Papatya Çayı Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Papatya Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Papatya çayı, tarihi oldukça eskilere dayanması nedeni ile tam olarak bilinememektedir. Fakat yapılan bazı araştırmalara göre bu çay eski mısır uygarlıklarında bile birçok faydası nedeni ile kullanılan içecekler arasında yer almaktadır. Öyle ki bu mükemmel bitki çayının insanlar üzerinde çok farklı ve çok etkili faydaları bulunmaktadır. Eski mısır döneminde halk, güneş tanrısı olarak değerlendirdikleri tanrının törenlerinde papatya çayını toplu olarak tüketirlermiş. Bazı kaynaklarda ve resimlerde yapılan araştırmalara göre bu durum ortaya çıkarılmıştır. O dönemlerde etkileşim içerisinde olan devletler kültürel etkileşimler neden ile bu çayı benimseyerek tüketmişlerdir. Bu şekilde çok hızlı bir yayılma gösteren papatya çayının faydaları bilimsel olarak tamamen ortaya konulmuştur. Papatya bitkisinin içerisinde bulunan maddeler, insan vücudu için son derece önemli bir bitki çayıdır. Eski dönemlerden beri kullanılmakta olan papatya çayının lezzetinin ve faydasının yanı sıra mükemmel bir kokusunun olması bile son derece önemlidir. Bunun yanında papatya çayı antik yunanda da uykusuzluk problemleri iççin etkin bir şekilde kullanılmaktaydı.

Papatya Çayı Yan Etkileri Nelerdir?

Papatya çayı tam olarak doğam bir bitki çayı olduğu için çok fazla yan etkileri bulunmamaktadır. Fakat bilindiği gibi bitki çaylarının yanlış kullanımı ve fazla kullanımı nedeni ile insanlar üzerinde farklı yan etkiler meydana gelebilmektedir. Özellikle önemle belirmek isterim ki papatya çayı içmeden önce kesinlikle alerji testleri yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü bu bitki çayı bazı alerji hastalıkları olan kişilerde son derece tehlikeli durumların meydana gelmesine neden olmaktadır. Öyle ki bu kişiler fayda kazanmak amacı ile bu çayı tükettiklerinde son derece zor durumlara düşerek zarar görebilmektedirler. Bunun yanında papatya çayının kullanımı kişinin yaşına, boyuna, kilosuna bakılarak belli oranlarda tüketilmelidir. Yaşa göre değişen bu bitki çayının kullanımı aşırı dozlarda gerçekleştirilmemelidir. Aksi durumlarda farklı sorunları karşınıza çıkabilir.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya çayının hazırlanışı aslında oldukça kolaydır. Bu çayı yapmak için öncelikle birkaç kaşık kurutulmuş papatya çayına ihtiyacınız olacaktır. Bu çayı elde ettikten sonra içebileceğiniz kadar suyu ateşe vererek kaynatınız ve daha sonra bu suyu papatyaların üzerine dökerek yaklaşık beş dakika kadar demlenmesini sağlayın. Papatya çayı, tam olarak demlendikten sonra çayı istediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Bu şekilde sürekli olarak uyguladığınız bu yöntem ile anında rahatlamaları hissedebilirsiniz.

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?
 • Papatya çayının herkes tarafından bilinen en büyük özelliği mükemmel rahatlatıcı etkileridir. Bu bitki çayı kokusu bile birkaç kes solunduğunda son derece büyük rahatlama etkileri ile sizleri rahatlatacaktır. Öyle ki bu bitki çayı özellikle stres ve yorgunluk durumunda sizleri son derece rahatlatacaktır. Hatta bu durumu sizlerde deneyerek görebilirsiniz. Hızlı ve ani etkisi ile papatya çayı, sizleri şaşırtacaktır.
 • Papatyanın yapısında bulunan önemli bileşenlerin papatya çayı yapılarak çıkarılması ile cilt üzerinde uygulandığında çok büyük etkiler göstermektedir. Ciltte görülen iltihaplanma durumlarında papatya çayının bu bölgelerde uygulanması ile bu tür iltihaplar rahat bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır. Sizler de bu bitki çayını cildinizde de kullanabilirsiniz.
 • Papatya çayı içerisinde bulunan yüksek fosfor nedeni ile kemiklerin güçlenmesi daha da hızlanarak çok büyük etkiler meydana gelmektedir. Sizlerde özellikle ileri yaştaki kişilerde kemiklerin güçlendirilmesi iççin papatya çayı tüketimini arttırabilirsiniz. Bu durumda tabi ki bilimsel açıklamalar ile net bir şekilde ortaya konulmuştur.
 • Özellikle sarı saçlara sahip olan insanlarda papatya çayı ile yıkamalar durumunda onlar için doğal bir parlatıcı olan bu çayın daha ilk kullanımından itibaren etkilerini sizler de görebilirsiniz. Bu amaç ile papatya çayını saçlarınız için kullanabilirsiniz.
 • Papatya çayı aynı zamanda kişilerin ayaklardaki ağrılarının azaltılması için kullanılan bitki çaylarından biridir. Bu çay bir kap içerisine koyularak ayakların çay içerisinde bekletilmesi ile ya da masaj yapılması ile çok hızlı ve önemli etkiler göstererek kişilerdeki sorunların çok hızlı bir şekilde çözülmesi sağlanmıştır.
İşte bu faydaları ile papatya çayı günümüzde oldukça kullanılan bitki çaylarından biri olmaktadır. Çok eski tarihlerden beri kullanılmakta olan papatya çayı, farklı tür papatyalardan yapılabilmektedir. Fakat günümüze kadar farklı denemeler sonucunda en lezzetli ve en sağlıklı olan papatya çayı, alman papatyasından yapılan çaylar ile tüketilmektedir. Bu nedenle sizlerde papatya çayı tüketmek için alman papatyasından çay yapabilirsiniz.

Papatya Çayı Yorumları

soru

Tuna

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhabalar ben yeni doğum yapan bir anneyim. Sancılarım oluyor ve lohusalık dönemim biraz zor geçiyor. Bu nedenle papatya çayı içerek kendime gelebileceğimı düşünüyorum fakat emzirdigim için bebeğe bir zararı olur mu acaba bu konuda endişeliyim. Bu konuda bilgi verir misiniz

Cevap yaz
cevap

Abdülcelil

24 Eylül 2018 Pazartesi

merhabalar, bitki çayları gebelik döneminde sorun oluşturan bir durumdur. en çok da düşük riskini arttırmasından dolayı içilmesi yasaklanmıştır. eskiden gelen ve tıbbi olarak da kanıtlanan bu durum emzirme dönemi için geçerli değildir. o yüzden gönül rahatlığı ile papatya çayını tüketebilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bir Bardak Çay Kaç Kalori?

Bir Bardak Çay Kaç Kalori?

Hamilelikte Ihlamur İçilir mi?

Hamilelikte Ihlamur İçilir mi?

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6