Kuşburnu Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kuşburnu Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu çayı, insanlar tarafından son derece yaygın bir şekilde tüketilen bir bitki çayıdır. Genellikle lezzeti nedeni ile tüketilse bile bu çayın insan vücuduna birçok farklı faydası bulunmaktadır. Ülkemizde kuşburnu adı verilen bitkinin çok fazla miktarda yetişmesine bağlı olarak kuşburnu çayını temin etmek oldukça kolaydır. Ancak bazı merdiven altı firmalar renklendirici maddelerle kuşburnu bitkisini karıştırarak daha renkli olmasını sağlamaktadır. Bu durum ise kullanılan bitki çaylarında ciddi anlamda zararlara neden olmaktadır. Bu nedenle ne sağlıklısı kuşburnu bitkisini mevsiminde toplayarak bu bitkiyi kurutup çay yapılacak hale getirmektir. Hem maddi olarak hem de sağlık açısından kuşburnu çayı, bu şekilde daha faydalı olacaktır.

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?
 • Kuşburnu çayının en büyük faydası, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı bir düşman olmasıdır. Bu bitki çayını daha birçak kullanımda bile etkilerini görmek mümkündür. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığı olan tüm herkes bu çayı tüketebilmektedir. Mümkün oldukça şeker kullanmamanız tavsiye edilmektedir.
 • Bu çayın bir diğer faydası ise kan değerlerini düzenlemesidir. Bu nedenle kandaki birçok maddenin normal düzeylere gelebilmesi için de kuşburnu çayı tüketilebilir.
 • Kuşburnu çayı, C vitamini açısından da oldukça zengin bitkilerden biridir. Grip, nezle gibi rahatsızlıklarda özellikle soğuk kış aylarında içinizi ısıtacak şekilde tüketmenizde çok büyük fayda vardır. Bunu doktorunuzdan da doğrulayabilirsiniz.
 • Bir diğer etkisi ise öksürük sorunlarına karşıdır. Öksürüğü daha birçok yudumda ortadan kaldırabilir. Tamamen kesmese bile en azından rahatlamanız açısından ılık bir şekilde yudumlamanızda fayda vardır.
 • İçerisinde A, B, E ve K vitaminlari bulunduğu için vücuttaki birçok enfeksiyon için olumlu sonuçlar doğurur.
Yukarıdaki faydaların yanında kuşburnu çayı, düzenli ve sürekli olarak kullanıldığında kanseri önlediği söylenmektedir. Bu bitki çayının diğer faydaları ise; Tansiyon seviyesini düzenlemede, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasında, ağrıları azaltmada kötü kolesterol seviyesini düşürmede, ödem rahatsızlıklarını azaltmada büyük etkisi bulunmaktadır.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Kuşburnu çayını hazırlayabilmek için tabi ki bazı malzemelere ihtiyaç duyacağız. Bu malzemeler;
 • Bir su bardağı tam kaynamış su,
 • Bir tatlı kaşığı kuşburnu
Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Kuşburnu çayının yapılışı diğer çaylardan farksızdır ve oldukça kolaydır. Bu çayın yapılışı için hazırlanmış olan kaynamış su içerisine kuşburnu bitkisini sıcakken atmanız gerekmektedir. 10 dakika bekledikten sonra iyice karıştırarak bu kuşburnu bitkilerini süzmeniz gerekecektir. Süzdükten sonra bu çayı tüketebilirsiniz. Ancak tatlandırıcı olarak faydalı olması için bal ile karıştırmanız tavsiye edilir.

Yukarıdaki tarifin yanı sıra kuşburnu çayı, demlikle de demlenebilmektedir. Bu şekilde yaparsanız bitkinin özü daha fazla çıkacaktır ve soğumadan tüketebileceksiniz. Bunun için hem suyun hem de kuşburnunun miktarını arttırmanız yeterlidir.

Uyarı: Kuşburnu Çayı her ne kadar bitkisel bir çay olsa bile hamile olan bayanlarda ya da gebelik şüphesi olan kişilerde olumsuz etkileri olabilmektedir. Bu nedenle çayı hiç tüketmemek ya da çok az bir miktarda tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Bunun için doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

Kuşburnu Çayı Yorumları

soru

Ayaba

17 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba. Bulunduğum iş yerinde normal çaydan çok kuşburnu çayı tüketiyorum. Daha ekşimtırak geldiği için çok seviyorum. Çok fazla kuşburnu çayı tüketmekte zarar var mıdır. Yada insan sağlığına faydaları var mıdır. Bu konuda bana net bilgi verebilir misiniz?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba Ayaba,

Kuşburnu çayının sağlığa birçok faydası vardır. C vitamini açısından zengin olup bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca antioksidan içeriği ile serbest radikallerle savaşarak vücudu koruyabilir. Ancak her şeyde olduğu gibi kuşburnu çayını da aşırı tüketmemek önemlidir. Günde 2-3 fincan tüketmek genellikle yeterli ve faydalı olur. Aşırı tüketimde mide problemleri veya alerjik reaksiyonlar yaşanabilir. Sağlığınızla ilgili endişeleriniz varsa bir hekime danışmanızı tavsiye ederim.

Sağlıklı günler dilerim!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Detoks Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Detoks Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Zahter Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Zahter Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Sultan Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sultan Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zayıflama Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Zayıflama Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Dağ Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dağ Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Bir Bardak Çay Kaç Kalori?

Bir Bardak Çay Kaç Kalori?

Güncel

Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6