Hamilelikte Karanfil Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024

Hamilelikte Karanfil Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anavatanı Güneydoğu Asya olan ve benzeri iklimlerde yetişen karanfil ağacının çiçek açmamış tohumları olan karanfil bitkisi, karanfil çiçeği ile aynı değildir. Karanfil baharatı, kışın yaprak dökmeyen karanfil ağacının tohumunun toplanarak kurutulması ile elde edilir. Tatlılara ve yemeklere özel bir aroma vermesinden dolayı oldukça sık tercih edilen karanfilin sağlık açısından sayısız faydası vardır. Kendine özgü güzel bir kokusu olan karanfili birçok kişi genellikle ağız kokusunu gidermek için kullanır.

Karanfilin Besin Değerleri

Karanfil, kalsiyum, sodyum, potasyum ve B6 vitamini açısından oldukça zengindir ve kullanım alanları çok geniştir. Genel sağlık sorunlarından solunum hastalıklarına, cilt sorunlarından saç problemlerine kadar birçok alanda kullanılır. Karanfil bol miktarda uçucu yağ içerir ve bu özelliğinden dolayı karanfilin antiseptik özelliği oldukça güçlüdür.

Hamilelikte Karanfil Kullanımı

Hamilelik döneminde diş sorunları ve diş çürüklerinden kaynaklanan ağrılar sıkça kendini gösterir. İlaçsız olarak bu ağrıları gidermek için karanfil tomurcuğundan elde edilen esans 1-2 damla pamuğun üzerine damlatılarak ağrılı dişin üzerine uygulandığında, dişin etrafında bulunan sinirlerin geçirgenliğini azaltır ve diş ağrısını geçici olarak giderir. Karanfil esansı bulunmadığı durumlarda ise karanfilin direkt olarak ağrıyan dişin üzerine koyulması oldukça faydalı olur.

Hamilelikte Diş Sağlığı İçin Karanfil

Hamileliğin özellikle ilk aylarında ilaç kullanılması mümkün olmadığı için diş problemlerini ilaçsız yöntemlerle çözmek önemlidir. Karanfilin içerisinde bulunan antiseptik maddeler, ağrı veren dişin üzerine lokal bir şekilde uygulandığında hamilelik açısından herhangi bir sıkıntı teşkil etmez. Bu nedenle gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Hamilelik döneminde sıkça ortaya çıkan diş eti problemleri, diş ağrıları ve sıcak-soğuğa aşırı hassasiyet gibi sorunlarda karanfilin sıkılması ve ezilmesi ile elde edilen esansın 1-2 damla uygulanması, anne adayının geçici olarak rahatlamasını sağlar.

Karanfilin Diğer Faydaları

Karanfilin hamilelik dışında da birçok faydası bulunmaktadır:
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Solunum yollarını açar ve öksürüğü hafifletir.
  • Sindirim sistemini düzenler ve mide bulantısını azaltır.
  • Cilt problemleri üzerinde olumlu etkileri vardır.
  • Saç dökülmesini azaltır ve saçları güçlendirir.
Önemli Uyarılar

Karanfil, diş problemlerini geçici olarak rahatlatır; tedavi niteliği taşımaz. Bu nedenle, diş problemleriniz devam ederse mutlaka bir diş hekimine danışmalısınız. Ayrıca, karanfilin aşırı kullanımı bazı yan etkilere neden olabilir, bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Metabolizma Hızlandırıcı Çay

Metabolizma Hızlandırıcı Çay

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ardıç Pekmezi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ardıç Pekmezi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Buzlu Çay Tarifi ve Malzemeleri

Buzlu Çay Tarifi ve Malzemeleri

Mate Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Mate Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Ender Saraç Zayıflama Çayı

Ender Saraç Zayıflama Çayı

Çayın Faydaları Nelerdir?

Çayın Faydaları Nelerdir?