bitkicaylari.gen.tr https://www.bitkicaylari.gen.tr Bitki Çayı, Bitki Çayları Tarifleri ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, bitkicaylari.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Sun, 16 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Emziren Anne Rezene Çayı İçebilirmi https://www.bitkicaylari.gen.tr/emziren-anne-rezene-cayi-icebilirmi.html Mon, 15 Oct 2018 09:46:28 +0000 Emziren anne rezene çayı içebilirmi, rezene 2 metreye kadar boyu olabilen çok yıılık bir bitki çeşididir. Rezene ağacının gövde kısmında ince ve uzun yapraklar oluşur. Rezene ilk oluşmaya başlarken yeşil ve otsu Emziren anne rezene çayı içebilirmi, rezene 2 metreye kadar boyu olabilen çok yıılık bir bitki çeşididir. Rezene ağacının gövde kısmında ince ve uzun yapraklar oluşur. Rezene ilk oluşmaya başlarken yeşil ve otsu bir görünümde olup, ilerleyen zamanlarda sarı renk alır ve çalıya benzer. Rezenenin içeriğinde uçucu yağlar bulunmaktadır. Rezene bitkisinin özellikle tohum kısmında depolanmış olan etken maddeler, çok  şifalı bir bitki olma özelliğini sağlar. Rezene potasyum ve sodyum mineralleri açısından çok zengin bir bitkidir. Rezenenin kökünden, gövdesinden, yapraklarından ve de tohumundan faydalanılmaktadır.

Emziren anneler rezene çayı tüketebilir mi

Anne sütü yeni doğanın hayatını idame ettirebilmesi için temel bir besin kaynağıdır. Yeni doğan bebekler için en ideal beslenme şeklidir. Anne sütünde bulunan proteinlerin hazmı bebek için çok kolaydır. Anne emzirme döneminde tükettiği yiyecekler ve içecekler ile sütünü bebeğine vererek beslenmeyi devam ettirir. Tüm anneler emzirme döneminde yediği içtiği gıdalara bir soru işareti ile yaklaşıp sürekli araştırma yaparlar. Emziren annelerde rezene çayı da faydaları ve zararları açısından düşünülerek içilen bir çaydır. Emziren anne rezene çayı içebilir mi sorusunun tek bir cevabı vardır. Evet emziren anneler süt verirken rezene çayı tüketebilirler. Rezene çayı emziren anneler için süt artırma özelliğine sahiptir. Rezene bitkisinin tohum kısımları fitoöstrojen olarak bilinen anetol içermektedir. Fitoöstrojenlerin görevi, östrojen hormonunu taklit etmektir. Fitoöstrojenler süt bezlerinden süt üretimini uyararak ve artırarak anne sütünün çoğalmasını sağlarlar. Ayrıca emzirme döneminde içilen rezene çayı sütün miktar ve kalitesine etki etmektedir. Emzirme döneminde tüketilen rezene çayı annenin bebeğe süt vermesi ile birlikte bebeğe geçerek hazımsızlık ve sindirim sorunlarından bebeği korumaktadır. Anne sütünü artırmak için günlük maksimum 2-3 fincan rezene çayı tüketilmesinde sakınca bulunmamaktadır. Tabi ki aşırıya kaçmamak şartı ile. Fazla tüketildiği takdirde ters tepki yaparak süt üretimin tamamen durmasına sebep olur. Ayrıca rezene çayının yeni doğumdan çıkmış anneler için süt getirici etkisi de bulunmaktadır. Ilık bir duş aldıktan sonra içilen rezene çayı sütü getirir. Rezene çayını düzenli olarak tüketen emzirme dönemindeki annelerin bebeğinde gazlanma sorunu da olmamaktadır. Emziren annelerde rezene çayı içilmesi ile alakalı bildirilmiş bir yan etki bulunmamaktadır.

Emziren anneler için rezene çayı nasıl yapılır

1 su bardağı kaynatılmış içme  suyuna 1.5 tatlı kaşığı rezene tohumu atılarak 10 dakika kadar demlenmesi sağlanır. Demlenmiş haldeki çay tohumlarından süzülerek tüketilebilir. Yalnız uçucu yağlar içeren bir çay olduğundan demledikten sonra mutlaka ocağın altını kapatmanız gerekir ve emziren anneler günde 3 fincana kadar rezene çayından tüketebilmektedir.

]]>
Andız https://www.bitkicaylari.gen.tr/andiz.html Tue, 16 Oct 2018 01:28:56 +0000 Andız; yaprakları dikenli bir bitki türüdür. Aslında andız ardıçın bir türüdür yani bir çam türüdür ve akciğer hastalıkları için oldukça faydalı bir doğal bir ilaçtır. Andızın unu ile çay yapıla Andız; yaprakları dikenli bir bitki türüdür. Aslında andız ardıçın bir türüdür yani bir çam türüdür ve akciğer hastalıkları için oldukça faydalı bir doğal bir ilaçtır. Andızın unu ile çay yapılarak tüketilebileceği gibi ayrıca andızın kozalağından üretilen pekmezi de yenilebilir.

Andız bitkisinin özellikleri ve faydaları:

Andızın bilinen pek çok faydası bulunmaktadır. Ayrıca doğal ortamlarda özellikle çam ağaçlarının bol olduğu yerde yetişen andız bitkisine ulaşmak da oldukça kolaydır. 

Andızın içeriğinde pek çok bileşen bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise reçine, polisakkarit, helenin ve bir takım yağlardır. 
 • Andız bitkisi akciğer ve solunum yolu hastalıklarının tedavisinde eskiden beri oldukça sık başvurulan bir bitkidir. Özellikle kuru öksürük ve balgam atamama halinden şikayetçi olan hastaların andızı demleyerek içmeleri halinde balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır. 
 • Öksürüğün kesilmesine yardımcı olur.
 • Vücudun terlemesini sağlar ve böylece vücuttaki zararlı bileşenlerin ter yoluyla atılmasını hızlandırır. 
 • Enfeksiyon ve bakterileri yok eder. Özellikle mantarlarla mücadelede etkilidir.
 • İyi bir idrar söktürücüdür. 
 • Sindirime faydalıdır ve şişkinlik hissini azaltır.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Gebelerin kullanmaması önerilir. Çünkü andızın erken doğuma neden olabileceği gözlemlenmiştir. 
 • Her türlü besin maddesinde olduğu gibi fazla tüketimi halinde birtakım yan etkiler meydana gelebilir. Bunlardan bazıları ishal, kusma ya da alerji şeklinde baş gösterir. 
 • Anemi ve kansızlık sorunlarını azaltır.
 Andızdan istifade edebilmek için belirli aralıklarla andız çayının tüketilmesi gerekmektedir Ayrıca andızın pekmezinden de yararlanılabilir.

Andız pekmezinin faydaları nelerdir
 • Andız ağacının kozalaklarından elde edilen bir pekmez türü olan andız pekmezi oldukça faydalıdır. Çok iyi bir antioksidandır. Vücudu temizler.
 • Yara ve berelerin tedavisi için bu bölgeye sürüldüğünde iyileşme gerçekleştirir. 
 • Sedef, ekzama gibi bir takım cilt hastalıklarının tedavisinde çok faydalıdır. Özellikle alerji nedeniyle oluşan deri hastalıkları için birebirdir. 
 • Her gün belli miktarda tüketilen andız pekmezi sayesinde saç dökülmesi sorununa iyi gelir.
 • Kalp ve damar hastalıklarının tedavinde tavsiye edilir. Kalp sağlığı için faydalıdır.
 • Böbrekte taş oluşmasını engeller ve mevcut taşların daha kolay bir şekilde vücuttan atılmasında yardımcı olur. 
 • Karaciğer sağlığı açısından çok yararlıdır ve kanın temizlenmesini sağlar.
 • Vücuttan toksinlerin atılmasını hızlandırır.
 • Romatizmal ağrıların dindirilmesinde kullanılır.
 • Bronşit gibi bir takım hastalıklarının tedavisinde oldukça faydalıdır. Bronşları açarak balgamın söktürülmesinde etkilidir. 

Saymakla bitiremediğimiz andız pekmezinin faydasından yararlanabilmek için düzenli olarak tüketmek gerekir. Çocukların aç karnına sabah akşam birer tatlı kaşığı yemeleri tavsiye edilir. Büyüklere gelince kahvaltı sofralarınızda sürekli bulundurabileceğiniz andız pekmezini isterseniz her sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez birer çorba kaşığı da yiyebilirsiniz. Eğer kıvamının koyu olduğunu düşünüyorsanız su ile biraz açarak tüketmenizde bir sakınca bulunmamaktadır. Andız pekmezinden beklenilen en yüksek faydayı sağlayabilmek için güvenilir markaların tercih edilmesi ve düşük ısıda yapılmış olması önemlidir. Koyu andız pekmezi sağlık açısından tehlikelidir. Bu yüzden fabrikasyon ürünlerden uzak durmak gerekir. 
]]>
Hamilelikte Bitki Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/hamilelikte-bitki-cayi.html Wed, 17 Oct 2018 00:00:27 +0000 Hamilelikte bitki çayı, hangi bitkinin çayının içileceğine ve tüketilen miktara göre tehlike arz edebilir. Günde 2 fincanı geçmemek şartıyla içilmesinde sakınca olmayan bitki çayları vardır, ama risk taşıyan ve kesinlikle Hamilelikte bitki çayı, hangi bitkinin çayının içileceğine ve tüketilen miktara göre tehlike arz edebilir. Günde 2 fincanı geçmemek şartıyla içilmesinde sakınca olmayan bitki çayları vardır, ama risk taşıyan ve kesinlikle yasak olan bitkiler de mevcuttur. Aynı gün içinde farklı bitki çayları tüketmek ise çok risklidir.

Hamilelikte içilmesinde sakınca olmayan bitki çayları :
 • Zencefil: Hamilelik dönemindeki kusma ve bulantı şikayetlerini gidermek için oldukça faydası vardır.
 • Ihlamur: Özellikle nezle ve grip gibi hastalıklarda limon ve bal ile tüketilmesi çok rahatlatıcı ve yararlıdır. Öksürüğe de iyi gelir.
 • Kuşburnu: İçinde barındırdığı vitaminler ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Kabızlığı önler.
 • Kekik çayı: Grip ve soğuk algınlığından korunmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için faydalıdır. Ama gümde bir fincandan fazla tüketilmesi zararlı olabilir.
 • Papatya çayı: Sinir sistemini güçlendirmek, sakinleşmek ve sindirim sorunları için kullanılabilir. Vücuttaki ödemi azaltır.
 • Nane çayı : Özellikle limon ile birlikte kaynatıldığında bulantıların giderilmesinde faydalıdır. Sinir sistemine de iyi gelir.
 • Elma çayı:İçindeki bol miktarda c vitamini bulunan çay, yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur.
 • Yeşil çay: Aşırıya kaçmadan içilirse gribe karşı etkilidir ve kan dolaşımını düzenler.
Hamilelikte içilmesi riskli ve yasak olan bitki çayları :

Adaçayı, sinameki, maydanoz, anason çayı, ebegümeci, ısırgan, rezene çayı, meyan kökü, ahududu yaprağı, biberiye, civan perçemi, fesleğen ve keten tohumu fazla tüketilirse, uterusta kasılmaları yarıp, düşüğü tetikleyebilirler. Ayrıca kanama riskini de arttırırlar. Lavanta, yaban mersini, sarı kantaron, melisa yaprağı, kedi ot, oğul otu, aloe vera ve kara hindiba bitkileri ise; erken doğum riski, kanama ve doğum anomalilerine yol açabilirler.

Hamilelikte bitki çayı, hangi bitki olursa olsun, doktora sormadan içilmemelidir. Zira her bünyenin bitkiye verdiği tepki farklı olacaktır. Özellikle hamileliğin ilk ve son 3 ayında bitki çaylarını azami dikkatle tüketmek çok önemlidir. Bütün bitkilerin fayda kadar zararda verebileceği unutulmamalıdır.
]]>
Hamilelikte İçilen Bitki Çayları https://www.bitkicaylari.gen.tr/hamilelikte-icilen-bitki-caylari.html Wed, 17 Oct 2018 03:45:31 +0000 Hamilelikte içilen bitki çayları; Lezzetli seçimler arasında sayısız faydası bulunan bitki çayları tüketilmesinde yararları vardır. Hamilelikte içilen bitki çaylarının hepsinin kişiye yararı bulunmamaktadır. Özellikle tük Hamilelikte içilen bitki çayları; Lezzetli seçimler arasında sayısız faydası bulunan bitki çayları tüketilmesinde yararları vardır. Hamilelikte içilen bitki çaylarının hepsinin kişiye yararı bulunmamaktadır. Özellikle tüketilen bitki çaylarının bazısını aşırıya kaçırmamak gerekir. Bitki çayları gebelik zamanında tüketilmesi oldukça faydalıdır. Ayrıca komplikasyonlara sebep olmaz. 

Hamilelikte içilen bitki çaylarının faydaları; 
 • Gebelik zamanında tüketilen bitki çayları ihtiyaç duyulan besini sağlar.
 • Vücudun sıvı dengesini korur.
 • Vücudu nemlendirir.
 • Bitki çayları özellikle kafein içermemektedir.
 • Hamilelikteki sabah bulantısına iyi gelir.
 • Rahim doğumuna hazırlanması için yardımcı olabilir.
 • Stres seviyesini ve anksiyeti düşürmeye yardım olmaktadır.
Hamilelikte hangi bitki çayları tüketilebilir

Gebelik esnasında aşağıda belirtilen bitki çaylarını rahatlıkta tüketilebilir. Fakat bitki çaylarını içmeden evvel doktorunuza danışmanız daha yararlıdır.

Zencefil çayı: Hamilelikte sabah oluşan mide bulantısından şikayeti olan anne adayı zencefil çayı tüketebilir. Zencefil çayı mide problemlerine  ve sindirime yardımcı olur. Gün içerisinde 2-3 bardak içilebilir.

Ahududu yaprağı çayı: Ahududu yaprağı çayı magnezyum ve kalsiyum açısından oldukça zengindir. Ayrıca hamilelikte doğum sonrası oluşan kanamaları engeller ve doğum anına rahmi hazırlamaktadır. Günde bir fincan tüketilesi yeterli olmaktadır.

Nane çayı: Hamileliğin ilk aylarında kusma ve mide bulantısı gibi sorunları nane çayı hafifletmeye yarar. Bunun yanı sıra mide kaslarının dinlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Isırgan otu çayı: Hamilelikte içilen bitki çayları içerisinde ısırgan otu besin değeri yüksektir. İçerisinde kalsiyum, demir ve magnezyum bulunmaktadır. Anne adayları için iyi bir çaydır.

Rooibos çayı: Hamileler için bu çay mükemmel bir içecektir.  Rooibos çayı güçlü bir karşımdan ibarettir. Reflüye iyi gelir. Ayrıca sindirimi kolaylaştırmaktadır. İçerisinde kalsiyum, magnezyum ve antioksidanlar bulunmaktadır.

Hindiba çayı: Hindiba çayı potasyum açısından oldukça zengindir. Özellikle hamilelikte meydana gelen vücudun su tutmasını önlemeye yardımcı olur. Hafifte olsa idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

Papatya çayı: Bu çay magnezyum ve kalsiyum açısından oldukça iyi bir besin kaynağıdır. Uykusuzluğa ve eklem iltihabına oldukça iyi gelmektedir.

Melisa çayı: Gebelik sırasında sinirlilik, uykusuzluk ve anksiyete tarzı sorunların giderilmesine yardımcı olur. Özellikle sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.
 
Ihlamur çayı: Grip ve soğuk algınlığına karşı korur. Hamilelikte bağışıklık  sistemi güçlendirir. Bunun yanı sıra ıhlamur çayı böbreklerinizi yormadan vücutta biriken ödemi söktürür.

Rezene çayı: Hamilelerin emzirme zamanında süt vermesini sağlar. Bağırsaklarda gaz oluşmasını engellemektedir. Gebelikte sindirime yardımcı olur ve rahatlatır.

Kuşburnu: Hamilelikte içilen bitki çayları arasında en fazla  C vitamini bulunduran bitki çayı türüdür.sağlamak açısından oldukça önemlidir. Hamileler için olduk gerekli olan bir vitamin türüdür. Vücuttaki direnci arttırır ve ödem söktürücüdür.

Yeşil çay: Hamilelikte kan dolaşımını düzenler, soğuk algınlığına karşı korur. Siyah çaya oranla yeşil çayda bulunan kafein daha azdır. Bu nedenden dolayı tercih sebebiniz yeşil çay olmalıdır.
]]>
Hamilelikte Karanfil https://www.bitkicaylari.gen.tr/hamilelikte-karanfil.html Wed, 17 Oct 2018 16:46:06 +0000 Hamilelikte Karanfil, Anavatanı Güneydoğu Asya olan ve benzeri iklimlerde yetişen karanfil ağacının çiçek açmamış tohumları olan karanfil bitkisi, karanfil çiçeği ile aynı değildir. Karanfil baharatı kışın yaprak dökmey Hamilelikte Karanfil, Anavatanı Güneydoğu Asya olan ve benzeri iklimlerde yetişen karanfil ağacının çiçek açmamış tohumları olan karanfil bitkisi, karanfil çiçeği ile aynı değildir. Karanfil baharatı kışın yaprak dökmeyen karanfil ağacının tohumunun toplanarak kurtulması ile elde edilir. Tatlılara ve yemeklere özel bir aroma vermesinden dolayı oldukça sık tercih kullanılan karanfilin sağlık açısından sayılmayacak kadar çok faydası vardır. Kendine özgü güzel bir kokusu olan karanfili birçok kişi genellikle ağız kokusunu gidermek için kullanır. 

Kalsiyum, sodyum, potasyum ve B6 vitamini açısından oldukça zengindir ve kullanım alanları çok geniştir. Genel sağlık sorunlarından solunum hastalıklarına cilt sorunlarından saç problemlerine kadar birçok alanda kullanılır. Karanfil bol miktarda uçucu yağ içerir ve bu özelliğinden dolayı karanfilin antiseptik özelliği oldukça güçlüdür. Bu nedenle özellikle hamilelik döneminde kendini gösteren diş sorunlarını ve diş çürüklerinden kaynaklanan ağrıları ilaçsız olarak gidermek için oldukça sık tercih edilen karanfil tomurcuğundan elde edilmiş olan esans 1-2 damla pamuğun üzerine damlatılarak ağrılı dişin üzerine uygulandığında dişin etrafında bulunan sinirlerin geçirgenliğini azaltır ve diş ağrısını geçici olarak giderilmesini sağlar. Karanfil esansı bulunmadığı durumlarda ise karanfilin direkt olarak ağrıyan dişin üzerine koyulması oldukça faydalı olur. 

Hamileliğin özellikle de ilk aylarında ilaç kullanılması mümkün olmadığı için hamilelik döneminde ortaya çıkacak olan diş problemlerinde rahatsızlığın aşırı derecede olmadığı ve ciddi bir sorun oluşturmadığı durumlarda diş problemleri için karanfil uygulaması yapılabilir. Karanfilin içerisinde bulunan antiseptik, ağrı veren dişin üzerine lokal bir şekilde uygulandığında hamilelik açısından herhangi bir sıkıntı teşkil etmez. Bu nedenle gönül rahatlığıyla uygulanabilir. Hamilelik döneminde sık ortaya çıkan diş eti problemleri, diş ağrıları ve sıcak ve soğuğa aşırı hassasiyet gibi sorunlarda sorunlu olan dişin üzerine karanfilin sıkılması ve ezilmesi ile elde edilen karanfil esnasından 1-2 damla uygulanması hamilelik döneminde ortaya çıkan diş problemlerinde anne adayının geçici olarak rahatlamasını sağlar. Ancak bilinmelidir ki karanfil diş problemlerini geçici olarak rahatlatır tedavi niteliği taşımaz.
]]>
Gebelikte Rezene Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/gebelikte-rezene-cayi.html Thu, 18 Oct 2018 07:51:30 +0000 Gebelikte rezene çayı, bitki çayları özellikle de kış aylarında hemen herkesin tükettiği, siyah çaya oranla sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Kış aylarında bazı hastalıklardan korunmak yada iyileşmek için mutlak Gebelikte rezene çayı, bitki çayları özellikle de kış aylarında hemen herkesin tükettiği, siyah çaya oranla sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Kış aylarında bazı hastalıklardan korunmak yada iyileşmek için mutlaka bitki çaylarından faydalanırız. Gebelikte ise bitki çayları oldukça faydalı ancak bir o kadar da dikkatle kullanılması gereken çaylardır. Çünkü hamilelik sürecinde anne adayları diğer zamanlara oranla yediklerine ve içtiklerine ve tabi ki kendilerine çok daha fazla dikkat etmelidirler. Bu süreçte anne adayları aşırıya kaçmadan bitki çaylarını tüketebilir. Adı her ne kadar bitki çayı olup zararsız gibi görünse de bu bilgi tehlikeli ve yanlıştır. Uzmanlar ve yetkililer bu konuda gebeleri uyarmakta ve aslında bu dönemde alınması doğru olmayan bazı bitki çaylarının hamilelik sürecini zora soktuğunu hatta düşüklere neden olabildiğini açıklamaktadırlar. Hamilelik süresince uzmanlara ve jinekologlara göre yeşil çay, karanfil çayı, kekik çayı, tarçın çayı, sinameki, yasemin, kimyon çayı, maydanoz çayı gibi çayları tüketmek doğru değildir. Çünkü bu çaylar rahim kasılmasını uyarıcı ve benzeri etkilere sahip olma özelliği ile hamilelikte çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Tüketilmesinde hiç bir sakınca olmayan (fazla tüketilmediğinde) ve hatta bebek gelişimine, anne sağlığına faydalı olan çaylar ise ahududu, nane ve limon çayı, zencefil, ıhlamur çayı, elma çayı, portakal çayı, kuşburnu çayı, papatya çayı ve tabi ki rezene çaylarıdır. Şimdi makalemizin konusu olan gebelikte rezene çayının faydalarına geçelim.

Gebelikte rezene çayı ve faydalar:

Rezene maydanozgiller familyasından bir bitki olup ana vatanı Akdeniz ve yakın Doğu ülkeleridir. Daha çok kayalık ve kurak yerlerde yetişmekte olan bu bitki sağlık için oldukça faydalıdır. Rezene çayının sakinleştirici özelliği hemen herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle stresli bir hamilelik dönemi geçirmekte olan anne adaylarının bu dönemde rezene çayı içmeleri uzmanlar ve jinekologlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca hamilelik döneminde içilen rezene çayının rahim kasılmalarına da iyi geldiği bilinmektedir. Hamilelikte içilen ve kramplarla, kasılmalara oldukça iyi gelen rezene çayını günde 2 bardaktan fazla tüketmemelidir. İki bardaktan fazla tüketildiğinde yarar yerine bebeğe ve anne adayına olumsuz sonuçlar yaratabilmektedir. 

Rezene çayının gebeler için bilmediğimiz faydaları:
 • Rezene çayının yatıştırıcı ve ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Özellikle gebeliğin son aylarında yaşanan sırt, bel ve bacak ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Rezene çayı kansızlığa iyi gelmektedir. Ve anne adayının çok ihtiyaç duyduğu demirin vücuda alımını kolaylaştırmaktadır.
 • Rezene çayının iştah açıcı etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle gebelikte oluşabilecek iştahsızlık sorununa da iyi gelmektedir.
 • Rezene çayı gebelikte oluşan kramp ve kasılmalara iyi gelmektedir.
 • Rezene çayının vücudu rahatlatıcı etkisi bulunmakta ve bu sayede gebelik döneminde artan stres, sinir ve bedensel yorgunluğa da iyi gelmektedir.
 • Rezene çayı bağırsaklarda gaz oluşumunu engelleyerek rahatlama sağlar.
 • Sindirime yardımcı olarak hazmı kolaylaştırır ve ayrıca gebelikte sık yaşanılan sorunlardan biri olan kabızlık sorununa iyi gelmektedir.
 • Nezle, grip, soğuk algınlıklarına iyi gelir ve öksürüğü kesmede oldukça etkilidir.
 • Vücut sıvılarının dengede tutulmasına yardımcı olur
 • Gebelik sonrasında da anne sütünü arttırıcı özelliği sayesinde kullanılmasında yarar vardır.
]]>
Çınar Yaprağı Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/cinar-yapragi-cayi.html Thu, 18 Oct 2018 14:01:58 +0000 Çınar yaprağı çayı, çınar ülkemizde hemen hemen bütün bölgelerde yetişebilir  özelliğe sahiptir. Çınar yaprağı, 40-50 metreye kadar uzayabilen, kumlu ve çakıllı toprakları seven, çok hızlı büyüyen uzun ömürl Çınar yaprağı çayı, çınar ülkemizde hemen hemen bütün bölgelerde yetişebilir  özelliğe sahiptir. Çınar yaprağı, 40-50 metreye kadar uzayabilen, kumlu ve çakıllı toprakları seven, çok hızlı büyüyen uzun ömürlü ve dayanıklı bir ağacın yaprağıdır. Ağacın yaprağı kadar kozalağı da önemli bir sağlık faydasıdır. Çınar ağacı aynı zamanda mobilya üretiminde de kullanılır. Çınar yaprağıyla hazırlanan karışım bilhassa kireçlenme problemine karşı iyi gelir. Beraberindeki farklı hastalıklarda alternatif olarak kullanılır.

Çınar yaprağı çayı nasıl hazırlanır

1 su bardağı klorsuz suyun içine, kurutulmuş ve ufalanmış 1,5 çorba kaşığı çınar yaprağı eknelir. Kısık ocakta en fazla 1 dakika kaynatılmasının ardından, ocaktan alınarak ılımaya bırakılması gerekir. Ilıyan çay süzgeçten geçirilip, sabah kahvaltısından sonra öğle yemeğine yakın bir vakitte aç karnına 1 su bardağı olacak şekilde, öğlen yemeğinden sonra akşam yemeğine yakın bir zamanda aynı şekilde 1 su bardağı olacak şekilde günde 2 defa içilmelidir. Çınar yaprağı çayı 2 hafta düzenli içildikten sonra 3 gün ara verilir. 3 gün sonra tekrar 2 hafta düzenli bir şekilde içilmesi gerekir. Çay her defa taze olarak hazırlanırsa daha iyi faydalı olacaktır.

Çınar yaprağı çayının faydaları,

 • Diş ve diş eti ağrılarına karşı faydalıdır.
 • Çınar yaprağı yılan zehirlenmesine karşı faydalıdır.
 • Çınar yaprağı çayı, yanık tedavisinde kullanılabilir. Yanan bölge soğumuş çınar yaprağı çayı ile silindiği zaman bölgede rahatlama oluşur. Yanık sebebiyle meydana gelen yaraların iyileşme zamanını kısaltmaktadır.
 • Sara hastalıkları için kullanılmaktadır.
 • Sedef hastalığına karşı faydalı gelmektedir.
 • Vücutta biriken ödemi atmak için kullanılabilir.
 • Çınar yaprağı çayına az miktarda sirke ilave edilerek içildiğinde kusma ve mide bulantısına karşı iyi gelir.
 • Çınar yaprağı çayı romatizma hastalığı için faydalıdır
 • Eklem kireçlenmesine karşı kür şeklinde içilebilir.
 • Saç sağlığı için faydalıdır. Saçların sağlıklı şekilde olmasını sağlarken, kepeklenmeyi önler.
 • Çınar yaprağı çayı diş ve dişeti sorunları için gargara suyu olarak kullanılabilir.
 • Kadınlarda meydana gelen vajinal akıntıya iyi gelir.
 • Bel ve boyun fıtığı nedeniyle yaşanan şikayetleri azaltır.
 • Çınar yaprağı çayı böbrek kumunu dökmek için içilebilir.

Çınar yaprağı çayının zararları

Çınar yaprağının esasen sağlık açısından bilindik bir zararı yoktur. Özel durumlarda bazı yan etkileri olabilir. Çınar yaprağının içinde bulunan tanen adı verilen bileşen aslında vücutta bir yan etkiye sebep olmamaktadır. Ancak bazı durumlarda çok azda olsa mide bulantısına sebep olabilir. Oluşan mide bulantısı çok kısa ve geçici süre etkili olur. Mütemadiyen kullanılan ilaçlar ile etkileşim yaratabileceği için doktora danışılarak içilmesi gerekir. Asitli bir içeriğe sahip olduğundan fazla tüketilmemesi gerekir. Bunun dışınca çınar yaprağı çayının bilinen ve kanıtlanan her hangi bir zararı yoktur. 

]]>
Gebelikte Papatya Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/gebelikte-papatya-cayi.html Fri, 19 Oct 2018 01:25:11 +0000 Gebelikte papatya çayı, Papatya sadece görünümü ile değil sağlık bakımından da mucizevi özelliklere sahip olan bir bitki çeşitidir. Papatya çayı kışın sebep olduğu soğuk algınlığının giderilmesinde kullanıldığı g Gebelikte papatya çayı, Papatya sadece görünümü ile değil sağlık bakımından da mucizevi özelliklere sahip olan bir bitki çeşitidir. Papatya çayı kışın sebep olduğu soğuk algınlığının giderilmesinde kullanıldığı gibi her mevsim içilmesi mümkün olan tüketilen bir çaydır. 

Gebelikte Papatya Çayı İçilir mi

Papatya çayı uykusuzluk, bulantı ve sindirim sorunları olan bireylere çoğunlukla tavsiye edilir. Eğer gebelik sürecinde olan bir anne adayının uyku problemi var ise yatmadan önce bir fincan papatya çayı içebilir. Bu şekilde anne adayı hem rahatlarken hem de papatya çayı uyumasında yardımcı olabilir. Ancak papatya çayının çok içilmesi de ters etki yapabilir. Mesela birey uyumak isterken bunun tam tersi uyuyamayabilir. Bazı uzmanlara göre gebelik sürecinde olan anne adayı çok fazla papatya çayı tüketmemelidir. Çok az da olsa aşırı papatya çayı tüketimi ile bebeklerdeki dolaşım probleminin bir ilişkisinin olabileceği söylenmektedir. Bununla birlikte eğer anne adayının bazı polenlere alerjisi var ise papatya çayının tüketiminde daha hassas davranmalı ve bu duruma çok dikkat etmelidir. Papatya çayı aşırı tüketilirse mide bulantılarına sebep olabilir. Bu yüzden gebelik sürecindeki anne adaylarının papatya çayını içerken ölçüyü kaçırmaması gerekmektedir. Anne adayı papatya çayını içerken abartıya kaçmamalı günde 2 fincandan fazla içmemelidir. Papatya çayının gaz giderici, ödem söktürücü, hafif yatıştırıcı etkileri vardır. Bu özellikleri ile papatya çayı gebelik sürecindeki anne adaylarına aşıırıya kaçmamak şartı ile doktorları tarafından tavsiye edilebilir. Diğer bütün bitki çaylarında olduğu gibi papatya çayını da kullanmak isteyen gebelik sürecindeki bütün anne adayları doktorlarına mutlaka danışmalı ve bütün bitki çaylarını yalnızca doktor tavsiyesi ile tüketmelidirler. Eğer anne adayının bir polen alerjisi var ise papatya çayını tüketmemelidir. Bununla birlikte anne adayları papatya çayını tüketir iken içtikleri çayın gerçek papatya türlerinden birinin olduğuna emin olmalıdırlar. Yoksa anne karnındaki bebeğin sağlığı açısından istenmeyen durumlar meydana gelebilir. Papatya çayı gebelik sürecindeki anne adayının soğuk algınlığına iyi gelebilir.
]]>
Hamilelikte Ihlamur İçilirmi https://www.bitkicaylari.gen.tr/hamilelikte-ihlamur-icilirmi.html Fri, 19 Oct 2018 05:09:21 +0000 Hamilelikte ıhlamur içilirmi, ıhlamur çayı sağlık üzerinde olumlu etkileri ve hoş aroması ile çok tercih edilen içeceklerden olsa da, sıkça sorulan sorulardan biri hamilelikte ıhlamur içilirmi sorusuna karşı haklı olara Hamilelikte ıhlamur içilirmi, ıhlamur çayı sağlık üzerinde olumlu etkileri ve hoş aroması ile çok tercih edilen içeceklerden olsa da, sıkça sorulan sorulardan biri hamilelikte ıhlamur içilirmi sorusuna karşı haklı olarak anne adayları içtikleri ve yedikleri her şeye karşı çok dikkatli ve temkinli yaklaşmaktadır tabi Olması gereken de budur. Hem bebeğin sağlığı hem de gebelik süre zarfında içinde herhangi bir sorunla karşılaşması açısından, bu davranış doğru ve önemlidir. Gebelik dışında rahatlıkla tüketilen bazı gıdaların, gebelik süresi içerisinde dikkatli tüketilmesi gerekebilir ve bitki çayları bu gruba da dahildir. İçinde pek çok etken madde bulunan bitki çayları, daha detaylı bir bilgi sahibi olmadan tüketmemek gerekir. Fakat ıhlamur bu gruba dahil değildir. Şu ana kadar hamilelikte hiçbir yan etkisi görülmeyen bu bitki çayı, çok fazla olmamak şartıyla tüketilebilir. Hamilelikte ıhlamur içilir mi sorusuna cevap verdikten sonra, bazı önemli hususlara denemekte fayda vardır. Örnek olarak hamilelik döneminde önceden hassasiyeti olmayan bazı yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet gelişme göstermişse, her şeye olduğu gibi ıhlamur çayına da dikkatlice yaklaşmak gerekir. Bu gibi durumlarda uzman bir hekimin görüşleri ve tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmek en doğru davranış olacaktır.

Hamilelikte ıhlamur içilirmi konusunda öneriler

Özellikle nezle ve grip bulunduğu zaman kurtarıcı içeceklerden biri olan ıhlamur, limonla beraber içildiği zaman hem rahatlatıcı, hem de iyileşmeye yardımcı bir rol oynar. Bilhassa nezle ve grip olunduğunda hamilelikte ıhlamur içilir mi etkileri nedir denilirse, cevap yine aynı olacaktır. Günde 1-2 fincan içilecek limonlu ıhlamur hamilelikte de olumlu etkiler bırakacaktır.

Ihlamurun sağlık üzerindeki etkileri

Ihlamurun normalde olduğu gibi hamilelikte de pek çok olumlu yönleri vardır. Bunların başında sinir sistemi üzerindeki rahatlatıcı etkisi geliyor. Ayrıca nezle, gribe ve öksürüğe karşı iyi geldiği bilinen ıhlamur bal ve limon eklenerek tüketildiği zaman, nefes yollarının rahatlatıp toksin atıcı özelliği ile hastalığı yenmeye yardımcı olur. Boğaz ve migren ağrıları içerinde kullanılan ve rahatlatıcı özelliği olan bu bitki hamilelikte de kullanılır. Fakat herhangi bir riske karşın hamilelikte ıhlamur içilir mi konusuyla alakalı doktordan onay ve bilgi alınmadığı sürece kullanmamaya özen gösterilmelidir.

]]>
Soğuk Çay https://www.bitkicaylari.gen.tr/soguk-cay.html Fri, 19 Oct 2018 16:54:48 +0000 Soğuk çay yaz aylarının n çok içilen ve ferahlatıcı içeceklerinden birisi soğuk çaydır. Tüm marketlerde bir çok markanın hazır soğuk çayları olmasına rağmen, soğuk çayı evde rahatlıkla ve kolayca yapılabilmektedi Soğuk çay yaz aylarının n çok içilen ve ferahlatıcı içeceklerinden birisi soğuk çaydır. Tüm marketlerde bir çok markanın hazır soğuk çayları olmasına rağmen, soğuk çayı evde rahatlıkla ve kolayca yapılabilmektedir. Ayrıca evde yapılan soğuk çayın içeriğini damak tadınıza göre dilediğiniz gibi değiştirebilir ve farklı aromaları karıştırarak soğuk çaylar elde edebilirsiniz. Bunun yanında evde hazırladığınız soğuk çayın içeriğinde glikoz şurubu gibi sağlık açısından zararlı maddelerde yer almadığından daha rahat tüketilebilir. Şimdi soğuk çayın nasıl yapıldığına ve malzemelerine bir göz atalım.

Soğuk çay tarifi için gerekli malzemeler;
 • 1 su bardağı demlenmiş çay
 • 1 su bardağı şeftali suyu
 • Yarım bardak limonun suyu
 • 1 litre su
 • Yarım su bardağı toz şeker
 • 1 adet limon
 • 1 adet şeftali
 • nane
 • buz
Soğuk çay tarifi hazırlanışı; 

Soğuk çay yapımına ilk önce çay demlenerek başlanır. Soğuk çay yapımı için çay demlenebileceği gibi kahvaltıdan kalan çayda kullanılabilir. Yaklaşık bir su bardağı kadar demlenmiş çay genişçe bir kap içerisine alınır. Üzerine yarım bardak limonun suyu ilave edilir. Sonra da yarım su bardağı toz şeker ve şeftali suyu da eklenerek tüm malzemeler karıştırılır. Toz şeker isteğe bağlı olarak arttırılıp ve azaltılabilir yada toz şeker yerine balda kullanabilirsiniz. Son olarak bu karışıma bir litre su ilave ederek iyice karıştırılır. Şeftali tadını daha yoğun alabilmek için içerisine bir adet şeftaliyi küp şeklinde dilimleyerek atabilirsiniz ve karışımın soğuması için buzdolabına koyabilirsiniz.

Buzdolabında soğuyan soğuk çayın servisinde ise bardağa birkaç buz küpü konulur ve bardak kenarı limon dilimi ve taze nane ile süslenerek servisi yapılabilir.

İsteğe bağlı olarak bergomat aromalı demlenmiş çay kullanılarak, bergomat aromalı soğuk çay da yapılarak elde edilebilir. Yine karışıma şeftali suyu, limon suyu ve şeker eklenmesi de damak tadına göre değişiklik yapılabilir

]]>
Hamilelikte Adaçayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/hamilelikte-adacayi.html Sat, 20 Oct 2018 01:40:23 +0000 Hamilelikte adaçayı, bebek bekleyen bir anne olarak, hamileliğiniz esnasında bitkisel çay içmenin zararı olup aklınıza takılabilir. Bu tür aklınıza takılan düşünceler, kimi zaman önemsiz, kimi zamanda oldukça önemli olabi Hamilelikte adaçayı, bebek bekleyen bir anne olarak, hamileliğiniz esnasında bitkisel çay içmenin zararı olup aklınıza takılabilir. Bu tür aklınıza takılan düşünceler, kimi zaman önemsiz, kimi zamanda oldukça önemli olabilir. Bunun yanında bazı bitki çayları, hamilelik kadınları rahatlatırken, bazıları da bu zorlu dönemi çok daha riske sokabilmektedir. Mutfaklarımızda yaygın bir lezzet olarak tükettiğimiz adaçayı, asırlar boyunca çeşitli sağlık problemleri için bir bitkisel ilaç olarak tüketilmiştir. Özellikle soğuk kış aylarında sımsıcak tadı ile hem bizleri ısıtır hem de grip ve enfeksiyonlara karşı korur.

Hamilelikte adaçayının faydaları

 • Adaçayı, bazı rahatsızlıkları tedavi etmek için asırlardır sağlık alanında kullanılır. Akdeniz medeniyetleri, hafızayı güçlendirmek, doğumları artırmak, süt veren anneden tıkanıklığı minimuma indirmek için adaçayı tüketirdi. Adaçayı bitkisi, boğaz ağrısı, öksürük, özellikle de larenjit veya farenjit gibi hastalıklarda, gargara olarak tüketildiğinde önemli bir işleve sahip olurdu. Adaçayını taze demlenip tüketilirse de aynı etkiyi gösterir.
 • Aşırı terleme ve anksiyete gibi rahatsızlıkları da tedavi edebildiğine inanılıyor. Bilim insanları ise, gebelik sırasında anne adaylarının bu durumlarda daha dikkatli olmaları gerektiğini söylemekte ve hamilelik süreçlerinde bu durumlardan herhangi birinin tedavisi için adaçayı kullanmamaları gerektiğini anne adaylarını uyarmaktadır.
 • Adaçayı gibi diğer bitkisel çaylarda; kalsiyum, magnezyum ve demir gibi temel besinleri sağlamalarına rağmen, gebelik sırasında tüketmek zararlı olabilir. Kafeinsiz sıcak içecek olarak tüketilen bitkisel çaylar, hamilelik sırasında sigara ve kahve tüketen anneler için güvenli bir alternatif gibi görünüyor.

Hamilelikte adaçayının zararları

 • Birçok bitkisel çay veya takviyeleri gibi adaçayı da, çocuk sahibi olacak annelere bazı yan etkilere neden olabilir. Bilinen yan etkiler ağızda ve dudaklarda kuruluk, ağızda tahriş ve iltihaplanma gibidir.
 • Adaçayının çok fazla tüketilmesi karın ağrısı, kusma veya baş dönmesi gibi yan etkilere sebep olabilir. Az durumlarda, bitkinin yüksek dozlarda alınması nedeniyle epileptik nöbetlere sebep olabileceği ya da karaciğere zarar verebileceği unutulmamalıdır. Bu yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız, derhal doktorunuza görünün.
 • Özellikle de hazır ve poşetlenmiş bitki çayları ve tabi ada çayı, birçok uzman insana göre hamilelik sırasında zararlı olabileceği düşünülmektedir. Hamilelik durumunda adaçayı kullanımının güvenliği ve etkinliğini saptamak için çok daha fazla bilimsel çalışma gerekmektedir. Hamile anne adayları için kullanım tavsiyeleri halen net olarak aydınlanmasa da, böbrek hastalığı, diyabet ya da epilepsi gibi rahatsızlıklarınız varsa, adaçayı kullanmaktan muhakkak uzak kaçınmak zorundasınız. 

]]>
Emziren Anne Ihlamur İçebilirmi https://www.bitkicaylari.gen.tr/emziren-anne-ihlamur-icebilirmi.html Sat, 20 Oct 2018 11:02:24 +0000 Emziren anne ıhlamur içebilirmi, birçok anne adayı bebeğine sütünün artması ve kaliteli olması için elinden geleni yapar. Anne adaylarını bir çoğu bitki çaylarını içerken seçerek ve dikkatli tüketmektedir. Bilindiği gibi Emziren anne ıhlamur içebilirmi, birçok anne adayı bebeğine sütünün artması ve kaliteli olması için elinden geleni yapar. Anne adaylarını bir çoğu bitki çaylarını içerken seçerek ve dikkatli tüketmektedir. Bilindiği gibi emziren anne adayları her türlü bitki çayını doktora sormadan tüketmek istemez. Emziren anne adayları ıhlamur içebilir, ıhlamurun hiç bir zarar verici etkisi yoktur. Aksine ıhlamur emziren anne adaylarında sütün kalitesini arttırmaktadır. Anne adayları emzirdikleri için vücutlarının suya ve sıvı alımına daha dikkat etmeleri gerekir. Günlük alması gereken sıvının emzirme döneminde iki katını anne adaylarının alması gerekmektedir. Ihlamur bitkisi emziren anne adayları için oldukça güvenlidir.

Ayrıca bebeğin gaz sancısını almaktadır, doğal olarak anneden geçen sütün bebeğinin beslenmesine ıhlamurun içilmesi bebekteki uyku düzenini arttırır. Bilinçli bir araştırma içine giren emziren anneler günlük olarak ıhlamuru ne kadar tüketmesi gerektiğini bilmelidir. Tabii ki bunu bir doktor yardımıyla öğrenebilir, Günlük olarak 2-3 bardağı anne adayları geçmemesi gerekir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi ıhlamuru da içerken abartmamak gerekir. Özellikle emzirme döneminde yenilen ve içilen gıdalara daha özen gösteren anneler günümüzde bir o kadar tehlikeli bitkilerin olduğu bilinmektedir. Emziren annelerin ıhlamuru aşırı içmesi sonucunda bulantı ve kusmaya neden olduğunu bilmelidir. Bebeğin ve annenin huzuru için ılık bir bardak ıhlamur her ikisini de iyi gelerek sakinleştirir. Emziren annenin ve bebeğin soğuk algınlığı ve grip gibi şikayetleri durumunda hastalığın önüne geçer. 

Emziren anne ıhlamur içebilirmi, nasıl tüketmelidir: bir çaydanlık içinde su kaynatılarak içine birkaç dal ıhlamur ilave edilmelidir. Ihlamuru demlenmeye bırakarak beş on dakika dinlenmeye bırakılmalıdır. Dinlenen ıhlamur bir bardağa dökülerek ılık bir şekilde içilmelidir. Böylelikle emziren anneyi oldukça rahatlatarak bebeğinizin huzurlu olmasına yardımcı olursunuz. 
]]>
Emziren Anne Papatya Çayı İçebilirmi https://www.bitkicaylari.gen.tr/emziren-anne-papatya-cayi-icebilirmi.html Sat, 20 Oct 2018 12:30:08 +0000 Emziren anne papatya çayı içebilir mi sorusunun cevabı kesinlikle evet olmalıdır. Papatya çayının bir çok faydaları vardır. Özellikle insanlarda sakinlik yapar. emziren annelerinde papatya çayı içmeleri, sakinleşmelerini sağl Emziren anne papatya çayı içebilir mi sorusunun cevabı kesinlikle evet olmalıdır. Papatya çayının bir çok faydaları vardır. Özellikle insanlarda sakinlik yapar. emziren annelerinde papatya çayı içmeleri, sakinleşmelerini sağlamak için gayet faydalıdır. anne, bebeğini emzirdiği için, sütünden de bebeğe fayda sağlanmaktadır. Bebekte sakinleşir, uyur, daha neşeli olur. Bebek huzursuzsa yada gazı varsa papatya çayı içen anneden sütüne de geçeceğinden, bu sıkıntıları ortadan kaldırır. Genelde emziren anneler papatya çayını akşam saatlerinde içerlerse, bebekte uyku düzeni sağlanabilir. Rahat uyur ve gaz sancısı bir nevi azalır. 

Papatya çayını sadece emziren anneler değil, birçok insan tüketmektedir. Hem tat açısından yumuşak içimli bir içecektir, hem de modern tıbbında önerdiği bir içecektir. 

Papatya çayının faydaları:
 • Stresi ortadan kaldırır.
 • Sakinleşme sağlar.
 • Uykusuzluk gidericidir.
 • Ağızda oluşan yaralara, iltihaplara iyi gelir.
 • Romatizma ağrılarına birebir etkilidir.
Emziren anne papatya çayını, bebeğininde durumuna bakarak içebilir. Bebekte ya da kendisinde, herhangi bir alerjik durum söz konusu ise, doktora başvurmalıdır. Papatya çayının bilinen bir alerjik reaksiyon gösterdiği çok bilinmemektedir. Ama kişiden kişiye değişebileceği gibi kontrol altında içilmesi gerekmektedir. Her şeyin fazlası zarar, azı karar diye bir laf vardır. Dünyada günde 1 milyondan fazla insanın, papatya çayı tüketildiği gözlemlenmiştir. 
Emzirme dönemi, annelerin en duygusal yoğunluk yaşadıkları dönemlerdir. Anne sütünü arttırmak için yapılan yiyeceklerden, içilen çaylara bir hayli özen göstermek gerekir ki, annenin sütü çok gelsin, bebeğe faydası dokunsun. Papatya çayıda anne sütünü arttıran içecekler arasındadır. 

Anne sütünü arttıran diğer bitki çayları:

Zencefil: Zencefili dilimlere ayırarak içeceğinizin içine katabilirsiniz. Mide ağrısına ve mide bulantısına da birebirdir. Kan akışınında hızlanmasında etkisi vardır.

Kuşburnu: C vitamini içerir ve enerji sağlar.

Ekinezya Çayı: Soğuk algınlığı ve gripten korur. Memelerde oluşan sızlamaları önler.

Kırmızı Ahududu: Yararlı pek çok mineraller barındırır.

Çemenotu Çayı: Sindirimi güçlendirir. Fakat fazla içilmesi, ishal ve mide de problemlere neden olur.

Isırganotu Çayı: Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
]]>
Gebelikte Yeşil Çay https://www.bitkicaylari.gen.tr/gebelikte-yesil-cay.html Sun, 21 Oct 2018 12:00:00 +0000 Gebelikte yeşil çay, Hamilelik sürecinde beslenme çok önemlidir. Gebelik sürecinde anne adayı bebeğinin sağlığı için bazı gıdalardan uzak dururken bazı gıdaları ise ölçüsünü kaçırmamak şartı ile tüketmesi gerekmekt Gebelikte yeşil çay, Hamilelik sürecinde beslenme çok önemlidir. Gebelik sürecinde anne adayı bebeğinin sağlığı için bazı gıdalardan uzak dururken bazı gıdaları ise ölçüsünü kaçırmamak şartı ile tüketmesi gerekmektedir. Hamileliğin ilk aylarında bebeğin sinir sistemi gelişme gösterdiği için anne adayları yediklerine ve içtiklerine çok dikkat etmeli ve bu duruma çok özen göstermelidir.

Gebelikte Yeşil Çay Tüketilebilir mi

Anne adayı ölçüsünü aşmamak şartı ile yeşil çay tüketebilir. Her şey de olduğu gibi bitkisel çayların da abartılarak tüketilmesi bebeğe olumsuz yansıyabilir. Hamilelik sürecinde anne adayı günde 2 fincan yeşil çay içebilir. Ancak anne adayı yeşil çay yerine daha faydalı gıdalar tüketmesinde yarar vardır. Yeşil çay antioksidan bakımından çok zengindir. Bu antioksidanlar ile vücuttaki hücre hasarları giderilir. Bazı uzmanlara göre yeşil çay kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon gibi hastalıklara iyi gelirken, bazı uzmanlara göre ise yeşil çayın fazla tüketimi vücuttaki folik asit oranını olumsuz etkilemektedir. Bu konuda farklı fikirler mevcuttur. Folik asit gebelik sürecinde alınması gereken en önemli besin değerlerinin başında gelmektedir. Hamilelik sürecinde yeşil çaydan uzak durulmasına dair kanıt çok azdır. Diğer çaylarda olduğu gibi yeşil çayda da kafein bulunmaktadır. Kafein gebelik sürecinde anne adayının uzak durması gereken maddelerin başında gelir. Bütün çaylar demirin vücut tarafından emilim seviyesini azaltmaktadır. Bu nedenle hamilelik sürecinde anne adayı çay yerine süt yahut evde yapılmış meyve sularını tercih etmeli ve tüketmelidir. Bu hem anne adayı için hem de bebek için daha faydalı olacaktır. Her şeyde olduğu gibi yeşil çay tüketiminde de anne adayı doktoruna danışmalı ve doktorunun tavsiyesi üzerine kullanmalıdır. 

Yeşil çay içerisinde bulunan kafein kahveye kıyasla daha az seviyededir. Bundan dolayı anne adayları kahve yerine yeşil çayı tercih edebilmektedirler. Bazı araştırmalar sonucu yeşil çayın gebeliğin ilk 3 ayında fazla tüketilmesi bebeğin gelişimi bakımından zararlı olabilme ihtimalini ortaya çıkarmıştır. Hamilelik sürecinin ilk zamanlarında yeşil çayın fazla tüketilmesi folik asit emilim seviyesini aşağı çekebilir. Gerek gebelik öncesinde gerek ise gebelik sürecinin ilk 3 ayında vücuda alınmasının faydalı olduğu kanıtlanmış olan tek besin değeri folik asittir. Bu sebep ile hamile kalmadan önce hamileliğin ilk 3 ayında anne adayları yeşil çay tüketir iken ölçüyü aşmamak gerekir. Yeşil çay bebeğin düşme ihtimalini de artırabilir. Eğer anne illa yeşil çay tüketmek istiyor ise günde 2 fincadan fazla asla içmemelidir. Bu duruma çok dikkat etmelidir. 
]]>
Gebelikte Bitki Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/gebelikte-bitki-cayi.html Sun, 21 Oct 2018 17:51:08 +0000 Gebelikte bitki çayı, gebelik süresi olan yaklaşık 40 haftalık periyot boyunca, kullanmış olduğunuz tüm ilaçlar, besinler ve içecekler gelişmekte olan fetüs üzerinde çok önemli etkilere sebep olmaktadır. Ancak si Gebelikte bitki çayı, gebelik süresi olan yaklaşık 40 haftalık periyot boyunca, kullanmış olduğunuz tüm ilaçlar, besinler ve içecekler gelişmekte olan fetüs üzerinde çok önemli etkilere sebep olmaktadır. Ancak sizin gebeliğinizin ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi için herhangi bir bitki çayı kullanmadan önce mutlaka kadın doğum doktorunuza danışarak tüketmeniz yada tüketmemeniz gereklidir. Ayrıca gebelik süresince kullandığınız vitaminler, demir hapları yada başka bir ilacınız var ise tükettiğiniz bitki çayı ile etkileşim halinde olabilmektedir. Bu yüzden mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.  

Gebelikte bitki çayı tüketilebilir mi

Artık hemen hemen tüm marketlerde, eczanelerde, ve bebek mağazalarında gebelik döneminde içilebileceği belirtilen bitki çayları satılmaktadır. Ayrıca vücudun hassas olduğu ve pek çok hormonal değişimin yaşandığı gebelik süresince tüm anne adaylarında olumlu etkiler sağlamayabilir. Maalesef ülkemizde doğal ve bitkisel ürünler çok detaylı incelenerek ve etkileri konusunda çok detaylı ve bilimsel araştırmalar içeren sonuçlar bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı size başkaları tarafından önerilmiş olan bitki çaylarını bilinçsiz olarak içmeniz hem size hem de gelişmekte olan bebeğinize zarar verebilmektedir. 

Hamlelik döneminizde tabi ki sıcak bir şeyler tüketmek isteyebilirsiniz. Ama bu tüketimi kafeinsiz ve paket içeriğinde bulunmayan taze meyvelerden kendiniz hazırlayarak tüketmeniz daha faydalı olacaktır. Mesela elma, armut, portakal, ayva, limon gibi sebze ve meyveleri ince dilimler halinde dilimleyerek sıcak suyun içine atmak sureti ile aromalarından fayda sağlayabilirsiniz. Ayrıca tat vermek içinde tarçın eklemeniz mümkündür. Hamilelik döneminde siyah çay ve yeşil çay kafein içeriğinden dolayı tüketilmemesi gerekir. Bilindiği üzere kafein plasentadan geçerek fetüse ulaşmakta ve bebeğin gelişimi üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bundan dolayı hamilelik süresince siyah ve yeşil çay tüketimi yapılmamalıdır.

Hamilelik döneminizde hangi bitki çaylarını tüketebileceğinizi mutlaka doktorunuza sormalısınız. Fakat içilmesinde sakınca olmayan çaylar ahududu, limon, nane, ıhlamur, elma, turunç, papatya, melisa, rezene gibi çaylardır ama kullandığınız ilaçlarla hangisi etkileşim yapmaz bunu en iyi kadın doğum hekiminiz bilir.

Hamilelik döneminde rahimde kasılmayı uyarıcı etkilerinden dolayı kesinlikle içilmemesi gereken bitki çayları ise, aloe vera, sarı çiğdem, kimyon, lavanta, fesleğen, ökseotu, sinameki, kekik, safran, maydanoz, melek otu ve yasemin çaylarıdır. Gebelik döneminde 200 mg dan fazla alınan kafeinli bitki çayları düşük nedeni olabilmektedir.

]]>
Ardıç Pekmezi https://www.bitkicaylari.gen.tr/ardic-pekmezi.html Sun, 21 Oct 2018 19:11:11 +0000 Ardıç pekmezi, ardıç ağaçlarının kozalaklarından üretilen bir pekmez çeşididir. Bu pekmez andız pekmezi olarak da tabir edilir. Ağacın kozalağında eterli uçucu yağ helenin, acı maddeler, triterpenler, inulin, b Ardıç pekmezi, ardıç ağaçlarının kozalaklarından üretilen bir pekmez çeşididir. Bu pekmez andız pekmezi olarak da tabir edilir. Ağacın kozalağında eterli uçucu yağ helenin, acı maddeler, triterpenler, inulin, bulunmaktadır. Bu pekmezin tadı hafif acımsı olmaktadır. İster sade olarak, ister tahinle birlikte tüketilmesi isteğe kalmıştır.  Ardıç ağacı yüksek rakımlı bölgelerde yetişip, oldukça şifalı bir pekmez olduğu için herkes tarafından ilgi görür. İçinde katkı maddesi olmadan üretilen ardıç pekmezi, bilhassa Akdeniz bölgesinde daha fazla üretilmektedir. Üretimi biraz zahmetli olsa da, ardıç pekmezinin faydaları yanında bu hiç önemli değildir.

Ardıç pekmezi faydaları

Ardıç pekmezi kandaki şeker oranını ayarlayıp, kansızlığa da iyi gelir. Özellikle öksürüğün kesilmesini sağlar ve bronşite iyi gelir. Ağız yarası, verem, böbreklerdeki iltihaplanmanın giderilmesini yardımcı olur. Sarılığın tedavi edilmesinde, mide bulantısının giderilmesinde, sedef, egzama gibi kaşıntılı cilt hastalarında kullanılır. Akciğer ve karaciğere şifalı etkileri vardır. Bağırsaklarda kurtların düşürülmesinde, saç dökülmesi gibi problemleri olanlarda ardıç pekmezini tüketmesi gerekir.

 • Ardıç pekmezi antioksidandır: Günlük rutin olarak 1 yemek kaşığı ardıç pekmezi tüketildiği zaman,  vücuda antioksidan, manganez alınmış olmaktadır. Vücudun hücrelerini serbest radikallere karşı korumaktadır. Bu sebeple pekmezin kansere karşı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunur.
 • Ardıç pekmezi vücuda enerji sağlar: İçeriğindeki yağ ve karbonhidrat enerjiye dönüşerek, kişinin günlük ihtiyacını karşılamaktadır. Demir içerdiğinde, vücutta enerji depolanmasını sağlamaktadır. Hem vücutta oksijen taşınmasının sağlıklı bir şekilde olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Ardıç pekmezi kalp ve kemik sağlığında önemli bir koruyucudur: Pekmezin içerdiği potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, bakır gibi mineraller kemiklerin gelişmesine ve sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Kişinin günlük ihtiyaçlarını birçoğunu karşılamaktadır. Düzenli olarak ardıç pekmezi tüketildiğinde, kemik hastalıklarından korunmuş olacaktır. Aynı zamanda kart hastalıklardan korunmak için gerekli mineral ve vitaminlerin de içerdiği ardıç pekmezi, kanın pıhtılaşmasını azaltıp, felç riskini düşürmüş olacaktır. Kan basıncının bile kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır.
 • Ardıç pekmezi demir deposudur: Günlük olarak 1 yemek kaşığı ardıç pekmezi tüketildiğinde günlük demir ihtiyacının yüzde 20'sini karşılanmış olacaktır. Vücutta demir eksikliği olduğu zaman kansızlık başta olmak üzere saç dökülmesi baş dönmesi yorgunluk hissiyatı gibi sağlık problemlerini ortaya çıkar. Vücutta hücre ve kan fonksiyonlarında önemli olan demir aynı zamanda enerji üretimini de sağlar. Enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olur. Beyin ve kas fonksiyonlarını desteklenmesi sağlar ve bağışıklık sistemini ne güçlendirir.

]]>
Hamilelikte Kuşburnu https://www.bitkicaylari.gen.tr/hamilelikte-kusburnu.html Mon, 22 Oct 2018 01:39:36 +0000 Hamilelikte kuşburnu, tüketilebilir mi, kuşburnu gebelik döneminde faydalı mıdır İnsan sağlığı ile doğa karşılıklı bir yapıya sahiptir. Kuşburnu soğuk algınlığı tedavisi için en çok kullanılan bitkilerden biridir. K Hamilelikte kuşburnu, tüketilebilir mi, kuşburnu gebelik döneminde faydalı mıdır İnsan sağlığı ile doğa karşılıklı bir yapıya sahiptir. Kuşburnu soğuk algınlığı tedavisi için en çok kullanılan bitkilerden biridir. Kuşburnu portakaldan daha fazla C vitaminini içerirken, kuşburnu taze olarak veya kurutularak tüketilebilmektedir. Kuşburnunun marmelatı, pekmezi, reçeli yapılırken çay olarak ta tüketilebilmektedir. Kuşburnu çok farklı şekillerde tüketilebilen bir bitkidir ancak en çok tercih edilen şekli ise bu bitkinin çay olarak içilmesidir. Kuşburnu C vitamini açısından çok zengindir. Kuşburnu içerisinde bulunan etkili maddeler nedeni ile kan basıncını düzenlemektedir. Bununla birlikte kuşburnu, A, K, E, B6 vitamini ve fosfor, manganez, kalsiyum, demir, çinko, potasyum mineralleri bakımından da oldukça zengindir. 

Hamilelikte Kuşburnu Tüketimi 

Hamilelik sürecinde kuşburnunun çay olarak tüketilmesi aşırıya gidilmediği sürece hamile birey için faydalı olarak görülmektedir. Kuşburnu bağışıklık sistemini de güçlendirir ve kötü kolesterolü de kontrol altında tutar. Hamile bireyler kuşburnuyu alırken güvenilir ve sağlıklı şartlar taşıyan yerlerden temin edilmeli ve çok dikkat edilmelidir. Gebelik sürecinde her kadın oldukça hassa dönemlerden geçmektedir. Bütün hamile bireyler yediklerinin içtiklerinin her şeyin değerlerine bakar ve acaba yararlı mı değil mi diye araştırırlar. Gebelik sürecinde kuşburnunun çay olarak tüketilmesinde hiçbir zarar yoktur. Aksine faydalıdır. Ancak gebelik sürecinde aşırıya gidilmeden tüketilmesine çok dikkat edilmelidir. En doğru davranış doktorunuza danışarak, doktor tavsiyesi üzerine tüketilmesi olacaktır. 

Hamile bireyler kendilerinin evde yaptığı kuşburnuyu dışarıdan aldığı kuşburnuya nazaran daha fazla tüketirlerse bu onlar için daha faydalı olacaktır. Hamile bireyler  bu süreçte normal hayatlarına göre daha fazla dikkatli olmalı ve ölçüyü kaçırmamalıdır. Unutmayın ki her şeyin fazlası zarardır. Kuşburnu içinde bulunan C vitamini sayesinde bağırsak hastalıklarında, ishal, kabızlık ve vitamin eksikliğinin tedavisinde kullanılmaktadır. Kuşburnu rahim ağzı hastalıklarının tedavisinde de etkilidir. Kuşburnu çayının gebelik sürecinde tüketilmesi önemli faydalar sağlamaktadır. Kuşburnu daha kolay ve rahat bir gebelik süreci geçirilmesini sağlamaktadır. Kuşburnu bebeğin daha sağlıklı olmasında ve gelişiminde etkilidir. Yine hamile kalamayan bireylere de kuşburnu tavsiye edilir. Kuşburnu gebelik sürecinde yaşanan krampların önüne geçilmesinde de etkilidir. 
]]>
Hamilelikte İçilmemesi Gereken Bitki Çayları https://www.bitkicaylari.gen.tr/hamilelikte-icilmemesi-gereken-bitki-caylari.html Mon, 22 Oct 2018 11:22:34 +0000 Hamilelikte içilmemesi geren bitki çayları; Hamilelik döneminde seçici olunması gerekerek her bitkisel çay içilmemelidir. Hamilelikte içilmemesi geren bitki çayları da olduğu için sık tüketilen güvenli olan bitki çayla Hamilelikte içilmemesi geren bitki çayları; Hamilelik döneminde seçici olunması gerekerek her bitkisel çay içilmemelidir. Hamilelikte içilmemesi geren bitki çayları da olduğu için sık tüketilen güvenli olan bitki çayları tercih edilmelidir. Bitkisel çayların içerisinde farklı ve çeşitli maddeler bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı bebek ve gebelik üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Hamile bayanların bitkisel çaylar arasında karar vermeden evvel içeriğindeki maddelere dikkat etmelidir. Bitkisel çay tüketimi özellikle hamilelik döneminde daha çok önem taşımaktadır. Bazı çayların içerisinde yer alan maddeler düşük, rahimde kasılma, erken doğum gibi sıkıntılara neden olabilir. Bu çaylar arasında karar verilirken kaliteli markalar tercih edilmelidir. Olumsuz bir durumda bitki çaylarının içinde böcek artığı, ilaç, kurşun tarzı maddeler barına bilir. Bu da bebeğe ve anne açısından çok tehlikelidir.

Anne adayları hamilelik esnasında çok fazla ve aşırıya kaçmamak şartıyla bitkisel çay tüketmemelidir. Özellikle ülkemizde bulunmayan bu sebepten dolayı içerdiği maddelerin ne olduğunu tam olarak bilinmeyen çaylardan uzak durulmalıdır. Bunların yerine herkesin kullandığı ve hamilelere yarar sağlayacak olan çaylar arasında seçim yapılmalıdır. Bu şekilde anne adayları ve bebekleri için sağlıklı olan çaylardan seçmiş olacaktır.

Hamilelikte içilmemesi geren bitki çayları ve zararları
 • Kekik: Erken doğum ve gebelikte düşüğe neden olur.
 • Biberiye: Vücutta sıvı kaybına neden olduğu için bebek ve anne için zararlıdır.
 • Ahududu: Gebeliğin son günlerine doğru doğuma yardımcı olması için içilebilir. Sakıncası erken doğuma sebep olabilir.
 • Ada çayı: Hamilelik döneminde ve sonrasında özellikle bebeği emzirirken içilmez. İçerisinde doğal östrojen bulunduğu için kanamayı tetikleyebilir. Bu da anne adayında düşüğe neden olur. Farklı ölçülerde doğal östrojen bulunduran bitkiler arasında anason, adaçayı, civanperçemi, maydanoz da yer almaktadır.
 • Ihlamur, melisa ve kuşburnu: Bu çayların tüketimine oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Aşırıya kaçılmaması gereklidir. Fazlası hem anne adayına hem bebeğe zarar verebilir.
 • Aloe vera: Bu bitki özellikle müshil etkisi sağladığı için ağızdan kesinlikle alınmamalıdır.
 • Ökse otu, eşek kulağı ve karakafes: Anne karnındaki bebekler için çok tehlikelidir. Sebebi toksik maddeler üretiyor olmalarıdır. Bu sebepten dolay kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Kınakına: Önceki zamanlarda sıtma rahatsızlığı için kullanılan bu bitki anne adayları açısından körlük ve komaya girme ihtimali çok yüksektir.
 • Kafuriye, yalancı ginseng, ada soğanı ve solucan otu: Doğum anormalliklerine neden olurlar.
 • Sarı çiğdem ve cohosh: Hamileler yüksek dozda tüketir ise hücre bölünmesini etkilediği için doğum defektlerine  sebep olurlar.
 • Fesleğen, kan otu, karanfil yağı, aslan kulağı, pamuk kökü, koyun gözü, kırlangıç otu, ardıç, ardıç yağı, yarpuz, sedef otu, yabani yer elması: Bu bitkiler hamileler için çok tehlikeli olup rahim kasılmasını uyarıcı olan etkileri söz konusudur. Ayrıca bitkiler yaygın olarak kullanılmaz. Bunun nedeni içerdiği maddelerden dolayı gebelikte doğum sancısını başlatabileceği için som dönemlerde kullanılması tavsiye edilmemektedir.
]]>
Nane Limon Tarifi https://www.bitkicaylari.gen.tr/nane-limon-tarifi.html Mon, 22 Oct 2018 19:51:34 +0000 Nane limon tarifi, soğuk algınlığı, öksürük, grip vb. rahatsızlıklarda yaptığımız çay karışımlarından biridir. Limon bildiğiniz gibi iyi bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini günlük alınması gereken vitaminlerden bir Nane limon tarifi, soğuk algınlığı, öksürük, grip vb. rahatsızlıklarda yaptığımız çay karışımlarından biridir. Limon bildiğiniz gibi iyi bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini günlük alınması gereken vitaminlerden biridir. O yüzden nane limon tarifi hastalığımız boyunca tüketmemiz gereken sıcak içeceklerden biridir. Bu tarifte mümkünse taze nane kullanmak daha iyi olacaktır. Yoksa kuru nane kullanmakta problem değil. 

Malzemeler
 • 1 tatlı kaşığı nane
 • 1 limon suyu
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 1 çay kaşığı bal
 • 3 bardak su
Nane limon tarifi için kullanacağınız malzemeleri kaynayan suya atmıyorsunuz. Öncelikle bir cezvenin içerisine suyumuzu koyuyoruz. İçerisine naneyi atıyoruz ve kaynatıyoruz. 5 dk kadar kaynadıktan sonra limon suyunu ilave ediyoruz. Bu şekilde de 5 dk kaynadıktan sonra çubuk tarçını katıyoruz. Çubuk tarçını attıktan sonra kısık ateşte 10 dk kadar kaynatıyoruz. Bu şekilde sıcak içmek isterseniz süzdürüp içebilirsiniz. Ancak bal koyacaksanız ılık hale gelmesini beklemelisiniz. Çünkü sıcak su balın besin değerlerini yok edebilmektedir. Nane limon tarifimiz bu kadar. Hastalığınız hafifleyene kadar 3 gün süreyle içebilirsiniz. Zaten grip vb. rahatsızlıkların kuluçka süreleri ortalama 1 hafta sürmektedir. Şimdiden geçmiş olsun. Sağlıkla kalın. 
]]>
Adaçayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/adacayi.html Tue, 23 Oct 2018 06:58:15 +0000 Adaçayı, şifalı bitkiler arasında herkesin bildiği son derece faydalı etkileri olan bir bitki türüdür. Kendine has kokusuyla, gri rengine yakın açık yeşil renkte bir bitki olan adaçayı, daha çok Akdeniz'e kıyısı olan bölg Adaçayı, şifalı bitkiler arasında herkesin bildiği son derece faydalı etkileri olan bir bitki türüdür. Kendine has kokusuyla, gri rengine yakın açık yeşil renkte bir bitki olan adaçayı, daha çok Akdeniz'e kıyısı olan bölgelerde kendiliğinden normal olarak doğal yetişmektedir. Halk arasında bu bitki, diş otu olarak da bilinmektedir. Ballıbabagiller ailesinden olan Salvia türünü oluşturan, özel kokusu olan bitkiler adaçayı diye adlandırılır. Yaklaşık olarak 30-60 cm boyunda olup, halka şeklinde dizili çiçekleri menekşe rengindedir. Yaprakları beyaz keçeli görünüm olup, ışık gördüğünde gümüş gibi parlar, etrafa acımtırak ve ıtırlı bir koku vermektedir. Eğer adaçayı yetiştirilecekse, güneşli yerler tercih edilmesi gerekir. Kışın dona karşı korumak içinde çam dallarıyla örtülmesi iyi olacaktır. Adaçayının tüylü ve beyazımsı yaprakları kurutularak çay olarak demlenebilir. Ayrıca et yemeklerinde baharat gibi lezzet verici olarak da kullanılabilir. Bazı ülkelerde kızarmış patates yağlarına koku vermek amacıyla, tadını değiştirmek için kullanılır. Adaçayı bitkisel tedavi karışımlarında da kullanılır. Sağlık açısından önemli yararları vardır. Çiçekleri, yaprakları ayrı ayrı dertlere dermandır. K vitamini zengini olan adaçayı, antioksidan etkisi bulunan bir bitki türüdür. Adaçayı çay şeklinde içilerek ve dışarıdan kompres yapılarak kullanılır. Aynı zamanda adaçayından elde edilen yağda her derde şifa olmaktadır. Zengin içeriğiyle sağlığımıza önemli katkıları olan adaçayı bir doktora danışılarak kullanılmasında sakınca yoktur.

Adaçayı faydaları nelerdir

 • Sindirim sorunlarını giderir: Adaçayı mide spazmları başları olmak üzere, ishali, gaz sancısına iyi eden etkilere sahiptir. Bu tür problemleri olanlar günde 2-3 fincan adaçayını ılık olarak tüketmesi gerekir.
 • Sakinleştirici etkisi vardır: İnsanlarda yaygın şekilde etkili olan stres için adaçayı oldukça yararlı olur. Antioksidanlar bakımından zengin olan adaçayının yararları arasında insanı rahatlatması, ruhsal olarak daha dingin olmasını sağlaması da mevcuttur. Bunun için adaçayını kendinizi stresli hissedildiğinde çay olarak tüketilebilir
 • Grip, soğuk algınlığı  enfeksiyon hastalıkları: Adaçayı kış aylarında içildiği takdirde grip, nezle, öksürük soğuk algınlığı gibi hastalıkların daha hafif geçmesine yardımcı olmaktadır. Öksürüğü daha kısa süre içerisinde kesen etkisi vardır. Bronşit, astım gibi hastalıklarda da yararlı olur. Enfeksiyonların daha hafif atlatılmasını sağlamaktadır.
 • Kalp ve damar sağlığı: Adaçayı kolesterolü düşürücü etki yapan bir bitki çeşididir. İçeriğinde zengin kalsiyum ve potasyum vardır. Düzenli olarak adaçayı içilirse, damar ve kalp hastalıklarına karşı doğal bir koruma sağlamaktadır.
 • Diş ve diş eti sağlığı: Adaçayı gargara şeklinde kullanılırsa, diş ve diş eti sağlığına olumlu faydalar sağlayıp, çürük, iltihap gibi problemleri azaltır. Ağızda bulunan aft gibi yaralara da iyi gelmektedir. Dişleri kuru adaçayını toz haline getirerek silinirse kısa sürede daha beyaz ve güzel dişlere sahip olunur.
 • Baş ağrısını giderir: Adaçayı ile ılık  olacak şekilde alın bölgesine kompres yapıldığı takdirde baş ağrısını hafifletebilir. Migren hastaları bilhassa bu şifalı bitkiden yararlanabilir.
 • Alzheimer hastalığının önlenmesi ve hafızanın güçlendirilmesi: Beynin kimyasal bir bileşiği olan asetilkolin, alzheimer hastalarında daha az miktarda bulunmaktadır.  Bundan dolayı hastalığın sebepleri arasında gösterilmektedir. Adaçayı içeriği sayesinde vücudun asetilkolin bileşiğini yok eden enzimleri yok etmektedir. Bu etkisiyle alzheimer hastalığının oluşmasını ve hastalığın iyi seyirde devamını sağlamaktadır. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarını düzelterek, hafızanın ve konsantrasyonun  kuvvetlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu gibi etkisiyle adaçayını düzenli olarak tüketmesinde gerçekleşebilir. Eğitime devam eden öğrencilere adaçayını kullandığı taktirde faydalı olabileceğini uzmanlar tavsiye etmektedirler]]> Gül Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/gul-cayi.html Tue, 23 Oct 2018 19:18:02 +0000 Gül Çayı, Gül rosa, rosaceae gülgiller familyasının rosa cinsinden güzel kokulu bir bitki türlerine verilen addır. Gülün ana vatanı Anadolu, İran ve Çin’dir olarak bilinir. Türklerin milli çiçeği sayılan ve çiçeklerin kr Gül Çayı, Gül rosa, rosaceae gülgiller familyasının rosa cinsinden güzel kokulu bir bitki türlerine verilen addır. Gülün ana vatanı Anadolu, İran ve Çin’dir olarak bilinir. Türklerin milli çiçeği sayılan ve çiçeklerin kraliçesi denilecek bu bitki herkes tarafından sevilen bir çiçek türüdür. Park ve bahçelerin süslenmesinde kullanıldığı gibi sarmaşık olanları balkon ve terasların süslenmesinde kullanılmaktadır. Kesme çiçekçilikte oldukça fazla talep edilen kıymetli bir çiçektir.

  Kış yüzünü iyiden iyiye göstermeye başladı, bu gün nasıl bir rüzgar var burada neredeyse balkondaki her şey uçacak şekilde o kadar fena ki... Bugün dışarda gezinirken bu güzel olan gülleri gördüm kokusu o kadar güzel ki anlatamam size, hemen biraz aldım çünkü bu şirin minnacık çok güzel kokan gülün fiyatı biraz pahalı fakat gülden yapılan gül çayı faydalarını araştırınca oldukça güzel sonuçlar çıktı ortaya. Güzellikle ilgili kozmetik sektöründe özellikle gül yapraklarının kullanıldığı bu romantik çiçek çay halini alınca bakın neler olacak;

  Gül çayı öncelikli faydası endişeli olduğunuz dönemlerde mesela stres belirtisinde ve baskı altında satış amaçlı bir işte çalışıyorsanız sizi sakinleştirici etki oluşturuyor, dinginlik oluşturuyor, pozitif bir ruh haline girerek kısacası stresle başa çıkmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca gül çayı boğaz enfeksiyonlarına ve öksürüğe iyi geldiği bilinen hususlardan. Bunun yanı sıra mide bulantısına iyi geliyor ve serinletme amaçlıda kullanımı sağlanıyor. Günlük olarak 1 bardaktan fazla kullanılmalı ayrıca kesinlikle soğuk suya koyup kaynatmayın bağırsaklarınızı çok çalıştırır ve adeta müshil etkisi oluşturur. Bu nedenden dolayı aşağıda belirteceğim tarifi uygulamanız gerekir. Gül çayı, iştah kesici ve metabolizmayı hızlandıran etkisi vardır. Yağ yakıcı bir etkisi de bulunur, tatlı krizini önleyen ve son olarak kış çayı olarak nefis kokulu bol aromalı bir tadı vardır. Hadi şimdi gül çayı tarifini birlikte oluşturalım.

  Gül Çayı
  Gül Çayı İçin Gerekli Olan Malzemeler:
  • 1 avuç olacak şekilde gül tomurcuğu 
  • 1,5 litre kaynamış su
  Gül Çayı Demlenmesi:

  Süzgeçli bir demlikte suyu kaynatalım ve ocaktan alalım. Kaynayan suyun içerisine 1 avuç gül tohumunu ilave edin. Güzel aromasının ve kokusunun belirmesi için 15 dakika kadar su sarı renge dönene dek bekletin ve sonra bardaklara servis edin sıcak sıcak tüketin yada french press alın içerisine gül tomurcuklarından bir tutam alarak ilave edin. Suyun içerisine daldırarak 15 dakika kadar bekletin. Sıcak sıcak bardağınıza koyarak dinginliği ve huzuru yakalayın, hepsi bu kadar.

  Gül Çayı Faydaları 
  • Gül çayı, cilt için tazelik oluşturur ayrıca cildi canlandırır.
  • Gül çayı yaşlılığa karşı vücuttaki toksinlerin atılmasında faydalıdır.
  • Ferahlatıcı özelliği sayesinde ateş düşürücü etkisi vardır.
  • Gül çayı vücudu rahatlatır ve kullanan kişiyi sakinleştirir.
  • Stresi alır ve vücudun gerginliğini giderir.
  • İnsan vücudunun sağlıklı hareket etmesine yardımcı olmaktadır.
  • Terlemeyi önleyici etkisi vardır.
  • Ciltteki yaralanmalarda iyileştirici özelliği bulunur.
  • Yaşlanma etkilerini geciktirici bir özelliğe sahiptir.
  • Gül yapraklarıyla yapılan banyo sonunda cildiniz yumuşak bir görünüm kazanacaktır.
  • Gül çayı mide bulantısını keser, öksürüğü giderir.
  • Boğaz iltihaplarına, ağız iltihaplarına, sindirim sistemi iltihaplanmalarına, eklem iltihaplanmasına  karşı etkili olmaktadır.
  • Gül  yapraklarından göze, göz banyosu yaptırıldığı zaman göz kanlanmasını ve göz nezlesini giderecektir. Bilinmesi gerekir ki gül çayı herhangi bir yan etki oluşturmaz. 
  ]]>
  Nar Çiçeği Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/nar-cicegi-cayi.html Wed, 24 Oct 2018 07:21:34 +0000 Nar çiçeği çayı, genel sağlık üzerinde çeşitli faydaları olan bitkisel çaylardan biridir. Özellikle zayıflamak isteyenler bu çayı tercih edebilirler. Bunun  yanında kabızlık sorunları olanlar, tatlı krizinde Nar çiçeği çayı, genel sağlık üzerinde çeşitli faydaları olan bitkisel çaylardan biridir. Özellikle zayıflamak isteyenler bu çayı tercih edebilirler. Bunun  yanında kabızlık sorunları olanlar, tatlı krizinden kurtulmak isteyenler, mide hazımsızlığı, şişkinliği olanlar bu lezzetli çayı içebilir. Ancak çayı içmeden önce bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz. Özellikle gebe kadınlar ve emziren anneler buna dikkat etmelidir.

  Nar çiçeği çayının yararlı etkileri

  Yağları yakmaya yardımcı olur

  Nar çiçeği içeriğinde fazla miktarda C vitamini barındırır. Hem vücudun güçlenmesini sağlar, hem de yağ hücrelerini yakmaya yardımcı olur. Özellikle bölgesel zayıflamada etkilidir. Basende, kalça ve bel bölgesinde, bacaklarda birikmiş yağların yakımını hızlandırır. Nar çiçeği çayı içerken yanında düzenli egzersiz de yaparsanız daha fazla yararı olacaktır. Daha hızlı yağ yakarak zayıflayabilirsiniz.

  Nar Çiçeği Çayı

  Kan şekerini dengeler

  Bu konuda yapılmış olan bilimsel araştırmalarda nar çiçeği çayının düzenli içilmesi halinde kan şekerini düzenlediği belirlenmiştir. Çayın içilmesi kişilerde sıkça acıkma, tatlı krizlerini önleme, doymayı sağlama gibi etkiler yapmaktadır. Kan şekeri düzene girdiğinde açlıktan kaynaklanan halsizlik önlenmekte, mide bulantısı, hazımsızlık gibi etkilerde ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle diyabet hastaları doktoruna danışarak bu bitkisel çayı kullanabilir. Çünkü hastalar şeker hapı kullandığından, doktoruna mutlaka danışmalıdır. Gün içinde 2 fincan nar çiçeği çayı içerek, tokluk hissini sağlar, tatlı krizlerine girmezsiniz. Hem kilo verir, hem de fazla yağlardan bu şekilde kurtulmuş olursunuz.

  Mide şişkinliğini engeller

  Nar çiçeği çayı sindirim sorunlarına karşı da kullanılabilir. Sindirim sistemini güçlendirir, hazımsızlık çekenlere yardımcı olur. Ayrıca bağırsaklarda olan parazitlerin temizlenmesini sağlar. Kabızlık sorunu olanlarda bu çayı içebilir. Düzenli çalışan bir sindirim sistemine sahip olmak istiyorsanız, nar çiçeği çayından yarar görebilirsiniz.

  Nar çiçeği çayı nasıl yapılır

  Hazır kurutulmuş nar çiçeğini aktarlardan alabilirsiniz. İçeceğiniz kadar 1 su bardağı kaynamış suyun içine bir tutam nar çiçeği atın. Bunu 4-5 dakika kadar demleyin. Çayı içerken içine limon, tarçın, karanfil gibi ilaveler yapabilirsiniz. Ayrıca  nar çiçeği çayını soğutarak, içine buz koyup soğuk olarak içebilirsiniz. Size sağlıklı bir soğuk içecek olur. Ancak çayı her içtiğinizde taze olarak hazırlamaya özen gösterin.

  ]]>
  Kayısı Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/kayisi-cayi.html Wed, 24 Oct 2018 23:37:49 +0000 Kayısı çayı, özellikle zayıflamayı isteyen kişiler tarafından tercih edilen bitkisel çaylardan biridir. Bu çayı içen kişiler sıkça tuvalete çıkarlar. Bu nedenle kabız olanlar içinde tavsiye edilir. Metabolizmas Kayısı çayı, özellikle zayıflamayı isteyen kişiler tarafından tercih edilen bitkisel çaylardan biridir. Bu çayı içen kişiler sıkça tuvalete çıkarlar. Bu nedenle kabız olanlar içinde tavsiye edilir. Metabolizması gerektiği gibi çalışmayan kişilere de oldukça faydalı bir çaydır. Kayısı çayı içtikten 2-3 saat sonra hemen tuvalete çıkılabilir. Vücutta biriken toksinlerin kısa sürede atılmasını sağlıyor. Ancak bu çay ishal etkisi de göstereceğinden, vücuttan eksilen sıvının tamamlanması için bol su içilmelidir. Aksi takdirde halsizlik ve yorgunluk hissi oluşabilir. Bu nedenle kayısı çayı içenler buna dikkat etmelidir.

  Kayısı Çayı

  Kayısı lifli bir meyve olduğundan, hastalıklara karşı koruyucudur. Kalp hastalıklarına, görme sorunlarına karşı koruyucudur. İçeriğinde bulunan likopen ve beta karoten etkisiyle kalp sağlığı üzerinde önemli yararları vardır. LDL kolesterol düzeyini dengeler. Hem besin değeri, hem de lezzeti insanlara cazip gelir. Kayısı çayının lezzeti de güzeldir. İçimi hoştur. Hiç tatlandırmadan bile içilebilir. Vücuda antioksidan etkisi gösterir. Hücre ve dokularda hasara engel olur. Damarlardaki kan akımını düzenler. Bu sayede görme yetisi üzerine olumlu etkileri olur. Kabızlığa ve diğer sindirim sorunlarına karşı kullanılabilir.

  Kayısı çayı ister evde kurutulmuş kayısılar ile hazırlanabilir, isterseniz hazır satılan kayısı çay poşetleri kullanılarak hazırlanabilir. Ancak bilinen markaların kayısı çayını almaya özen gösterin. Uygun koşullarda paketlenmesi ve hazırlanması çok önemlidir.

  Kayısı çayı nasıl hazırlanır

  Kayısı çayını hazır sallama poşetlerinden hazırlayacaksanız, 1 bardak kaynatılmış suyun içine 1 poşet atarak 7-8 dakika demleyin. Bunu hemen sıcak olarak tüketebilirsiniz. Lezzeti güzel olduğundan, tatlandırmanıza bile gerek kalmaz. Eğer evde kurutulmuş kayısılar ile çayı hazırlayacaksanız, 2 adet kurutulmuş kayısıyı küçük parçalara bölerek, kaynayan suyun içinde 1-2 dakika kaynatın. Daha sonra 10 dakika kadar demleyerek kayısı çayını için.

  Kayısı çayı günde 1-2 fincan içilebilir. Bu çayı içerken bol su içmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Eğer zayıflama amacıyla kullanıyorsanız, çok uzun süre kayısı çayı içmeyin. Arada belirli bir süre çaya ara verin. Kabızlık için içerseniz, zaten etkisinin 2-3 saat içinde gösterir. 1-2 fincan içince bağırsakların çalışması da düzene girecektir.  ]]>
  Tarçın Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/tarcin-cayi.html Thu, 25 Oct 2018 09:57:24 +0000 Tarçın çayı, özellikle kilo vermek amacı ile sıkça kullanılan bir bitki çayıdır. Ayrıca birçok sağlık problemine karşı yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Tarçın çayı, tarçın isimli bitkinin çeşitli Tarçın çayı, özellikle kilo vermek amacı ile sıkça kullanılan bir bitki çayıdır. Ayrıca birçok sağlık problemine karşı yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Tarçın çayı, tarçın isimli bitkinin çeşitli şekillerde demlenmesi ile elde edilir. Kabuk ya da toz versiyonları bulunmaktadır. Düzenli kullanıldığında vücut için mükemmel etkisi bulunmaktadır. Tarçın birçok çeşide sahip olan bir bitkidir ve çayı genellikle Çin Tarçını ile yapılır. Çin tarçını lezzet olarak daha güzel ve hoş bir aromaya sahiptir. Ayrıca faydaları diğer türlerine bakarak daha fazladır. Tarçın çayı vücudun tüm organları üzerinde olumlu etki yaratarak, farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitki çayıdır. Özellikle kilo kontrolü, ishal, adet dönemi ağrıları ve diyabet hastalığına karşı kullanılan, geçmişi çok eski yıllara dayanan bir baharat türüdür. Hoş aroması ile ağız kokusuna karşı da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

  Tarçın Çayı Faydaları

  • Tarçın çayı sindirim sistemi problemlerine karşı iyi gelir. Genellikle mide ve sindirim sıkıntılarına karşı kullanıldığında sorun doğal yollardan giderilebilir. Şayet mide hastalıkları varsa kişi tarçın çayı tüketmeden önce doktoruna danışmalıdır.
  • Kan şekerini düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Kan şekerini doğal yollardan kontrol altında tutmak için kullanılabilecek mükemmel bir içecektir. Özellikle Tip2 diyabet hastalığına karşı faydalıdır. Ancak bu konu hakkında yapılan araştırma sayısı oldukça azdır.
  • Besinlerde bakteri üremesini engeller. Bu özelliği ile gıda koruyucu ya da gıda katkı maddesi olarak kullanılabilir.
  • Demir bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bu etkisi ile demir eksikliği nedeniyle yaşanabilecek olan kansızlık hastalığına karşı iyi gelir.
  • Kalsiyum içeriği ile kemik ve diş sağlığı için faydalıdır.
  • Beyin fonksiyonları geliştirici etkisi vardır.
  • Kilo vermek amacıyla diyet uygulayan kişiler için de ideal bir bitki çayıdır. Ancak tek başına tarçın çayı tüketerek kilo vermek elbette mümkün değildir. Metabolizmayı hızlandırıcı sindirim sistemini fonksiyonel olarak çalıştırıcı etkisi bulunmaktadır.
  • Tarçın bitkisinin antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği ile enfeksiyon hastalıklarına karşı iyi gelir.
  • Soğuk algınlığı ve soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıkların semptomlarını azaltıcı etkiye sahiptir.
  • Kan dolaşımını arttırıcı özelliği bulunmaktadır.
  • Menstrüel ağrıları hafifletici etki yaratan bir bitki çayıdır.

  Tarçın Çayı Tarçın Çayı Hazırlanışı

  Tarçın çayı iki farklı yöntem ile hazırlanabilir. Çay yapımı için tarçın kabuk ya da toz şeklinde kullanılabilir. Şayet tarçın çayı, kabuk tarçın kullanılarak hazırlanacaksa bir adet kabuk tarçın yeterli olur. Kabuk tarçın el ile birkaç parçaya bölünür ve 2 su bardağı kaynatılmış suyun içine atılır. Suyun ağzı bir kapak ile kapatılarak 10 dakika kadar demlenir. Demlenme süresi tamamlandıktan sonra içilmeye başlanabilir.

  Tarçın çayı toz tarçın kullanılarak hazırlanacaksa, Yarım tatlı kaşığı toz tarçın yeterli olur. Toz tarçın su bardağının içine alınarak, üzerine 1 su bardağı kaynamış su ilave edilir. Yaklaşık 5 dakika demlendikten sonra içilmeye başlanabilir.

  Tarçın Çayı Zararları

  Tarçın ve tarçın çayının vücut için bilindik bir zararı yoktur. Ancak diğer bitki çaylarında olduğu gibi, bilinçsiz tüketimlerde bazı sıkıntılara neden olabilir. Tarçın çayının içeriğinde bulunan ve vücut için faydalı olan bileşenlerin faydalarından tam anlamıyla yararlanmak için kullanım miktarına özen gösterilmelidir. Aynı zamanda kullanım miktarı kadar ne kadar süre kullanıldığı da önemli bir ayrıntıdır. Aşırı ve uzun dönem kullanıldığında kabızlığa yol açabilir. Bazı hastalıklar nedeniyle devamlı ilaç kullanmak zorunda olan kişiler tarçın çayı kullanımı için doktoruna danışmalıdır.

  ]]>
  Okaliptus Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/okaliptus-cayi.html Fri, 26 Oct 2018 07:56:40 +0000 Okaliptus çayı, Avustralya kökenli bir ağaç olan okaliptus yapraklarıyla hazırlanan bitkisel bir çaydır. Doğal şekilde tropikal iklimde yetişebilen ağacın kullanım alanları mobilya sektörü ile hastalıkların ted Okaliptus çayı, Avustralya kökenli bir ağaç olan okaliptus yapraklarıyla hazırlanan bitkisel bir çaydır. Doğal şekilde tropikal iklimde yetişebilen ağacın kullanım alanları mobilya sektörü ile hastalıkların tedavisidir. Öncelikle nezle, grip ve bronşit gibi hastalıklarda, öksürüğü gidermede, diş eti hastalıklarında, boğaz ağrısının giderilmesinde, ağız kokusunun önlenmesinde, cilt yaralarında, ağız kokusunu gidermede okaliptus çayı kullanılabilir. Bu şifalı etkileri nedeniyle uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir çaydır.

  Okaliptus çayı nasıl hazırlanmalı

  Bu bitkisel çayda demleme yoluyla hazırlanıyor. 1 su bardağı kaynatılmış sıcak suyun içine konulan 1-2 çay kaşığı kuru okaliptus yaprağını 10 dakika kadar demleyin. İçerken dilerseniz balla biraz tatlandırabilirsiniz. Eğer bronşit ya da astım için yararlı olmasını isterseniz içine 1 gram kadar kekik yaprağı koyarak daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

  Okaliptus Çayı

  Okaliptus çayının yararlı etkileri

  Özellikle soğuk algınlığı ve öksürüğün tedavisinde kullanılan okaliptus çayı, hastalarda nefes açıcı etkiler yapmaktadır. Kurutulmuş ya da taze okaliptus yapraklarıyla hazırlanan çay ile boğaz ağrısı dindirilir, grip tedavisinde, sinüzit sorunlarında yararlı etkileri olur. Çayı ağız gargarası şeklinde kullanırsanız, antiseptik etkisi yapar, diş eti sorunlarını giderir, ağız kokusuna engel olur. Ayrıca cilt üzerine tatbik edilirse, yara ve sivilceler için faydalı olur. Okaliptus yaprağının tansiyonu düşürücü etkisi konusunda yapılan araştırmalar halen devam etmektedir. Ancak kan basıncını düşürmekte etkili olduğu düşünülüyor.

  Okaliptus çayının yan etkileri

  Özellikle karaciğeri sorunlu olan, kan basıncı düşük olan, böbrek hastalıkları bulunan, astımlı hastaların okaliptus çayını mutlaka doktora danışarak kullanmasını tavsiye ederiz. Bunun yanında gebe kadınların, emzirme sürecinde olan kadınların okaliptus çayını tüketmemesi daha uygundur. Fazla içildiği takdirde mide bulantısı ve kusma yan etkilerine yol açabilir. Bu yüzden bir uzmana danışarak okaliptus çayını tüketmekte yarar bulunmaktadır.

  ]]>
  Yakı Otu Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/yaki-otu-cayi.html Fri, 26 Oct 2018 20:59:07 +0000 Yakı otu çayı, Yakıotu, meragülü, Epilobium, Willow herb, Epilobe adları ile malum şifalı bir nebattır. Yakıotu, Küpeçiçeğigiller familyasından, nemli yerlerde yetişen, genellikle çok senelik, ender şekilde 1-2 Yakı otu çayı, Yakıotu, meragülü, Epilobium, Willow herb, Epilobe adları ile malum şifalı bir nebattır. Yakıotu, Küpeçiçeğigiller familyasından, nemli yerlerde yetişen, genellikle çok senelik, ender şekilde 1-2 senelik bir nebattır. Çiçekleri pembe veya kırmızı renklidir. Meyvesi uzunca bir kapsül şeklindedir. Yurdumuzda 21 türü vardır. Bitkide tanen yağı, müsilaj gibi vardır. Evde yapılan ilaçlarda, epilobium angustifolium, kıllı yakıotu, dağ yakıotu ve bataklık yakıotu kullanılır.
 
Yakı Otunun Faydaları: 
 • Yakıotu, kabızlık yapıcı özelliği ile ishali keser   
 • İdrar söktürücü özelliği vardır
 • Yaprakları yaraların üst kısmına konulursa, şişkinlik ve irinleri dağıtır
 • Bedende biriken zehirli maddelerin auta atılmasını olanağı sağlar
 • Prostat gelişmesini önlemeye destekçi olmaktadır.  
 • Bedende biriken zarar veren maddelerin vücuttan uzaklaştırmasına destekçi olmaktadır   
 • Öksürüğü giderici tesirleri ile astım ve boğmaca hastalıklarda iyi gelir
Yakı Otu Prostatit ve İyi Huylu Prostat Büyümesine ne türlü tesir etmekte

Yakı otu ile yapılan çaylar içilmeye başladığında, gevşeme ve rahatlık oluşmakta, bununla beraber prostat hastalarında ve yabancı hastalıklarda gece sıkça tuvalet ihtiyacında mühim bir azalma başlamaktadır. İdrar kesesi problemi yaşayıp operasyon olanlar bile bu çaydan fayda gördüklerine işaret eden açıklar vardır   
Cinsel İşlev Bozukluklarında Yakı Otu Yararları 
Prostat büyümesi sebebiyle cinsel istekte azalmalar yaşanabilir. Minik çiçekli söğüt nebatı erkeklerde cinsel fonksiyon geliştirmek amaçlı kullanışlıdır.  
Ürogenital Sistem Sıhhati amaçlı Yakı Otu Yararları 
Prostat ile beraber, bu ot ile bununla beraber böbrek, üretra ve mesane benzeri ürogenital sistemi meydana getiren uzuvları savunabilirsiniz. Bu nebat bununla beraber bayanlarda idrar yolları enfeksiyonlarının rehabilitasyonunda destekçi olmaktadır.
 
Yakı Otu Çayı
Yakı Otunun Zararları: 

Yakı otunun uyumlu kullanıldığında zararı bulunmaz. Fakat tavsiyenin haricinde çok kullanıldığı vaziyetlerde hemen yan etkisine rastlanır. Bir takım bünyelerde alerji yapabilir, bedende deri döküntüleri oluşabilir. Alerji nedenleri kokusundan ötürü olabilmektedir. 
Yakı Otu Ne Türlü Kullanılır: 
Yakı Otunun kurutulan kökleri ve yaprakları kullanılır. Köklerinin kaynatılmasıyla ele geçirilen çayı içilebilir veya gargara şekilde kullanılır. Haricen ise lapa haline sunulan yaprakları veya soyulmuş kökleri kullanışlıdır.  
Yakı Otu Çayı Hazırlama İçin; bir orta boy kaşık yakıotu, bir su bardağı kaynamış su ile demlenir. Su bardağının ağzı kapatılarak tahmini 10 dk demlenmeye bırakılır ve demlenince süzülür. Bayatlamamış şekilde demlenen çay, erken aç karnına ve akşam yemeğinden 1/2 saat öncesinde olmak üzere gün içerisinde 2 kez birer bardak içilir. Yakı otu çayı 2 haftadan sonra içilmemelidir.  2-3 gün ara sunmak gerekiyor. Yakıotu ısırganotu ile eşdeğer oranda karıştırılarak kullanılabilir. İtinalı ve gerçek biçimde yapıldığında faydalı olacaktır.

2. çay tarifi:
Çay hazırlamak : İnce kıyılmış ve kurutulmuş 1/2 orta boy kaşık minik çiçekli yakıotu, bir su bardağı kaynamış su ile haşlanır. Su bardağının ağzı kapatılarak tahmini 10 dk demlenmeye bırakılır, bu zaman bitiminde süzülür. Yepyeni demlenmiş çay, erken aç karnına ve akşam yemeğinden 1/2 saat öncesinde olmak üzere sadece gün içerisinde 2 kez birer bardak hazırlanarak içilir. Hastalığın tamamı ile iyileşebilmesi amaçlı, bu çayı uzunca bir zaman içmek gerekebilir. Öneri edilen kür zamanı 2 haftadır. Ardından 2-3 gün ara sunmak gerekiyor.
]]>
Ihlamur Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/ihlamur-cayi.html Fri, 26 Oct 2018 21:31:42 +0000 Ihlamur Çayı, Avrupa’da bölgesinde halk arasında eski zamanlardan beri çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanımı sağlanan ıhlamur bitkisi, Tilia adıyla bilinen ıhlamur ağacından elde edilir. En fazla rastlanan ıhlamu Ihlamur Çayı, Avrupa’da bölgesinde halk arasında eski zamanlardan beri çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanımı sağlanan ıhlamur bitkisi, Tilia adıyla bilinen ıhlamur ağacından elde edilir. En fazla rastlanan ıhlamur ağacı türleri genel olarak Tilia cordata ıhlamur ve Tilia platyphyllos ıhlamur olmaktadır. İki ağacın farkı ise, yapraklarının büyüklüğüdür. Ihlamur çayı geleneksel olarak sinirleri yatıştırmada etkilidir ve kaygı giderici olarak kullanımı sağlanır. Ihlamur ağacı oldukça hızlı büyüme gerçekleştirir ve boyu 10-25 metre uzunluğa ulaşır. Ihlamur bitkisinden elde edilen ıhlamur çayı sağlık açısından oldukça faydalıdır ve bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.Ihlamur bitkisi sarı-beyaz renklerde açan çiçekleri ve yaprakları vardır. Ihlamur bitkisinin çiçekleri, bahar ayında açar ve bahar mevsiminde toplandıktan sonra kurutulur. Kalp şeklinde olan bu çiçekler 5-10 santim uzunluğa kadar büyümektedir. Ihlamur ağacının kabuğu gri renkte, yumuşak ve lifli olan bir yapıdadır. Ilıman iklimlere özgü olan ıhlamur ağacı kışın yaprağını döker. Ağacın türüne bağlı olarak güçlü ve yumuşak kokulu çiçekleri olabilir. Çiçeklerinde bulunan yağ aromatik bir tat oluşturur. Kurutulmuş çiçekleri de hafif tatlı ve yapışkan yapıdadır. Ihlamur ağacının çiçekleri Ortaçağ’dan günümüze kadar geleneksel olarak terlemeyi teşvik etmek amacıyla ve ateş düşürmek amacıyla kullanılmaktır. Ihlamur çayı tarih boyunca idrar söktürücü etkisiyle, spazm çözücü etkisiyle, mideyi sakinleştirici etkisiyle, öksürük ve boğaz ağrılarını giderici etkisiyle, balgam söktürücü özelliğiyle, migren ağrılarına karşı, karaciğer ve safra hastalıklarına karşı kullanıldığı bilinir. 

Ihlamur Çayı Faydaları

 • Ihlamur çayı terletici bir özelliktedir bundan dolayı vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur
 • Ateş düşürücü özelliği vardır
 • Öksürüğe oldukça iyi gelmektedir
 • Gribe ve nezleyi giderici özelliktedir
 • Migren rahatsızlığı olan kişilerin kullanmasında migren ağrılarını hafifletici özelliği vardır
 • Oluşan kaygıyı azaltır
 • Stresi yok eder ve rahatlama sağlar
 • İshal tedavisinde kullanılmaktadır
 • Kan basıncını düşürücü özelliği vardır
 • Karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır
 • Damar sertleşmesinde kullanılır
 • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına fayda sağlar
 • Kas spazmlarını giderici özelliği vardır
 • Safra kesesi rahatsızlıklarına karşı kullanımı sağlanır
 • Boğazda oluşan ağrıyı alır
 • Hazımsızlığa iyi gelmektedir
 • Çarpıntıyı yok eder
 • Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur

Ihlamur Çayı

Ihlamur Çayı Hazırlanışı:

Yemeklerden sonra tüketilen siyah çay veya kahve tüketimi yerine ıhlamur çayı içerek hem sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına hem de ruhsal olarak rahatlama gerçekleştirebilirsiniz. Ihlamur çayı hazırlanmaya başlanmasında bardak başına bir çay kaşığı olacak şekilde kurutulmuş ıhlamur ölçüsü kullanılır. Ihlamuru suyla beraber kaynatmak ıhlamurun tadını kötü eder. Önce suyu kaynatmak gerekir ve önceden ıhlamur koyulan demliğe kaynamış suyu aktararak ağzını kapatıp ve 15 dakika demlenmesini beklemeliyiz. Yemeklerden sonra günde 3 kez ıhlamur çayı tüketilebilir.

Ihlamur çayı ülkemizde olduğu gibi farklı ülkelerde de geleneksel olarak grip sebebiyle yükselen ateşi düşürmek için kullanılır. Ihlamur çayının buharı burun tıkanıklığını açmada birebirdir ve sıcak ıhlamur çayı boğaz ağrısını alır, öksürüğü giderir. Diğer popüler kullanımı amacıysa sakinleştirici etkisiyle sinirleri yatıştırmak amaçlıdır. Yatıştırıcı etkisi olan ıhlamur çayı gerginliği giderir, kaygı sebebiyle gerilen sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır, stresi yok eder ve uyku problemlerini giderir. Kalp çarpıntısına iyi gelen ve yüksek tansiyona karşı kullanımı önerilen ıhlamur çayı, C vitamini kaynağı olan limon suyuyla beraber tüketildiği]]> Çoban Çantası Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/coban-cantasi-cayi.html Sat, 27 Oct 2018 17:33:50 +0000 Çoban çantası çayı, yollarda tarlamızda bahçelerde evde saksıda kendiliğinden yetişebilen yabani bir bitkidir. Yabani olduğu kadar sağlıklı bir bitkidir. Halk arasında değişik isimler verilir kuşukuşu, çıngıldak gibi. Çoban çantası çayı, yollarda tarlamızda bahçelerde evde saksıda kendiliğinden yetişebilen yabani bir bitkidir. Yabani olduğu kadar sağlıklı bir bitkidir. Halk arasında değişik isimler verilir kuşukuşu, çıngıldak gibi. Bileşiminde flavonlar, potasyum,fosfor, kanamayı durdurucu, sainleştirici ve uyku verici bir madde ve saponinler içerir.

Çoban çantası çayı faydaları, 
 • Kanamayı durdurucu bir etkisi vardır. Bu sadece adet kanamsı değil burun, mide, bağırsak, akciğer, idrar yolları
 • Tansiyonunuz düşük veya yüksekse dengeler normal düzeyine getirir
 • Kalbimizi düzene sokar kalp kaslarını güçlendirir
 • Ay hali adet kanamasını düzenler
 • Yeni annelerde emzirenlerde özellikle göğüs sertliğini sağlar
 • Böbrek ve idrar yollarındaki kumu taşı döker
 • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir
 • Karaciğer iltihabını önler
 • Akciğer iltihabını önler
 • İshali engeller
 • Kas erimesi kas kaybını engeller
 • Vücut şişkinliğini söktürür
 • Kan dolaşımını dengeye sokar
 • Dıştan basura varise iyi gelir harici kullanılır
 • Böbrek kanamalarında etkilidir
 • Kilo verdirir
 • Tok tutar  
Çoban Çantası Çayı
Çoban çantası çayı nasıl kullanılır:

Bitki genellikle çayı yapılarak demleme usulü kullanılmaktadır. Çayı şöyle hazırlanmaktadır. Bir su bardağı kaynamış suya, bir tatlı kaşığı çobançantası koyularak katılarak 10 dakika demlendirilir. Bu çayı 3-4 su bardağı tükete biliriz. Fazlası zararlıdır.

Çobançantası, buğu yapılmak sureti ile de kullanılabilir. Buğunun hazırlanma süreci ise şöyledir. Bir kapta kaynayan suyun üzerine süzgeç veya delikli bir kap konulur. Süzgecin üzerine ince kıyılmış iki üç avuç çobançantası konur. Sonra süzgecin üzeri kapatılır. Burada yumuşayan bitkiler, bir bezin arasına yerleştirilerek, hasta bölgeye uygulanır.

]]>
Humana Süt Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/humana-sut-cayi.html Sun, 28 Oct 2018 15:29:35 +0000 Humana süt çayı, emziren annelerin vazgeçilmez içecekleri arasında yer alır anne sütü arttırıcı özelliğe sahip bir bitki çayıdır tadı gayet güzel rahatlıkla tüketilebilecek olan bir çay çeşididir. Küçük pirinç tane Humana süt çayı, emziren annelerin vazgeçilmez içecekleri arasında yer alır anne sütü arttırıcı özelliğe sahip bir bitki çayıdır tadı gayet güzel rahatlıkla tüketilebilecek olan bir çay çeşididir. Küçük pirinç taneleri şeklinde özel kutusunda satılır çayı yapılınca pembemsi bir renk alır tadı meyve çaylarından böğürtlen çayına benzer.

Humana süt çayı, bu çayın içeriğinde çemen otu rezene keçi sedefi otu mine çiçeği gibi süt bezlerini uyaran ve süt yapımını hızlandırır süt miktarını büyük ölçüde arttırır bu çay doğumdan hemen sonra kullanılmaya başlar bu şekilde süt arttırımına daha da yardımcı olur emzirme dönemi boyunca bu çayı tüketen annelerin sütlerinde önemli derecede artma olduğu araştırma hastahanelerinde yapılan klinik çalışmalar ile kanıtlanmıştır bu çayın içerisinde bulunan bileşenler oksitosin hormonlarını aktive ederek doğum sonrası uterusun eski haline dönmesine yardımcı olur bu çay özellikle sezaryen doğum sonrası gaz sancısı çeken bayanların sancılarının giderilmesine yardımcı olur kalorisi düşük olan bir içecektir doğum sonrası kalan fazla kiloların verilmesini sağlar Humana Süt Çayıemzirme boyunca süt artımının devam etmesi için düzenli olarak kullanılmalıdır bu çayı kullanırken günde üç dört su bardağı kadar içmelisiniz bir su bardağı suya tepeleme iki tatlı kaşığı bu çaydan koymalısınız ılık soğuk ya da sıcak su ile tüketebilirsiniz ölçü kabınız varsa iki yüz milim suya dokuz gram konulmalıdır. Bu çayı internet üzerinden sipariş verebilirsiniz ya da eczanelerden temin edebilirsiniz. Bir kutu çayın fiyatı yirmi beş otuz türk lirası arasında değişmektedir
]]>
Yaban Mersini Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/yaban-mersini-cayi.html Mon, 29 Oct 2018 08:09:39 +0000 Yaban Mersini Çayı, diğer adı ayıüzümü olarak da bilinen yaban mersini fundagiller familyasından olan, ılıman iklimlere adapte olmuş  üzümsü meyve türüdür. Yüzyıllardır Anadolu'da yiyecek olarak kullanılan ya Yaban Mersini Çayı, diğer adı ayıüzümü olarak da bilinen yaban mersini fundagiller familyasından olan, ılıman iklimlere adapte olmuş  üzümsü meyve türüdür. Yüzyıllardır Anadolu'da yiyecek olarak kullanılan yaban mersini çok kuvvetli antioksidanlar arasında bulunmaktadır. Ana vatanı Kuzey Yarımküre, yetiştiği yerler  dağlık ve serin olan bölgelerdir. Yaban mersini antioksidan madde içeriği en yüksek olan bahçe bitkilerindendir. Çok farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Çok farklı şekillerde kullanılmaktadır. taze meyve olarak tüket ile bilinir,meyve suyu olarak içilir, ilaç sanayisinde çiçek, kök ve yaprakları kullanılır, süt ve süt ürünlerinde dondurma yapımında kullanılır, kuru meyve olarak, reçel,marmelat ve konserve olarak bulunur.  Özellik le kalp hastalıklarında ve diyabette kullanılan yaban mersini gerek taze meyve olarak, gerek kurutulmuş halde veya çay olarak tüketilebilmektedir.

Yaban Mersini Çayı, faydaları saymakla bitmeyen yaban mersini göz hastalıklarından olan miyop, katarakt, göz yorgunluğu, şeker hastalığı, kabızlık, bulantı,  mide krampları,ülser, varis, basur, damar sertliği oluşumunu önlemek, pıhtılaşmayı arttırmak dır. Hastalıkların yanı sıra saç ve deri hastalıklarına da iyi gelmektedir. Son zamanlarda yaban mersini hakkında yapılan araştırmalarda yaban mersininin somon balığı, yumurta, yulaf, barbunya, bezelye ve ay çekirdeğinin de içerisinde olduğu zekayı geliştiren gıdalar arasında yerini almıştır.  100 gram yaban mersininde 42,1 kcal bulunmaktadır.   İçerisinde A, C vitaminleri, karoten, sodyum, su, proteinler, potasyum, kalsiyum,B1, B2, B6, demir, manganez, fosfor, folik asit, çinko ve daha pek çok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Soğuk kış günlerinde özellikle Yaban Mersini Çayı, soğuk algınlığı ve gripte oldukça faydalı ve etkili bir çaydır. 

Yaban Mersini Çayı
Yaban Mersini Çayı, bu çayı yaban mersini bitkisinin meyvelerinden yada yapraklarından hazırlayabiliriz. Yaprakları ile yapılan çay kan şekerini düşürmeye yardımcı olmaktadır. 1 bardak çay için 1 yemek kaşığının dolusu taze yaban mersini meyvesi ve yaprağını 1 bardak kaynamış suya atılır. Yaklaşık olarak, 0 dakika arasında kaynatılır. Antioksidan özelliğini korumak amacı ile 5 dakika kadar kaynatabiliriz. Daha sonra  ılımaya bırakıyoruz. Yaklaşık 20 dakika sonra demleyerek ılık bir şekilde yaban mersini çayımızı içebiliriz. 
]]>
Limon Melisa Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/limon-melisa-cayi.html Mon, 29 Oct 2018 21:37:33 +0000 Limon Melisa Çayı, Rahatlatıcı bir etkisi olan bitki çayı arayanlar, limon Melisa çayında yer alan oldukça fazla rahatlatıcı-gevşetici etkin maddeler yer aldığını bilmelidirler. Yudum yudum içilen limon Melisa çayı tüket Limon Melisa Çayı, Rahatlatıcı bir etkisi olan bitki çayı arayanlar, limon Melisa çayında yer alan oldukça fazla rahatlatıcı-gevşetici etkin maddeler yer aldığını bilmelidirler. Yudum yudum içilen limon Melisa çayı tükettiğinizde, tükettiğiniz an rahatlamaya başlarsınız. Limon Melisa çayın içildikten beş-on dakikanın ardından gerginliğiniz yok olacaktır. Limon Melisa çayı idrar yolu enfeksiyonu problemi olanlar için İbrahim Saraçoğlu limon Melisa çayının harika bir önleyici olduğunu söylüyor.

Limon Melisa çayı kalp spazmına karşı yararlıdır. Ağzınızdan genellikle kalbim sıkışıyor veya sol yanımda tam kalbimin olduğu bölgede ve dışa doğru adeta kasılma yada gerilme algılıyorum diye kendisin ifade edenlere, İbrahim Saraçoğlu limon Melisa çayı tüketmelerini öneriyor. Ciddi bir rahatsızlık olduğu için hekime başvurmanızı öneriyor. Ciddi şikayetiniz bulunmuyorsa hazırlayacağınız bir limon Melisa çayı kalp üstündeki gerilmiş kasları kısa bir zamanda gevşetecektir. Kalp spazmı geçirme olasılığı bulunuyorsa, İbrahim Saraçoğlu bir ay boyunca günde iki kere limon Melisa çayı tüketmelerini önermektedir.

Limon Melisa çayı yaraların kapanmasında yararlıdır. Yaraların hızlı bir biçimde iyileşmesi için limon Melisa çayının ciddi bir yararı vardır. Limon Melisa çayı göz tansiyonu içinde yararlıdır. İbraihm saraçoğlu 35 yaşın altında bulunan insanlarda, göz tansiyonu şikayeti için yalnızca limon Melisa kürü önerilmektedir. Yoksa domates kürüyle birlikte kullanmanızda yarar vardır.

Limon Melisa Çayı

Limon Melisa çayının demlenmesi ve limon Melisa kürünün hazırlanışı. Limon Melisa çayı iki farklı yapılışı vardır. İkisinde de limon Melisa çayı aynı biçimde hazırlanmakta, fakat günlük içilme sayıları farklılaşmaktadır. Limon Melisa çayı, kaynayan bir bardak klorsuz suyun içerisine bir tatlı kaşığı kadar atılır. 5 dakika, kısık ateşte, ağzı kapalı bir şekilde kaynatılır. 1-2 dakika bekletilip süzülür. Ilık tüketilir.

İbrahim Saraçoğlu göz tansiyonu için limon Melisa kürü, yaklaşık 150 mililitre klorsuz su kaynatılır. Kaynatılmasının ardından, suyun içerisine bir tatlı kaşığı kadar  Melisa oğulotu (3-4 gram) eklenir. Ağzı kapatılarak 5 dakika kısık ateşte kaynatılır. 1-2 dakika bekletilip süzülür. Ilıkken yavaş bir şekilde tüketilir.

Limon Melisa kürü bir ayda günde iki kez uygulanır. Öğleden önce aç karına ve öğleden sonra aç karına tüketilir. Limon Melisa çayı, her kullanımdan önce taze bir şekilde hazırlanmalıdır. Otuz beş yaş ve üzerindekiler için akşam yemeğinden yaklaşık olarak bir saat sonra, domates suyu kürü ( bir çay bardağı taze sıkılmış domates suyu) de tüketilmelidir. Ağır durumda olanlarda ise limon Melisa çayı bir ay kadar günde üç kez tüketilebilir. Şikayetlerinizin durumuna göre, kürü tekrar edilebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken husus, Makula dejenerasyonu şikayeti bulunanlar için limon Melisa çayının gereği yoktur. Yalnızca taze sıkılmış domates suyu kürü yeterlidir.

İbrahim Saraçoğlu Östrojen hormonu arttırıcı kür, İbrahim Saraçoğlu idrar yollan enfeksiyonunu önleyici kür, yaklaşık 150 mililitre klorsuz su kaynatılır. Kaynayınca içerisine bir tatlı kaşığı limon Melisa oğulotu (3-4 gram) konulur. Ağzı kapatılarak 5 dakika kısık ateşte kaynatılır. 1-2 dakika bekletilip süzülür. Ilıkken yavaş tüketilir. Limon Melisa kürü bir ay boyunca günde üç kere tüketilir. Her defasında limon Melisa çayı taze bir şekilde hazırlanır. 

]]>
Salatalık Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/salatalik-cayi.html Mon, 29 Oct 2018 23:58:37 +0000 Salatalık Çayı; metabolizmayı hızlandırdığından dolayı bu çay zayıflamak isteyenlerin diyet programlarında yer alan bir çaydır. Kilo problemi çağımızın büyük sorunları arasında yer almaktadır. Yapılan diyet ve spor Salatalık Çayı; metabolizmayı hızlandırdığından dolayı bu çay zayıflamak isteyenlerin diyet programlarında yer alan bir çaydır. Kilo problemi çağımızın büyük sorunları arasında yer almaktadır. Yapılan diyet ve sporlarla zayıf olmak ve zayıf kalmak sağlanmaktadır. Fakat herkesin beden yapısı, metabolizma hızı, yaşı birbirine benzememektedir. Düzenli yapılan spor ve diyet programları kişiyi zayıflatırken bölgesel yağlanma sorunları olan kişiler için bitki çayları işe yaramaktadır. Bu çaylardan olan salatalık çayı, bölgesel zayıflamak isteyenler için mucizevi bir etkiye sahip bir çaydır. Diyet yapan kişilerin ilk tercihleri arasında olan salatalık çiğ olarak tüketilebileceği gibi salatalarda ve çay formunda da tüketilir. Salatalık çayı göbekte bulunan yağlanmalara etki eden bir çaydır. Salatalık çayı tüketilirken mutlaka sebze ağırlıklı beslenmek gerekmektedir. Sebze ağırlıklı beslenme ile beraber içilen salatalık çayı düzenli yapılan egzersizlerin de sayesinde bölgesel olarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır. 

Salatalık Çayı

Salatalık Çayı malzemesi,

 • 1 adet kabukları ile beraber dilimlenmiş salatalık
 • 1 tatlı kaşığı rendelenmiş taze zencefil
 • 1 adet dilimlenmiş limon
 • 12 dal taze nane
 • 1 litre kadar hazır su
Salatalık çayı yapılışı; tüm malzemeleri 1 gün önceden cam bir kavanoza katıyoruz. 12 saat beklettikten sonra suyunu süzün aç karnına günde iki defa için. Yemeklerden yarım saat önce içebilirsiniz. Salatalık çayının faydası olarak, tatlı ihtiyacının bastırılması ve sindirim enzimlerini harekete geçirmektir. Böylece daha hızlı bir şekilde yağ yakımı gerçekleşecektir.
]]>
Dağ Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/dag-cayi.html Tue, 30 Oct 2018 10:15:36 +0000 Dağ çayı, bu çay Avrupa ve Asya da çokça rastlanan bir bitkidir ve bir metreye kadar uzayabilen açık yeşil renkte olan aromatik otsu bir bitkiden elde edilen bir çay türüdür yayla çayı olarak da bilinen bir çaydır bu Dağ çayı, bu çay Avrupa ve Asya da çokça rastlanan bir bitkidir ve bir metreye kadar uzayabilen açık yeşil renkte olan aromatik otsu bir bitkiden elde edilen bir çay türüdür yayla çayı olarak da bilinen bir çaydır bu bitkinin içeriğinde flovanlar uçucu yağ ve çeşitli kimyasallar bulunur dağ çayının bir çok faydası vardır bu nedenle sıkça kullanılan çaylardan biridir bu çay sinirleri rahatlatıcı etkiye sahiptir uyarıcı ve kuvvet verici etkisi vardır mikrop öldürücü ve antioksidan etkileri vardır vücutta oluşan iltihaplanmaları giderir mide de oluşan ağrıları giderir gaz söktürmeye yardımcı olur idrar arttırıcı özelliği vardır soğuk algınlığına karşı etkilidir 

Dağ Çayı
Dağ çayı, dağ çayının çiçekli dalları kurutularak ya da taze olarak kullanılır. Kullanım şekillerine bakılacak olursa kurutulmuş olarak kullanacaksanız kurutulmuş olan çiçek dalları kaynayan suya konulur bir kaç dakika demlenmesi beklenir ve ardından içilir tazesi de yine çay gibi demlenerek içilir soğuk algınlığı grip gibi durumlarda daha etkili olması için bir su bardağına iki tatlı kaşığı kurutulmuş olan bu çaydan konulur ve üzerine kaynar su eklenir bir tatlı  kaşığı da bal eklenip iyice karıştırılıp içilir bardağın tamamını bir defa da içmek zorunda değilsiniz gün içerisinde aralıklı olarak tüketebilirsiniz
]]>
Çakşır Otu Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/caksir-otu-cayi.html Wed, 31 Oct 2018 01:19:24 +0000 Çakşır otu çayı, günümüzde bazı insanlar tarafından çok bilinen ve düzenli olarak tüketilen bir bitki çayıdır. Tarihi oldukça eski zamanlara dayanan çakşır otunun kullanımının günümüze kadar hızla yayılarak gelmesin Çakşır otu çayı, günümüzde bazı insanlar tarafından çok bilinen ve düzenli olarak tüketilen bir bitki çayıdır. Tarihi oldukça eski zamanlara dayanan çakşır otunun kullanımının günümüze kadar hızla yayılarak gelmesinin en büyük nedeni tabi ki insanlar üzerinde mükemmel etkilerinin olmasıdır. Bu bitki çayı oldukça faydalı ve aynı zamanda hızlı etkiler gösteren bir çaydır. Ülkemizde de bazı bölgelerde yetişebildiği için maddi olarak diğer bitki çaylarından çok fazla değildir. Çakşır otu çayının bazı insanlarda olumsuz etkileri olabilse de, birçok fayda ile insanların ilgi odağı olmaktadır. Bu bitki çayı en çok insanlar arasında cinsel gücü arttırması ile ünlü olduğu için birçok insan bu çayın özellikle bu faydasından yararlanmak için tüketimini gerçekleştirmektedir. Cinsel gücü sperm sayısını hızlı bir şekilde arttırarak birçok farklı etki gösteren bir afrodizyak etkisi yaratan çakşır otu çayı, günümüzde belli bir yaşın üzerindeki herkes tarafından kullanılabilmektedir. Fakat bu etkisinden dolayı kesinlikle çakşır otu çayının bir cinsel uyarıcı olduğu düşünülmemelidir. Belirtmek isterim ki ilk defa çakşır otu çayı kullanacak kişiler öncelikle bu çay hakkında nasıl, hangi dozlarda kullanılacağı hakkında bilgiler edinmelidir. 

Çakşır otu çayı doğru ve düzenli bir şekilde kullanıldığında insanlarda gün ve kuvvetin artmasına neden olmaktadır. Bu özelliği ile muhteşem etkiler göstererek insanlarda özellikle yorucu bir iş hayatına sahip olan insanlarda çok büyük faydalar göstermektedir. Bu çayın bu kişiler tarafından sabahları belli miktarlarda tüketilmesi sonrasında kişiler bu çaydan çok büyük faydalar görebilmektedir. Ana vatanı aslında uzak doğu ülkeleri olan çakşır otu çayı, çok eski zamanlardan beri farklı amaçlarla ve farklı şekillerde kullanılarak kültürler arası etkileşim ile hızlı bir yayılma göstererek ülkemize kadar gelmiştir. Ülkemizde de  insanlar tarafından tanınan bu bitki çayı, farklı sağlık sorunları olan insanlar tarafından oldukça sık kullanılan bir bitkisel çay olmuştur. Çakşır otu çayının bir diğer en büyük etkisi ve faydası ise özellikle yoğun spor ve egzersiz yapan insanlarda meydana gelen kas ağrılarının giderilmesine kullanılmasıdır. Bu çayı tüketen kişilerde hızlı bir sindirim gerçekleşir ve çakşır otu çayı içerisindeki mineraller kişinin kanına karışır. Bu durumda vücudun her yerine dağılan bu mineraller kişilerde görülen kas ağrılarının hafiflemesine ve kişinin bu durumdan dolayı rahatlamasına neden olmaktadır. 

Çakşır Otu Çayı
Yan etkileri

Çakşır otu çayı bazı durumlarda kullanılmaması gerekmektedir. Bu durumlardan en önemlisi tabi ki belli bir yaşın altındaki kişiler yani çocukların bu bitki çayını çok fazla tüketmemesi olarak söylenebilir. Bu çayın çocuklarda çok büyük faydalar göstermediği bilinmektedir. Bunun yanında diğer bir önemli durum ise hamilelerin çakşır otu çayı gibi daha birçok bitki çayından uzak durması gerektiğidir. Bu çay hamile kişilerde beklenmeyen yan etkilere neden olabilmektedir. Son olarak belirtmek isterim ki çakşır otu çayının erkek ve dişisi olmak üzere iki farklı türde bitkisi bulunmaktadır. Bu nedenle bu iki çakşır otundan birinin fazla tüketilmesi durumunda kişilerde depresyon halleri ya da sıkıntıya düşme gibi problemler görülmektedir. Bu konuda da dikkatli olmanız sağlığınız açısından çok daha iyi olacaktır.
]]>
Kedi Otu Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/kedi-otu-cayi.html Wed, 31 Oct 2018 16:29:07 +0000 Kedi otu çayı, Kedi otu, kediotugiller familyasından gelmektedir. İsminden de anlaşılacağı gibi, kedi otu köklerinin salgıladığı yoğun kokusundan dolayı tüm kedileri etkiler. Bu koku kedilerin hoşuna gittiğinden dolayı topra Kedi otu çayı, Kedi otu, kediotugiller familyasından gelmektedir. İsminden de anlaşılacağı gibi, kedi otu köklerinin salgıladığı yoğun kokusundan dolayı tüm kedileri etkiler. Bu koku kedilerin hoşuna gittiğinden dolayı toprağı kazıp bitkinin kökünü çıkardıkları için bu ismi almıştır. Genelde nemli bölgelerde yetişen bu bitki bütün Avrupa ülkeleri,  Japonya, ve orta Asya da yetişir. Ülkemizde Bursa ve Doğu Anadolu'nun sulak yerlerinde yetişir. Çiçeklerinin muhteşem bir görselliği vardır. Beyaz veye pembe çiçekler açan çok yıllık bir bitkidir. Bazı ülkelerde tıbbi bir bitki olarak kullanılmıştır. Özellikle Çin ve Hint bölgelerinde uykusuzluğa çare olduğu ispatlanıp 2000 yıl önce kullanılmış günümüze kadar gelmiştir. 

Kedi otunun faydaları: 
 • Kedi otu çayı, insanı sakinleştirir, beyni yatıştırır, kasları gevşetme özelliğinden dolayı stresi azaltır.
 • Düzenli uykuya yardımcı olur
 • Korku ve panik atak gibi psikolojik rahatsızlıklara iyi gelir
 • Baş ağrısı ve migren ataklarında etkilidir.
 • Mide bulantısını yatıştırır.
 • Kalp çarpıntısı ve ritm bozukluklarına iyi gelmektedir.
 • Kedi otu çayı, ertesi gün uyuşukluk, stres, zihinsel karmaşa gibi yan etkilere neden olmaz.
 • Kedi otunun yapılan araştırmalar sonucunda, çabuk uykuya dalma ve uyku süresini uzattığı ortaya çıkmıştır.
Kedi Otu Çayı
Kedi otu çayı sıcak veya soğuk demlenerek içile bilmektedir. Bir çay kaşığı kedi otunu bir bardak kaynar suyu cezvede kaynatarak demleyelim. 10 dakika kaynatıp soğuk yada sıcak tüketelim. Yemeklerden önce bir bardak aç karnına yani günde üç kez içilmesi uygundur.
]]>
Nar Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/nar-cayi.html Thu, 01 Nov 2018 14:33:01 +0000 Nar çayı, insan vücudunda çok büyük etkiler göstererek, gerek lezzeti olsun gerekse faydaları olsun mükemmel bir içecektir. Birçok bitki çayına göre rengi, kokusu, lezzeti, faydaları ve daha birçok özelliği ile insanların il Nar çayı, insan vücudunda çok büyük etkiler göstererek, gerek lezzeti olsun gerekse faydaları olsun mükemmel bir içecektir. Birçok bitki çayına göre rengi, kokusu, lezzeti, faydaları ve daha birçok özelliği ile insanların ilgi odağı olan nar çayı, özellikle kış aylarında çokça tüketilen bir bitki çayıdır. Günümüzde bilimsel olarak ta kanıtlanmış olan birçok farklı faydası ile nar çayının diğer bitki çaylarında olduğu gibi çocuklarda ya da diğer insanlarda farklı yan etkiler oluşturmamaktadır. Demir, kalsiyum, E vitamini ve K vitaminlerini içerisinde barındırarak insan vücudunun ihtiyaç duyduğu birçok mineralin bulunduğu narın, çayı yapıldığında tüm bu etkilerin yanında daha birçok farklı etkiler göstererek en çok tüketilen bitki çayları arasına girmesi tabi ki son derce beklenen bir durumdur. Özellikle soğuk kış aylarında tüketilmesi gereken nar çayı, kişilerde bağışıklık sistemine muhteşem ve hızlı bir etki yaparak kişilerin birçok enfeksiyon hastalıklarından kurtulmasına etki etmektedir. Bu nedenle nar çayını kendinizden daha çok çocuklara tükettirerek çocukların soğuk algınlığı grip nezle gibi durumlarla karşılamamasını sağlayabilirsiniz. Bu çay içerisinde bulunan vitamin ve mineraller kişilerde çok büyük etkiler yaparak sorunların çözülmesini sağlayacaktır.

Nar çayı çok farklı faydaları ile kimi zaman tıbbi ilaçların bile göstermediği etkileri göstererek kişiler tarafından daha da fazla kullanılmaktadır. Özellikle bağışıklık sisteminin yanında kişilerde mükemmel bir sakinleştirici etkileri bulunmaktadır. Nar çayı, bu özelliği ile iş nedeni ile ya da eğitim hayatının yoğunluğu nedeni ile baskı altında çalışanlarda çok fayda göstermektedir. Bu kişilerde göstermiş olduğu sakinleştirici etkisi ile birçok insanın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Sizlerde sınav öncesi stresten kurtulmak ve daha rahat bir şekilde sınava girmek istiyorsanız bu gibi bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Nar çayı bir diğer etkisi ile tansiyon hastalarının yüzünü güldürmektedir. Birçok ilaç ile yinede önlenemeyen tansiyon hastalığı günümüzde çok büyük sorunlar arasında yer almaktadır. Bu durumda kurtulmak için insanlar birçok ilaç ve doktora başvursalar da sonuç bazen olumsuz olmaktadır. İşte nar çayı bu durumda kullanılabilecek bir bitki çayıdır. Sürekli ve düzenli bir şekilde bitki çayının kullanılması ile kişilerde çok büyük rahatlamalar görülebilmektedir. Tansiyonun dengede tutulmasında çok büyük etkiler gösterebilen bu bitki çayı birçok zaman bu hastalarda da sorunların giderilmesini sağlayarak insanların gönlünde yer etmektedir. 

Nar Çayı
Nar çayının lezzeti çocukları etkilediği için çocuklar tarafından sevilerek tüketilebilecek bir çaydır. Anneler nar çayının bu özelliğini kullanarak çocukların kemik gelişimini hızlandırabilirler. Çünkü nar çayı, kişilerde muhteşem bir etki göstererek özellikle gelişim çağında olan çocuklarda çok faydalı olmaktadır. Nar çayı, kemiklerin güçlenmesini içerisindeki vitamin ve mineraller ile gerçekleştirmektedir. ABD yapılan araştırmalara göre nar çayı, yaşlılarda kalp rahatsızlığı gibi sorunlarda çok büyük etkiler gösterdiği sonucuna varılmıştır. Bu nedenle yaşlı insanlar da nar çayından faydalanarak kalp sağlığını koruyarak kalp hastalıklarının etkilerini ortadan kaldırabilmektedir. Nar çayı yaparken bir miktar nara ihtiyaç duyulmaktadır. Taze narların sıkılması ile elde edilen sudan yapılan nar çayının yapılışı aslında oldukça kolaydır. Sizlerde birkaç adet nar alarak kendiniz için ya da aileniz için mucizevi faydaları ola nar çayı faydalarından yararlanabilirsiniz.
]]>
Oolong Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/oolong-cayi.html Thu, 01 Nov 2018 21:30:08 +0000 Oolong Çayı, birçok kişi tarafından bilinmeyen ancak birçok farklı faydası bulunan bir bitki çayıdır. İlk olarak Çin, Taiwan ve Japonya gibi ülkelerde kullanılmış ve zamanla yayılmış olan bu bitki çayı, Oolong Çayı, birçok kişi tarafından bilinmeyen ancak birçok farklı faydası bulunan bir bitki çayıdır. İlk olarak Çin, Taiwan ve Japonya gibi ülkelerde kullanılmış ve zamanla yayılmış olan bu bitki çayı, 19.yy dan beri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yıllardan beri sağlığa olan faydaları ile bilinen bu bitki çayının faydaları kullanan kişiler tarafından onaylanmış olduğu için henüz ciddi anlamda kullanılmaya devam etmektedir. Oolong çayı, başta kalp rahatsızlıkları, şeker hastalıkları gibi önemli rahatsızlıklar olmak üzere insan sağlığı üzerinde büyük faydalar göstermektedir. Alternatif  tıpta önemli bir yeri olan bu çayı sadece sağlık amacıyla değil, lezzeti ve tadı için de tüketebilirsiniz.

Oolong Çayının Faydaları Nelerdir

 • Başta kolesterol rahatsızlığı üzerinde büyük faydaları bulunmaktadır. Kötü kolesterol adı verilen ve yükselmesi durumunda çok fazla zararı olan bu rahatsızlık için uzun süre düzenli bir şekilde  tüketmeniz ve yağlı besinlerden uzak durmanız gerekmektedir.
 • Antioksidan açısından oolong çayı, oldukça önemli bir bitki çayıdır. Bu bitki çayının antioksidan seviyesi bir sarımsaktan bile daha güçlüdür. Bu nedenle günlük tüketilmesinde fayda vardır.
 • Düzenli ve aç karınla tüketmeniz durumunda diyetinize de katkıda bulunarak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bunun için ılık bir şekilde ve limon sıkarak tüketmeniz daha etkili olmasını sağlayacaktır.
 • Vücutta yıllarca biriken tokinlerin atılmasında da bu bitki çayının önemli etkisi bulunmaktadır. Bu etkiler tek kullanımda anlaşılamayacağı için uzun süreli kullanım gerekmektedir. Bu amaçla da oolong çayı önemli bir yere sahiptir.

Oolong Çayı Nasıl Hazırlanır

Oolong çayını hazırlarken demlik kullanmanız, miktarı arttıracağı için aynı gün içerisinde tekrar demlemenize gerek olmadan tekrar kalan çayı kullanmanızı sağlayacaktır. Bunun için demlik dibine oolong yapraklarını koyun. Demliğin dibi görünmeyecek kadar oolong çayı ekledikten sonra üzerinde farklı bir demlike kaynatılmış suyu ekleyin. Bu şekilde kapağı kapatırsanız çok daha yavaş soğuyacaktır. Yaklaşık olarak 10 dakika kadar demlenmeye bırakmalısınız. 10 dakika sonrasında isteğinize bağlı süzebilirsiniz ya da servis yapabilirsiniz.

Oolong Çayı Nerede Satılır Fiyatı Nedir

Oolong çayı temin etmek son derece koladır. Öyle ki birçok büyük markette kutu şeklinde bu çayı bulmanız mümkündür. Bunun için poşet çaylar bölümüne bakmanız gerekmektedir. Eğer marketten almak istemezseniz bu durumda aktarlara gitmeniz gerekmektedir. Aktarlarda kilo ile satılan bu çayı istediğiniz miktarlarda alabilirsiniz. Aktarlardan almanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu çayın fiyatına baktığımızda ise yaklaşık 20 bardak çıkacak kadar oolong bitkisi için 10 TL kadar ücret ödemeniz gerekebilmektedir.

Oolong Çayını Kimler Kullanabilir

Oolong çayını, 6 yaşının üzerinde herkes kullanabilmektedir. Bu yaşın altındaki kişilerde küçük bile olsa yan etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle küçük çocuklar için pek tavsiye edilmez. Bunun yanı sıra gebe olan insanlar da bir süre bu bitki çayını tüketmemelidir.

]]>
Zeytin Yaprağı Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/zeytin-yapragi-cayi.html Fri, 02 Nov 2018 06:35:45 +0000 Zeytin yaprağı çayı, dünyanın en uzunca ömürlü ağacının yapraklarından yapılmaktadır ve bu kadim ağaç 1000 yaşına denli yaşayabilmektedir. Zeytin ağacı bu uzunca hayatını oleuropin ismi verilen bir maddeye borçlu Zeytin yaprağı çayı, dünyanın en uzunca ömürlü ağacının yapraklarından yapılmaktadır ve bu kadim ağaç 1000 yaşına denli yaşayabilmektedir. Zeytin ağacı bu uzunca hayatını oleuropin ismi verilen bir maddeye borçludur. Oleuropein adı verilen madde zeytin ağacının tamamında var olmakla beraber işlev model ağacı zarar veren mikroorganizmalara karşın korur. Amerikan Kanser denetim Enstitüsünü zeytin yaprağıyla ilgili birçok denetim yapmıştır. Amerika'da zeytin yaprağı çayı çok fenomen olup, en fazla tüketilen nebat çayları içerisindedir. Dünyanın en fazla zeytin yaprağı ve zeytin yaprağı çayı tüketicisi ülkesi Amerika'dır. 

Zeytin yaprağında bol miktarda yer alan Oleuropein maddesi bir glikozittir. Glikozitler bildiğimiz gibi hücre duvarlarını güçlendirerek vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedirler. Zeytin yaprağı çayı içerisinde yer alan Oleuropein maddesi vücudun özgür radikallere karşın savaşması amaçlı kuvvetli bir antioksidan tesire sahiptir. Akdeniz bölgesine orijinal bir ağaç meydana gelen zeytin ağacı sene boyu yapraklıdır. Ağaç genellikle kısadır ve kimi zaman 8-15 metre uzunluğa ulaşır. Gümüşümsü yeşil yaprakları 4-10 santim uzunlukta ve 1-3 santim genişliktedir. Ağacın meyvesi meydana gelen zeytin bin bir senedir gıda model tüketilmekte, yaprakları ise yaraların rehabilitasyonunda kullanılmaktadır. Tarihte önce tüketimi Giritlilere denli gitmektedir. Dalları sembolik model sulhu temsil eder ve Antik olimpiyat oyunlarında atletler aracılığıyla giyilmekteydi. 1800 senelerde sıtma rehabilitasyonunda yaygın model kullanılıyordu. 
 • Anti bakteriyel model kullanılır 
 • Antibiyotik özelliği vardır 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir 
 • Soğuk algınlığına faydalıdır 
 • Kan basıncını düşürür 
 • Kan şekerini düşürür 
 • Kötü kolesterolü düşürür 
Zeytin Yaprağı Çayı Ne Türlü Hazırlanır 
Aktarlarda bulabileceğiniz kurutulmuş zeytin yaprağını ya da hanede bizzat kuruttuğunuz yaprakları çay hazırlamak amaçlı kullanabilirsiniz. 2 bardak zeytin yaprağı çayı amaçlı 2-3 çay kaşığı yaprak yeterlidir olacaktır. Yaprakları belli bir süre ufaladıktan sonra kaynar suya atın ve 5-10 dk demlenmesini bekleyin, ileri ki zamanlarda süzüp çayınızı içebilirsiniz. Tesirini görülmesi amaçlı gün içerisinde 2-3 bardak tüketebilirsiniz

Zeytin Yaprağı Çayı
Zeytin Yaprağının Sağlığa Yararları 
Harici model yaraların mikroplardan temizlenmesinde kullanılır. İyi bir antimikrobiyaldir ve bakteri, virüs ve mantarlara karşın çok etkilidir. Zeytin yaprağı özü kuvvetli bir antioksidandır. Bu tesiriyle vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirerek virüs yöntemiyle bulaşan hastalıklara karşın savunma olanağı sağlar. Sayıları yeterlidir olmamakla beraber zeytin yaprağının yararlarıyla ilgili yapılmış olan biyolojik araştırmalar kan şekerini düşürdüğü, fazla yüksek tansiyonu normal düzeylere çektiği istikametinde neticelere sahiptir.   

Zeytin Yaprağının Yan Tesirleri 
Zeytin yaprağı ekstresi ve çayı kullanımının hemen yan tesirleri ile ilgili kaynak sayısı çok yetersizdir. Bu sebeple hamilelik ve emzirme çağındaki bayanların sıkması öneri edilmez. Safra taşınız varsa hekime danışmadan kullanmayınız. Şeker ve tansiyon hastalarının zeytin yaprağı çayı içmeye başlamadan öncesinde kesinlikle doktorlarına danışmaları gerekiyor.  
]]>
Lavanta Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/lavanta-cayi.html Sat, 03 Nov 2018 01:26:28 +0000 Lavanta Çayı, Lavanta bitkisi eski zamanlardan beri farklı toplumlarda analjezik olarak, anti bakteriyel olarak, anti fungal olarak, antidepresan olarak, kas spazmlarını giderici olarak, gaz giderici etkisiyle, yatıştırıcı etki Lavanta Çayı, Lavanta bitkisi eski zamanlardan beri farklı toplumlarda analjezik olarak, anti bakteriyel olarak, anti fungal olarak, antidepresan olarak, kas spazmlarını giderici olarak, gaz giderici etkisiyle, yatıştırıcı etkisi ve uyku bozukluklarını düzenleyici etkisiyle kullanımı sağlanan şifalı bir bitki olarak kullanımı sağlanır. Lavanta bitkisinin sadece çayı değil özü de aknelerin giderilmesinde, egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde tarih boyunca kullanıldı. Eski Mısır mumyalama işleminde kullanılan lavanta çayı özü Hindistan'da ve Tibet'de psikolojik sorunların tedavisinde kullanılmış. Akdeniz’in güneşli olan, taşlık ve dağlık alanlarına özgü bir bitki olan lavanta çiçeği günümüzde Güney Avrupa haricinde Avustralya bölgesi, Arap Yarımadasında, Rusya'da, Afrika'da ve Amerika Birleşik Devletlerinde yetiştirilir. Bu bitkinin boyu 60-100 santimetre arasında uzaya bilir ve çok dallı bir bitkidir. Bitkinin yeşil yaprakları yukarı doğrudur. Lavanta bitkisine güzel kokusunu mor, mavi-mor renkli olan çiçeklerinin içerisinde bulunan yağ verir. Lavanta kokulu olan ürünler bu yapraklardan elde edilen öz sayesinde oluşturulur. Lavanta bitkisi genel olarak parfüm yapımında kullanımı sağlanır, ayriyeten bahçe bitkisi olarak ve dekoratif amaçlı olarak kullanılmakta olan bu bitki en iyi gün boyu güneş gören ortamlarda yetişir. 

Lavanta Çayı

Lavanta çayı tarih boyunca sinirleri yatıştırmak amacıyla, uyku bozukluklarının giderilmesinde, romatizma ağrılarını dindirmek için kullanılmaktadır. Fakat lavanta sadece çay olarak değil yapraklarından elde edilen yağla kas ağrılarını hafifletmek amacıyla, akne tedavisinde, saç köklerini güçlendirmek için bunlar gibi farklı kullanım alanlarına sahip olmaktadır. Lavanta çayının uyku getirmesi için halk arasında yastığa bir kaç damla lavanta yağı damlatmak oldukça popüler olan bir yöntemdir. Lavanta bitkisini yine yağ olarak kullanımında yanık ve açık yaraların temizlenmesine yardımcı olur.

Lavanta Çayı Faydaları 

 • Lavanta çayı düzenli olarak kullanımında uykusuzluk problemlerine oldukça iyi gelir 
 • Lavanta çayının sakinleştirici olan özelliği vardır 
 • Oluşan kaygıyı giderir
 • Stresi yok eder
 • Midede oluşan şişkinliği yok eder
 • Kolik tedavisinde kullanımı sağlanır
 • Depresyon belirtilerini azaltır
 • Lavanta çayı migren nedeniyle oluşan baş ağrısına iyi gelmektedir
 • Soğuk algınlığının çabuk geçmesinde oldukça etkilidir
 • Sürekli meydana gelen öksürüğü hafifletir
 • Astım belirtilerini giderir
 • Solunum yollarını açar
 • Terlemeyi fazlalaştırır
 • Ateş düşürücü etkisi vardır
 • Ağız kokusunu yok eder
 • Kabızlık ve ishale iyi iyi gelmektedir
 • Toksinlerin vücuttan atılmasına olanak sağlar
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etki oluşturur
Lavanta Çayı Yan Etkileri

Lavanta çayı gibi sağlığa faydaları kabul görülen fakat kullanımı ve etkisi hakkında yeterli bilimsel çalışma olmayan bitkileri tüketirken genel sağlık koşullarını göz önüne almalıyız ve kullanım miktarını ona göre belirlemeliyiz. Bu şekilde olan bitki çaylarının kullanımında alternatif tedavi yöntemlerini kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmak en doğru yoldur. Lavanta çayı bazı kişilerde alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bulantı oluşturur, kusma meydana getirir, baş ağrısı oluşturur ve titreme gibi yan etkileri olabilir.Fakat tam tersine çoğu kişilerde bu etkilerin tersini gerçekleştirir. Cilt üzerinde uygulandığı zaman ciltte oluşan kızarıklıklara ve tahrişe sebep olabilir. Ağız yoluyla alındığı zaman kabızlık problemine, baş ağrısına ve iştah artışı gibi yan etkiler olabilir. Gebelik ve emzirme dönemindeki bayanların lavanta çayı tüketmesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Lavanta çayının kullanımının modern ilaçlarla]]> Sultan Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/sultan-cayi.html Sat, 03 Nov 2018 07:42:50 +0000 Sultan Çayı,  Sultan çayının İçeriğinde 11 çeşit baharat var ve tadı mesir macununu andırıyor. Ihlamur, papatya, zencefil, melisa, yasemin, karanfil, kuşburnu, hatme çiçeği, yenibahar, karabiber, ada çayı, tarçın kab Sultan Çayı,  Sultan çayının İçeriğinde 11 çeşit baharat var ve tadı mesir macununu andırıyor. Ihlamur, papatya, zencefil, melisa, yasemin, karanfil, kuşburnu, hatme çiçeği, yenibahar, karabiber, ada çayı, tarçın kabuğu, havlıcan, karabaş otu, ısırgan ve oğul otundan oluşan harika bir karışım olup ünlü müşterileri ve tiryakilere sahip bir çaydır. Tüm bu baharatları harmanlayıp normal çay gibi demleniyor. Soğuk algınlığının yanında sakinleştirici ve yorgunluk giderici etkiye de sahiptir.  Onca faydalı bitkinin karışımından oluşan ve şifa niyetine içilen çok yararlı bir çaydır. Manisa'nın sultanlara özel olarak yapılan "sultan çayı" olarak bilinen bu çay soğuk kış günlerinin vazgeçilmezidir ve pek çok ünlünün de beğenerek içtiği favori bir çaydır. 


Bu çayın yapılışına gelecek olursak, öncelikle suyu kaynatıyoruz. Demliğe tüm bitkilerden eşit miktarda koyup, üzerine sıcak su gezdiriyoruz. Çalkalayıp suyu süzüyoruz yani çayı yıkıyoruz. Böylece tozu ve kiri gitmiş oluyor. Demlikteki bitkilerin üzerine kaynamış suyu döküp, demliği ocağın üzerine alıyoruz. Kabarana kadar ocakta tutuyoruz. Bu aşamada kesinlikle kaynatmayın, yoksa çayın tadı bozulur. Bu işlemi, soğuyan çayın suyunu yeniden kaynama sıcaklığına getirmek için yapıyoruz. Yoksa çay daha geç demlenir. Çabuk çökmesi için, bir çay kaşığıyla çayı karıştırıp kapağını kapatıyoruz. Alt çaydanlıkla beraber yeniden ocağa alıp kaynamaya başladıktan sonra altını iyice kısıp 20 dakika kadar ocakta tutuyoruz. Demleme süresi fazla uzarsa çay acımaya başlar. 

Sultan Çayı
Sultan çayının o kadar çok faydası var ki saymakla bitiremeyiz. Mesela düzenli içilirse;  Öksürüğü keser, gribi önler. Günde 6 çay bardağı içilirse 3 günde 40 yıllık balgam sorununu dahi çözer. Astım ve bronşit rahatsızlıklarına çok iyi gelir. Uyku problemini düzenler. Tansiyon ve kolesterolü dengeler. Nefes borusunu açar. Mide hazımsızlığını yok eder. Bademcik, böbrek ve idrar yolları iltihabını ortadan kaldırır. İnsanı rahatlatır, yan etkileri yoktur.  İçimi gayet güzel, mis gibi kokar ve zevkle içilir. 
]]>
Sinameki Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/sinameki-cayi.html Sun, 04 Nov 2018 05:27:05 +0000 Sinameki Çayı, Sinameki bitkisi geniş bir bitki ailesine sahip olan Fabaceae türünden gelen bitki grubundan ve tropikal bölgelere özgü olan bitki olmaktadır. Sinameki bitkisinin yaklaşık olarak 260 farklı türü vardır. Bu bilgi b Sinameki Çayı, Sinameki bitkisi geniş bir bitki ailesine sahip olan Fabaceae türünden gelen bitki grubundan ve tropikal bölgelere özgü olan bitki olmaktadır. Sinameki bitkisinin yaklaşık olarak 260 farklı türü vardır. Bu bilgi bazı kaynaklara göre 400'ün üzerine çıkmaktadır. Sinameki çayı müshil etkisi oluşturan içeriğiyle günümüzde pek çok ticari ilaç içerisinde etken madde olarak kullanımı sağlanır. Somali'de, Mısır'da, Hindistan'da, Orta doğu bölgesinde ve Sudan’da doğal olarak yetişme alanı bulur. Bitkinin İngilizce adı “senna” olarak bilinmektedir. Bu bitkinin kabuğu soyulduğu için Arapça olarak sena ve İbranice 'de ise soyulabilir anlamı taşıyan cassia kelimesinin birleşmesinden türer. Sinameki tarihte doktorlar tarafından ilk kullanımıyla ilgili belgeler Millatdan sonra 9 yüzyılda Arap Yarımadasına kadar ileri sürülmektedir. Sinameki bitkisi ticari olarak sıvı şekilde, toz ve tablet halinde satılmaktadır.

Sinameki çayı, modern tıpta ve geleneksel kullanımda en belirgin özelliği olan müshil etkisiyle kabızlığı gidermek amacıyla ve bağırsakları yumuşatmak için kullanımı sağlanmaktadır. Sinameki çayı iştah kestiğinden dolayı diyet yapan kişiler tarafından kullanımı sağlanır. Sinameki bitkisi kullanımında üretilen kremler basur hastalığının tedavisinde ve egzama tedavisinde harici olarak kullanımı sağlanır. Sinameki çayı kolonoskopi öncesi bağırsakların tamamen temizlenmesinde kullanımı sağlanır.

Sinameki Çayı Faydaları

 • Bağırsakları temizlemek amacıyla kullanılmaktadır
 • Sinameki çayının müshil etkisi olmaktadır
 • Sinameki çayı midede oluşan şişliği alır
 • İştahı kapatıcı özelliği vardır, diyet yapan kişilere bu hususta yardımcı olur
 • Sürekli olarak beliren kabızlık probleminin giderir
Sinameki Çayı Nasıl Hazırlanır

Sinameki çayı hazırlama aşamasına başlanmadan önce çok güçlü bir müshil etkisi olduğunu unutmamak gereklidir sinameki çayını içtikten sonra yanınızda bir tuvalet olmasında dikkat edin. Sinameki çayı hazırlamak için bir fincan kaynamış su içerisine yarım çay kaşığı sinameki otu ilave ederek 15 dakika kadar demlenmesini bekleyelim.Sonra tüketilebilir. Sinameki çayını balla tatlandırabilirsiniz.

Sinameki ÇayıSinameki Yan Etkileri

Sinameki çayı genel olarak kullanımında güvenli kabul görülmektedir. Sinameki çayı yan etkileri fala olan bir bitki çayı olmaktadır. Sinameki çayının en fazla görülen yan etkisi mide ağrısı belirtisi, mide bulantısı belirtisi ve uzun süreli ishal etkisi olmaktadır. Sinameki çayı iki haftadan uzun süreli olarak kullanımı tavsiye edilmemektedir. İki haftadan uzun süre kullanıldığı zaman bağırsakların normal fonksiyonunu etkiler ve sindirim sisteminde tembelliğe neden olarak müshile bağımlılık meydana getirir. Sinameki çayının uzun süreli olarak tüketiminde daha az görülmekle birlikte kandaki bazı kimyasalların dengesini değişir, kalp hastalıklarını tetikler, kas güçsüzlüklerine neden olur, karaciğer tahribatına yol açabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde kısa süreli kullanımı hususunda araştırmalara dayalı bir bilgi yoktur. Tedbirli olarak kullanımı sağlanacaksa eğer kesin bir bilgi gerekir ve dozaj için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Potasyum eksikliği olan kişilerin sinameki çayı tüketmesi durumunda daha çok sıkıntı oluşabilir. İshal belirtisi olan kişiler sinameki çayı tüketmemelidir. Bunun yanı sıra vücut dışkı birlikte fazla miktarda su kaybettiğinden dolayı dehidratasyon sorunu meydana gelebilir. Gastrointestinal rahatsızlıkları yani ülseratif kolit problemi, apandisit problemi, mide iltihabı, anal prolapsus problemi olan kişiler sinameki çayı kullanmamalıdır. Kalp rahatsızlığı olan kişiler, yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişiler, sindirim sistemi sorunları olan kişiler, düzenli olarak ilaç kullanan kişiler sinameki çayı kullanmaya başlamadan önce doktora danışması gerekir.

]]>
Tilya Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/tilya-cayi.html Sun, 04 Nov 2018 16:26:34 +0000 Tilya Çayı, Son zamanlarda bazı uzman doktorlar tarafından zayıflama çayı olarak kullanımı önerilen tilya çayı, oldukça popüler bir bitki çayı olarak bilinmektedir. Her derde deva şifa kaynağı olan tilya çayı, zayı Tilya Çayı, Son zamanlarda bazı uzman doktorlar tarafından zayıflama çayı olarak kullanımı önerilen tilya çayı, oldukça popüler bir bitki çayı olarak bilinmektedir. Her derde deva şifa kaynağı olan tilya çayı, zayıflatma etkisinden dolayı aktarlarda en fazla sorulan bitkiler arasına olmaktadır. Kış ıhlamuru olarak da adlandırılan tilya çayı ıhlamurgiller yani Tiliaceae familyasından olan Tilia cinsini oluşturan ağaç türlerinden elde edilen çiçek tomurcukları olarak bilinir. Bu çiçekler toplanarak kurutulur ve kurutulan çiçeklerden tilya çayı meydan gelir. Tilya çayı çok farklı amaçlarla kullanımı sağlanmaktadır. Zayıflama çayı olarak bilinen tilya çayı bütün ıhlamur çeşitleri gibi soğuk algınlığı ve öksürük için doğal bir ilaç etkisi oluşturur. Kurutularak çay halinde hazırlanan tilya çiçekleri yatıştırıcı etkisi, idrar oluşturucu etkisi, göğüs yumuşatıcı etkisi ve balgam söktürücü etkisiyle  kış aylarının vazgeçilmez bitki çayı olmaktadır. Vücut ısısının arttırılmasında oldukça etkilidir, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır ve bu nedenden dolayı tam bir kış çayı özelliği taşır. İsteğe göre tilla çayını balla tatlandırıcı etki oluşturabilirsiniz. Bu çay soğuk algınlığında, anksiyete ve mide sorunlarında oldukça faydalı olmaktadır. Tilya çayının içerisine kekik otu, nane yaprakları ve rezene bitkisi ilave edildiğinde ise hem mide yanmasına hem de mide bulantısı ve kusmalara iyi gelmektedir. 
Tilya Çayı

Tilya çayı, safra kesesi sorunlarının yok edilmesinde, gaz oluşumunun engellenmesinde olumlu etkiler oluşturur. Fakat safra kesesi taşları üzerinde etkisi tam olarak belirtilmemiştir. Güzel kokulu ve lezzetli bir tada sahip olan tilya çiçeğinin içerisinde uçucu yağ asitleri, tanen maddesi, şeker, C vitaminin ve P vitamini, reçine ve enzim maddeleri bulunmaktadır. Sakinleştirici etkisi olan tilya çiçeğiyle hazırlanan tilya çayı solunum açıcı etkisi özelliği vardır. Bunun yanı sıra kas gevşetici özelliği, terlemeye yardımcı etkisi, idrar söktürücü özelliği, tansiyon düşürücü özelliği ve sinir yatıştırıcı etkisi de bulunmaktadır. Meksika'da tilya çiçekleri portakal çiçeğiyle ve taze rezene yapraklarıyla karıştırılarak, demlenir ve hem parfüm olarak hem de çay olarak tüketilir. Tilya çiçeği günümüzde ise parfüm yapımında kullanılır, masaj için SPA'larda masaj sıvısı olarak kullanımı sağlanır. Bu gibi alanlarda yaygın bir şekilde kullanımı sağlanmaktadır. Ayrıca oda kokuları içerisinde tilya bitkisinden faydalanılır.

Tilya Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 10 gram altın otu bitkisi
 • 15 gram kuşburnu bitkisi (10-15 adet)
 • 15 gram ıhlamur bitkisi
Tilya Çayı Hazırlanışı: Tilya çayı yapılışına 1 litre kaynayan su içerisine kuşburnu bitkisi, ıhlamur bitkisi ve  altın otu bitkisi suya ilave edilerek ortalama 15 dakika kaynatılması gerekir. Kaynayan bitki çayı ocaktan alınır ve ılıdığı zaman süzülür. Gün içerisinde ortalama olarak 5 saat içerisinde tüketmeye özen gösterilmelidir. Hazırlanan tilya çayının hepsini bir anda tüketmek zorunda gerekmez, öğleden önce ve öğleden sonra olarak ikiye bölün ve bu şekilde tüketmenizde fayda sağlar. Hazırlanan bu zayıflama çayı, yağ metabolizmalarını düzenler, yağ yakımına yardımcı olur. Hazırlanan tilya çayı ile hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz ve bunun yanı sıra fazla olan basen yağlarınızdan da kurtulabilirsiniz.
]]>
Tomurcuk Çay https://www.bitkicaylari.gen.tr/tomurcuk-cay.html Sun, 04 Nov 2018 18:22:47 +0000 Tomurcuk çay, yani kokusunun çok güzel olduğunu bildiğimiz çay çeşitidir. Tomurcuk çay, henüz olgunlaşmamış çay yapraklarının toplanması ile elde ediliyor. Bu tip çaylar hemen hemen hiç işlem görmemiş çaylard Tomurcuk çay, yani kokusunun çok güzel olduğunu bildiğimiz çay çeşitidir. Tomurcuk çay, henüz olgunlaşmamış çay yapraklarının toplanması ile elde ediliyor. Bu tip çaylar hemen hemen hiç işlem görmemiş çaylardır. Doğal bergomat esansı ile tatlandırılmıştır. İçimi çok hoş ve güzel bir ve özel bir çaydır. İsteğinize göre diğer çaylarla harmanlayarak kullanabilirsiniz. Tomurcuk çayı hepimizin damak tadını her şeyin üzerinde tutanları vaz geçilmez çayıdır. Çay içmeyi büyükler kadar çocuklarda çok seviyor. İçerken insanlara neşe ve keyif veriyor. Silindir teneke kutuda satılıyor. Tomurcuk ve genç bitki yapraklarından elde edir. Çay özleri, yeni kolojen oluşumunda C vitamini oluşur. C vitaminine sahip olan çay,aynı zamanda güçlü bir özelliğe sahiptir.

Tomurcuk Çay
Tomurcuk çay; kateşin barındırır ve güclü antioksidan içerir. Tüm kateşinler; güçlü ve e, c vitaminine göre kat kat daha fazla antioksodan içerir. Cilt tonu C vitamini sayesinde cilt tonu ve yapısını geliştirmede faydalıdır. Aynı zamanda parlak bir cilde sahip oluruz. Tomurcuk çayın kendine özel görünüşü rengi ve kokusu vardır. Çayın tadını ve kalitesini yükselten hasat sırasında en üstte bulunan 2 yaprakla çay filizinin elle koparılmasıdır. Doğu karadeniz bölgesi iklim bakımından çay bitkisi için çok el verişlidir. Herhangi bir tarımsal ilaç kullanılmamaktadır. Çay Rize Artvin bölgelerinde çok yetişir. Çay, tropikal bölgelerde ve iklim bakımından nemli olan, çok yağışlı sıcak bölgelerde yetişir. Yüksek bölgelerde daha kaliteli ürün alınır. Bitkinin yetişebilmesi için özellikle yetişebilmesi güzel gelişebilmesi için yağmurun çok yağması gerekir. Çay bitkisi kreçsiz bol asitli toprakları sever. Çayın yapısı itibariyle çok çabuk nem ve kokuyu çeken bir üründür. Bu yüzden çayı kuru yerde saklamalıyız. 
]]>
Beyaz Çay https://www.bitkicaylari.gen.tr/beyaz-cay.html Mon, 05 Nov 2018 08:22:50 +0000  Beyaz çay, bizim bildiğimiz devamlı içtiğimiz siyah kuru çayın bitkisinden üretilmektedir. Ancak bitkileri aynı olmasına rağmen,beyaz çayın işlenme şekli diğer çaylardan farklıdır. Yine aynı şekilde aynı bit  
Beyaz çay, bizim bildiğimiz devamlı içtiğimiz siyah kuru çayın bitkisinden üretilmektedir. Ancak bitkileri aynı olmasına rağmen,beyaz çayın işlenme şekli diğer çaylardan farklıdır. Yine aynı şekilde aynı bitkiden üç farklı çay tadı çıkmaktadır. Yeşil çayın tadı hafif, siyah çayın tadı sert, beyaz çayın tadı ise yumuşak güzel bir tadı vardır. Beyaz çay, çay bitkisinin tam olarak olmamış, yani olgunlaşmamış ve açılmamış yapraklarından oluşur. Tam açılmamış yaprakların üstleri beyaz tüylerle kaplıdır ve beyaz çay adını buradan almaktadır. 

Beyaz çayın, işlenmesi diğer çaylara göre daha az işlem görmesine rağmen, işlenme süreci çokta kolay değildir. Beyaz çay, beyaz tüylerle kaplı olan yaprakların tomurcukları toplandıktan sonra, fazla olabilecek suyu atması için düşük ısılı bir ortamda kurumaya bırakılır. Beyaz çayın en zor tarafı toplanma sürecinde gizlidir. Çünkü beyaz çay doğru zamanda doğru çay bitkisinden toplanması ve uygun hava koşullarının oluşması bakımından çok zorlu bir toplanması vardır. Zaten beyaz çay yapraklarının tomurcukları yılda bir kez ilkbaharda sadece 5 gün boyunca toplanır.

Beyaz çay yapımında ilk önce çay seçimi öncelikli olmalıdır. Satın alacağımız çay kaliteli hava almayan bir pakette olmasına dikkat edin. Çünkü beyaz çay diğer çaylara göre raf ömrü daha kısadır. Birde ilk defa beyaz çay içiyorsanız denemek ve tadına bakmak için çok az alın, eğer beğenirseniz daha sonra istediğiniz miktarda alabilirsiniz. Beyaz çay paketi açıldıktan yaklaşık 5 ay içinde tüketmeniz gerekmektedir. Beyaz çayı demleme şeklide diğer çaylardan farklıdır. En önemli kural suyun 75 derece civarlarında olması gerekmektedir. Suyu kaynattıktan sonra ocaktan alıp 5 dakika kadar bekletip, daha sonra beyaz çay yapraklarının üstüne dökün. Çünkü beyaz çayın üstüne kaynar suyu döktüğümüz zaman çayın tadının acımasına sebep olabilir. Bunun için su kaynayıp, bekletip ondan sonra suyu dökünüz. Demleme süresi yine suyun sıcaklığına göre uzun tutmanız gerekecektir. Ortalama 8-10 dakika demleme süresi idealdir. Çayın içiminde ise 1 bardak büyük fincan yada bardağa 2 küp şeker atabilirsiniz. Dileğinize göre beyaz çay hafif aromalı yumuşak içimli olduğu için sade olarak ta tüketebilirsiniz. Tatlandırıcı olarak şekerin alternatif olarak süt, limon yada bal kullanabilirsiniz.

Beyaz Çay
Beyaz çayın, uzmanlara göre son derece insan sağlığına faydalı bir bitki çayı olduğu söylenmektedir. Hatta faydalı bitkisel çayları sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yeşil çaya göre antioksidan bakımından çok zengin olan beyaz çay, diğer türlerine göre de faydalıdır. İçinde barındırdığı kateşin maddesi ile kanserli hücrelerin büyümesini önce yavaşlatıp daha sonra kanser hücre oluşumunu etkilediği ve engellediği, ayrıca düzenli beyaz çay içenlerin başta karaciğer, kolon, göğüs, cilt, prostat, pankreas, mide ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır. Bilhassa meme kanseri yakalanıp iyileşenlerin kanserin tekrar oluşumunu önlemektedir. Yine beyaz çay kalp sağlığı için faydalı olmaktadır. Kateşin maddesi kalp damarlarının yolunu açarak, kan akışını iyileştiriyor ve böylece kan basıncını düşürüp tansiyonu olanlara fayda sağlamaktadır. Beyaz çay antioksidan bakımından çok zengindir. Bundan dolayı cilt hücrelerine iyi gelmekte, cilt hastalıklarının oluşumunu engellenmektedir. Beyaz çay kilo vermek isteyenler içinde bir numaralı dostudur. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile kilo alma derdinden kurtulup, fazla olan kilolarımızı vücuttan atmamıza yardımcı olur. Beyaz çay kullanmadan önce, demir takviyesi, kan inceltici, tansiyon ilacı gibi ilaçları kullanan kişiler doktoruna danışması tavsiye edilir.
]]>
Yayla Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/yayla-cayi.html Mon, 05 Nov 2018 12:50:41 +0000 Yayla çayı, Anadolu'da altmışa yakın bitki çay olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır. Bu bitkilerden biri olan yayla çayı bitkisi yaklaşık 1 metre kadar uzunluğa sahip, açık yeşil renkte yaprakları olan ve sarı çiçek aç Yayla çayı, Anadolu'da altmışa yakın bitki çay olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır. Bu bitkilerden biri olan yayla çayı bitkisi yaklaşık 1 metre kadar uzunluğa sahip, açık yeşil renkte yaprakları olan ve sarı çiçek açan bir bitkidir. Anadolu'da çay olarak en çok kullanılan bu bitkinin diğer adı Sideritis'dir ve bazı yörelerde dağ çayı olarak da bilinmektedir.

Yayla Çayı

Bu bitki ülkemizde genellikle orman eteklerinde ve orman açıklıklarında yetişmektedir. Yayla çayı, ballıbabagiller familyasından olup İspanya ve Türkiye'de yaygındır. Yapraklarının görünüşü ile ada çayını andıran bu bitki yapraklarının sertliğiyle ada çayından kolaylıkla ayırt edilebilir. Yayla çayı, öksürüğe, sindirim sistemi bozukluklarına, ağrı kesici olarak, iltihap giderici ve antibakteriyel özelliğiyle bir çok hastanın tedavi olmasında kullanılabilmektedir. 

]]>
Yaseminli Yeşil Çay https://www.bitkicaylari.gen.tr/yaseminli-yesil-cay.html Mon, 05 Nov 2018 17:49:34 +0000 Yaseminli Yeşil Çay, Yasemin dediğimiz zaman hemen akla mis kokusu gelir. Bahçelerde ve parklarda bulunan yasemin kokusu uzaktan bile hissedilmektedir. Bu güzel koku öğütülerek çay olarak da tüketilmektedir. Oldukça faydalı olan y Yaseminli Yeşil Çay, Yasemin dediğimiz zaman hemen akla mis kokusu gelir. Bahçelerde ve parklarda bulunan yasemin kokusu uzaktan bile hissedilmektedir. Bu güzel koku öğütülerek çay olarak da tüketilmektedir. Oldukça faydalı olan yasemin çayı faydaları ise saymakla bitmez. Yaseminli yeşil çay ise hem yasemin bulunan hem de yeşil çayın karışımıyla elde edilen mix çaylardadır. Oldukça yoğun tüketilen ve herkes tarafından tüketilen faydalı bir çaydır.  

Yaseminli Yeşil Çayın Yararları 

Yaseminli yeşil çayın bağışıklık sistemini güçlendirici ve bireylere enerji verici etkisi vardır. Aynı zamanda hoş kokusu sayesinde rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Yaseminli yeşil çay tüketenlerin kas ağrılarında azalma görülür ve grip, soğuk algınlığı gibi solunum yolları rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Tam bir antioksidan özelliğine sahip bu çay bel ve sırt ağrılarına, mide ağrısına ve baş ağrılarına da iyi gelmektedir. Aynı zamanda yaseminin kokusu sayesinde ağız kokusunu alır ve ferah bir etki bırakır. 

Yaseminli Yeşil Çay
Yaseminli Yeşil Çay Nasıl  Hazırlanılır 

Yaseminli yeşil çayı hazırlamak çok basittir. Öncelikle  çayı demlemek için demliğin içini yeni kaynamış suyla ısıtın. Fakat çayın üzerine aşırı kaynar su dökmeyin. Bu çayın yasemin tadını bozabilir. Suyun sıcaklığı 80-85 derecen fazla olmamalıdır. Ardından suyun içine yaseminli yeşil çayı ekleyerek 3-4 dakika bekletin. Çok uzun süre beklerse acı bir tadı olabilir bu nedenle size tavsiye edilen süreyi şaşmamalısınız. Ardından bardağınıza alarak afiyetle içiniz. Bunu  bir iki kez yapabilirsiniz. Faydalı bir çay olmasına karşın bir günde 3 bardaktan fazlası zararlı gelebilir. Sonuçta vücudumuzun da bir sınırı vardır. Hamilelerde huzursuzluğa ve uyku sorununa sebep olabilir. Bu nedenle hamileler için tavsiye edilmeyebilir. Farklı tatlandırıcı ve aromalarla takviye yapabilirsiniz. 
]]>
Sarı Kantaron Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/sari-kantaron-cayi.html Tue, 06 Nov 2018 09:01:21 +0000 Sarı kantaron çayı, Anavatanı, Kuzey Afrika, Avrupa ve Batı Asya olan kantaron bitkisi uzun ömürlü bir bitki türüdür. Yabani ot türleri gibi özel bir bakıma ihtiyaç duymadan yol kenarlarında kendiliğinden büyüme Sarı kantaron çayı, Anavatanı, Kuzey Afrika, Avrupa ve Batı Asya olan kantaron bitkisi uzun ömürlü bir bitki türüdür. Yabani ot türleri gibi özel bir bakıma ihtiyaç duymadan yol kenarlarında kendiliğinden büyüme özelliğine sahiptir. Günümüzde besin takviyesi olarak yaygın bir şekilde kullanılan kantaron bitkisi özellikle Amerika'da en çok satılan bitkiler arasında yer almaktadır. Kantaron bitkisi yaygın bir şekilde orta şiddetli depresyon tedavisinde kullanılmaktadır.

Sarı kantaron oldukça eski tarihlere dayanan bir geçmişe sahiptir. Sağlıklı bir yaşam sürmek, sakinleştirici etkisinden yararlanmak ve zihin yorgunluğunu gidermek için kullanılmaktadır. Sarı kantaron çayının faydalarından yararlanmak için hazırlanış şekline çok dikkat edilmelidir. Bu nedenle sıkça bitki çaylarına başvuran kişilerin demleme şeklini iyi bilmesi gerekir. Bitki çaylarının demlenme süresi ve hazırlanışı farklılık gösterse de ortalama olarak 15-20 dakika demlenmeleri yeterli olur.

Sarı Kantaron Çayı Faydaları

 • Çok şiddetli olmayan depresyonlara karşı kullanılabilir.
 • Özellikle gece altına kaçıran çocuklar için kullanılabilir. Özellikle 9-12 yaş arası altına kaçıran çocuklar için gece yatmadan yarım saat önce 1 çay bardağı kadar kantaron çayı kullanılabilir. Fakat çocuklara ağır gelebileceğinden dolayı çay haftada 1-2 defa tüketilmelidir. Şayet altına kaçırma problemi çocukluk çağını geçmiş bir bireyde görülüyorsa kantaron çayı her gün düzenli olarak tüketilebilir.
 • Hafif kazalar ve yaralanmalar sonrası ortaya çıkan ağrıları gidermek için kantaron çayı tüketilebilir.
 • Uyku problemine karşı içilebilir. Gece yatmadan yarım saat önce içildiğinde gece boyu rahat bir uyku geçirilebilir.
 • Ruh hali bozuklukları, kaygı, endişe, karamsarlık gibi durumlara karşı iyi gelir.
 • Menopoz döneminde yaşanabilecek şikayetlere karşı faydalıdır.
 • Stres karşı iyi gelir. Kişiyi rahatlatıcı etki yaratır.
 • Bitkinlik ve yorgunluk hissine karşı faydalı bir bitki çayıdır.
 • Migren ve baş ağrısına karşı tüketilebilir.
 • Kansızlık tedavisinde tıbbi tedaviye ek olarak tüketilebilir.
 • Hepatit ve sarılığa karşı olumlu etkileri bulunmaktadır.
 • Karaciğerin fonksiyonel bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Safra kesesi için faydalıdır.
 • Uçuk tedavisinde etkili bir bitki çayı olan kantaron çayı demlenerek bir parça pamuk yardımı ile uçuklu bölgeye sürüldüğünde uçuğun şiddetini azaltır.
 • Göğüs ağrılarına karşı iyi gelir.
 • Cilt sağlığı için faydalıdır.
 • Romatizma ve bel ağrıları için düzenli olarak tüketilebilir.

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır

Malzemeler

 • 1,5 tatlı kaşığı sarı kantaron (Sap ya da çiçek kısmı kullanılabilir)
 • 1 su bardağı kaynatılmış su

Sarı Kantaron ÇayıHazırlanışı: Sarı kantaron çayı hazırlamak için bitkinin kurutulmuş sap ya da çiçek kısmı kullanılabileceği gibi taze olarak da kullanılabilir. Taze olarak kullanıldığında faydalarından daha fazla yararlanmak mümkündür. 1 su bardağı kaynatılmış suyun içine, 1,5 tatlı kaşığı kantaron bitkisi eklenir. Bardağın ağzı kapatılarak 10 dakika kadar demlenir. Demlenme süresi tamamlandıktan sonra sarı kantaron çayı içilmeye başlanabilir. Çayı tatlandırmak adına limon dilimleri ve bal ilavesi yapılarak içilebilir.

Sarı Kantaron Çayı Yan Etkileri

 • Gebelik döneminde içilmesi doğum kusurlarına neden olabileceği için önerilmemektedir. Gebelik haricinde emzirme döneminde de tüketilmemelidir. Anne sütü alan bebekte kolik, huzursuzluk ve halsizlik gibi şikayetlere yol açabilir. Yine gebe kalmak için uğraşan kadınlar için de tavsiye edilen bir bitki çayı değildir.
 • Hiperaktivite ve dikkat eksikliği yaşayan kişiler için de önerilmemektedir. Bu tür sorunu olan kişilerde şikayetlerin artmasın ayol açabilir. Depresyon ve bipola]]> Acı Çehre Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/aci-cehre-cayi.html Tue, 06 Nov 2018 16:51:05 +0000 Acı Çehre Çayı, kullanıldığı ilk günden itibaren hızlı bir şekilde kilo verimini sağlar ve bu çay, artık kullanım olarak daha pratik olan demlik poşetler halinde satılmaktadır. Acı cehre çayını oldukça kilolu kişiler Acı Çehre Çayı, kullanıldığı ilk günden itibaren hızlı bir şekilde kilo verimini sağlar ve bu çay, artık kullanım olarak daha pratik olan demlik poşetler halinde satılmaktadır. Acı cehre çayını oldukça kilolu kişiler tercih etmektedir. Hem yemeyi bırakıp hemde acı Çehre içen kişi en fazla iki ay içerisinde istediği şekilde zayıflayabilmektedir. Acı cehre çayının içerisinde bulunan kekik ve yeşil çay karışımı sayesinde tadı ve kullanımı daha kolay ve güzel olmaktadır. Bu çay zayıflamanın yanı sıra kabızlık sorununa da tedavi yöntemi olarak kullanıldığı herkes tarafından bilinmektedir. Bağırsakları düzenleyici, temizleyici, hücreleri yenileyici, kolesterol düzenleyici ve cildi sıkılaştırıcı özelliği ile de zayıflama esnasındaki cilt sarkmalarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca yapılışı da oldukça pratik olan bu çay sabah akşam tok karnına tüketilmektedir. Genellikle yemeklerden yarım saat sonra kullanılmalıdır. Ayrıca özellikle doktorların obezite hastalarına önerdiği bir çay türü olmaktadır. Yapılışı ise oldukça kolay olmaktadır.

