Kantaron Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kantaron Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kantaron çayı, ülkemizde oldukça sevilen ve çok sık tüketilen bitkisel çaylardan biridir. Kantaron bitkisinin de ülkemizde yaygın olarak yetişmesi de bu kullanım oranını arttırmaktadır. Yine bitkinin ülkemizde yetişmesine bağlı olarak kantaron çayının temin edilmesi de oldukça kolaydır. Bu bitki çayı, en çok ruh sağlığı rahatsızlıklarında oldukça önemli faydalar göstermektedir. Özellikle mevsimsel olarak meydana gelen psikolojik bazı rahatsızlıklar için bazı doktorlar bile bu bitki çayını alternatif tedavi olarak önermektedir. Bu rahatsızlıklara baktığımızda sürekli uyku hali, hafif seviyeli depresyonlarda ve duygusal bozukluklarda büyük etkiler göstermektedir.

Kantaron bitkisi ilk olarak Avrupa ve Kuzey Amerika'da yetişmiş ve bu bölgelerden sonra yayılmaya başlamış, günümüzde ülkemizde yaygın bir hal almıştır. Düzenli olarak kullanılması ile istenilen faydalar elde edilebilmektedir. Ancak bazı kişiler bu bitki çayını tadından kaynaklı olarak da tüketmektedir. Bu nedenle de tüketilebilecek bir bitki çaydır. Faydaları nedeni ile tüketmek istiyorsanız tatlandırıcı olarak reçel ya da bal gibi doğal ürünler tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.

Kantaron Çayı Faydaları Nelerdir?
 • Ciddi bir antidepresan düşmanıdır. Bu nedenle özellikle sınav stresi ya da iş stresi gibi öneli baskılar yaşayan insanlarda mükemmel sonuçlara neden olmaktadır. Ancak bu durumların hafif seviyelerinde bu etkiler görülebilmektedir.
 • Günümüzde yaşı ilerlemiş olan insanlarda Parkinson rahatsızlıkları için de olumlu etkiler göstermektedir. Ancak net olarak iyileştirme etkisi olmasa bile belirtilerini azaltmada birebirdir.
 • Bunun yanı sıra burunda ve alın bölgesinde görülen sinüslerin azalmasında büyük etkisi vardır. Bunun için derin bir şekilde buharını uzun süre solumanız gerekmektedir.
 • Özellikle kış aylarına doğru tüketilen kantaron çayı, bağışıklık sisteminin ciddi anlamda güçlenmesini sağlayacaktır. Çocuklarda da bu etkinin görülmesi mümkündür.
 • İnsanlarda cilt rahatsızlıklarında da kantaron çayı kullanılabilmektedir. Bunun için de yine ağız yolu ile tüketmeniz gerekmektedir.
 • Son olarak önemli faydalarından biri menopoz dönemlerinde olan kadınların ruh halinde ciddi değişikliklere neden olmasıdır. Rahatlatıcı özelliği ile sinirlilik halini ortadan kaldıracaktır.
Kantaron Çayı Nasıl Yapılır?

Kantaron çayı, kantaron bitkisinin çiçeklerinden yapılmaktadır. Aynı zamanda yapraklarını da çay yapmak amaçlı kullanabilirsiniz. Diğer çaylar gibi kolay hazırlanabilir olması, zorlanmanıza neden olmayacaktır. Bunun için bir bardak kaynamış suya ihtiyaç duyacaksınız. Bir barda su içerisine iki çay kaşığı kuru kantaron bitkisi koymanız gerekmektedir. Bu şekilde yaklaşık 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra isteğinize bağlı bu çayı süzebilirsiniz. Günde iki bardak içmeniz tavsiye edilmektedir.

Kantaron Çayının Zararları Var mıdır?

Kantaron çayı, her ne kadar bitkisel olsa bile kesinlikle bitkilere karşı alerjisi olan insanlar tarafından kullanılmamalıdır. Bu kişilerde olumsuz etkilere neden olarak alerjik etkilere neden olabilir. Bunun yanı sıra hamile olan bayanlarda da bu çayın kullanılması pek tavsiye edilmemektedir. Ayrıca bu bitki çayı, düzenli olarak kullanılması gerekse bile en fazla sürekli kullanımlarda 3 ay kullanılmalıdır. Daha sonrasında kısa süre ara verdikten sonra tekrar devam edilebilir.

Kantaron Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nane Limon Tarifi ve Malzemeleri

Nane Limon Tarifi ve Malzemeleri

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6