil çay gibi vücuda gıdalar yolu ile alınan yağların depolanmasını önleyici etki yaratır. Metabolizma hızını arttırarak kilo vermeyi kolaylaştırır.

Metabolizma Hızlandırıcı Diğer Çay Tarifleri

Tarif-1) Malzemeleri
 • 1 avuç nane yaprağı
 • 8 fincan demlenmiş yeşil çay
 • 1 tane mandalina
Hazırlanışı: Tüm malzeme cam bir kavanoz ya da sürahiye alınarak 1 gece boyunca bekletilir. Ertesi gün hazır hale gelen çaydan günde bir bardak olacak şekilde içilir. Hazırlanan çay metabolizmanın daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.

Tarif 2) Malzemeleri
 • 2 tane orta boy yeşil elma
 • 1 tane kabuk tarçın
 • 1 kahve kaşığı karabiber
 • 1 kahve kaşığı karanfil
 • 1 tane limon
Hazırlanışı: Elma ve limon iyice yıkandıktan sonra dört eşit parçaya bölünür. Uygun bir tencereye 3 litre kadar su eklenerek üzerine elma ve limon parçaları eklenir. Orta hararetli ocakta limon ve elma özleşene kadar kaynatılır. Ardından karışım cam bir kavanoza alınarak içine diğer malzemeler eklenir ve kavanozun ağzı sıkıca kapatılarak güneş görmeyen bir yerde 3 gün dinlendirilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra metabolzima hızlandırıcı çay günde 1 su bardağı olacak şekilde içilir.

Metabolizma Hızlandırıcı Çay Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Güncel

Detoks Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Detoks Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6