Papatya Çayı Neye İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?


Papatya çayı neye iyi gelir, Siyah çaydan sonra en çok tüketilen bitki çayı başında papatya çayı gelmektedir. Geleneksel olarak sinirleri yatıştırmaya ve uyku düzenine geçişi kolaylaştırmak amacıyla kullanılır. Papatya çayının aynı zaman içinde mide ağrısına, sindirime ve boğaz ağrısına iyi geldiği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Roma ve Alman papatyası olarak iki farklı türü bulunmaktadır. Bu iki tür arasındaki fark, Alman papatyasının biraz daha etkili olması ve hakkında daha çok bilimsel araştırma yapılmasından kaynaklanır.

Papatya çayı faydaları nelerdir?

Boğaz ağrısına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Apse tedavisinde gargara suyu olarak kullanıldığı bilinir. Sırt ve bel ağrılarını azaltıcı etkisi bulunur. Karaciğer çalıştırmak konusunda üstüne yoktur. Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi vardır. Ağızda çıkan iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur. Diş eti hastalıklarına önleyici etkisi olduğu bilinir. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kasların gevşemesine ve kampların önüne geçer. Bağırsak sorunlarını büyük ölçüde azaltır. Sabah bulantısını ortadan kaldırır. Alerjik durumların belirtilerini azalttığı bilinir. Yemeklerden sonra sindirime yardımcı olduğu ve şişkinliği almaya yardımcı olur. Uyku bozuklukları tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Romatizma rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenir. Deri döküntüsüne yol açmakta olan cilt hastalıklarının belirtilerini azaltmada etkili olduğu bilinir.

Papatya çayı ve kullanım alanları

Uykusuzluk: Pek çok kişi papatya çayını sinirleri yatıştırması nedeni ile tüketirler. Sinirleri yatıştırması ve sakinleştirici etkisi nedeniyle uyku problemi olan kişilerde, uykuya geçişi kolaylaştırarak uyku kalitesini yükselttiği bilinir. Bu konuda bazı bilimsel araştırma sonuçları bulunmasına rağmen, tam etkileri konusunda daha çok araştırma yapılması gerekmektedir. Bazı tıp merkezlerine göre kaygı ve uykusuzluk problemleri için günde üç bardak papatya çayı tüketilmesi gerektiğini söylemiştir. Fakat anne adaylarının, papatya çayının hamilelikte yan etkileri tam bilinmediğinden dolayı bir uzmana danışmadan tüketilmemesi gerektiğinin altı çizilmektedir.

Bağışıklık sistemi: 2005 yılında bir kimya dergisinde sonuçları yayınlanan bir araştırmaya göre, iki hafta süresince günde beş bardak papatya çayı tüketen insanlarda hippurat seviyelerinde yükselme olduğu görülmüştür. Botonik fenolik ile ilişkili durumda olan hippurat bakterilerle savaşarak bağışıklık sistemimizi güçlendiren bir bileşen olduğu bilinir. Amerikan kimya topluluğuna göre papatya çayının soğuk algınlığına ve virüslerle mücadele edebilmesi özelliği bundan dolayı geldiği söylenmektedir.

Adet sancıları: Amerikan kimya topluluğu tarafından yapılan araştırmada bir diğer sonuç ise düzenli şekilde papatya çayı tüketimi aminoasit glisin seviyesini artırması sonucu kas spazmlarının azalmasına ve adet dönem gerginliğini yatıştırmasına yardımcı olduğu görülmüştür.

Bebek hastalıkları: Bebeklerde az miktarda papatya çayı kullanımı genel olarak güvenli olduğu kabul edilmektedir. Papatya çayı bebeklerde sık görülen ishal, kolik ve ateş tedavisinde kullanıla bilmektedir. Fakat bebeklerde kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekir.

Cilt hastalıkları: Papatya çayının cilt üzerinde kullanımı dermatit ve egzama gibi rahatsızlıkların etkisini hafifletmeye yardımcı olduğu bilinir. Almanya'da bazı cilt hastalıklarında tedavisi için doktorlar tarafından reçeteye yazıldığı bilinmektedir. Papatya çayı bazı kişilerde alerjiye yol açabileceği için kullanımı dikkatli yapılmalıdır. Cildinizin papatya suyuna tepki verip vermediğini öğrenmek için, ilk olarak elinizin üst kısmıyla test edebilirsiniz.

Papatya Çayı Neye İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Dağ Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dağ Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Ekinezya Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Ekinezya Çayı Tarifi ve Malzemeleri