Sinameki Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sinameki Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinameki Çayı, Sinameki bitkisi geniş bir bitki ailesine sahip olan Fabaceae türünden gelen bitki grubundan ve tropikal bölgelere özgü olan bitki olmaktadır. Sinameki bitkisinin yaklaşık olarak 260 farklı türü vardır. Bu bilgi bazı kaynaklara göre 400'ün üzerine çıkmaktadır. Sinameki çayı müshil etkisi oluşturan içeriğiyle günümüzde pek çok ticari ilaç içerisinde etken madde olarak kullanımı sağlanır. Somali'de, Mısır'da, Hindistan'da, Orta doğu bölgesinde ve Sudan'da doğal olarak yetişme alanı bulur. Bitkinin İngilizce adı“senna” olarak bilinmektedir. Bu bitkinin kabuğu soyulduğu için Arapça olarak sena ve İbranice 'de ise soyulabilir anlamı taşıyan cassia kelimesinin birleşmesinden türer. Sinameki tarihte doktorlar tarafından ilk kullanımıyla ilgili belgeler Millatdan sonra 9 yüzyılda Arap Yarımadasına kadar ileri sürülmektedir. Sinameki bitkisi ticari olarak sıvı şekilde, toz ve tablet halinde satılmaktadır.

Sinameki çayı, modern tıpta ve geleneksel kullanımda en belirgin özelliği olan müshil etkisiyle kabızlığı gidermek amacıyla ve bağırsakları yumuşatmak için kullanımı sağlanmaktadır. Sinameki çayı iştah kestiğinden dolayı diyet yapan kişiler tarafından kullanımı sağlanır. Sinameki bitkisi kullanımında üretilen kremler basur hastalığının tedavisinde ve egzama tedavisinde harici olarak kullanımı sağlanır. Sinameki çayı kolonoskopi öncesi bağırsakların tamamen temizlenmesinde kullanımı sağlanır.

Sinameki Çayı Faydaları Nelerdir?
 • Bağırsakları temizlemek amacıyla kullanılmaktadır
 • Sinameki çayının müshil etkisi olmaktadır
 • Sinameki çayı midede oluşan şişliği alır
 • İştahı kapatıcı özelliği vardır, diyet yapan kişilere bu hususta yardımcı olur
 • Sürekli olarak beliren kabızlık probleminin giderir
Sinameki Çayı Nasıl Yapılır?

Sinameki çayı hazırlama aşamasına başlanmadan önce çok güçlü bir müshil etkisi olduğunu unutmamak gereklidir sinameki çayını içtikten sonra yanınızda bir tuvalet olmasında dikkat edin. Sinameki çayı hazırlamak için bir fincan kaynamış su içerisine yarım çay kaşığı sinameki otu ilave ederek 15 dakika kadar demlenmesini bekleyelim. Sonra tüketilebilir. Sinameki çayını balla tatlandırabilirsiniz.

Sinameki Yan Etkileri Nelerdir?

Sinameki çayı genel olarak kullanımında güvenli kabul görülmektedir. Sinameki çayı yan etkileri fala olan bir bitki çayı olmaktadır. Sinameki çayının en fazla görülen yan etkisi mide ağrısı belirtisi, mide bulantısı belirtisi ve uzun süreli ishal etkisi olmaktadır. Sinameki çayı iki haftadan uzun süreli olarak kullanımı tavsiye edilmemektedir. İki haftadan uzun süre kullanıldığı zaman bağırsakların normal fonksiyonunu etkiler ve sindirim sisteminde tembelliğe neden olarak müshile bağımlılık meydana getirir. Sinameki çayının uzun süreli olarak tüketiminde daha az görülmekle birlikte kandaki bazı kimyasalların dengesini değişir, kalp hastalıklarını tetikler, kas güçsüzlüklerine neden olur, karaciğer tahribatına yol açabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde kısa süreli kullanımı hususunda araştırmalara dayalı bir bilgi yoktur. Tedbirli olarak kullanımı sağlanacaksa eğer kesin bir bilgi gerekir ve dozaj için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Potasyum eksikliği olan kişilerin sinameki çayı tüketmesi durumunda daha çok sıkıntı oluşabilir. İshal belirtisi olan kişiler sinameki çayı tüketmemelidir. Bunun yanı sıra vücut dışkı birlikte fazla miktarda su kaybettiğinden dolayı dehidratasyon sorunu meydana gelebilir. Gastrointestinal rahatsızlıkları yani ülseratif kolit problemi, apandisit problemi, mide iltihabı, anal prolapsus problemi olan kişiler sinameki çayı kullanmamalıdır. Kalp rahatsızlığı olan kişiler, yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişiler, sindirim sistemi sorunları olan kişiler, düzenli olarak ilaç kullanan kişiler sinameki çayı kullanmaya başlamadan önce doktora danışması gerekir.

Sinameki Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sarı Kantaron Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Sarı Kantaron Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Papatya Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Papatya Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Oolong Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Oolong Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Emziren Anne Ihlamur İçebilir mi?

Emziren Anne Ihlamur İçebilir mi?

Hamilelikte Karanfil Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Karanfil Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Emziren Anne Rezene Çayı İçebilir mi?

Emziren Anne Rezene Çayı İçebilir mi?

Güncel

Enginar Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6