Gebelikte Bitki Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Bitki Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte bitki çayı, gebelik süresi olan yaklaşık 40 haftalık periyot boyunca, kullanmış olduğunuz tüm ilaçlar, besinler ve içecekler gelişmekte olan fetüs üzerinde çok önemli etkilere sebep olmaktadır. Ancak sizin gebeliğinizin ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi için herhangi bir bitki çayı kullanmadan önce mutlaka kadın doğum doktorunuza danışarak tüketmeniz ya da tüketmemeniz gereklidir. Ayrıca gebelik süresince kullandığınız vitaminler, demir hapları ya da başka bir ilacınız var ise tükettiğiniz bitki çayı ile etkileşim halinde olabilmektedir. Bu yüzden mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Gebelikte bitki çayı tüketilebilir mi?

Artık hemen hemen tüm marketlerde, eczanelerde ve bebek mağazalarında gebelik döneminde içilebileceği belirtilen bitki çayları satılmaktadır. Ayrıca vücudun hassas olduğu ve pek çok hormonal değişimin yaşandığı gebelik süresince tüm anne adaylarında olumlu etkiler sağlamayabilir. Maalesef ülkemizde doğal ve bitkisel ürünler çok detaylı incelenerek ve etkileri konusunda çok detaylı ve bilimsel araştırmalar içeren sonuçlar bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı size başkaları tarafından önerilmiş olan bitki çaylarını bilinçsiz olarak içmeniz hem size hem de gelişmekte olan bebeğinize zarar verebilmektedir.

Hamlelik döneminizde tabi ki sıcak bir şeyler tüketmek isteyebilirsiniz. Ama bu tüketimi kafeinsiz ve paket içeriğinde bulunmayan taze meyvelerden kendiniz hazırlayarak tüketmeniz daha faydalı olacaktır. Mesela elma, armut, portakal, ayva, limon gibi sebze ve meyveleri ince dilimler halinde dilimleyerek sıcak suyun içine atmak sureti ile aromalarından fayda sağlayabilirsiniz. Ayrıca tat vermek içinde tarçın eklemeniz mümkündür. Hamilelik döneminde siyah çay ve yeşil çay kafein içeriğinden dolayı tüketilmemesi gerekir. Bilindiği üzere kafein plasentadan geçerek fetüse ulaşmakta ve bebeğin gelişimi üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bundan dolayı hamilelik süresince siyah ve yeşil çay tüketimi yapılmamalıdır.

Hamilelik döneminizde hangi bitki çaylarını tüketebileceğinizi mutlaka doktorunuza sormalısınız. Fakat içilmesinde sakınca olmayan çaylar ahududu, limon, nane, ıhlamur, elma, turunç, papatya, melisa, rezene gibi çaylardır ama kullandığınız ilaçlarla hangisi etkileşim yapmaz bunu en iyi kadın doğum hekiminiz bilir.

Hamilelik döneminde rahimde kasılmayı uyarıcı etkilerinden dolayı kesinlikle içilmemesi gereken bitki çayları ise aloe vera, sarı çiğdem, kimyon, lavanta, fesleğen, ökseotu, sinameki, kekik, safran, maydanoz, melek otu ve yasemin çaylarıdır. Gebelik döneminde 200 mg'dan fazla alınan kafeinli bitki çayları düşük nedeni olabilmektedir.

Gebelikte Bitki Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zayıflama Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Zayıflama Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Ginkgo Biloba Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Ginkgo Biloba Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Sinameki Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinameki Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Hamilelikte Bitki Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Bitki Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6