Ödem Atıcı Çay Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ödem Atıcı Çay Tarifi ve Malzemeleri

Ödem Atıcı Çay, Vücudun su toplaması olarak bilinen ödem genellikle el, yüz, karın kol, bacak ve ayaklarda görülmektedir. Bu bölgeler de başlayarak vücudun geneline yayılmaktadır. Ödemin bazı nedenleri bulunmaktadır. Hamilelik döneminde, aşırı tuzlu beslenme, şeker hastaların da adet dönemin de fiziksel hareketsiz, menopoz ve bazı ilaçlar ödeme neden olmaktadır. Ödem atıcı ve söktürücü bazı bitki çayları ve karışımlar bulunmaktadır.
Ödem atıcı çaylar bazıları şunlardır;

Ödem Atıcı Maydanoz Çayı

Özellikle diyet listelerinin vazgeçilmezi olan maydanoz çayı aynı zamanda ödem atmak için tercih edilmektedir. İdrar sökücü özelliği nedeniyle çok sık tercih edilen maydanoz çayı vücudu temizler ve kolesterolü düşürür. Maydanoz çayı için de bulundurduğu antioksidan maddesi sayesinde vücuttaki ödemi atmaya yarar. Maydanoz çayı için kurutulmuş maydanoz kullanabilirsiniz ya da taze maydanoz da kullanabilirsiniz. Eğer kurutulmuş yapraklardan yapacaksanız ortalama 5 dakika demlenme süresi yeterli olacaktır. Bir fincan kaynar suyun içine 3 çay kaşığı kurutulmuş maydanoz yaprağı ekleyin. Tatlandırıcı miktarı isteğe bağlı değişebilir. Fakat taze maydanoz yaprakları kullanacaksanız demlenme süresi artmaktadır. Yaklaşık 15-20 dakika demlenme seresi gerekir. Bir fincan maydanoz çayı için 6 sap maydanoz yeterli olacaktır. Taze yapraklarla çay demlerken tek yapmanız gereken işlem sapları kaynar suya atmak ve demlenmesini beklemektir. Maydanoz çayı demlendikten sonra ödem atıcı bitki çayınızı tüketebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak limon da kullanılabilir.

Ödem Atıcı Yaban Mersin Çayı

Yaban mersini ödem atıcı bitkilerin başın da gelir. Yaban mersini çayını hazırlamak için 1,5 çorba kaşığı yaban mersini meyvesine ve yapraklarına ihtiyaçınız var. Bir fincan çay hazırlamak için 1,5 çorba kaşığı meyve ve yapraklardan oluşan yaban mersinini bir fincan kaynar suyun içine ekleyin ve demlemeye alın. Ortalama 15 dakika demlendikten sonra çayı süzün ve ödem atmak için tüketebilirsiniz.

Ödem Atıcı Ekinezya Çayı

Ekinezya bitkisi ödem atıcı bitkiler arasında yer almaktadır. Ekinezya çayı ekinezya bitkisinin kökü ile hazırlanmaktadır. Ekinezya bitkisinin yaprakları ve çiçekleri ile çay yapılmaktadır. Fakat ödem atıcı için kullanmak istiyorsanız mutlaka etinezya bitkisinin kökü ile yapmanız gerekmektedir. Bir fincan sıcak suyun içine bir çeyrek fincan ekinezya kökünü ilave edin. Daha sonra demlenmesi için bekleyin. Ortalama 10 dakika demlendikten sonra tüketebilirsiniz.

Ödem Atıcı Çay Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni