Karanfil Çayı Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karanfil Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Karanfil Çayı, Karanfil bitkisi, Asya ve Güney Amerikanın tropik alanlarında yetişen bir bitki ağacıdır. Karanfil bitkisi yapraklarını dökmeyen bir tür bitkidir. Karanfil bitkisinin tomurcukları ve kökü baharat olarak yemeklerde tat vermek için dünya genelinde kullanımı sağlanır. Karanfil bitkisi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde başta Asya ülkelerinde ve birçok ülkede geleneksel şekilde kullanımı gerçekleşir. Karanfil bitkisi bu amaçla en fazla kullanılmakta olunan çeşitleri çay ve çiçeğin özünden elde edilmiş yağ şeklinde olmaktadır. Güzel kokulu ağaç ve çalılar ailesinden olan karanfil bitkisi botanik adı Eugenia caryophyllus olarak bilinmektedir. Tomurcukları ağacın yaprakları mora döndüğü zaman toplanmakta. Karanfil bitkisi 600 yılından beri Çin'de tedavi amaçlı olarak kullanılmıştır ve bu hususlarda bilgiler bulunmaktadır. Karanfil bitkisi sadece belirtilen amaçlarla kullanılmamaktadır. Karanfil bitkisinden karanfil çayı elde edilmesiyle birçok açıdan fayda sağlanır.

Karanfil çayı;
 • Sindirimi düzenlemede etkilidir
 • Diş eti hastalıklarına karşı kullanımı sağlanır
 • Diş ağrılarını azaltır
 • Şişkinliği giderir
 • Kusmayı yok eder
 • Mide bulantısına iyi gelir
 • Güçlü bir antiseptik etkisine sahiptir
 • Kan dolaşımını hızlandırıcı etki oluşturur
 • Sindirimle problemleri tok eder
 • Kanser hastalıklarına karşı koruma sağlar
 • Karanfil çayı antibakteriyel bir özelliğe sahiptir.
Karanfil Çayı Nasıl Yapılır?

Kurutulmuş olan 5-7 diş karanfili havanda iyice toz haline getirene kadar dövülmesi gerekir. İçilecek bardak kadar suyu kaynatalım sonra ocağın altın kapatalım ve karanfil tozunu suya ilave edelim. Demliğin kapağı kapalı halde 10 dakika demleyip sonra içmelisiniz. Karanfil çayının güçlü olması için yarım saat kadar beklemek daha iyi etki sağlar. Eğer tek seferde daha çok karanfil çayı hazırlayarak saklamak isterseniz buzdolabında 7 gün dayanır.

Karanfil çayı, serin olan bir yerde, karanlık, kuru bir yerde ağzı sıkıca kapatılmış cam kap içerisinde saklanmalıdır. Karanfil çayı bu şekilde yaklaşık olarak ön gün kadar tazeliğini korur.

Karanfil Çayı Yan Etkileri Nelerdir?

Yemeklere tat vermek için kullanımının yanı sıra kullanılan karanfil çayı herhangi bir yan etki oluşturmaz. Fakat çay olarak daha yüksek oranlarda karanfil çayı tüketmek yan etkileri hususunda bilimsel bir çalışma olmadığı için kesin bir cevap vermek zor olacaktır. Çocuklar karanfil çayını kullanmamalıdır. Diş etleri üzerinde uzun süreli olarak karanfil çayı kullanmak hasara sebep olabilir. Karanfil çayı fazla tüketmek ağızda hassasiyete ve tahrişe sebep olabilir. Karanfil çayı fazla olarak kullanımında karaciğer hasarı ve vücutta sıvı dengesizliğine sebebiyet verir. Gebe olan ve emziren bayanların düzenli olarak karanfil çayı kullanması tavsiye edilmemektedir. Bu gibi hassas durumlarda karanfil çayı kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız gerekir. Bazı çalışmalar karanfil çayını. Kan pıhtılaşmasını yavaşlattığı yönünde sonuçlar oluşturduğundan dolayı cerrahi bir müdahale uygulanacaksa bu uygulamanın öncesinde ve sonrasında karanfil çayı kullanımı önerilmez. Planlanmış olan bir ameliyatınız varsa eğer operasyon gününden 2 hafta önce karanfil çayı kullanımını bırakın.

Karanfil Çayı Yorumları

soru

Şehriyar

19 Nisan 2024 Cuma

Kanal tedavisinden ötürü dişlerimi her gün fırçalıyorum. Ancak yine de ağız kokusu sorunuyla karşılaşıyorum. Karanfil çayını tüketmem halinde bu sorunu çözebilir miyim? Bu çayı ne sıklıkla tüketmem gerekiyor acaba?

Cevap yaz
cevap

Günsel

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, şikayetçi olduğunuz ağız kokusunun kanal tedavisinden dolayı olduğundan nasılxen olabiliyorsunuz. Ağız kokusu şikayetiniz için bir sişmhekine muayene olmanızı tavsiye ederim be sonucuna göre tedavi şekline karar verilir. Geçmiş olsun.

cevap

Şermin

02 Eylül 2018 Pazar

Merhabalar, ağız kokusu herkesin rahatsız olduğu ve karşısındakini rahatsız eden bir durumdur. Kanal tedavisi yaptırdıktan sonra eğer bu durum meydana geliyor ise yapılan tedavide bir eksiklik olabilir. Bu hususta diş hekiminize tekrar muayene olmanızı tavsiye ederim. Karanfil çayı kötü kokuları bastırabilir fakat fazla tüketilmesi ağız uyuşukluğuna neden olur. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Oolong Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Oolong Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Reishi Mantarı Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Reishi Mantarı Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Kapari Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kapari Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yasemin Çayı Hazırlanışı ve Faydaları Nelerdir?

Yasemin Çayı Hazırlanışı ve Faydaları Nelerdir?

Bitki Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Bitki Çayı Tarifi ve Malzemeleri