Enginar Çayı Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Enginar Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Enginar çayı, Uzak Doğu kültüründe yüzyıllardır kullanılan ve pek çok yararı olduğu bilinen bir çaydır. İçerisinde bulunan protein, zengin mineraller ve vitaminler ile sağlık üzerindeki olumlu etkileri sayesinde, artık Avrupa başta olmak üzere, tüm dünya ülkelerinde tüketilmeye başlanmıştır. Enginarın tamamını kurutarak ya da sadece yapraklarından yapılan enginar çayı, hazır bir şekilde kolaylıkla bulunabilmekte ve istenirse evde de hazırlanabilmektedir.

Enginar Çayının Faydaları Nelerdir?

Özellikle karaciğer dostu olarak bilinen enginar çayı, her türlü karaciğer rahatsızlığında kullanılabilir ve düzenli kullanım sonucu çok olumlu etkiler alınmaktadır. Aynı zamanda iltihap önleyici bu çay, içinde antibakteriyel olan pek çok etken maddeye sahiptir. Bu sebeple bulaşıcı hastalıklara karşı ve enfeksiyonlarda, bünyenin daha güçlü olmasına yardımcı olmaktadır.

Enginar çayı, mide rahatsızlıklarında ve hazım zorluğu çeken kişiler için de önerilen ve etkili olan bir çaydır. Özellikle çocuklar üzerinde hiçbir yan etkisi olmadan kullanılabilen bu çay, mide bulantısı kusma ve karın ağrılarında çocuklara rahatlıkla verilebilir.

Kalp ve damar sağlığını korumada, kötü kolesterolü düşürerek yardımcı olan enginar çayı, her yaşta kullanılabilen ve kullanılması tavsiye edilen bir çaydır.

Enginar Çayı Nasıl Yapılır?

Enginar çayı, hazır bulunabileceği gibi rahatlıkla evde de yapılabilen bir çaydır. Evde hazırlanışında dikkat edilecek en önemli unsur, enginarın tam ortasındaki dikensi tüylü kısmın, iyice temizlenmesidir. Bu şekilde temizlendikten sonra yaprakları ile içi ister taze iken, istenirse de kurutularak kullanılabilir. Demlenirken üzerine kaynamış su dökülmeli ve kaynatılmadan on dakika demlenmesi beklenerek tüketilmelidir. Tatlandırmak için şeker yerine bal kullanılması önerilen enginar çayı, günde bir iki fincan içilebilir.

Hazmı kolaylaştırmak için yemeklerden yarım saat sonra kullanılması daha etkili olacağı gibi, eğer karaciğer probleminiz varsa sabah aç karnına içilmesi önerilmektedir. Çocuklar üzerinde iştah açıcı etkisi de olduğundan, eğer çocuğunuzda iştah problemi varsa, sabah kahvaltılarında rahatlıkla enginar çayı kullanabilirsiniz.

Enginar Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6