Isırgan Otu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Isırgan Otu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Çayı, çok eski zamanlardan beri insanların faydaları nedeniyle kullandığı bitki çaylarından biridir. Son derece yaygın olarak kullanılan bu bitki çayı, düzenli olarak kullanıldığında büyük faydalar göstermektedir. Bu bitki, ülkemizde de yaygın olarak yetişen bir bitki olduğu için gerek kuru gerekse taze bir şekilde bu bitkiyi bulmak mümkündür. Yapılan araştırmalarla kanıtlanmış olan besleyicilik özelliği nedeniyle de bilinmektedir. Tarihine bakıldığı zaman Antik çağlardan beri bu bitkinin kullanıldığını görebiliyoruz. Öyle ki bu çağlarda tıbbi amaçlarla ısırgan otu kullanılmıştır.

Isırgan otunun yapraklarının üzerine bulunan tırtıklı yapılar, cilde battığı için ısırgan otu adı verilmiştir. Tıpkı bir alerjik etki yapar gibi kızarıklıklara neden olmaktadır. Bu nedenle ısırgan otu çayı yaparken çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Uzun sürede kurutulmuş olan ısırgan otlarında bu yanma herhangi bir şekilde hissedilmemektedir. Faydaları en çok vitaminleri nedeni ile görülebilmektedir. Özellikle kış aylarında bu bitki çayını bol bol tüketmeniz önerilmektedir.

Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir?
 • Isırgan otu çayının en büyük faydalarından bir tanesi insanlarda üriner sisteminde faydalarının olmasıdır. Mesanede ve idrar yollarında bulunan enfeksiyonları ciddi anlamda azaltmaktadır. Bir idrar söktürücü olarak da bu bitki çayını kullanabilirsiniz. Daha ilk kullanımda bile etkisi hissedilebilir.
 • Sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Öyle ki mideden asidin geri dönmesini engellediği gibi bulantı ve gaz rahatsızlıklarının da önüne ısırgan otu çayı ile geçebilirsiniz.
 • Meydana gelen kaşıntı ve başta egzama ile mantar rahatsızlıkları gibi durumlarda ısırgan otu çayı çok büyük faydalar göstermektedir. Bunun için cildinize sürerek kullanmanız gerekmektedir.
 • Aç karınla sabahları tüketilmesi durumunda kilo vermenizde de büyük faydalar gösterecektir. Ancak bunu yapacağınız diyetle birlikte uygulamanız gerekecektir.
 • Son olarak önemli faydalardan biri de kışın sık karşılaştığımız soğuk algınlığı rahatsızlıklarına iyi gelmesidir. Bunun için hasta olmadan önce de tüketmenizde fayda vardır.
Yukarıda belirtilen faydaların yanında, ciltteki aknelerin temizlenmesinde, kalp rahatsızlıklarına destek olması, tiroit bezlerinin fonksiyonlarını düzenlemesi, stresi azaltması ve vücuttaki iltihaplanmaları önlemesi gibi farklı faydaları bulunmaktadır.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bunun için öncelikle yaş bir şekilde bu çayı hazırlamak istiyorsanız 5-6 dal kadar ısırgan otuna ihtiyacınız vardır. Bu otlara çıplak elle dokunmamanız gerekmektedir. Daha sonra bu ısırgan otlarını temiz bir ortama bırakarak kurumasını sağlayın. Kurumuş olan ısırgan otlarının yapraklarını ufaltmadan bekletin.

Çayı hazırlamak için en az 10 ısırgan otu yaprağını en az 4 su bardağı suyla birlikte koyun. Bu şekilde en az 15 dakika boyunca kaynatmanız gerekmektedir. Bu kaynama gerçekleştikten sonra iyice süzmeniz gerekmektedir. Süzdükten sonra bal ya da diğer tatlandırıcılarla bu çayı tatlandırın. En az 1 saat buzdolabında ısırgan otu çayı soğutulur. Artık çay hazır. Bu çayı sıcakken de tüketebilirsiniz. Özellikle kış aylarında ılıkken içmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Isırgan Otu Çayı Yorumları

soru

Şamih

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Son zamanlarda sağlıklı beslenmeye önem vermeye başladım. Sağlıklı beslenme için bitkisel çayları ve kürleri araştırıyorum. Araştırmalarım ve yakın çevrem tarafından sürekli ısırgan otu çayı öneriliyor. Isırgan otu çayı nasıl yapılır ve faydaları nelerdir?

Cevap yaz
cevap

Mediha

26 Ağustos 2018 Pazar

Isırgan otu çayının oldukça basit olup attardan kuru ısırgan otu almanız yeterli olacaktır. Kuru ısırgan otlarını sıcak suyun içerisinde 5 dakika bekletmeniz halinde çayınız hazır olacaktır. İsterseniz içerisine bal ya da zencefil de koyabilirsiniz. Düzenli ve dengeli beslenmek için uzmanların sık sık önerdiği bu çayın etkisini rahatlıkla görebilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alıç Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Alıç Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Kekik Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Kekik Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Gebelikte Bitki Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Bitki Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Mate Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Mate Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Nane Limon Tarifi ve Malzemeleri

Nane Limon Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6