Elma Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Elma Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Elma çayı, Elmanızı afiyetle yiyip bitirdikten sonra soyulan kabukları lezzetli bir çay yapmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca hazırlaması gayet basit olan elma çayı daha çok kalori yakmanıza ve kilo vermenize etki eder. Çünkü elmanın kabuğunda bulunan ursolik asit hakkında yapılan araştırmalarda, bu naturel bileşenin kalori yakmayı hızlandırarak adale kütlesinin çoğalmasını sağladığı yönünde neticeler elde edilmiş. Kilo vermeye etkisi olsun olmasın, elma çayı gayet tatlı ve içimi keyifli bir çay'dır. Ayrıca yalnızca elma çayı yapmanız gerekmiyor, diğer içtiğiniz çayları aromalandırmak için de birkaç adet elma kabuğu içine katabilirsiniz.

Elma çayı tarifi

Çayınızı kırmızı veya yeşil elma kabukları ile hazırlayabilirsiniz. Elma kabuklarını koruyucu tarım ilaçlarından temizleyebilmek için çeşmenin altında ortalama 3 dakika kadar yıkayın. 3 ya da 4 adet orta uzunlukta kesilen elma kabuğundan 1 bardak çay çıkarabiliriz. Yeteri kadar suyu kaynatıp kesilen elma kabuklarını içine atıp 5 dakika kadar daha kaynatın. 3 dakika kadar soğuttuktan sonra kabukları süzüp çayınızı keyifle içebilirsiniz. Elma kabuklarını başka bir bitki çayı ile kullanmak için kabuklarınızı kaynattıktan sonra içinden alın ve bu kaynatılan su ile bitki çayınızı demleyebilirsiniz.

Elma çayının faydaları nelerdir?

Fazladan kalori yakmayı sağlayan ursolik asidin dışında elma kabukları, B6 vitamini açısından oldukça zengindir. B6 vitamini de vücudumuzun bağışıklığını yükselttiği gibi ayrıca beyaz kan hücresi üretiminde de baş aktördür. Lif oranı yüksek bir gıda olması sebebi ile sindirim sistemine de çok faydalıdır, rahat tuvalete çıkılmasını sağlar. Elma yüksek ölçüde A ve C vitamini içerir. C vitamini vücudu hastalıklara karşı dayanıklı duruma getirirken, A vitamini ise göz sağlığında çok önemlidir. Ayrıca elma kabuğundan elde edebileceğimiz önemli mineraller ise; kalsiyum, folat, fosfor, potasyum ve demir'dir. Elma kabuğunda, flavonoidler ve fenolik asit gibi kuvvetli antioksidanlar vardır.

Elma Çayı Yorumları

soru

Zülfi

10 Mayıs 2024 Cuma

Son zamanlar da bitkisel çaylar dikkatimi çekmeye başladı. Hem sağlıklı içecekler tüketmek hem de hafif ve içinde yan etkisi olmayan içecekler tüketmek istediğim için bitkisel çayları deniyorum. Merak ettiğim bitki çaylarından biri de elma çayı. Elma çayını nasıl yapabilirim? Elma çayı için hangi malzemelere ihtiyacım var? Elma çayının faydası nedir?

Cevap yaz
cevap

İmran

01 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba,zülfi bey elma çayı oldukça faydalı, boğaz ağrısına da çok iyi gelmektedir. Elmaları kabuğuyla doğrayın suyun içine atıp iyice kaynatın şeker atmadan içmenizi tavsiye ediyorum.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Adaçayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Adaçayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Funda Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Funda Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6