Papatya Çayı Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya Çayı Nasıl Yapılır, geleneğimizin bir parçası olan papatya çayının birçok faydaları mevcuttur. Ülkemizde kullanılmakla beraber dünya genelinde de bitkisel çay olarak ilk sırada yer almaktadır. Uzun yıllardan beri kullandığımız papatya çayının bilimsel olarak araştırmaları gerçekleştirilerek papatya çayının gelenekten ziyade birçok faydaları saptanmıştır. Papatya çayı kurutularak doğal yollarla veya hazır olarak paketler halinde kullanılmaktadır. Araştırmalar sonucu kendi evimizde doğal yollarla kurutulan papatyaları kullanmamızın daha yararlı olacağı kanısındalar. Fakat günümüzde çalışma temposu ve buna bağlı olarak zamanımızın olmayışından doğal yollarla yapılan papatya çayları pek kullanılmamaktadır. Fakat paketler halinde alabileceğimiz hazır papatya çaylarının kullanımında hiçbir sakınca görülmemektedir. Papatya çayı faydalarına kısaca değinecek olursak; ilk olarak uyku problemleri yaşayanlarda ve sinir sistemleri rahatsızlıklarında doktor tarafından kullanılması tavsiye edilmektedir. Papatya çayları aynı zamanda sindirim sistemleri rahatsızlıklarında gastrit, ülser vb. Rahatsızlıklarda kullanılmakla beraber, yediklerimizi sindirmede ve hazmı kolaylaştırdıktan, özellikle yemeklerden kısa bir süre sonra kullanılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca papatya çayları grip nezle vb. Virüse bağlı rahatsızlıklarda anti bakteriyel özelliğinden ve virüslere olan savaşlarda etkin rol oynamaktadır.

Papatya çayı faydaları arasında özellikle ülkemizde fayda sağlanması amacıyla ilk olarak stres ve gerginliklerde papatya çayları kullanılır. Strese bağlı sinir damarların sıkışması gibi rahatsızlıklarda direkt olarak etki sağlamakta ve sakinleştirici rahatlatıcı özelliğinden dolayı ülkemizde olmazsa olmazlarımız arasındadır. Evet papatya çayı faydaları bunlar gibi daha birçok faydaları vardır. Bu kadar çok kullanılması dünya genelinde göze çarpması sonucu birçok ülkede bilimsel araştırmaları yapılmış ve belirttiğimiz faydaları bilimsel olarak desteklenmiştir. Dünya genelinde Alman papatyası ve Roma papatyası olmak üzere en fazla kullanılan ve üretilen ülkelerdir ve tarımda özellikle her iki ülke papatya yetiştiriciliği yapmaktadır. Papatya çayının dünya ekonomisinde önemli bir yeri vardır.

Papatya Çayı Hazırlanışı İçin Gerekli Malzemeleri
  • 1 litre su,
  • 3 tatlı aşığı papatya çayı.

İlk olarak demliğinize suyunu aktararak iyice kaynatın ve ardından kaynama işlemi gerçekleştikten sonra normal çay demler gibi papatya çaylarını atınız ve bir on dakika kadar bu şekilde demlenmesini bekleyin. Ardından bardaklarına dökerek servis yapabilirsiniz. Vermiş olduğumuz tarif 4 kişilik bir aile içindir.

Afiyet olsun.

Papatya Çayı Doğal Yolla Elde Edilmesi; Doğada normal olarak yetişen papatyaları toplayarak kurutulmasını sağlayın. Balkon veya açık alanda kurutabilirsiniz. Kurutulmasını sağlayacak alanınız yok ise mikro dalga fırınında da kurutabilirsiniz.

Papatya Çayı Doğal Hazırlanışı İçin Gerekli Malzemeleri
  • Bir tutam kuruttuğunuz papatya,
  • 500 ml. Su
Papatya Çayı Doğal Yolla Nasıl Yapılır?

Demliğinizde kaynattığınız suyun üstüne papatyalarınızı atınız ve on dakika kadar demlenmesini sağlayın. Ardından bardaklarınıza servis edebilirsiniz.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Andız Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Andız Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Zahter Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Zahter Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Tarçın Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tarçın Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?