Zencefil Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zencefil Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zencefil çayı, dünya çapında mutfaklarda yaygın şekilde baharat olarak kullanılan zencefil, sağlığa karşı sağlamış olduğu yararlar sayesinde mükemmel bir şifa kaynağı olarak kabul edilir. Yapılan çalışmalar sonucu zencefilin birçok hastalığa karşı kullanılabileceğini göstermektedir. Keskin ve farklı bir tada sahiptir. Birçok iklimde yetişme özelliği olan Asya mutfağında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Dünya genelinde oldukça yaygın tüketime sahip olan zencefil çay şeklinde hazırlanarak kullanıldığında da adet şifa dağıtır.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Zencefil çayı birçok rahatsızlığa karşı farklı şekillerde hazırlanıp tüketilebilir. En kolay ve yaygın hazırlanış şekli sade olanıdır. Zencefilin kabukları soyulur ve yarım tatlı kaşığı rendelenir. 2 fincan kadar su kaynatılıp rendelenen bitkinin üzerine dökülür. 10 dakika demlenmesi için bırakılan çay limon ve balla tatlandırılıp ister sıcak ister soğuk içilebilir. Bu tarifin haricinde özellikle soğuk algınlığı türü hastalıklar için daha etkili olması adına fesleğen yaprağı ve sade çay eklenerek de hazırlanabilir.

Zencefil Çayı Faydaları Nelerdir?
 • Zencefil çayı birçok kanser türüne karşı faydalı bir çaydır. Yumurtalık kanseri başta olmak üzere farklı kanser türlerinde çaydan yararlanılabilir. Yumurtalıklarda oluşan kanser hücrelerini yok edici etkiye sahiptir. Bu etkisi bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Kanserden korunmak ya da kansere maruz kalan kişilerin güvenle içebileceği bir çay tarifidir.
 • Bağırsak rahatsızlıklarında zencefil çayı etkili bir tedavi yöntemidir. Özellikle irritabl bağırsak sendromunda hastalık sebebiyle yaşanan semptomlar hafifletilebilir. Bu sorun için zencefilin nasıl tüketildiği önemli değildir. Çay şeklinde alınabileceği gibi yemeklere eklenip alındığında da aynı faydaları gösterir.
 • Zencefil çayı midenin yatışmasını sağlar. Özellikle mide bulantısına karşı kullanılabilecek en etkili tedavi yollarından biridir.
 • Kas ağrılarını hafifletici etkiye sahiptir. Anti-inflamatuar etkisi özellikle spor sonrası oluşabilecek kas ağrılarına karşı rahatlama sağlar.
 • Yapılan çalışmalar sonucu zencefil çayının beyin sağlığını koruduğu ortaya çıkmıştır. Parkinson, bunama, Alzheimer gibi rahatsızlıkların önlenmesini sağlar. İçeriğinde yer alan antioksidanlar beyin hücrelerini kuvvetlendirir.
 • İştahı düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu birçok besin ögesi tarafından zengin içeriğe sahiptir. İştah problemi olan kişiler zencefil çayı tüketerek bu problemden kurtulabilir.
 • Zencefil çayı menstural rahatsızlıklara karşı iyi gelir. Adet döneminde yaşanan kramp, sancı gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelir. Zencefil çayı hazırlanıp sıcakken temiz bir havlu çayla ıslatılıp karın bölgesine koyulursa ağrı hissinin azalmasını sağlar. Ağrılar için çaya bal ve limon eklenerek de içilebilir.
 • Zencefil çayının üreme sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Doğurganlığı arttırdığı bilinir. Erkeklerde afrodizyak etki yaratır.
 • Kan dolaşımını artırır. İçeriğinde barındırdığı vitamin ve mineraller kan dolaşımının artmasına yardımcı olur. Bu sayede dolaylı olarak kalp hastalıklarından korunmayı sağlar.
 • Solunum rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. Soğuk algınlığı sebebiyle yaşanan tıkanıklık için kullanılabilir. Çevresel etkenlere bağlı gelişen solunum şikâyetlerini hafifletir.
 • Kilo vermeyi kolaylaştırır. Düzenli olarak vücuda uygun bir diyete eklendiğinde vücutta biriken yağların erimesini sağlayabilir. Uzun süre tokluk hissi verdiği için daha az yemek yemeyi sağlar ve bu sayede kilo verme kolaylaşabilir.
 • Zencefil çayı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. İçeriğinde bulunan antioksidanlar bağışıklık sistemini birçok hastalığa karşı kuvvetlendirir. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan zencefilin bu etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.
 • Ağız hijyenine karşı zencefil çayı kullanılabilir. Zencefil çayı düzenli içildiğinde ağız içi bakterilere karşı korunur.
 • Endişe ve stres gibi durumlarda zencefil çayına başvurulabilir. Yoğun ve stresli bir günün ardından zencefil çayı içerek zencefilin sakinleştirici etkisinden yararlanılabilir.
 • Grip ve öksürük için mükemmel bir reçete olan zencefil çayı bu tür sorunlarda kısa sürede rahatlamayı sağlar. Solunum yollarında oluşan daralmayı yok ederek nefes alışverişini kolaylaştırır.
 • Baş ağrısı ve migren için zencefil çayı tüketilebilir. İnatçı baş ağrısında oldukça etkili bir çözümdür. Bu etkisi de araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.
Zencefil Çayı Zararları Nelerdir?

Zencefil çayı tüketimi sağlık için zararlı bir uygulama değildir. Ancak bazı durumlarda yan etkilere sebep olabilir. Aşırı tüketim sebebiyle sindirim problemleri gelişebilir. Bazı hastalıklara sahip olan ve ilaç kullanan kişiler mutlaka hekimine danışarak tüketmelidir. Diyabet hastalarında zencefil çayı kan şekerinin düşmesine sebep olabilir. Bu nedenle doktor önerisiyle kullanılması gerekir. Kanama bozukluğu olanlarda kanama riskini arttırıcı etkide bulunabilir. Kalp hastalıklarında aşırı tüketim hastalığın kötüleşmesine sebep olabilir. Gebelik döneminde sabah bulantılarına karşı iyi geldiği bilinir. Ancak düşük yapma riski olabileceğinden gebelikte tüketilmemesi önerilir. Yüksek tansiyon hastalarında ilaçlarla birlikte zencefil çayı içmek tansiyonun aşırı düşmesine sebep olabilir.

Zencefil Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Grip İçin Bitki Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Grip İçin Bitki Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Metabolizma Hızlandırıcı Çay

Metabolizma Hızlandırıcı Çay

Zahter Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Zahter Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Hamilelikte Adaçayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Adaçayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Reishi Mantarı Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Reishi Mantarı Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6