Funda Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Funda Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Funda çayı, bitkisi çok dallı çalı formunda bir bitki olan funda yıl boyu yeşildir kış aylarında rengi matlaşır ve sarı rengi anımsatan ve iğneye benzer minyatür yaprakları vardır. Çiçeği pembe ve mor arası olan funda bitkisi genellikle yaz aylarında çiçek açar. Çiçeklerinin rengi nedeniyle dekoratif ve peyzaj tamamlayıcı olan bitki olarak kullanımı sağlanır. Birkaç Akdeniz adası haricinde Avrupa bölgesinin büyük bir bölümünde, Rusya bölgesinde, Asya bölgesinin bir bölümünde ve Kuzey Amerika bölgesinin Atlantik okyanusunun kıyısında doğal olarak yetişme gerçekleştirir. Bataklık olan bölgelerin büyük bir bölümünde ve dağ yamaçlarında yetişme alanı bulur, hafif asidik toprağı ve güneş ışığını çok sever. Botanik adı Calluna vulgaris olan funda çiçeği süpürge otu olarak da bilinmektedir. Funda bitkisi her ne şekilde güzel çiçeklere sahip dekoratif amaçlı olarak kullanılan bir bitki olarak popülerlik kazanmış olsa da uzun yıllardan beri yaşlılığın oluşturduğu etkinin yok edilmesinde cildi güzelleştirmeye kadar pek çok farklı amaçlarla kullanımı sağlanmıştır. Funda bitkisi Temmuz-Ekim aylarında toplanarak kurutulur. Funda bitkisi oldukça uzun ömürlüdür.

Funda Çayı Faydaları Nelerdir?
 • İdrar yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olur,
 • Sistit tedavisinde kullanımı sağlanır,
 • Böbrekleri temizlemede oldukça etkili bir bitki çayıdır,
 • Mesane problemlerinin yok edilmesinde kullanımı sağlanır,
 • Romatizma tedavisinde kullanımında etkili bir çaydır,
 • Gut tedavisinde yardımcı olarak kullanılan bir bitki çayıdır,
 • Soğuk algınlığına iyi gelen bir bitki çayıdır,
 • Öksürük belirtisinin giderilmesinde etkilidir,
 • Farklı sindirim sistemi problemlerinin yok edilmesinde etkilidir,
 • Prostat sorunlarına iyi gelen bir bitki çayıdır,
 • İshal rahatsızlığına iyi gelir,
 • Karın ağrısının giderilmesinde yardımcı bir bitki çayıdır,
 • Uyku bozukluğunun tedavisinde kullanılır ve uyku problemlerini yok eder.
Funda Çayı Nasıl Hazırlanır

Güzel bir funda çayı hazırlamak amacıyla 1 litre kaynamış olan suyu ocaktan alarak 4 çay kaşığı funda kurusu ilave edin. Funda çayının 5-15 dakika arası demlenmesini bekleyin. Dilerseniz balla tatlandırıcı etki oluşturabilirsiniz. Tavsiye edilen tüketim miktarı günlük olarak 1-2 bardaktır. Funda çayını kurutulmuş olarak veya taze bitkiden oluşturabilirsiniz. Funda bitkisinin hem çiçekleri hem de yaprakları sağlığa faydalıdır. Kurutulmuş olan funda bitkisi kuru, fazla ışık almayan bir yerde hava geçirmez kapta korunma sağlanmalıdır.

Funda çayı en çok çay formunda tüketilmektedir ancak cilde esneklik oluşturan elastin maddesi üretimini tetiklediği için kozmetik sektöründe pek çok kremin içerisinde etken madde olarak kullanımı sağlanır. Funda bitkisinin özünden elde edilen madde iltihap önleyici özelliğe sahiptir. Halk tarafından başta idrar yolu enfeksiyonu olmak üzere safra kesesi taşı ve böbrek taşı düşürmek için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Son zamanlarda ilk olarak Almanya olmak üzere farklı ülkelerde romatizma sebebiyle oluşan ağrıların tedavisinde kullanımı sağlanmıştır. Bunun başlıca sebebi vücutta biriken ürik asidin daha kolay atılmasını gerektirmesidir. Romatizma ağrıları için tavsiye edilen kullanım şekli funda çayı veya funda suyunun romatizma ağrısı bulunan bölgelere direk kompres şeklinde uygulanmasıyla gerçekleşir. Orta dereceli uyku bozukluklarının tedavisinde funda çayı içmek sağlık açısından oldukça faydalı olacaktır. Fakat bunların yanı sıra iyi bir idrar söktürücü olan funda çayı yatmadan hemen önce içmek sizleri yorucu olabilir.

Funda Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Funda çayı kullanımı genel itibariyle güvenli kabul edilir ve alerjik bir reaksiyona neden olmaz. Ancak diğer bitkilerde olduğu gibi funda çayını tavsiye önerilen oranda tüketmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız yani tansiyon ilaçları, kan inceltici ilaçlar, depresyon ilaçları benzeri ilaçlar kullanılıyorsa eğer funda çayı içmeye başlamadan önce doktorunuza danışın. Kas lifleri üzerinde etkili bir madde olan tanen yönünden oldukça zengin olan funda çayı uzun bir sürede tüketilmemelidir. Sürekli bir şekilde tanen tüketmek karaciğer hasarına neden olabilir. Emzirme, hamilelik dönemlerindeki etkileri konusunda bilimsel olan bir bilgi olmadığından dolayı tüketmemek veya doktor tavsiyesi ile tüketmek daha doğru olacaktır.

Funda Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Nane Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nane Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?