  Acı Çehre Çayı
  Acı çehre çayı için malzemeler:
  • 3-4 adet acı çehre tohumu
  • İki veya üç su bardağı su
  Hazırlanışı:
  Bir demliğin içerisine acı çehre tohumu koyulur. Daha sonra kaynatılmış su üzerine eklenir ve demlenmeye bırakılır. Birkaç saat demlendikten sonra bir fincan içilir. Fakat etkisi iki yada üç saat sonra görülür. Acı çehre çayının modern tıpta da yeri olmaktadır. Acı cehre çayı kullanan kişiyi oldukça kısa sürede ve hızlı bir şekilde zayıflatan bir bitki tohumu karışımdır. Bu bitki tohumu karışımını kullanarak 1 ayda yaklaşık 8-10 kilo vermek oldukça mümkün olmaktadır. Fakat acı çehre çayını herkes kullanabilir ancak herhangi bir ilaç kullanan kişi ve hamile anne adayları hariç. Anne adaylarının tüketimi oldukça sıkıntılı olmaktadır. Çünkü bu çay ishal yaptığından dolayı vücut su kaybına uğramaktadır. Bu nedenle anne adaylarının da suya ihtiyacı olduğundan dolayı bu ilacı içmeleri riskli olmaktadır. 
  ]]>
  Safran Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/safran-cayi.html Wed, 07 Nov 2018 09:57:25 +0000 Safran çayı, bilindiği gibi bir bitki çayıdır. Bitki çayları insanlar tarafından çok farklı özelliklerinden yararlanılan bitkisel ürünlerdir. Elde edilmesi son derece kolay olan bitki çayları arasında çok büyük yeri olan s Safran çayı, bilindiği gibi bir bitki çayıdır. Bitki çayları insanlar tarafından çok farklı özelliklerinden yararlanılan bitkisel ürünlerdir. Elde edilmesi son derece kolay olan bitki çayları arasında çok büyük yeri olan safran çayının insan sağlığı üzerinde birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle kadınlar tarafından çokça tüketilen safran çayı, en çok zayıflamak amacı ile kullanılmaktadır. Safran çayının içerisinde bulunan farklı mineraller kişilerde sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlayarak metabolizmanın hızlanmasını sağlar. İşte bu şekilde zayıflama üzerinde çok büyük etkiler meydana getirir. Oldukça uzun ömürlü olan safran bitkisi ülkemizde Karadeniz bölgesinde çokça yetiştiği için bu bitkiyi birçok insan hiç zorlanmadan kolayca elde edebilmektedir. Sarı ve turuncu renkleri olan safranın çayı yapıldığında bu rengini çaya vererek sarı renkte bir içecek ortaya çıkar. Safran çayı zayıflama üzerinde çok büyük etkiler göstermektedir. Bu nedenle safran çayını insanlar bu amaçla kullanırlar. Safran çayı, düzenli ve sürekli bir şekilde kullanıldığında çok büyük etkiler göstererek insanların beklentilerini karşılamaktadır. Fakat bu çayı düzensiz bir şekilde kullanan insanlar genellikle bu çaydan fayda görememektedir. Safran bitkisini çay yapmak amacı ile alacak olan insanlar maddi olarak biraz şaşırabilir. Çünkü safran bitkisinin tarımı biraz zahmet gerektirdiği için bu durum bitkinin maddi yönünü etkilemektedir. Fakat lezzeti ve etkileri bu bitkinin fiyatını kişilere unutturmaktadır.

  Safran çayı, sadece zayıflamak amacı ile kullanılmamaktadır. Birçok alanda insan sağlığında büyük etkiler bulunduran safran çayı, bazen birçok tıbbi ilaçtan çok daha büyük etkiler göstererek faydalarını insanlara göstermektedir. Özellikle kişilerdeki stres durumlarının ortadan kaldırılmasına insanlara en çok bitkisel çaylar ve özellikle safran çayı önerilmektedir. Kokusu ile ve tadı ile insanlarda rahatlama etkileri yaratan safran çayı, depresyon tedavisinde hastalarda kullanılmaktadır. Sizlerde depresyon durumlarında ya da yoğun stresli durumlarınızda saran çayından tüketerek etkilerini ortadan kaldırabilirsiniz. 

  Yan Etkileri:
  Safran çayı, hamilelerde ve hamilelik şüphesi duyan kişilerde kesinlikle tüketilmemesi gereken içecekler arasında yer almaktadır. Öyle ki bu çayın rahmin iç duvarında oluşturduğu kanamalar hamilelik durumlarında olumsuzluklar yaşatabildiği söylenmektedir. Fakat bu durum net olarak açığa çıkarılamamıştır. Bu durumda hamile kişilerin safran çayından uzak durması daha sağlıklıdır. Bunun yanında sürekli olarak ilaç kullanan insanlarında bu bitki çayını tüketmeden önce bir uzman doktora başvurmaları gerekmektedir. 

  Safran Çayı
  Faydaları:
  • Safran çayı, insan vücudunda sayılamayacak kadar çok faydalar sağlamaktadır. Özellikle kişilerin kalp damar hastalıklarında çok büyük etkileri olan safran çayının bu faydasından yararlanmak için sürekli olarak tüketilmesi şarttır. 
  • Yapılan araştırmalara göre safranın göz sağlığına olan faydaları safran çayı ile kişilerde çok daha büyük etkiler oluşturmaktadır. Özellikle retinada meydana gelmiş olan hasarlarda çok büyük faydalar gösteren bu mükemmel bitki çayının göz problemi olan insanlar tarafından bolca tüketilmesi yararlı olacaktır. 
  • Bazı doktorlar kanser tedavisi gören hastalara bu tür bitki çaylarının sık sık ve düzenli bir şekilde tüketmesi gerektiğini söylemektedir. Öyle ki bu bitki çaylarının bazen tıbbi ilaçlardan çok daha etkili olduğu hemen herkes tarafından bilinmektedir. Fakat her ne şekilde olursa olsun bu gibi hastalıklarda doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir. 
  • Stres durumları yaşayan öğrencilerde ya da yoğun stresli işlerde çalışan insanlarda safran çayı çok büyük etkiler göstermektedir. Kişilerin rahatlamasına neden olarak işlerin daha düzenli yapılmasını sağlayan bu çayı günde bir bardak içilmesi b]]> Seylan Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/seylan-cayi.html Wed, 07 Nov 2018 19:51:48 +0000 Seylan çayı, çayı seven kişilerin rağbet ettiği hoş içimli çaylardan biridir. Diğer çaylar gibi camella sinensis yani çay bitkisinden üretilen seylan çayı, ülkemizde yetişen çaylardan aslında farklı değildir. Seylan çayı, çayı seven kişilerin rağbet ettiği hoş içimli çaylardan biridir. Diğer çaylar gibi camella sinensis yani çay bitkisinden üretilen seylan çayı, ülkemizde yetişen çaylardan aslında farklı değildir. Bu çaya aromalı lezzeti veren yetiştirildiği bölgenin iklimi, toprağın özellikleri ve coğrafi koşullarıdır. Genellikle Sri Lanka bölgesinden yetiştirilen bir çaydır. Bu çay aynı zamanda Avrupa çay komitesi tarafından içeriğinde en az tarım ilacı kalıntısı olan çay olarak kabul edilir.

   Küçük bir ada ülkesi olan Sri Lanka bölgesinde ilk hasadı 1873 yılında yapılan seylan çayı, o dönemden itibaren adanın ekonomik geçim kaynağı haline gelmiş. Buradan gemilerle tüm ülkelere çay ihraç edilmektedir. Ada halkanın başlıca geçim kaynağı budur. Bu ülkede üretilen Seylan çayının 3 farklı aroması bulunmaktadır. Bunlar;

   • Yüksek iç kesimlerde üretilen Udrata seylan çayı
   • Orta kesimlerde üretilen Medarata seylan çayı
   • Alçak kesimlerde üretilen Pahatharata seylan çayı

   Çayın yetiştirildiği bölgeye göre farklı bir tadı oluyor. Buna iklim ve toprak özellikleri etki etmektedir. Çayın lezzeti bölgenin özelliklerinden gelmektedir. Özellikle iç bölgelerde yetiştirilen seylan çayının aroması oldukça lezzetlidir. Adada seylan çayı gibi siyah çay üretiminin yanında, yeşil ve beyaz çay üretimi de yapılmaktadır. Her seylan çayı aynı aromada olmadığı gibi, her çayda Sri Lanka bölgesinde üretilmemektedir. Bu nedenle bu çayı deneyerek damak tadınıza uygun olanından tercih etmelisiniz. Adada yetiştirilen seylan çayı paketlerinde bulunan ibarelerde çay yaprakları sınıfı gösterilmektedir. Bu ibarelerde çay yaprağının kullanıldığı kısım, yaprağın büyüklüğü ve tadı ile ilgili bilgiler bulunur. Bu ibareleri incelersek;

   Seylan Çayı

   FBOP: Bu çay yapraklarının ortaları ile az miktarda uçlarının kullanıldığı tok tadı olan bir seylan çayıdır.

   BOP-1: Kıvrılmış orta yaprakların kullanıldığı, alçak kesimlerde yetişen çaydan hazırlanan hafif bir içimi olan türdür.

   BOPF: Yüksek bölgelerde yetişen çay yapraklarıyla hazırlanmış, güçlü tadı, hafif içimi olan bir çaydır.

   Dust-1: Çay yaprakları granül hale getirilerek hazırlanır. Sert bir tadı bulunur ve ticari amaçla üretimi yapılır.

   BP-1: Daha büyük çay yapraklarının kıvrımından elde edilen, iyi demi ve tok tadı olan çaydır.

   BF-1: Güçlü tadı küçük çay yapraklarından elde edilmekte ve poşet seylan çayı yapımında kullanılmaktadır.

   OP: Bütün çay yaprakları kullanılır ve yetiştiği yere göre lezzeti farklı olabilir.

   BOP: Bu seylan çayında tat ve dem çok güzel şekilde oranlanmıştır.

   Seylan çayının bu şekilde türleri olduğundan, en iyisi birkaç türünü denemeniz ve damak tadınıza uygun olanı tercih etmenizdir. Siyah çay her zaman kuru bir yerde saklanmalı ve dikkatli demlenmelidir. Işıktan koruyun, ağzı kapalı saklayın. Ancak bu şekilde lezzetli bir çay içebilirsiniz. 

   ]]>
   Sarımsak Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/sarimsak-cayi.html Thu, 08 Nov 2018 05:42:19 +0000  Sarımsak Çayı, Genellikle güçlü kokusu nedeniyle yemesinden kaçındığımız sarımsağın, saç bakımından kalp hastalıkları riskini düşürmeye kadar bir çok faydası vardır. Sarımsağın aynı zamanda doğal bir anti  Sarımsak Çayı, Genellikle güçlü kokusu nedeniyle yemesinden kaçındığımız sarımsağın, saç bakımından kalp hastalıkları riskini düşürmeye kadar bir çok faydası vardır. Sarımsağın aynı zamanda doğal bir antibiyotik olduğu çok yaygın bilinen bilgiler arasındadır. Alerjilere karşı vücudun direncini arttırmasının yanı sıra, kan şekeri düzeyinin korunmasına yardımcı olur, hiper tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Bu faydalarıyla bir çok farklı kültürlerde yüzlerce yıldır sağlık sorunlarına karşı en sık kullanılan doğal ürünler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Hazırlanması oldukça kolay olan sarımsak çayı vücudun toksinlerden temizlenmesine yardımcı olurken sindirim sorunlarına da iyi gelir.

  Uzmanlar, diyet esnasında kullanılan sarımsak çayının insan vücudunu zayıflatmaya yönelik çok büyük etkisi olduğunu görmüşler. Bundan dolayı bir çok diyetisyen özellikle diyet programları yanında diyet yapacak olan kişiye yemeklerden önce sarımsak çayı içmesini önermektedir. Sarımsak çayı ,yemeklerden önce kullanıldığında bir ay içerisinde yaklaşık üç ve beş kilo arasında zayıflattığı, ancak uzmanlar, sarımsak çayının da bu duruma katkısının olması isteyen kişilere, bir diyet ile yapıldığında daha fazla etkisi olduğunu söylüyor. Sarımsak çayı kullanıp ve spor yaptıktan sonra bir çok diyet yapan kişi istediği ideal kiloya düşmeyi başardığını belirtiyor.

  Sarımsak tarihte Sümerler tarafından ilaç olarak kullanılmakta olup dünyanın bir çok yerinde yetiştirildiği bilinmektedir. Osmanlı tarihinde kaynaklara bakıldığı zaman da sarımsağın bağışıklık sistemini korumak amacıyla kullanılmıştır. Kış aylarına girmeden önce sarımsak önce gül suyu ile yenilmesi durumunda ishal, bağırsak problemleri ve bağışıklığı koruduğu yazılmıştır.

  Sarımsak Çayı

  Yara iyileştirme özelliği vardır, damar tıkanıklığını önler, kalbi kuvvetlendirir, krampları azaltır, bağırsaktaki zararlı bakterilerin yok olmasına yardımcı  olur, nezle olma durumu varsa azaltır ve bu tür bir hastalık varsa hafifletir, tansiyonu düşürür, verem hastalarına tavsiye edilir, taş oluşmasını engeller, idrar söktürür, cinsel isteği arttırır, saç dökülmesini önler.

  Sarımsak çayı tarifinin saçlara da oldukça büyük faydası vardır. Yüzyıllardır saç bakım kremlerinde ve şampuanlarda kullanılan sarımsak, çay olarak tüketildiği zaman da saça fayda sağlıyor. Sarımsak saçları güçlendirir ve doğal bir görünümde parlaklık kazandırır. Bunlarla birlikte saç uçlarındaki kırıklıkları ciddi oranda azaltır. Bu çay kaynatılmış ve ezilmiş sarımsaktan yapılmış olduğu için ağızda sarımsak kokusu bırakır. Bunun için biraz daha çekinilerek kullanılan bir tariftir. Fakat bazı firmalar sarımsak çayı ürünlerinde sarımsak kokusunu arındırıp tüketiciye sürer durumda. Tadı normal çayla aynı olan bu çayların içinde fazladan yağ yakıcı zencefil de bulunmaktadır bu haliyle yağ yakımı özelliği çok daha fazla oluyor.

  Sarımsak Çayı Tarif

  3-4 parça zencefil, üç diş sarımsak ve yarım çay bardağı limon suyu. Tat vermesini istiyorsanız bal, bu yarım çay bardağını geçmemelidir.

  Bir cezvenin içine üç veya dört bardak suyu alın sonra taze sarımsakları ezilmiş halde suyun içerisine atın. Kısık bir ateşte su kaynayıncaya kadar bekleyin. Kaynadıktan sonra ocaktan alın, indirince sarımsaklı suyun içerisine bal ile limon suyunu ekleyin. Bal ve limon suyundan sonra karıştırın ve soğuyuncaya kadar bekleyin. Soğuduktan sonra sarımsaklı çay içilebilir durumdadır. Günde üç öğün, her öğün bir bardak sarımsaklı çayı, hedeflediğiniz kiloya düşene kadar düzenli bir şekilde için ve istediğiniz zaman bırakabilirsiniz.

  ]]>
  Masala Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/masala-cayi.html Thu, 08 Nov 2018 21:13:24 +0000 Masala çayı, daha önce duymadığımız için kulağımıza yabancı gelen bu çay, uzun yıllardan beri Asya ülkeleri ve daha çok Hindistan'da sevilerek tüketilen sağlıklı doğal bitki çayıdır. Masala çayının diğer is
  Masala çayı, daha önce duymadığımız için kulağımıza yabancı gelen bu çay, uzun yıllardan beri Asya ülkeleri ve daha çok Hindistan'da sevilerek tüketilen sağlıklı doğal bitki çayıdır. Masala çayının diğer ismine de Hint çayı adı verilmektedir. Uzak doğu ve Asya ülkelerinde masala chai olarak bilinen bu çayın çok farklı tadı vardır. İçerisinde birbirinden değişik baharat ve süt kullanılmasıyla farklı bir lezzeti vardır. Şifa deposu olan bu çayın malzemelerini aktarlar ve baharatçılardan kolaylıkla bulabilirsiniz.

  Bu çayın yapılışı ile ilgili birbirinden değişik farklı tarifler bulabilirsiniz. Tariflerin hangisi doğrudur diye düşünmenize gerek yok. Bu çayda ana malzemeleri aynı tuttuğunuz sürece tadında fazla fark olmayacaktır. Siyah çay, karanfil, kakule, süt bu çayın ana malzemelerini oluşturmaktadır. Bu malzemeleri uyguladığınızda farklı tariflerle çayın tadını bulabilirsiniz.

  Masala çayı şifa deposu insan sağlığına son derece faydalı bir çaydır. İçindeki baharatların vücuda değişik bölgelerine faydalarını düşünürsek ne demek istediğimizi çok iyi anlarsınız. Masala çayı fiziksel faydanın yanında ruhen de rahatlık verir. Eski antik hint felsefesine göre  bu çayın içindeki baharatlar ile zihne güç verir ve stresi yok eder. Yorgunluğa iyi gelmekte ve vücudu rahatlatmaktadır. Nezle, grip, soğuk algınlığı gibi kış hastalıkların iyileşmesinde çok etkilidir. Sindirim sistemini rahatlatarak, kolesterolü dengeler ve kalp sağlığı açısından faydalıdır. Diyabete iyi gelmekte ve asabi olmamızın önüne geçmektedir. Malzemelerin yanında diğer faydalarını anlatınca çayı hemen yapıp içmek isteyeceksiniz.

  Masala Çayı
  Masala çayı malzemeleri:
  • 3 adet tarçın (Yorgunluğu iyi gelir, dolaşım ve solunum yollarını açık tutar, vücudun zinde olmasını sağlar)
  • 4 adet kakule ( Çin ve Hindistan'da çok tüketilen bu baharatın akciğer, kalp ve böbreklere fayda sağlar)
  • 5 adet karanfil ( Karanfilin son derece etkili bir ağrı kesici olduğu bilinmektedir)
  • 3 adet karabiber tanesi  (Soğuk algınlığına iyi gelmekte ve metabolizmayı hızlandırır, dolaşıma fayda sağlamaktadır)
  • 3 adet anason ( Nefesi açar, öksürüğü olanlara iyi gelir)
  • Bir çay kaşığının çeyreği kadar zencefil (Bağışıklık sistemini güçlendirir ve iktidarsızlığa iyi gelir, cinsel gücü artırıcı etkisi vardır)
  • 2 çay kaşığı rezene ( Böbreklere iyi gelmekte, gaz oluşumunun atılmasına fayda sağlamaktadır)
  • 2 su bardağı süt
  • 3 su bardağı su
  • 2 yemek kaşığı siyah kuru çay
  • Tercihinize göre 2 yemek kaşığı bal yada toz şeker
  Hazırlanışı
  Kabuk tarçın, kakule kabuğu ve karanfili havanda döverek toz haline getirin. Kullanım tercihinize göre demlik yada derin bir tencereye su konularak kaynatılır. Toz haline getirdiğimiz baharatları kaynayan suya atılarak, içine karabiber tanesi, anason, zencefil, siyah çay ve rezene de eklenir. 6-7 dakika daha kaynatarak, süt, bal yada şekeri de ilave ederek, 10 dakika kadar daha kaynatılır. Altı kapatılarak 10-15 dakika demlenmeye bırakılır ve içilir. Afiyet olsun
  ]]>
  Yeşil Kahve Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/yesil-kahve-cayi.html Fri, 09 Nov 2018 01:07:52 +0000 Yeşil Kahve Çayı, son zamanlarda en fazla ilgi çeken zayıflatıcı içecekler arasında yeşil kahve çayı gösterilmektedir. Yeşil kahvenin zayıflatıcı yararları pek çok birey tarafından tercih edilmektedir. Bunun ardından Yeşil Kahve Çayı, son zamanlarda en fazla ilgi çeken zayıflatıcı içecekler arasında yeşil kahve çayı gösterilmektedir. Yeşil kahvenin zayıflatıcı yararları pek çok birey tarafından tercih edilmektedir. Bunun ardından popüler yaşanan Yeşil kahve bütün aktarlardan sorunsuz şekilde elde edilebilen bir kahve çeşididir. Kuru kahveden farkı ise içeriğinde klorojenik asit içermesidir. Ayrıcı kalorisi yok denilecek kadar yetersizdir.    
  Yeşil kahve çayı ile zayıflama konusunda pek çok pozitif yorumlar bulabilmek mümkündür, özellikle diyet uygulamalarında yağları parçalayıcı tesirleri ile tanınan bir kahvedir.  Ayrıca yeşil kahve kavrulduğunda kafein oranı artmaktadır, başka bir deyişle kavrulmayan yeşil kahvede kafein oranı da bulunmamaktadır.    

  Yeşil Kahve  Çayı Nasıl Pişirilir

  Yeşil kahve çayı hazırlamak için kullanılacak kahve öğütülmemiş ve kavrulmamış şekilde ham olmalıdır.  Cezvenin içerisine yeşil kahvemizi alıyoruz ve benzer türk kahvesinde olduğu gibi fincan sayısı kadar su ekleyerek pişirilir. Aynen türk kahvesi kadar her fincan için bir ya da 1,5 çay kaşığı yeşil kahve kullanılabilir. Hazırlamış olduğumuz yeşil kahve çayı gün içerisinde 2 defa içilir. Lezzeti bitki çaylarına benzer yeşil kahve, düzenli tüketiminde diyet listelerinize dayanak güç olacak ve kilo verme hızınızı anında hemen 2 katına ulaştıracaktır.    

  Yeşil Kahve Çayı
  Yeşil Kahvenin Çayının Diyete Yararları Nelerdir

  Yeşil kahve kavrularak işlem görmediği için içeriğinde yer alan kafein oranı çok yetersizdir. Antioksidan tesirleri sayesinde özellikle diyet yaparken bedendeki toksin ve ödemin atılmasına yardımcıdır.Kan şekeri ile tansiyonu tertip eder ve diyet esnasında yaşanabilecek baş dönmesi halsizlik kadar hallerin önüne geçerek enerji verir. Yeşil kahve tamamıyla natürel bir üründür. Bağışıklık sistemini güçlendirerek diyet neticesi yaşanabilecek halsizlik neticesi hastalanmaları engelleyici etkiler yaratır.    

  Yeşil Kahve Çayı Diyeti Nasıl Yapılır

  Yeşil kahve diyeti uygularken normal öğünlerinizde beden ritmine göre uygulayacağınız diyet programlarının anne öğünlerinden bir saat önce ya da 15 dakika ardından tüketilen yeşil kahve ile zayıflamak olası hale geliyor. Özellikle bedendeki hareketsiz yaşanan göbek bölgesi kadar bölgelerde yer alan yağları parçalayıcı tesirleri yer almaktadır. Ancak yalnızca yeşil kahve ya da çekirdeği tüketerek zayıflamak fazla olası değildir, özellikle nitelikli ve sağlıklı diyetlere dayanak olarak tüketildiğinde diyetin etkilerini iki katına çıkarmaktadır.
  ]]>
  Ödem Söktürücü Çay https://www.bitkicaylari.gen.tr/odem-sokturucu-cay.html Fri, 09 Nov 2018 04:58:54 +0000 Ödem Söktürücü Çay, vücudumuzda ki dokular arasında fazla miktarda sıvı birikmesine ödem denmektedir. Bu durumda ödem oluşan yerde şişlik meydan gelir.  Ödem şişlikleri en çok ayaklarda, ellerde, bileklerde, ba Ödem Söktürücü Çay, vücudumuzda ki dokular arasında fazla miktarda sıvı birikmesine ödem denmektedir. Bu durumda ödem oluşan yerde şişlik meydan gelir.  Ödem şişlikleri en çok ayaklarda, ellerde, bileklerde, bacaklarda ve kollarda görülür. Bunun yanı sıra iç organlarda da ödem oluşabilmektedir. Bu ödem belli başlı akciğerde, beyinde ve gözde görülebilmektedir. Bölgesel ödemlerin yanı sıra vücutta genel bir ödemde oluşabilmektedir.  Ödem aniden olabileceği gibi yavaş yavaş da olabilmektedir. Bazen vücutta ödem olduğu anlaşılmayabilir. Ön belirti olarak kişi kilo aldığını düşünebilir hatta gözlerde şişme ile de kendini gösterebilir. Sıvı birikmesi olarak adlandırılan ödem, alınacak basit önlemlerle önüne geçilebilinir. Sıvı birikimini önlemek için öncelikle hayat tarzınızda basit değişiklikler yaparak başlayabilirsiniz. Tabi en başta ayakta ödeme sebep olabilecek hastalıkları elemek gerekmektedir. Bu hastalıklar, kalp damar hastalıkları, hormonal bozukluklar, karaciğer hastalıkları ve bazı alerjiler dir. Bunun için öncelikle bir doktora görünmek gerekmektedir. Ödem söktürmek için değişik bitkileri tüketmek, çay gibi demleyerek içmekte vücuttaki ödemi almaya yardımcı olmaktadır.

  Ödem Söktürücü Çay
  Ödem Söktürücü Çay, içerek vücudumuzda bulunan ödemi atabiliriz. Bunun için bazı bitkilerle yapılan çay tarifleri bulunmaktadır. Bu tariflerden maydanoz çayı çok iyi bir ödem söktürücüdür. Aynı zamanda kolestrol düşürücü ve antioksidan özelliği de vardır. İyi bir idrar söktürücü olması sebebi ile diyet listelerinde ödemin atılması için en sık kullanılan sebze olarak maydanoz çayı tarifi ise şöyledir. 4-5 sap taze maydanoz sapı ile beraber 10 dakika kadar kaynar suda  kaynatılır. Demlendikten sonra süzülür ve afiyetle ılık olarak içilir. Günde bir bardak içilmesi tavsiye edilir. Bir diğer ödem söktürücü çay ise yaban mersini çayıdır. Hafif ödemlerde tüketimi oldukça faydalıdır. Tarifi ise, 1 bardak yaban mersini çayı için 1 yemek kaşığı dolusu yaban mersinini, 1 bardak kaynar suya koyuyoruz yaklaşık 7-10 dakika kadar demlenmeye bırakıyoruz. Marketlerde ve benzeri yerlerde yaban mersini poşet çay olarak da bulunmaktadır. Bir başka ödem söktürücü çay ise, karahindiba bitkisi ile yapılan çaydır. Karahindiba çok kuvvetli iltihap giderici ve ödem söktürücü bitkilerdendir. Ayrıca çok kuvvetli bir antioksidandır. Çay şeklinde demlenerek günde bir bardak içilmesi vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olmaktadır.
  ]]>
  Zayıflama Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/zayiflama-cayi.html Fri, 09 Nov 2018 11:39:37 +0000 Zayıflama çayı, kilo problemi olan kişilerin sürekli olarak tükettiği çaylardan olmaktadır. Zayıflama çayı satışı yapılan yerlerde genellikle satılan ürünün hangi bitkileri içerdiği belirtilmektedir. Bazı markaları Zayıflama çayı, kilo problemi olan kişilerin sürekli olarak tükettiği çaylardan olmaktadır. Zayıflama çayı satışı yapılan yerlerde genellikle satılan ürünün hangi bitkileri içerdiği belirtilmektedir. Bazı markaların içeriğinde bulunan bitkiler bir miktar farklılık gösterse bile form çayı olarak satılan çayların büyük oranda aynı içerikleri olduğunu belirtebiliriz. Kekik otu çayı, mate çayı, sarımsak çayı, yeşil çay, sinirli otu çayı, barut ağacı kabuğu çayı, limon çayı, funda çayı ve biberiye zayıflama çayı harmanların da en fazla kullanılan bitkiler arasında olmaktadır. Şunu belirtmek gerekir ki sadece zayıflama çayı içerek zayıflamak diye bir şey mümkün olmayacaktır. Farklı markalarla satılmakta olan bitkisel zayıflama çayları, esas olarak zayıflamaya yardımcı olan çaylardır. Birbirine yakın içeriklere sahip olan çeşitli bitkilerle hazırlanan zayıflama çaylarının ana hedefleri metabolizmayı hızlandırmak gün boyu yakılan kalori miktarının arttırılmasını, vücuttan fazla suyun atılmasını, tuvalete çıkmayı kolaylaştırmak amacıyla ve tokluk hissini uzatmak amaçlı kullanılır. Yani, bitkisel zayıflama çaylarıyla yapılan diyetinize destek olabilir, fakat sadece çay içerek kilo verilmez. Kilo verebilmek amacıyla yapılması gereken, gıdalardan ve içeceklerden alınan kaloriyi, yakılan kaloriden az tutulmasıdır. Eğer bu denge korunursa, bir süre sonra vücudunuz kalori yani enerji ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla yağ yakmaya başlanır.

  Zayıflama Çayı
  Zayıflama Çayı Tarifi 

  Malzemeler:
  • 1 adet limon
  • Ufak bir parça zencefil ( 1 limonun yarısından az olacak olsun)
  • 6 yada 8 tane karanfil
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 4 su bardağı su
  • 8-10 dal maydanoz
  • İsteğe bağlı olarak bir kaç dilim yeşil elma
  Zayıflama Çayı Yapılışı: Zayıflama çayı yapılışına ilk önce limonu ve zencefili yıkayarak başlayalım. Güzelce yıkanan limon ve zencefili bir kaç parçaya ayıralım sona tencereye alalım, üzerine suyu tarçını ve karanfili ilave ederek ocağa alalım. Zayıflama çayı kaynamaya başladıktan sonra üzerine yıkanmış olan maydanozu ilave edin 5 dakika daha kaynatalım ocaktan alalım. Zayıflama çayının soğuması için bekletelim ve soğuduktan sonra her yemekten 30 dakika önce büyük bir bardak içilmesi gerekir. Bu karışımı günde 3 defa kullanmanız yeterli olacaktır. Her gün taze olarak hazırlanan zayıflama çayı daha faydalı olacaktır. Hazırlanan zayıflama çayını düzenli olarak kullanırsanız eğer Allah'ın izniyle faydasını göreceksiniz. Bu çayı  günde 3 defa her yemekten 10 dakika yada yarım saat önce aç karnına büyük kupa bardaklardan 1 bardak içilmesi gerek. İsteğe bağlı olarak da kalanı akşam içilebilir.
  • Zayıflama çayında kullanılan maydanozun faydası, metabolizmayı hızlandırması, idrar söktürücü özellikte olması, göbek yağlarını eritmeye yardımcı olması, sürekli olarak beliren şişliği alma özelliği fazla suyun atılmasını sağlar,
  • Zayıflama çayında kullanılan vermede faydası, zayıflamaya yardımcı özelliktedir ,yağ yakıcı etkisi vardır, idrar söktürücü özelliği vardır, iltihabı önleyici etkisi vardır, kan şekerini düzenleyerek tokluk hissi oluşturur,
  • Zayıflama çayında kullanılan tarçının kilo vermeye faydası, tok kalmaya yardımcı olur, kan şekerini düzenleyerek kilo vermeye fayda sağlar,
  • Zayıflama çayında kullanılan karanfilin kilo vermeye faydası gaz söktürücü olması, mide bulantısını bastırması, ağız kokusuna yok etme etkisi olması, kusmaları önlemektedir,
  • Zayıflama çayında kullanılan zencefilin kilo vermeye faydası, metabolizmayı hızlandırıcı etki sağlar, tok tutmaya etki oluşturur, iştah kesicidir ve yağ yakımını kolaylaştırıcı etkisi vardır.
  ]]>
  Ginkgo Biloba Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/ginkgo-biloba-cayi.html Fri, 09 Nov 2018 21:17:36 +0000 Ginkgo Biloba Çayı, günümüzde halen yaşamını sürdüren ve en yaşlı ağaç türlerinden biri olan ginkgo biloba ağacının yapraklarından sağlanan bu çay beyin hafızasını geliştirmek, baş dönmesini önlemek, unutkanlığın Ginkgo Biloba Çayı, günümüzde halen yaşamını sürdüren ve en yaşlı ağaç türlerinden biri olan ginkgo biloba ağacının yapraklarından sağlanan bu çay beyin hafızasını geliştirmek, baş dönmesini önlemek, unutkanlığın önüne geçmek ve beyinsel konsantrasyonu artırmak için kullanılır. Zihinsel hastalıkların çoğu bu çay sayesinde tedavi olabilmeyi başarmıştır. Fakat bu çaya zeka geliştirici, zihin açıcı gibi bir ilaç demek yanlış olur. Sadece bulunan kapasitenin en verimli şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Araştırmalar sonucu bu bitkinin asıl faydası içinde bulunan ginkgolitler olduğu ortaya çıkmıştır. Ginkgolitler beyin damarlarına tabaka oluşmasını engelleyerek kanın daha hızlı dolaşımını sağlarlar ve bu sayede hafıza zayıflaması önlenmiş olur. Ginkgolitler beyine giden damarların genişlemesini sağlayarak kanı inceltir ve yapışkanlığı azaltır. Bu da beyine daha fazla oksijen ulaşmasını sağlar. Beyin hücreleri oksijene karşı çok duyarlıdırlar ve oksijen düşüşlerinde kolayca ölebilirler. Ayrıca gözde bulunan retina tabakasının bozulmasını engellediği de görülmüştür. 
  Ginkgo Biloba Çayı
  • Kullanımı; günde 3 kez olarak 50-80 miligram aralığında tüketilmelidir. Bir tutam ginkgo biloba yaprağını 1 su bardağı kaynar suda 5 dakika kadar demleyiniz. Kaynar suda bekletilmesi ve demlenme süresine dikkat ediniz. Çünkü yararlı bitkilerin suyun sıcaklığına ve demlemeye karşı faktörleri bulunmaktadır.
  ]]>
  Grip İçin Bitki Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/grip-icin-bitki-cayi.html Sat, 10 Nov 2018 20:48:33 +0000 Grip İçin Bitki Çayı, Grip için bitki çayı, genel olarak kış ayının gelmesi ile birlikte herkesin korkulu rüyası olan grip rahatsızlığı bir çok kişiyi canından usandıran ciddi rahatsızlıktır. Genel olarak hastalığın Grip İçin Bitki Çayı, Grip için bitki çayı, genel olarak kış ayının gelmesi ile birlikte herkesin korkulu rüyası olan grip rahatsızlığı bir çok kişiyi canından usandıran ciddi rahatsızlıktır. Genel olarak hastalığın gerçekleşmesi olarak ele alındığında grip; vücuda alınan toksinler ve bakteriler ile birlikte gerçekleşmektedir. Bu toksinler ve bakteriler vücuttan atılmadığı sürece grip hastalığı geçmemektedir. Ortalama olarak gerekli tedbiri ve tedavisi gerçekleştirildiği takdirde en az 7 gün an fazla 10 güne kadar vücuttan atılmaktadır. Bu şekilde grip rahatsızlığından kurtulmak mümkün olabilir. Fakat belirtmek gerekirse vücuttan toksinler ve bakteriler atılması tekrardan grip olmayacaksınız anlamana gelmez. Bundan dolayı, grip hastalığında tedbir almak tedaviden daha önemlidir. Fakat kış aylarından kaynaklı olarak, hava ortamında tedbir almak pek mümkün görünmemektedir. En basit örnek ile açıklayacak olursak; günlük hava koşullarına göre giyeceğiniz kıyafeti bile kestirmek zordur. Hava bir soğuyup birde ısınmaktadır. Kış aylarında havanın soğukluğu olarak bir dakikası bir dakikasını tutmaz. Bundan dolayı kış aylarının en önemli tedbiri hiç kuşkusuz grip için tüketilen bitki çaylarıdır. Grip için bitki çayları neden bu kadar önemli olduğu hususu ise, grip hastalığında belirttiğimiz gibi vücuda alınan toksinler ve zararlı bakterilerden kaynaklı gerçekleşen bir hastalıktır. Bununla birlikte gribe neden olan toksinler ve zararlı bakteriler bünye olarak güçlü bir vücuda girse dahi etkisini göstermeden güçlü bünyeden direkt olarak atılmaktadır. Bunun içinde bitki çayları büyük önem arz etmektedir. 

