Gebelikte Rezene Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Rezene Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte rezene çayı, bitki çayları özellikle de kış aylarında hemen herkesin tükettiği, siyah çaya oranla sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Kış aylarında bazı hastalıklardan korunmak ya da iyileşmek için mutlaka bitki çaylarından faydalanırız. Gebelikte ise bitki çayları oldukça faydalı ancak bir o kadar da dikkatle kullanılması gereken çaylardır. Çünkü hamilelik sürecinde anne adayları diğer zamanlara oranla yediklerine ve içtiklerine ve tabi ki kendilerine çok daha fazla dikkat etmelidirler. Bu süreçte anne adayları aşırıya kaçmadan bitki çaylarını tüketebilir. Adı her ne kadar bitki çayı olup zararsız gibi görünse de bu bilgi tehlikeli ve yanlıştır. Uzmanlar ve yetkililer bu konuda gebeleri uyarmakta ve aslında bu dönemde alınması doğru olmayan bazı bitki çaylarının hamilelik sürecini zora soktuğunu hatta düşüklere neden olabildiğini açıklamaktadırlar. Hamilelik süresince uzmanlara ve jinekologlara göre yeşil çay, karanfil çayı, kekik çayı, tarçın çayı, sinameki, yasemin, kimyon çayı, maydanoz çayı gibi çayları tüketmek doğru değildir. Çünkü bu çaylar rahim kasılmasını uyarıcı ve benzeri etkilere sahip olma özelliği ile hamilelikte çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Tüketilmesinde hiçbir sakınca olmayan (Fazla tüketilmediğinde) ve hatta bebek gelişimine, anne sağlığına faydalı olan çaylar ise ahududu, nane ve limon çayı, zencefil, ıhlamur çayı, elma çayı, portakal çayı, kuşburnu çayı, papatya çayı ve tabi ki rezene çaylarıdır. Şimdi makalemizin konusu olan gebelikte rezene çayının faydalarına geçelim.

Gebelikte rezene çayı ve faydalar

Rezene maydanozgiller familyasından bir bitki olup ana vatanı Akdeniz ve yakın Doğu ülkeleridir. Daha çok kayalık ve kurak yerlerde yetişmekte olan bu bitki sağlık için oldukça faydalıdır. Rezene çayının sakinleştirici özelliği hemen herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle stresli bir hamilelik dönemi geçirmekte olan anne adaylarının bu dönemde rezene çayı içmeleri uzmanlar ve jinekologlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca hamilelik döneminde içilen rezene çayının rahim kasılmalarına da iyi geldiği bilinmektedir. Hamilelikte içilen ve kramplarla, kasılmalara oldukça iyi gelen rezene çayını günde 2 bardaktan fazla tüketmemelidir. İki bardaktan fazla tüketildiğinde yarar yerine bebeğe ve anne adayına olumsuz sonuçlar yaratabilmektedir.

Rezene çayının gebeler için bilmediğimiz faydaları nelerdir?
 • Rezene çayının yatıştırıcı ve ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Özellikle gebeliğin son aylarında yaşanan sırt, bel ve bacak ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Rezene çayı kansızlığa iyi gelmektedir ve anne adayının çok ihtiyaç duyduğu demirin vücuda alımını kolaylaştırmaktadır.
 • Rezene çayının iştah açıcı etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle gebelikte oluşabilecek iştahsızlık sorununa da iyi gelmektedir.
 • Rezene çayı gebelikte oluşan kramp ve kasılmalara iyi gelmektedir.
 • Rezene çayının vücudu rahatlatıcı etkisi bulunmakta ve bu sayede gebelik döneminde artan stres, sinir ve bedensel yorgunluğa da iyi gelmektedir.
 • Rezene çayı bağırsaklarda gaz oluşumunu engelleyerek rahatlama sağlar.
 • Sindirime yardımcı olarak hazmı kolaylaştırır ve ayrıca gebelikte sık yaşanılan sorunlardan biri olan kabızlık sorununa iyi gelmektedir.
 • Nezle, grip, soğuk algınlıklarına iyi gelir ve öksürüğü kesmede oldukça etkilidir.
 • Vücut sıvılarının dengede tutulmasına yardımcı olur
 • Gebelik sonrasında da anne sütünü arttırıcı özelliği sayesinde kullanılmasında yarar vardır.

Gebelikte Rezene Çayı Yorumları

soru

Olcan Ay

30 Nisan 2024 Salı

Merhaba daha öneden rezene çayını ben günde iki üç kera yaparak tüketiyordum ve çok tüketiyorddum ama hamile kaldığımı öğrendim öğreneli rezene çayı tüketmiyorum. Peki rezene çayını hamiile iken tüketmenin herhangi bir sakıncası var mıdır?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Olcan Ay Bey,

Hamilelik döneminde bitki çayı tüketimi konusunda dikkatli olunması gerekmektedir. Rezene çayı genellikle güvenli olarak kabul edilse de, bazı uzmanlar hamilelikte yüksek miktarda tüketilmesini önermemektedir. En doğrusu, bu konuda doktorunuza danışarak onun önerilerine göre hareket etmeniz olacaktır. Sağlıklı ve mutlu bir hamilelik dönemi dilerim.

Sevgiler,

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Emziren Anne Ihlamur İçebilir mi?

Emziren Anne Ihlamur İçebilir mi?

Güncel

Detoks Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Detoks Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6