Alıç Çayı Tarifi ve Malzemeleri
19 Haziran 2024

Alıç Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Alıç Çayının Tarihçesi ve Geleneksel Kullanımı

Alıç çayı, özellikle kalp sağlığını korumak için içilen bitkisel çaylar arasında önemli bir yere sahiptir. Almanya ve Avusturya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde geleneksel olarak kullanılır. Yazılı kaynaklara göre, Amerikalı doktorlar 1800'lü yılların başlarında alıç ağacı yapraklarını ve meyvelerini kan dolaşımı değişiklikleri ve solunum yolu hastalıklarını tedavi etmek için kullanmışlardır.

Alıç Çayının Faydaları

Bugün ise alıç ağacı yaprakları ve meyveleriyle yapılan çay, kalp ve damar sağlığını korumak için popüler olarak tüketilmektedir. Ancak bu konuda kesin bir faydasının bulunduğunu söyleyebilmek için daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç vardır.

 • Kalp krizi riskini düşürür.
 • Kan dolaşımını iyileştirir.
 • Göğüs ağrısına iyi gelir.
 • Yüksek tansiyonu azaltır.
 • Damarlarda plak oluşumunun önüne geçer.
 • Baş ağrısına iyi gelir.
 • Sakinleştirici etkisi vardır.
 • Kas spazmlarına iyi gelir.
Alıç Çayı Hazırlanışı

Alıç çayı yapmak için ağacın yaprakları ve meyveleri kullanılır. Bitkinin en fazla yararı bulunan kısmı olarak yapraklar gösterilir. Ancak meyveleri de çaya tat vermek amacıyla kullanılabilir. Hatta bazı tariflerde yalnızca meyveleri kullanılır. Tavsiyem, eğer bulabilirseniz çayınızı hazırlarken meyve ve yapraklardan az bir miktar kullanmanızdır.

2-3 bardaklık alıç çayı yapmak için 1-2 çay kaşığı kurutulmuş yaprak ya da 2-3 çay kaşığı kurutulmuş ve ezilmiş alıç meyvesi yeterli olacaktır. Seçtiğiniz birini ya da tümünden bir parça kaynamış suya koyun ve 15-20 dakika demlenmesini bekleyin. Bazı beslenme uzmanları alıç yapraklarının iştahı azalttığını söylüyor, eğer diyet yapıyorsanız iştahı düşürmek için alıç yapraklarıyla hazırlanmış salata yemeyi deneyebilirsiniz.

Alıç Çayının Sağlığa Yararları

Kan Dolaşımı

ABD merkezli Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi (National Center for Complementary and Alternative Medicine) raporlarına göre, alıç bitkisi kan dolaşımını artırarak organlara daha fazla oksijen gitmesine yardımcı olur. Bu sebeple kan dolaşımına bağlı el ve ayak üşümesi sorunu yaşayanlar için önerilen bitkiler arasında bulunur.

Kalp Sağlığı

Alıç bitkisinin geleneksel olarak kalp hastalıklarına karşı kullanımı, son yıllarda bazı bilimsel araştırmalarca desteklenmektedir. Alıç bitkisinde yer alan antioksidanların kasları ve damarları rahatlattığı ve böylece anjin, ateroskleroz, konjestif kalp yetmezliği ve hipertansiyon hastalarında kalp krizi riskini düşürdüğü bu araştırmaların sonuç raporlarında bulunmaktadır.

Damar Tıkanıklığı

Kalp krizi ve felcin başlıca nedenlerinden biri olan damarlarda meydana gelen plak (ateroskleroz) seviyesi alıç bitkisiyle azaltılabilir. Maryland Tıp Merkezi'ne göre, düzgün bir beslenme programı ve düzenli egzersizle beraber alınan alıç, damar tıkanıklığı miktarını ve buna bağlı olarak gelişen diğer hastalıkları önemli seviyede düşürmenize yardımcı olabilir.

Baş Ağrısı

Bitkinin damarları genişleten ve kan dolaşımını artıran özelliği, kronik baş ağrısı şikayetlerini azaltabilir. Ayrıca bitkinin sakinleştirici etkisi strese bağlı baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Alıç Çayının Yan Etkileri

Alıç çayı ile ilgili ciddi bir yan etki olmamasına karşın, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, kaşıntı, çarpıntı gibi bazı yan etkiler görülebilir. Gebelik ve emzirme döneminde alıç çayı alınması önerilmemektedir. Alıç bitkisi, kan inceltici ilaçlar ve yüksek tansiyon ilaçlarıyla etkileşime geçerek bu ilaçların etkisini istenmeyen boyutlara taşıyabilir. Bu sebeple düzenli bir şekilde ilaç kullananlar, alıç çayı içmeye başlamadan önce doktora başvurmalıdır.

Alıç Çayı Yorumları

soru

sevda okumuş

20 Nisan 2024 Cumartesi

alıç çayı kullanan varmı kalpde damar tıkanıklıgına iyi geldigini ögrendim kullanan varsa yazarmısınız

Cevap yaz
cevap

Hıfziye

24 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba sevda hanım, alıç çayı kan dolaşımını hızlandırarak organlara daha fazla oksijen gitmesini sağlayarak damar ben kalp sağlığına yardımcı olur. Bu şekilde anjin, konjestif kalp yetmezliğine karşı kalp krizi riskini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Düzenli bir şekilde günde 2 bardak tüketmek faydalıdır. Geçmiş olsun.

cevap

Dalan

07 Eylül 2018 Cuma

Merhaba Sevda Hanım, eğer herhangi bir bitkisel alerjiniz yok ise kesinlikle bu bitki çayını kullanmanız tavsiye edilmektedir. İlk seferde beklenen faydalar görülmese bile kesinlikle uzun süreli kullanımlarda beklenen etkileri görebilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bir Bardak Çay Kaç Kalori?

Bir Bardak Çay Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Kekik Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Kekik Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Karanfil Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Karanfil Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Sultan Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sultan Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Seylan Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Seylan Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Ihlamur İçilir mi?

Hamilelikte Ihlamur İçilir mi?

Metabolizma Hızlandırıcı Çay

Metabolizma Hızlandırıcı Çay

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6