  Grip için bitki çayı genel mantık çerçevesi olarak bu şekilde tüketilmektedir. Kış aylarında bünyeyi güçlü ve dirençli tutmak için hiç kuşkusuz C vitamini alınmalıdır. Ve grip hastalığı bulaşıcı nitelikte olduğundan ve bu bulaşma işlemi solunum yoluyla gerçekleştiğinden solunum yollarını her daim dirençli ve sağlıklı tutmamız gerekmektedir. Bundan dolayı, grip için en ideal bitki çayı nane limondur. Limon yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden bünyeyi güçlü tutar ve diğer bir karışımı olan nane ise boğaz ve solunum yollarını temiz tutmakla birlikte sağlıklı bir şekilde olması sağlar. Nane limon çayı hazır paketler halinde bulunmakla birlikte kendinizde evde hazırlayabilirsiniz. Bundan dolayı bizde sizler için kendiniz evde hazırlayacağınız nane limon bitkisel çayını tarifini paylaşacak olursak;

  Grip İçin Bitki Çayı
  Grip İçin Bitki Çayı Nane Limon Çayı; Grip için bitki çayı nane limon için gerekli malzemeleri maddeler halinde açıklayacak olursak;
  • 2 adet limon ( orta boy)
  • 6-7 dal yeşil nane yaprağı
  • 1,5 litre kadar su
  Grip İçin Bitki Çayı Nane Limon Çayının Hazırlanışı; İlk olarak nane yapraklarını 1 gün süre ile güneş alacak yerde veya sıcak bir ortamda kurumasını sağlayın. Naneleri kuruttuktan sonra çayı hazırlayacağınız demliğe suyunu koyarak normal bir şekilde kaynatın. Kısık ateşte kaynamaya bıraktıktan sonra diğer bir işlem olarak limonun suyunun ayrı bir bardakta süzdükten sonra limonun kabuklarını ince ince dilimleyin veya rendeleyebilirsiniz. Sonrasın da kaynamasına az bir süre kalan suya limon suyunu ve kabuklarını da atarak 3 - 5 dakika kadar daha kaynatın. Sorasında normal çay demler gibi kurutmuş olduğunuz naneleri çaydanlığa atarak az bir süre kadar demlenmesini sağlayın. Sonrasında fincanlara dökerek servis edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.
  ]]>
  Bitki Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/bitki-cayi.html Sun, 11 Nov 2018 19:34:30 +0000 Bitki Çayı, Günümüzde kullanılan bir çok bitki çayı türü bulunmaktadır. Bitki çayı genellikle kişiler tarafından tüketilen zayıflama, güzellik ve hastalıklardan kurtulma amaçlı tüketilmektedir. Bitki çayı günümüzde Bitki Çayı, Günümüzde kullanılan bir çok bitki çayı türü bulunmaktadır. Bitki çayı genellikle kişiler tarafından tüketilen zayıflama, güzellik ve hastalıklardan kurtulma amaçlı tüketilmektedir. Bitki çayı günümüzde tüketimi çok olmasa da geçmişte herkesin olmazsa olmazlarındandır. Ayrıca kişiler bitki çayını vücut güzelliği içinde tercih etmektedir. Genellikle mis aylarında tercih edilen bu çay boğazı yumuşatması için kullanılmaktadır. Eskiden sobaların üzerinde olan şenliklerin içerisinde sürekli kaynamakta olmaktadır. Bitki çayı çeşitleri ise oldukça fazladır. Örneğin limon çayı, nane çayı, melisa çayı, ıhlamur çayı, papatya çayı, ısırgan otu çayı, kantaron çayı, karabaş çayı ve kekik çayı gibi çaylar olmaktadır. Örneğin yeşil çayı sivilcelere karşı en etkili ilaç olarak bilinmektedir. Bitki çayı kış günlerinde içimizi ısıtır, bağışıklığı kuvvetlendirir, soğuk algınlığı hastalıklarını iyileştirir, vitamin kaynağı deposudur. Özellikle bitki çayını uzmanlar yeni doğum yapan annelere tavsiye etmektedir. Nedeni ise sütü olmayan veya sütü gelmeyen anneler bitki çayı tükettiği zaman sütü çoğalır ve bebeğe de fayda sağlar.

  Bitki çayı kullanımı genellikle vücut sıklaştırıcı olduğundan dolayı genellikle sporcular tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca obezite hastalığını giderir kişiyi zayıflatır ve kişiyi zinde tutar. Ayrıca bitki çayı kişilerin sağlığını korur ve keyifsiz durumların ortadan kaybolmasını sağlar. Genellikle kurutulmuş bitkilerden demlenerek içilmektedir. Örneğin kök, çiçek veya yaprakların üzerine kaynar su ilave edilerek demlenir. Genellikle bitkiler bir çaydanlığın içine koyulur özellikle kök veya sert kısımları daha sonra su eklenerek kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Fakat kaynatma süresi 30 dakikayı aşmamalıdır. Bitki çayı hazırlarken kurutulmuş bir bitki tercih edilmelidir çünkü taze olan bitkinin çayı istenilen etkiyi veremeyebilir. Genel olarak bitki cayları hafif etkili olduğundan öğün aralarında yanı yemeklerden 1 yada 2 saat sonra mide boş iken içilmesi daha etkili olmaktadır. Bitki çayı ya yemeklerden 30 dakika önce yada 30 dakika sonra içilmesi hızlı şekilde etkisini göstermesine yaramaktadır.

  Bitki Çayı
  Bitki çayları eğer tedavi için kullanılıyor ise mutlaka şekersiz bir şekilde tüketilmelidir. Ayrıca bitki çayı kişilerde olan gaz durumunu gidererek rahatlık sağlamaktadır. Birde bitki çayını içerek sinir ve stresin azalması oldukça mümkün olmaktadır. Birde bitki çayı  A, B, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin olmaktadır. Herkes tarafından tüketilebilen bu bitki çayı hamileler tarafından kullanılmamalıdır. Ancak doktor kontrolü altında bitki çayı içilebilir.
  ]]>
  Bebekler İçin Rezene Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/bebekler-icin-rezene-cayi.html Mon, 12 Nov 2018 02:47:54 +0000 Bebekler için rezene çayı, bir çok annenin tercih ettiği ve bebeğine rahat bir uyku sağlamak amacıyla kullandığı bir yöntemdir. Rezene çayının yetişkin ya da bebek olmaksızın çok sayıda yararı bulunmaktadır. Bebekler Bebekler için rezene çayı, bir çok annenin tercih ettiği ve bebeğine rahat bir uyku sağlamak amacıyla kullandığı bir yöntemdir. Rezene çayının yetişkin ya da bebek olmaksızın çok sayıda yararı bulunmaktadır. Bebekler için etki alanı ise genellikle gaz giderici ya da anne sütünü artırıcı özellikleridir.

  Bebeklerin rahatsız olmasına ve sürekli ağlamasına neden olan en büyük sorunlardan bir tanesi gaz problemidir. Bu problem içinse piyasada çok sayıda kimyasal ilaç bulunabilir. Ancak doğal yöntemlerden yana olan anneler, genellikle kimyasal ilaçlara alternatif olan ve  daha az yan etkisiz yöntemler aramaktadır.

  Bebekler için rezene çayı da tam olarak bu doğal yöntemlerden bir tanesidir. Rezenenin içerisinde bulunan gaz gidermeye yardımcı mineraller, bebeğin bünyesinde rahatlama yaratarak hazımsızlık problemini azaltır. 

  Aynı zamanda rezene çayının anne sütünde bulunan faydalı besin ögelerini artırıcı özelliği bulunduğu için annelerin kullanması da tavsiye edilmektedir. Elbette ki anneden yine bebeğe geçecek olan bu yöntemde asıl fayda sağlanması amaçlanan birey yine bebeklerdir. Süt kesilmesi yaşayan ve bebeğini yapay mamalarla doyurmak istemeyen her annenin mutlaka denemesi gereken etkili yollardan bir tanesidir.

  Bebekler için rezene çayının etkili bir yöntem olduğu muhakkaktır. Ancak henüz çok küçük olan ve gaz sancısı yaşayan bebeklerde, rezene çayına başvurulması ile ilgili değişik teoriler bulunmaktadır. Bazı uzman hekimler, rezene çayının herhangi bilinen bir yan etkisi ve zararı görülmediği için 10 günlük bebeklere dahi verilebileceğini söylerken, bazıları bunun tersine bebekler için rezene çayına başlamadan önce biraz sabredilmesi gerektiği ve belirli bir büyüme süresinden sonra bu yönteme başlanabileceğini savunmaktadır. 

  Her anne için bebeğinin acı çekmesi ve ağlaması dayanılamaz bir olaydır. Ancak bebeğin gaz sancısı ileri derecede olmayan ve beklenebilecek bir düzeyde ise çok küçük bebeklerde, gazın doğal yoldan çıkmasını beklemek daha sağlıklı ve emniyetlidir. Henüz çok yeni olan bebeklerin gaz sorununu çözmek için, rezene çayını annenin içmesi ve emzirme yolu ile bebeğe geçmesini sağlaması yöntemi denenebilir.

  Bebekler İçin Rezene Çayı
  Bebekler için rezene çayı özellikle 2 - 4 aylık bebeklerde şiddetli olarak görülen kolik gaz probleminin giderilmesinde büyük yardımcıdır. Rezene çayı eşliğinde doğru birkaç egzersiz hareketinin bebeğe yaptırılması ve rahat gaz çıkardığı pozisyonda bekletilmesi bebeğin kısa süre içinde rahatlamasını sağlar. 

  Piyasada bebekler için rezene çayı üreten bir çok hazır marka vardır. Eczanelerden bulunabilecek bu ürünler, hazır olarak bebeğe verilebileceği gibi aktarlarda satılan rezene bitkisini alıp evde demledikten sonra da bebeğe içirilebilir. Bebeğin sağlığı açısından her iki durumda da alınan ürünün kaliteli ve hijyenik olmasına dikkat etmekte fayda vardır.

  Bebekler için rezene çayının belirlenen bir yan etkisi görülmemiştir. Bebeğin rezene içinde bulunan herhangi bir maddeye alerjisi olmadığı takdirde gönül rahatlığı ile içirilebilir. Ancak aşırı kullanımlarda bebeğin iştahında azalma görülebilir. Doğal beslenme dengesinin önüne geçmemek için standart ve ideal miktarlarda içirilmesi gerekir. Aksi halde gaz sorunu giderilse ve bebek rahatlasa dahi, gelişim metabolizmasına engel olabilecek bir durum ortaya çıkabilir. Zira bebeklerin özellikle ilk 6 ay vücuda aldığı besin türü ve aldığı miktar gelişim süreci için büyük önem arz etmektedir. 

  Rezene çayını her kullanımda değiştirmek ve yerine yenisini demlemek hem çayın özelliğini kaybetmemesi açısından hem bebeğin bayat besinlere maruz kalmaması açısından önemlidir. Normal çay demleme mantığıyla hazırlanan bir karışım olduğu için]]> Alıç Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/alic-cayi.html Mon, 12 Nov 2018 11:57:59 +0000 Alıç Çayı, Özellikle kalp sağlığını korumak için içilen bitkisel çaylar arasında ismi oldukça fazla geçen alıç çayı bu özelliği ile Almanya, Avusturya başta bulunmak üzere Avrupa kıtasında oldukça fazla ülkede ge Alıç Çayı, Özellikle kalp sağlığını korumak için içilen bitkisel çaylar arasında ismi oldukça fazla geçen alıç çayı bu özelliği ile Almanya, Avusturya başta bulunmak üzere Avrupa kıtasında oldukça fazla ülkede geleneksel bir şekilde kullanılan bitkisel çaylar bulunmaktadır. Yazılı kaynaklarda, Amerikalı doktorların 1800’lü yılların başlarında  alıç ağacı yapraklarını ve yemişlerini, kan dolaşımı değişiklikleri ve solunum yolu hastalıklarını tedavi etmek için kullandıkları bulunmaktadır.

  Bugün ise alıç ağacı yaprakları ve yemişleriyle yapılan çay, kalp ve damar sağlığını korumak için popüler olarak tüketilmektedir. Fakat bu konuda kesin bir faydasının bulunduğunu söyleyebilmek için daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç vardır. Kalp krizi riskini düşürür. Kan dolaşımını daha iyi hale getirir. Göğüs ağrısına iyi gelir. Yüksek tansiyonu azaltır. Damarlarda plak oluşumunun önüne geçer. Baş ağrısına iyi gelir. Sakinleştirici etkisi yaratır. Kas spazmlarına iyi gelir

  Alıç çayını yapılış, alıç çayı yapmak için ağacın yapraklarını ve yemişlerini kullanılır. Bitkinin en fazla yararı bulunan kısmı olarak yaprakları gösteriliyor. Fakat meyveleri de çaya tat vermek amacıyla kullanılabilir. Hatta bazı tariflerde yalnızca yemişleri kullanılıyor. Fakat benim tavsiyem, eğer bulabilirseniz çayınızı hazırlarken yemiş ve yapraklardan az bir miktar kullanmanız.
  Alıç Çayı

  2-3 bardaklık alıç çayı yapmak için 1-2 çay kaşığı kurutulmuş yaprak yada 2-3 çay kaşığı kurutulmuş ve ezilmiş alıç yemişi yeterli olacaktır. Bunlardan seçtiğiniz birini yada tümünden bir parça kaynamış suya koyun ve 15-20 dakika demlenmesini bekleyin. Bazı beslenme uzmanları alıç yapraklarının iştahı azalttığını söylüyor, eğer diyet yapıyorsanız iştahı düşürmek için alıç yapraklarıyla hazırlanmış salata yemeyi deneyebilirsiniz.

  Alıç çayının sağlığa yararları, kan dolaşımı, ABD merkezli tamamlayıcı ve alternatif tıp (National Center for Complementary and Alternative Medicine) raporlarına göre alıç bitkisi kan dolaşımını yükselterek organlara daha fazla oksijen gitmesine yardım eder. Bu sebeple kan dolaşımına bağlı el ve ayak üşümesi sorunu yaşayanlar için önerilen bitkiler arasında bulunur.

  Kalp sağlığı, alıç bitkisinin geleneksel olarak kalp hastalıklarına karşı kullanımı son senelerde sayısı fazla olmamakla beraber bazı bilimsel araştırmalarca desteklenmekte. Alıç bitkisinde yer alan antioksidanların kasları ve damarları rahatlattığı ve böylece anjin, ateroskleroz, konjestif kalp yetmezliği ve hipertansiyon hastalarında kalp krizi riskini düşürdüğü bu araştırmaların sonuç raporlarında bulunmaktadır.

  Damar tıkanıklığı, kalp krizi ve felcin başlıca nedeni olan damarlarda meydana gelen plak (Ateroskleroz) seviyesi alıç bitkisiyle azaltılabilir. Maryland tıp merkezi’ne göre düzgün bir beslenme programı ve düzenli egzersizle beraber alına alıç damar tıkanıklığı miktarını (ve buna bağlı olarak gelişen diğer hastalıkları) önemli seviyede düşürmenize yardımcı olabilir.

  Baş ağrısı, bitkinin damarları genişleten ve kan dolaşımını yükselten özelliği kronik baş ağrısı şikayetlerini düşürebilir. Ayrıca bitkinin sakinleştirici etkisi strese bağlı baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Alıç çayının yan etkileri, Alıç çayı ile ilgili ciddi bir yan etki olmasına karşılık mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, kaşıntı, çarpıntı gibi bazı yan etkiler gözükebilir. Gebelik ve emzirme döneminde alıç çayı alınması önerilmemektedir. Alıç bitkisi kan inceltici ilaçlarla, yüksek tansiyon ilaçlarıyla iletişime geçerek bu ilaçların etkisini istenmeyen boyutlara götürebilir. Bu sebeple düzenli bir şekilde ilaç kullananlar alıç çayı içmeye başlamadan önce doktora başvurulmalıdır.

  ]]>
  Mate Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/mate-cayi.html Mon, 12 Nov 2018 19:03:54 +0000 Mate Çayı, Güney Amerika’ya özgü olan küçük bir ağaç Yerba Mate ağacının yapraklarından elde edilen mate çayı kafein ve teobromin maddesi gibi uyarıcı maddeler. Son yıllarda bu uyarıcı maddelerin etkisiyle özellikle kil Mate Çayı, Güney Amerika’ya özgü olan küçük bir ağaç Yerba Mate ağacının yapraklarından elde edilen mate çayı kafein ve teobromin maddesi gibi uyarıcı maddeler. Son yıllarda bu uyarıcı maddelerin etkisiyle özellikle kilo vermede ve yorgunluğa karşı kullanılan mate çayı yeşil ve siyah çayla kullanımında alternatif olarak gösterilir. Brezilya bölgesinde, Arjantin de ve Paraguay ülkesi başta olmak üzere bütün Güney Amerika kıt'asında tüketilen mate yaprakları uyarıcı etkisi haricinde içermiş olduğu 24 çeşit vitamin, 15 çeşit amino asit ve antioksidan maddeler vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla kullanımı sağlanır. Mate çayı;
  • Kilo vermeye yardımcı olmaktadır,
  • Orta ve hafif dereceli depresyon tedavisinde kullanımı sağlanır,
  • Kaygıyı azaltmaktadır,
  • Sinüsleri açmada kullanımı sağlanır,
  • Alerjilere karşı fayda sağlar,
  • Vitamin bakımından zengin içeriklidir,
  • Antioksidan açısından oldukça faydalıdır,
  • Canlılık oluşturur,
  • Kalbi güçlendirir ve kalp damar yollarını açar,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici etki oluşturur,
  • İltihap önleyici özelliği bulunur,
  • Sindirime yardımcı olmaktadır,
  • İdrar söktürücü bir özelliği vardır,
  • Zihni açmaya fayda sağlar,
  • Konsantrasyonu arttırmaktadır,
  • Metabolizmayı hızlandırıcı etki oluşturur.
  Mate Çayı Hazırlanışı

  İyi bir mate çayı hazırlamak için dikkat edilmesi gereken en önemli husus mate yapraklarını kaynar suya mate yapraklarını ilave etmek değil şu kaynadıktan sonra 5 dakika oda sıcaklığında soğumuş sıcak suya atılmasıdır. Suyun içerisine mate yapraklarını ilave ettikten sonra 5 dakika demlenmesi yeterli olur. Mate çayı Güney Amerika bölgesinde geleneksel olarak içi oyulmuş derin bir su kabağıyla demlenir ve bombilla adı verilen metal bir kamışla içilir. Hazırlanan mate çayının tadı acı olursa eğer bir miktar süt yada bal eklenmesi uygun görülür.

  Mate ÇayıMate Çayı Sağlığa Faydaları

  Kahve gibi uyarıcı olan içecek mate çayı, kahve gibi içildiği zaman canlılık uyandırır, enerjiyi arttırıcı etki oluşturur ve zihni açmada etkilidir. 2001 yılında Journal of Human Nutrition and Diet adlı bilimsel olan bir dergide gerçekleşen araştırmaya göre mate çayı kilo vermeye yardımcı olur ve bunun yanında vücuttan fazla suyun atılmasını sağlar, kabızlığı yok eder. C vitamini,  B-1 vitamini, B-6 vitamini ve niasin gibi vitaminler açısından zengin olan mate yaprakları kalsiyum maddesi, demir minerali, potasyum minerali ve magnezyum gibi önemli mineralleri de içerisinde barındırır. 2008 yılında Kore’de hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen bir diğer araştırmadaysa düzenli olarak mate çayı tüketmek, vücut ağırlığını azaltır, kan ve karaciğer lipidini düşürür, insülin ve leptin seviyeleri azalmış olduğu belirlenmiştir. Fakat bütün bu olumlu etkilerin insanlarda da aynı konusu olmuştur. Güney Amerikalı Guarani yerli insanları tarafından eski zamanlardan beri kilo kontrolü ve iştah kontrolü amacıyla tüketilen mate çayı son yıllarda bu özelliği sayesinde oldukça popülerlik kazanmış ve bununla ilgili bilimsel araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. İsviçre’de bir üniversite de yapılan bir çalışmada mate çayı tüketenlerin bu çayı tüketmeyen kişilere göre enerji üretmek için daha fazla yağ yakmış olduğu ve buna bağlı olarak da daha fazla kilo verdiği belirlenmiştir.

  Mate Çayı Yan Etkileri

  Mate çayı kahveden daha az kafein maddesi içermesine karşın uykusuzluğa sebep olabilir veya uyku kalitesini düşürerek gün içerisinde daha fazla yorulmanıza sebep olur, uykunuzu alamamanıza neden olur. Mate çayının çok fazla tüketilmesi sinirleri gerer ve kaygıyı arttırır. Brezilya’da yapılan bir araştırmada uzun süre mate çayı tüketmek gırtlak kanseri riskini, ağız kanseri riskini arttırdığı da belirlenir. Az olarak mate çayı tüketilmesi bağırsakları çalıştırır fakat aşırı tüketilmesinde, kahve gibi kabızlığa neden olabilir. Bazı]]> Yasemin Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/yasemin-cayi.html Mon, 12 Nov 2018 20:09:38 +0000 Yasemin çayı, günümüzde özellikle bayanlar tarafından çok rağbet gören bir çaydır. Gerek lezzeti nedeniyle gerekse insan vücuduna yaptığı etkiler nedeni ile birçok kişi tarafından yaygın bir şekilde tüketilme Yasemin çayı, günümüzde özellikle bayanlar tarafından çok rağbet gören bir çaydır. Gerek lezzeti nedeniyle gerekse insan vücuduna yaptığı etkiler nedeni ile birçok kişi tarafından yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Yasemin çayı, yasemin bitkisinin ülkemizde de yaygın olarak bulunmasına bağlı olarak çok tüketilmektedir. Bu nedenle siz de bu çayı tüketmek isterseniz çok rahat bir şekilde temin ederek evinizde bu çayı yudumlayabilirsiniz. Genellikle sıcak ya da ılık şekilde tüketildiği için kış aylarında normalden daha fazla tüketilmektedir. Ana vatanı Asya lan bu bitki, doğal bir şekilde de yetişebilmektedir. Ancak buna rağmen ülkemizde özellikle yetiştirilmektedir.

  Yasemin çayının kullanımı genellikle karışım olarak yapılmaktadır. Yani bu çay genellikle tek başına değil başta yeşil çay olmak üzere diğer birçok farklı bitki çayı ile karıştırılarak tüketilmektedir. Bu şekilde hem lezzeti hem de vücuda olan faydaları arttırılmaktadır. Tatlandırıcı olarak şeker yerine tatlı olan bal, pekmez, reçel gibi malzemeler kullanılmaktadır. Üstelik çayı yapabilmeniz için sadece iki üç adet reyhan yaprağı kullanmanız yeterli olacaktır.

  Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir

  • Sabahları işe ya da okula gitmeden önce tüketilmesi durumunda daha enerjik olmanızı sağlayacaktır. İçerisindeki enerji değeri oldukça yüksek olan bu bitki çayı, karıştırılarak daha da yükseltilebilmektedir.
  • Sürekli ve düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman insanlarda bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de çok önemli faydalar göstermektedir. Özellikle kış aylarında bu bitki çayını tüketerek bağışıklık sisteminiz güçlendirebilirsiniz.
  • İnsanlarda bol bol buharının solunması ile stresi azaltarak yanında baş ağrısı sorunlarında da çok büyük faydaları olacaktır. Bunu daha ilk kullanımda bile görebilirsiniz. Çünkü en sık kullanılma nedeni stres ve baş ağrısı sorunlarıdır.
  • Özellikle hamlamalar nedeni ile kas ağrılarını ciddi anlamda azaltabilmektedir. Bu nedenle de kas ağrısı çeken kişiler bu çayı günde en az iki bardak olacak şekilde tüketmelidir. Kısa bir süre içerisinde etkileri tam olarak görülebilecektir.
  • Şeker hastalığının tedavi sürecinde düzenli olarak yasemin çayı kullanıldığında tedavilere destek amacı ile büyük faydalar görülebilmektedir. Ayrıca depresyon rahatsızlıklarında da bu faydaları görülebilir.
  • Ağız kokusu üzerinde yasemin çayı, büyük etkiler yapacaktır.

  Yasemin Çayı Nasıl Hazırlanır

  Yasemin çayının hazırlanması oldukça basittir. Diğer birçok çaydan çok daha kolay bir şekilde hazırlanabilmektedir. Bu çay 4 bardak şeklinde hazırlanarak tekrar ısıtılabilmektedir. Bunun için bir 4 bardaklık demlik içerisine bir yemek kaşığı kadar kuru yasemin bitkisi atmanız gerekmektedir. Bu şekilde 5 dakika bekleyerek demlenmesini sağlayın. Eğer bu süreden daha uzun beklerseniz yasemin çayı acıyacak ve soğumaya başlayacaktır. Artık tatlandırarak tüketebilirsiniz ya da diğer bitki çayları ile karıştırabilirsiniz.

  Yasemin Çayının Yan Etkisi Var Mıdır

  Yasemin çayının içerisinde bulunan maddeler oldukça masum maddelerdir. Ancak içerisinde az miktarda da olsa kafein bulunmaktadır. Bu çayı bir de yeşil çay ile karıştırdığınız zaman daha fazla kafein olacaktır. Bu nedenle kafeine karşı bir engeliniz var ise yasemin çayı tüketmemelisiniz. Ayrıca hamile bayanlar da bu çayı tüketmemelidir.

  ]]> Zencefil Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/zencefil-cayi.html Tue, 13 Nov 2018 02:59:17 +0000 Zencefil çayı, dünya çapında mutfaklarda yaygın şekilde baharat olarak kullanılan zencefil, sağlığa karşı sağlamış olduğu yararlar sayesinde mükemmel bir şifa kaynağı olarak kabul edilir. Yapılan çalışmalar sonucu Zencefil çayı, dünya çapında mutfaklarda yaygın şekilde baharat olarak kullanılan zencefil, sağlığa karşı sağlamış olduğu yararlar sayesinde mükemmel bir şifa kaynağı olarak kabul edilir. Yapılan çalışmalar sonucu zencefilin birçok hastalığa karşı kullanılabileceğini göstermektedir. Keskin ve farklı bir tada sahiptir. Birçok iklimde yetişme özelliği olan Asya mutfağında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Dünya genelinde oldukça yaygın tüketime sahip olan zencefil çay şeklinde hazırlanarak kullanıldığında da adet şifa dağıtır.

  Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır

  Zencefil çayı birçok rahatsızlığa karşı farklı şekillerde hazırlanıp tüketilebilir. En kolay ve yaygın hazırlanış şekli sade olanıdır. Zencefilin kabukları soyulur ve yarım tatlı kaşığı rendelenir. 2 fincan kadar su kaynatılıp rendelenen bitkinin üzerine dökülür. 10 dakika demlenmesi için bırakılan çay limon ve balla tatlandırılıp ister sıcak ister soğuk içilebilir. Bu tarifin haricinde özellikle soğuk algınlığı türü hastalıklar için daha etkili olması adına fesleğen yaprağı ve sade çay eklenerek de hazırlanabilir. 

  Zencefil Çayı Faydaları
  • Zencefil çayı birçok kanser türüne karşı faydalı bir çaydır. Yumurtalık kanseri başta olmak üzere farklı kanser türlerinde çaydan yararlanılabilir. Yumurtalıklarda oluşan kanser hücrelerini yok edici etkiye sahiptir. Bu etkisi bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Kanserden korunmak ya da kansere maruz kalan kişilerin güvenle içebileceği bir çay tarifidir. 
  • Bağırsak rahatsızlıklarında zencefil çayı etkili bir tedavi yöntemidir. Özellikle irritabl bağırsak sendromunda hastalık sebebiyle yaşanan semptomlar hafifletilebilir. Bu sorun için zencefilin nasıl tüketildiği önemli değildir. Çay şeklinde alınabileceği gibi yemeklere eklenip alındığında da aynı faydaları gösterir.
  • Zencefil çayı midenin yatışmasını sağlar. Özellikle mide bulantısına karşı kullanılabilecek en etkili tedavi yollarından biridir. 
  • Kas ağrılarını hafifletici etkiye sahiptir. Anti-inflamatuar etkisi özellikle spor sonrası oluşabilecek kas ağrılarına karşı rahatlama sağlar.
  • Yapılan çalışmalar sonucu zencefil çayının beyin sağlığını koruduğu ortaya çıkmıştır. Parkinson, bunama, Alzheimer gibi rahatsızlıkların önlenmesini sağlar. İçeriğinde yer alan antioksidanlar beyin hücrelerini kuvvetlendirir.
  • İştahı düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu birçok besin ögesi tarafından zengin içeriğe sahiptir. İştah problemi olan kişiler zencefil çayı tüketerek bu problemden kurtulabilir. 
  • Zencefil çayı menstural rahatsızlıklara karşı iyi gelir. Adet döneminde yaşanan kramp, sancı gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelir. Zencefil çayı hazırlanıp sıcakken temiz bir havlu çayla ıslatılıp karın bölgesine koyulursa ağrı hissinin azalmasını sağlar. Ağrılar için çaya bal ve limon eklenerek de içilebilir.
  • Zencefil çayının üreme sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Doğurganlığı arttırdığı bilinir. Erkeklerde afrodizyak etki yaratır.
  • Kan dolaşımını artırır. İçeriğinde barındırdığı vitamin ve mineraller kan dolaşımının artmasına yardımcı olur. Bu sayede dolaylı olarak kalp hastalıklarından korunmayı sağlar. 
  • Solunum rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. Soğuk algınlığı sebebiyle yaşanan tıkanıklık için kullanılabilir. Çevresel etkenlere bağlı gelişen solunum şikayetlerini hafifletir.
  • Kilo vermeyi kolaylaştırır. Düzenli olarak vücuda uygun bir diyete eklendiğinde vücutta biriken yağların erimesini sağlayabilir. Uzun süre tokluk hissi verdiği için daha az yemek yemeyi sağlar ve bu sayede kilo verme kolaylaşabilir.
  • Zencefil çayı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. İçeriğinde bulunan antioksidanlar bağışıklık sistemini birçok hastalığa karşı kuvvetlendirir. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan zencefilin bu etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.
  • Ağız hijyenine karşı zencefil çayı kullanılabilir. Zencefil çayı düzenli içild]]> Kekik Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/kekik-cayi.html Tue, 13 Nov 2018 22:09:41 +0000 Kekik Çayı, Yaklaşık olarak 350 farklı türü olan kekiğin bazı türleri bahçe ekimine uygun olmaktadır ve tatlı bir kokuyla birlikte leylak rengi veya pembe çiçekler açarak bekirir. Fakat bahçenizde kekik bitkisi

   Kekik Çayı, Yaklaşık olarak 350 farklı türü olan kekiğin bazı türleri bahçe ekimine uygun olmaktadır ve tatlı bir kokuyla birlikte leylak rengi veya pembe çiçekler açarak bekirir. Fakat bahçenizde kekik bitkisi varsa arılara karşı hazırlıklı olmanız gerekir çünkü kekik nektarı arılar için oldukça çekicidir ve en lezzetli ballar kekik nektarie yapılır. Kekik, mutfaklarda kullanımında en çok sebze yemeklerine ayrı bir lezzet oluşturmak için tercih edilir. Bununla beraber çorbalarda, et yemeklerinde ve balık yemeklerinde kullanılan en uygun baharatlar arasında yer almaktadır. Taze kekik dalları üzerinde koyu renkli noktalar bulunmaz ve rengi sarıya çalmaz. Yapraklar canlı yeşil bir renge sahiptir ve taze görünür. Bazı kekik türlerinin taze yaprakları grimsi yeşil renktedir. Taze yaprakları az nemli bir havluya sarılır ve buzdolabında saklanır. Kurutulmuş kekik yaprakları karanlık olan serin ve kuru bir yerde, cam kavanoz içerisinde 6 aya kadar kalır. Kekik bitkisinden yemeklerde kullanımının yani sıra kekik çayı elde edilmektedir. Bu çay sağlık açısından oldukça faydalıdır. Kekik çayının sağlık açısından:

   • Kekik çayının antioksidan etkisi vardır,
   • Kekik çayı öksürük giderici etki oluşturur,
   • Hazımsızlığa iyi gelir,
   • Vücut için gerekli olan mineralleri içermektedir,
   • Boğaz ağrılarını yok eder,
   • Ağız içi yaraları giderir,
   • Diş eti hastalıklarına iyi gelmektedir,
   • Antiseptik etki sağlar,
   • Soğuk algınlığında oldukça faydalıdır,
   • Gargara suyu olarak kullanılmaktadır,
   • Midede oluşan şişkinliği ve gazı azaltır,
   • Stresi yok eder,
   • Romatizma ağrılarını azaltır,
   • Kekik çayı baş ağrılarını yok eder.

   Kekik çayı güçlü bir antioksidan etkisi olduğundan dolayı hamilelik döneminde kullanılmaması gerekir. Kekik çayı kullanımında anne adayının canı kekik çayı istiyorsa eğer hastanın doktoruna danışmalı ve bunun sonrasında olumlu görülürse kekik çayı tüketilmelidir. Kekik çayı bayatladığı zaman cilde masaj yapılarak uygulanabilir. Kekik çayı bazı ciltlerde dahili olarak kullanımında olumsuz etkenlere neden olur. Hassas cilt yapısına sahip olan kişiler kekik çayını ciltte kullanmadan önce vücutlarının küçük bir yerlerinde test etmeleri gerekir. Özellikle bileğin iç bölgesine bir miktar kekik çayı sürerek bekletip kızarıklık gibi sorunlar oluşuyorsa cildinize de kullanmamanız daha iyi olacaktır. Kekik çayından olumlu faydaları alabilmek amacıyla kekik çayını Her gün düzenli olarak bir fincan kekik çayı tüketmek fayda sağlar. Kekik çayı adet döngüsünün olduğu dönemlerde kullanılması pek uygun olmaz. Adet kanının çok gelmesine sebep olabilir. Kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlarla beraber kekik çayı kullanılmamalıdır.

   Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır

   Kekik çayı hazırlamak için ilk önce demliğe çayı içeceğiniz bardak kadar su ilave edelim ve suyu iyice kaynatalım. Suyu ocaktan aldıktan sonra içerisine 1,5 yemek kaşığı kurutulmuş kekik otu ilave edelim ve demliğin kapağı kapalı olacak şekilde 20 dakika kadar demlenmesini bekleyelim. Kekik yapraklarının suyun altına inmesi için metal çay poşeti tellerinden kullanılabilir. Kekik otunun besin değerlerini kaybetmemesi için su kaynarken atılmasa daha iyi olur.

   Kekik Çayı Yan Etkileri

   Bütün dünyada çeşitli formları yaygın olarak kullanılmasına rağmen kekik çayının kekik yağı haricinde belirgin bir yan etkisi olmamıştır. Kekik çayı hamilelik döneminde ve emzirme dönemindeki yan etkileri hakkında bilimsel bir araştırma gerçekleşmemiştir. Yine de bu hususlarda risk almamak amacıyla böyle hassas dönemlerde kekik çayı veya kekik yağı kullanmadan önce doktora danışmanız gerek. 

  ]]>
  Isırgan Otu Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/isirgan-otu-cayi.html Wed, 14 Nov 2018 00:38:02 +0000 Isırgan Otu Çayı, çok eski zamanlardan beri insanların faydaları nedeniyle kullandığı bitki çaylarından biridir. Son derece yaygın olarak kullanılan bu bitki çayı, düzenli olarak kullanıldığında büyük faydala Isırgan Otu Çayı, çok eski zamanlardan beri insanların faydaları nedeniyle kullandığı bitki çaylarından biridir. Son derece yaygın olarak kullanılan bu bitki çayı, düzenli olarak kullanıldığında büyük faydalar göstermektedir. Bu bitki, ülkemizde de yaygın olarak yetişen bir bitki olduğu için gerek kuru gerekse taze bir şekilde bu bitkiyi bulmak mümkündür. Yapılan araştırmalarla kanıtlanmış olan besleyicilik özelliği nedeniyle de bilinmektedir. Tarihine bakıldığı zaman Antik çağlardan beri bu bitkinin kullanıldığını görebiliyoruz. Öyle ki bu çağlarda tıbbi amaçlarla ısırgan otu kullanılmıştır.

  Isırgan otunun yapraklarının üzerine bulunan tırtıklı yapılar, cilde battığı için ısırgan otu adı verilmiştir. Tıpkı bir alerjik etki yapar gibi kızarıklıklara neden olmaktadır. Bu nedenle ısırgan otu çayı yaparken çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Uzun sürede kurutulmuş olan ısırgan otlarında bu yanma herhangi bir şekilde hissedilmemektedir. Faydaları en çok vitaminleri nedeni ile görülebilmektedir. Özellikle kış aylarında bu bitki çayını bol bol tüketmeniz önerilmektedir.


  Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir

  • Isırgan otu çayının en büyük faydalarından bir tanesi insanlarda üriner sisteminde faydalarının olmasıdır. Mesanede ve idrar yollarında bulunan enfeksiyonları ciddi anlamda azaltmaktadır. Bir idrar söktürücü olarak da bu bitki çayını kullanabilirsiniz. Daha ilk kullanımda bile etkisi hissedilebilir.
  • Sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Öyle ki mideden asidin geri dönmesini engellediği gibi bulantı ve gaz rahatsızlıklarının da önüne ısırgan otu çayı ile geçebilirsiniz.
  • Meydana gelen kaşıntı, ve başta egzama ile mantar rahatsızlıkları gibi durumlarda ısırgan otu çayı çok büyük faydalar göstermektedir. Bunun için cildinize sürerek kullanmanız gerekmektedir.
  • Aç karınla sabahları tüketilmesi durumunda kilo vermenizde de büyük faydalar gösterecektir. Ancak bunu yapacağınız diyetle birlikte uygulamanız gerekecektir.
  • Son olarak önemli faydalardan biri de kışın sık karşılaştığımız soğuk algınlığı rahatsızlıklarına iyi gelmesidir. Bunun için hasta olmadan önce de tüketmenizde fayda vardır.

  Yukarıda belirtilen faydaların yanında, ciltteki aknelerin temizlenmesinde, kalp rahatsızlıklarına destek olması, tiroid bezlerinin fonksiyonlarını düzenlemesi, stresi azaltması ve vücuttaki iltihaplanmaları önlemesi gibi farklı faydaları bulunmaktadır.


  Isırgan Otu Çayı Nasıl Hazırlanır

  Bunun için öncelikle yaş bir şekilde bu çayı hazırlamak istiyorsanız 5-6 dal kadar ısırgan otuna ihtiyacınız vardır. Bu otlara çıplak elle dokunmamanız gerekmektedir. Daha sonra bu ısırgan otlarını temiz bir ortama bırakarak kurumasını sağlayın. Kurumuş olan ısırgan otlarının yapraklarını ufaltmadan bekletin.

  Çayı hazırlamak için en az 10 ısırgan otu yaprağını en az 4 su bardağı suyla birlikte koyun. Bu şekilde en az 15 dakika boyunca kaynatmanız gerekmektedir. Bu kaynama gerçekleştikten sonra iyice süzmeniz gerekmektedir. Süzdükten sonra bal ya  da diğer tatlandırıcılarla bu çayı tatlandırın. En az 1 saat buzdolabında ısırgan otu çayı soğutulur. Artık çay hazır. Bu çayı sıcakken de tüketebilirsiniz. Özellikle kış aylarında ılıkken içmeniz daha sağlıklı olacaktır.


  ]]>
  Enginar Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/enginar-cayi.html Wed, 14 Nov 2018 03:02:06 +0000 Enginar çayı, Uzak Doğu kültüründe yüzyıllardır kullanılan ve pek çok yararı olduğu bilinen bir çaydır. İçerisinde bulunan protein, zengin mineraller ve vitaminler ile sağlık üzerindeki olumlu etkileri sayesinde, art Enginar çayı, Uzak Doğu kültüründe yüzyıllardır kullanılan ve pek çok yararı olduğu bilinen bir çaydır. İçerisinde bulunan protein, zengin mineraller ve vitaminler ile sağlık üzerindeki olumlu etkileri sayesinde, artık Avrupa başta olmak üzere, tüm dünya ülkelerinde tüketilmeye başlanmıştır. Enginarın tamamını kurutarak ya da sadece yapraklarından yapılan enginar çayı, hazır bir şekilde kolaylıkla bulunabilmekte ve istenirse evde de hazırlanabilmektedir.

  Enginar Çayının Faydaları Nelerdir

  Özellikle karaciğer dostu olarak bilinen enginar çayı, her türlü karaciğer rahatsızlığında kullanılabilir ve düzenli kullanım sonucu çok olumlu etkiler alınmaktadır. Aynı zamanda iltihap önleyici bu çay, içinde antibakteriyel olan pek çok etken maddeye sahiptir. Bu sebeple bulaşıcı hastalıklara karşı ve enfeksiyonlarda, bünyenin daha güçlü olmasına yardımcı olmaktadır.

  Enginar Çayı

  Enginar çayı, mide rahatsızlıklarında ve hazım zorluğu çeken kişiler için de önerilen ve etkili olan bir çaydır. Özellikle çocuklar üzerinde hiçbir yan etkisi olmadan kullanılabilen bu çay, mide bulantısı kusma ve karın ağrılarında çocuklara rahatlıkla verilebilir.

  Kalp ve damar sağlığını korumada, kötü kolesterolü düşürerek yardımcı olan enginar çayı, her yaşta kullanılabilen ve kullanılması tavsiye edilen bir çaydır.

  Enginar Çayının Hazırlanışı

  Enginar çayı, hazır bulunabileceği gibi rahatlıkla evde de yapılabilen bir çaydır. Evde hazırlanışında dikkat edilecek en önemli unsur, enginarın tam ortasındaki dikensi tüylü kısmın, iyice temizlenmesidir. Bu şekilde temizlendikten sonra yaprakları ile içi ister taze iken, istenirse de kurutularak kullanılabilir. Demlenirken üzerine kaynamış su dökülmeli ve kaynatılmadan on dakika demlenmesi beklenerek tüketilmelidir. Tatlandırmak için şeker yerine bal kullanılması önerilen enginar çayı, günde bir iki fincan içilebilir.

  Hazmı kolaylaştırmak için yemeklerden yarım saat sonra kullanılması daha etkili olacağı gibi, eğer karaciğer probleminiz varsa sabah aç karnına içilmesi önerilmektedir. Çocuklar üzerinde iştah açıcı etkisi de olduğundan, eğer çocuğunuzda iştah problemi varsa, sabah kahvaltılarında rahatlıkla enginar çayı kullanabilirsiniz.

  ]]>
  Karanfil Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/karanfil-cayi.html Wed, 14 Nov 2018 16:50:22 +0000 Karanfil Çayı, Karanfil bitkisi, Asya ve Güney Amerikanın tropik alanlarında yetişen bir bitki ağacıdır. Karanfil bitkisi yapraklarını dökmeyen bir tür bitkidir. Karanfil bitkisinin tomurcukları ve kökü baharat olarak yemekl Karanfil Çayı, Karanfil bitkisi, Asya ve Güney Amerikanın tropik alanlarında yetişen bir bitki ağacıdır. Karanfil bitkisi yapraklarını dökmeyen bir tür bitkidir. Karanfil bitkisinin tomurcukları ve kökü baharat olarak yemeklerde tat vermek için dünya genelinde kullanımı sağlanır. Karanfil bitkisi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde başta Asya ülkelerinde ve  birçok ülkede geleneksel şekilde kullanımı gerçekleşir. Karanfil bitkisi bu amaçla en fazla kullanılmakta olunan çeşitleri çay ve çiçeğin özünden elde edilmiş yağ şeklinde olmaktadır. Güzel kokulu ağaç ve çalılar ailesinden olan karanfil bitkisi botanik adı Eugenia caryophyllus olarak bilinmektedir. Tomurcukları ağacın yaprakları mora döndüğü zaman toplanmakta. Karanfil bitkisi 600 yılından beri Çin’de tedavi amaçlı olarak kullanılmıştır ve bu hususlarda bilgiler bulunmaktadır. Karanfil bitkisi sadece belirtilen amaçlarla kullanılmamaktadır. Karanfil bitkisinden karanfil çayı elde edilmesiyle birçok açıdan fayda sağlanır.

  Karanfil çayı;

  • Sindirimi düzenlemede etkilidir
  • Diş eti hastalıklarına karşı kullanımı sağlanır
  • Diş ağrılarını azaltır
  • Şişkinliği giderir
  • Kusmayı yok eder
  • Mide bulantısına iyi gelir
  • Güçlü bir antiseptik etkisine sahiptir
  • Kan dolaşımını hızlandırıcı etki oluşturur
  • Sindirimle problemleri tok eder
  • Kanser hastalıklarına karşı koruma sağlar
  • Karanfil çayı antibakteriyel bir özelliğe sahiptir.
  Karanfil Çayı Hazırlanışı

  Kurutulmuş olan 5-7 diş karanfili havanda iyice toz haline getirene kadar dövülmesi gerekir. İçilecek bardak kadar suyu kaynatalım sonra ocağın altın kapatalım ve karanfil tozunu suya ilave edelim. Demliğin kapağı kapalı halde 10 dakika demleyip sonra içmelisiniz. Karanfil çayının güçlü olması için yarım saat kadar beklemek daha iyi etki sağlar. Eğer tek seferde daha çok karanfil çayı hazırlayarak saklamak isterseniz buzdolabında 7 gün dayanır.

  Karanfil çayı, serin olan bir yerde, karanlık, kuru bir yerde ağzı sıkıca kapatılmış cam kap içerisinde saklanmalıdır. Karanfil çayı bu şekilde yaklaşık olarak ön gün kadar tazeliğini korur.

  Karanfil Çayı Yan Etkileri

  Yemeklere tat vermek için kullanımının yanı sıra kullanılan karanfil çayı herhangi bir yan etki oluşturmaz. Fakat çay olarak daha yüksek oranlarda karanfil çayı tüketmek yan etkileri hususunda bilimsel bir çalışma olmadığı için kesin bir cevap vermek zor olacaktır. Çocuklar karanfil çayını kullanmamalıdır. Diş etleri üzerinde uzun süreli olarak karanfil çayı kullanmak hasara sebep olabilir. Karanfil çayı fazla tüketmek ağızda hassasiyete ve tahrişe sebep olabilir. Karanfil çayı fazla olarak kullanımında karaciğer hasarı ve vücutta sıvı dengesizliğine sebebiyet verir. Gebe olan ve emziren bayanların düzenli olarak karanfil çayı kullanması tavsiye edilmemektedir. Bu gibi hassas durumlarda karanfil çayı kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız gerekir. Bazı çalışmalar karanfil çayını. kan pıhtılaşmasını yavaşlattığı yönünde sonuçlar oluşturduğundan dolayı cerrahi bir müdahale uygulanacaksa bu uygulamanın öncesinde ve sonrasında karanfil çayı kullanımı önerilmez. Planlanmış olan bir ameliyatınız varsa eğer operasyon gününden 2 hafta önce karanfil çayı kullanımını bırakın.

  ]]>
  Kantaron Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/kantaron-cayi.html Wed, 14 Nov 2018 17:12:59 +0000 Kantaron çayı, ülkemizde oldukça sevilen ve çok sık tüketilen bitkisel çaylardan biridir. Kantaron bitkisinin de ülkemizde yaygın olarak yetişmesi de bu kullanım oranını arttırmaktadır. Yine bitkinin ülkemizde yet Kantaron çayı, ülkemizde oldukça sevilen ve çok sık tüketilen bitkisel çaylardan biridir. Kantaron bitkisinin de ülkemizde yaygın olarak yetişmesi de bu kullanım oranını arttırmaktadır. Yine bitkinin ülkemizde yetişmesine bağlı olarak kantaron çayının temin edilmesi de oldukça kolaydır. Bu bitki çayı, en çok ruh sağlığı rahatsızlıklarında oldukça önemli faydalar göstermektedir. Özellikle mevsimsel olarak meydana gelen psikolojik bazı rahatsızlıklar için bazı doktorlar bile bu bitki çayını alternatif tedavi olarak önermektedir. Bu rahatsızlıklara baktığımızda sürekli uyku hali, hafif seviyeli depresyonlarda ve duygusal bozukluklarda büyük etkiler göstermektedir.

  Kantaron bitkisi ilk olarak Avrupa ve Kuzey Amerika'da yetişmiş ve bu bölgelerden sonra yayılmaya başlamış, günümüzde ülkemizde yaygın bir hal almıştır. Düzenli olarak kullanılması ile istenilen faydalar elde edilebilmektedir. Ancak bazı kişiler bu bitki çayını tadından kaynaklı olarak da tüketmektedir. Bu nedenle de tüketilebilecek bir bitki çaydır. Faydaları nedeni ile tüketmek istiyorsanız tatlandırıcı olarak reçel ya da bal gibi doğal ürünler tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.

  Kantaron Çayı Faydaları Nelerdir

  • Ciddi bir antidepresan düşmanıdır. Bu nedenle özellikle sınav stresi ya da iş stresi gibi öneli baskılar yaşayan insanlarda mükemmel sonuçlara neden olmaktadır. Ancak bu durumların hafif seviyelerinde bu etkiler görülebilmektedir.
  • Günümüzde yaşı ilerlemiş olan insanlarda Parkinson rahatsızlıkları için de olumlu etkiler göstermektedir. Ancak net olarak iyileştirme etkisi olmasa bile belirtilerini azaltmada birebirdir.
  • Bunun yanı sıra burunda ve alın bölgesinde görülen sinüslerin azalmasında büyük etkisi vardır. Bunun için derin bir şekilde buharını uzun süre solumanız gerekmektedir.
  • Özellikle kış aylarına doğru tüketilen kantaron çayı, bağışıklık sisteminin ciddi anlamda güçlenmesini sağlayacaktır. Çocuklarda da bu etkinin görülmesi mümkündür.
  • İnsanlarda cilt rahatsızlıklarında da kantaron çayı kullanılabilmektedir. Bunun için de yine ağız yolu ile tüketmeniz gerekmektedir.
  • Son olarak önemli faydalarından biri menopoz dönemlerinde olan kadınların ruh halinde ciddi değişikliklere neden olmasıdır. Rahatlatıcı özelliği ile sinirlilik halini ortadan kaldıracaktır.

  Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır

  Kantaron çayı, kantaron bitkisinin çiçeklerinden yapılmaktadır. Aynı zamanda yapraklarını da çay yapmak amaçlı kullanabilirsiniz. Diğer çaylar gibi kolay hazırlanabilir olması, zorlanmanıza neden olmayacaktır. Bunun için bir bardak kaynamış suya ihtiyaç duyacaksınız. Bir barda su içerisine iki çay kaşığı kuru kantaron bitkisi koymanız gerekmektedir. Bu şekilde yaklaşık 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra isteğinize bağlı bu çayı süzebilirsiniz. Günde iki bardak içmeniz tavsiye edilmektedir.

  Kantaron Çayının Zararları Var Mıdır

  Kantaron çayı, her ne kadar bitkisel olsa bile kesinlikle bitkilere karşı alerjisi olan insanlar tarafından kullanılmamalıdır. Bu kişilerde olumsuz etkilere neden olarak alerjik etkilere neden olabilir. Bunun yanı sıra hamile olan bayanlarda da bu çayın kullanılması pek tavsiye edilmemektedir. Ayrıca bu bitki çayı, düzenli olarak kullanılması gerekse bile en fazla sürekli kullanımlarda 3 ay kullanılmalıdır. Daha sonrasında kısa süre ara verdikten sonra tekrar devam edilebilir.

  ]]>
  Reishi Mantarı Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/reishi-mantari-cayi.html Thu, 15 Nov 2018 09:26:41 +0000 Reishi Mantarı Çayı, Milattan önceki yıllardan beri, hanedanların özel içeceği olan reishi mantarı çayı, sağlıklı ve uzun bir yaşamın sırrı olarak bilinmektedir. Sık ağaçlı ve nemli ormanlarda nadiren bulunan Reishi Mantarı Çayı, Milattan önceki yıllardan beri, hanedanların özel içeceği olan reishi mantarı çayı, sağlıklı ve uzun bir yaşamın sırrı olarak bilinmektedir. Sık ağaçlı ve nemli ormanlarda nadiren bulunan ve odunsu mantar cinslerinden olan reishi mantarı, 4000 yılı aşkın bir süredir, Çin tıbbının da en gözde ürünlerinden biridir.

  Doğada altı değişik renkte olabilen reishi mantarının, kırmızı renkli olanı en çok tercih edilenidir. Son yıllarda yararları tüm dünyada bilinen ve tüketilen bu mantar türü, artık Uzak Doğu ülkelerinin bazılarında ticari amaçla yetiştirilmeye de başlanmıştır. Bu mantarın en kolay kullanım şekli olan reishi mantarı çayı, son yıllarda hemen hemen her ülkede satılmaktadır.

  Reishi Mantarı Çayının Faydaları

  Reishi mantarında bulunan Beta D Glucan bağışıklık sistemimizin yapı taşlarını oluşturan akyuvarları güçlendirir ve arttırır. Aynı zamanda T- hücrelerinin de aktif hale gelmesini sağlayan bu bileşenin, bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel olarak da ispatlanmıştır. Bu sayede reishi mantarı çayı, kanser gibi çok ciddi hastalıkların tedavisi için bile, ümit vadeden bir ürün olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra bilinen en önemli faydaları arasında, yaşlanmayı geciktirmesi, ruh ve sinir sağlığını güçlendirmesi, antibakteriyel ve antiviral olması gelmektedir.

  Reishi Mantarı Çayı

  Bilimsel olarak araştırmaları hala devam eden ve her geçen gün daha çok rahatsızlığa iyi geldiği belirtilen reishi mantarı çayı, alzheimer ve astım gibi hastalıkların tedavisi içinde kullanılmaktadır. Bu güne kadar saç dökülmesi, solunum yolu rahatsızlıkları, kan dolaşımı rahatsızlıkları, ağrılı ve ateşli hastalıklar için kullanıldığı da bilinen reishi mantarı çayı, düzenli olarak kullanıldığında hastalıkları önlediği gibi tedavi edici özelliğe de sahip olduğu bilinmektedir.

  Reishi Mantarı Çayı Nasıl Kullanılmalı

  Reishi mantarı çayı, genellikle kurutulmuş reishi mantarlarından yapılıyor olsa da taze mantardan da yapılabilmektedir. Yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, soğuk su ile birlikte ve kısık ateşte mantarların kaynatılması gerektiğidir. Metal kullanılması önerilmediği için cam veya porselen demlik kullanılmalıdır. En az 25-30 dakika demlenme süresi olan reishi mantarı çayı, dilenirse bal ile tatlandırılarak kullanılabilir.

  Her gün bir fincan tüketilmesi önerilen çay, küçük çocuklara verilmeden önce mutlaka hekim onayı alınmalıdır. Alerji hassasiyeti olan kişilerin, kullanmaya az miktarda başlayarak arttırmaları daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

  ]]>
  Limonlu Çay https://www.bitkicaylari.gen.tr/limonlu-cay.html Fri, 16 Nov 2018 09:25:50 +0000 Limonlu Çay, Bildiğiniz üzere limonun içerisinde bol miktarda C vitamini olmaktadır. Özellikle insanlar kışın soğuklarında limonu kabuklarıyla bile tüketir. Limonlu çay, nezle olunduğu zaman, grip belirtisi gibi üst sol Limonlu Çay, Bildiğiniz üzere limonun içerisinde bol miktarda C vitamini olmaktadır. Özellikle insanlar kışın soğuklarında limonu kabuklarıyla bile tüketir. Limonlu çay, nezle olunduğu zaman, grip belirtisi gibi üst solunum yollarını en kısa sürede onarmak amacıyla kullanılır. Limonlu çay istenilen gibi soğuk yada sıcak olarak türetilir. Limonlu çay aynı zamanda sindirim sisteminin düzgün olarak çalışması için tüketilir. Bunun yanı sıra vücutta olan toksinlerin vücuttan hızla bir şekilde atılmasını sağlar. Sabahları aç karnına içilen limonlu çay, zayıflamada ve diyette çok etkili olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Fakat uzmanların diğer uyarısı da mide rahatsızlığı olan kişilerin özellikle de reflü gibi hastalıklara sahip olanlara tavsiye edilmez. Vitamin açısından oldukça zengin olan limonlu çay grip rahatsızlığında, nezle gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur ve kaybedilen enerjiyi kısa sürede geri almak için kullanılır. Soğuk yada sıcak olarak tüketilen limonlu çay, sindirim sisteminin düzgün çalışmasına ve toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasına önemli derecede etki oluşturur. Sabahları aç karınla 1 bardak limonlu çay içmek güne başlamak için gereken enerjiyi sağlamakta ve zihinsel rahatlık oluşturmaktadır. Fakat asitli içeriğinden dolayı reflüsü olan kişilere önerilmez ve boş mideyle içildiğinde mide yanmasına sebep olabilir.

  Limonlu ÇayLimonlu Çay Faydaları:

  • Yüksek miktarda C vitamini içeriğinden dolayı vücut açısından kullanımında oldukça önemlidir
  • Antioksidan etkisi oluşturur 
  • Soğuk algınlığına faydalı olur 
  • Enerji oluşturur 
  • Sindirime yardımcı olmaktadır
  • Zihinsel rahatlığı sağlar
  • Toksinleri temizlemeye yardımcı olur
  • Mideyi sakinleştirici etki sağlar
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici etki oluşturur
  • Antiseptik etki sağlar 
  • Cilde iyi gelmektedir.
  Limonlu Çay Hazırlanışı

  Hemen hemen bütün. bitki çaylarına limon ekleyerek limonun olumlu etkilerinden faydalanılması mümkündür. Limonlu çay soğuk algınlığını gidermek amacıyla en çok kullanılan çayların başında gelir. Siyah çaya yada yeşil çaya da limon ilave ederek içebilir ve C vitamini desteği olarak kullanılabilir. Diğer bitki çayları haricinde sadece limonlu çay hazırlamak isterseniz eğer yarım adet limon suyu ve 2 çay kaşığı bal yeterli olur. Suyu iyice kaynattıktan sonra bal ve limonu sıcak suya ekleyerek karıştıralım ve hazır olan çayı afiyetle içelim. Diğer bir yöntemde ise limon kabuğu kullanılır. 1 bardaklık limonlu çay için yarım 1 adet limonun kabuğunu soyalım. Kabuklu limonlu çay için organik limon kullanılması gerekir. Limon kabuklarını bardağa ilave ettikten sonra sıcak suyu da ilave edin ve 15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Balla tatlandırılabilir. Limonlu çay sabah kahvaltısında içildiğinde metabolizmayı hızlandıracağından dolayı metabolizmayı daha hızlı olarak uyandırır ve gün boyu süren bir canlılık oluşturur.

  Limonlu çay, C vitamini deposu olduğundan dolayıdır ki sağlığa pek çok faydası bulunur ve bunlar genellikle vücut sisteminin temizlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesiyle ilgili olmaktadır. Limonun güçlü bir antiseptik etkisi vardır ve patojen bakterileri temizlemede oldukça etkilidir. Limonlu çay aynı zamanda geleneksel olarak mide ekşimesinde, şişkinliğin giderilmesinde, gaz ve hazımsızlık gibi sindirim şikayetlerinin tedavisinde kullanılır. Düzenli olarak limonlu çay tüketilmesi kabızlık ve ishale oldukça iyi gelecektir. 

  Limonlu Çay Yan Etkileri

  Limonlu çay mide ekşimesinde, böbrek ve safra kesesi rahatsızlıklarında asitli içeriği olmasından dolayı tavsiye edilmez. Aşırı miktarda limonlu çay tüketimi diş minelerini zayıflattığı için önerilmez. Diş minesi zayıf olan kişiler ve dişleriyle ilgili tedavi sürecinde olan kişiler limonlu çay tüketmeden önce doktora danışmalı. limonlu çay hamil]]> Kuşburnu Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/kusburnu-cayi.html Fri, 16 Nov 2018 11:59:01 +0000 Kuşburnu çayı, insanlar tarafından son derece yaygın bir şekilde tüketilen bir bitki çayıdır. Genellikle lezzeti nedeni ile tüketilse bile bu çayın insan vücuduna birçok farklı faydası bulunmaktadır. Ülkemizde kuşburnu adı Kuşburnu çayı, insanlar tarafından son derece yaygın bir şekilde tüketilen bir bitki çayıdır. Genellikle lezzeti nedeni ile tüketilse bile bu çayın insan vücuduna birçok farklı faydası bulunmaktadır. Ülkemizde kuşburnu adı verilen bitkinin çok fazla miktarda yetişmesine bağlı olarak kuşburnu çayını temin etmek oldukça kolaydır. Ancak bazı merdiven altı firmalar renklendirici maddelerle kuşburnu bitkisini karıştırarak daha renkli olmasını sağlamaktadır. Bu durum ise kullanılan bitki çaylarında ciddi anlamda zararlara neden olmaktadır. Bu nedenle ne sağlıklısı kuşburnu bitkisini mevsiminde toplayarak bu bitkiyi kurutup çay yapılacak hale getirmektir. Hem maddi olarak hem de sağlık açısından kuşburnu çayı, bu şekilde daha faydalı olacaktır. 


  Kuşburnu Çayının Faydaları
  • Kuşburnu çayının en büyük faydası, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı bir düşman olmasıdır. Bu bitki çayını daha birçak kullanımda bile etkilerini görmek mümkündür. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığı olan tüm herkes bu çayı tüketebilmektedir. Mümkün oldukça şeker kullanmamanız tavsiye edilmektedir. 
  • Bu çayın bir diğer faydası ise kan değerlerini düzenlemesidir. Bu nedenle kandaki birçok maddenin normal düzeylere gelebilmesi için de kuşburnu çayı tüketilebilir. 
  • Kuşburnu çayı, C vitamini açısından da oldukça zengin bitkilerden biridir. Grip, nezle gibi rahatsızlıklarda özellikle soğuk kış aylarında içinizi ısıtacak şekilde tüketmenizde çok büyük fayda vardır. Bunu doktorunuzdan da doğrulayabilirsiniz. 
  • Bir diğer etkisi ise öksürük sorunlarına karşıdır. Öksürüğü daha birçok yudumda ortadan kaldırabilir. Tamamen kesmese bile en azından rahatlamanız açısından ılık bir şekilde yudumlamanızda fayda vardır. 
  • İçerisinde A, B, E ve K vitaminlari bulunduğu için vücuttaki birçok enfeksiyon için olumlu sonuçlar doğurur. 
  Yukarıdaki faydaların yanında kuşburnu çayı, düzenli ve sürekli olarak kullanıldığında kanseri önlediği söylenmektedir. Bu bitki çayının diğer faydaları ise; Tansiyon seviyesini düzenlemede, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasında, ağrıları azaltmada kötü kolesterol seviyesini düşürmede, ödem rahatsızlıklarını azaltmada büyük etkisi bulunmaktadır. 

  Kuşburnu Çayı Nasıl Hazırlanır
  Kuşburnu çayını hazırlayabilmek için tabi ki bazı malzemelere ihtiyaç duyacağız. Bu malzemeler;
  • Bir su bardağı tam kaynamış su,
  • Bir tatlı kaşığı kuşburnu 
  Yapılışı:
  Kuşburnu çayının yapılışı diğer çaylardan farksızdır ve oldukça kolaydır. Bu çayın yapılışı için hazırlanmış olan kaynamış su içerisine kuşburnu bitkisini sıcakken atmanız gerekmektedir. 10 dakika bekledikten sonra iyice karıştırarak bu kuşburnu bitkilerini süzmeniz gerekecektir. Süzdükten sonra bu çayı tüketebilirsiniz. Ancak tatlandırıcı olarak faydalı olması için bal ile karıştırmanız tavsiye edilir. 

  Yukarıdaki tarifin yanı sıra kuşburnu çayı, demlikle de demlenebilmektedir. Bu şekilde yaparsanız bitkinin özü daha fazla çıkacaktır ve soğumadan tüketebileceksiniz. Bunun için hem suyun hem de kuşburnunun miktarını arttırmanız yeterlidir. 

  Uyarı: Kuşburnu Çayı her ne kadar bitkisel bir çay olsa bile hamile olan bayanlarda ya da gebelik şüphesi olan kişilerde olumsuz etkileri olabilmektedir. Bu nedenle çayı hiç tüketmemek ya da çok az bir miktarda tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Bunun için doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır. 
  ]]> Adet Söktürücü Çay https://www.bitkicaylari.gen.tr/adet-sokturucu-cay.html Sat, 17 Nov 2018 00:47:47 +0000 Adet Söktürücü Çay, Erişkin bir bayan normal olarak ortalama 28 günde bir adet kanaması görür. Adet gecikmesi adet kanamasının beklenen tarihinde olmaması durumudur. Ergenlik, hamilelik, emzirme, menopoz dönemlerind Adet Söktürücü Çay, Erişkin bir bayan normal olarak ortalama 28 günde bir adet kanaması görür. Adet gecikmesi adet kanamasının beklenen tarihinde olmaması durumudur. Ergenlik, hamilelik, emzirme, menopoz dönemlerinde yaşanan gecikmelere fizyolojik gecikme denir. Bunun dışında stres, aşırı zayıflık, ağır egzersizler, dengesiz beslenme hormonal faktörler, üreme organları ile ilgili problemlerde adetin gecikmesine etkendir. Bu durumlarda kişi adetini bir an evvel başlatabilmek için farklı yöntemlere başvurabilir.

  Adet Söktürücü Çaylar akla gelen ilk etkili yöntemlerden bir tanesidir. Adet söktürücü bitkilerden yapılan bu çaylar doğallığı, yapımının ve içiminin kolaylığı ile de pek çok bayanın tercihleri arasındadır. Kişinin üzerindeki stresi azaltmada  bu çayların etkisinin olduğu da bilinmektedir.

  • Adet gecikmesi yaşıyorsanız civan perçemi ve hatmi çiçeğini birlikte kaynatarak içebilirsiniz.
  • 2 çay kaşığı dövülmüş dereotu ile yapılan bitki çayı da iyi bir adet söktürücüdür.
  • Zerdeçal çay şeklinde veya toz halinde tüketilirse adeti söktürür.
  • Bir baş soğan dış kırmızı kabukları ile beraber bir tutam maydanoz bir cezvede 5 dakika kaynatılıp 10 dakika demlendirilir. Günde 3 kere içilir. Kısa sürede adeti söktürür.
  • Bol bol tüketilen kereviz de adet söktürücü bitkiler arasındadır.
  • Üzerlik tohumu kaynatılıp balla karıştırılıp içilir.

  Adet Söktürücü ÇayAdet Söktürücü Çay Tarifi;

  Malzemeler

  • 1- 2 baş kereviz
  • 4 çorba kaşığı hindiba
  • 1 çorba kaşığı çemen otu
  • 3 çorba kaşığı anason

  Hazırlanışı: Bütün malzemeler çay gibi demlenir 1 hafta boyunca her gün 1 bardak içilir. Afiyet olsun.

  ]]>
  Kiraz Sapı Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/kiraz-sapi-cayi.html Sat, 17 Nov 2018 06:39:03 +0000 Kiraz sapı çayı, özellikle zayıflamak isteyen insanların çokça tükettiği çaylar arasında yer almaktadır. Bu bitki çayı son derece etkili ve kişilerde metabolizmayı hızlandırarak fazla yağların yakılmasını sağlayan Kiraz sapı çayı, özellikle zayıflamak isteyen insanların çokça tükettiği çaylar arasında yer almaktadır. Bu bitki çayı son derece etkili ve kişilerde metabolizmayı hızlandırarak fazla yağların yakılmasını sağlayan muhteşem bir bitki çayıdır. Günümüzde kiraz sapı çayının faydalarını bilmeyen insanlar yedikleri kirazların sapını atarlar ve daha sonra birçok bitkisel zayıflama çaylarına para vererek tekrar farklı bitki çayları alırlar. Fakat bu kişiler kiraz sapının zayıflamak için kullanılabilecek en iyi bitkisel çay olduğunu bilselerdi kesinlikle bu tür bitkisel çayları tüketmezlerdi. Bu nedenle sizlerde ister hazır olarak kurutulmuş kiraz saplarını alarak isterseniz kendiniz yediğiniz kirazların saplarını biriktirerek doğal bir şekilde kurutup çayını içebilirsiniz. Böylece özellikle diyet yapan kişiler diyet programlarına daha çok yardımcı olacak olan bu bitkisel çayı tüketerek çok daha hızlı bir şekilde zayıflayabilir. Kiraz sapı çayı, tabi ki çok fazla tüketildiğinde ya da yanlış kişilerin tüketmesi ile bazı yan etkiler meydana getirebilmektedir. Bu nedenle kiraz sapı çayını aşırıya kaçmadan tüketmeniz önerilir. Bunun yanında hamile olan bayanların bu çayı tüketmemesi hem anne hem bebek için çok daha sağlıklı olacaktır.

  İçerisinde birçok vitamin bulunan kiraz sapı çayı, özellikle A, B1,  ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin bir bitki çayıdır. Bu nedenle yaptığı zayıflatma etkisinin yanında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile kişilerde görülen soğuk algınlığı, nezle, grip gibi soğuk hava etkisi ile oluşan solunum yolu hastalıkları engellenebilmektedir. Fakat bunun için kiraz sapı çayının birkaç gün düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Üstelik hazırlanması son derece kolay olan kiraz sapı çayı sizlerde çok hızlı bir şekilde pratik olarak yapabilirsiniz. Bunun için bir miktar kiraz sapını kaynatılmış su içerisine koyarak bir süre demlendirin. Bu şekilde yaklaşık olarak 5 dakika kadar bir sürede demlenecek olan çayı ister sıcak sıcak ister ılıdıktan sonra tüketebilirsiniz. Fakat kiraz sapı çayı, eğer soğuk algınlığı nedeni ile tüketiliyor ise kesinle bu çayı sıcak sıcak tüketmelisiniz. Bu şekilde çok daha büyük etkiler meydana gelecektir. 

  Kiraz Sapı Çayı
  • Kiraz sapı çayının zayıflama etkisinin yanında çok etkili olarak sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Daha tüketilirken bile bu etkisini gösteren kiraz sapı çayı, aslında bu durumu insanlarda bulunan sakinleştirici hormonunun salgılanması ile ortaya çıkarmaktadır. Bu şekilde sizleri sakinleştiren bu bitki çayı son derece faydalı olacaktır. 
  • İnsan vücudunda oluşan ödem problemlerinden bu bitki çayı ile çok rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz. Birkaç hafta bu bitki çayının tüketilmesi ile vücutta oluşan ödemi çok kolay bir şekilde atabilirsiniz. Bu durum için kesinlikle tıbbi ilaçlar kullanmanıza gerek yoktur. 
  • İdrar yolu enfeksiyonlarının düşmanı olan bu bitki çayını sizlerde bu enfeksiyonların giderilmesi için kullandığınız tıbbi ilaçlar yerine kullanarak muhteşem etkilerini görebilirsiniz. Daha ilk kullanımdan itibaren muhteşem etkiler meydana getirerek bu sorundan sizleri kurtaracak olan bu muhteşem çay sizleri şaşırtacaktır.
  ]]> Ender Saraç Zayıflama Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/ender-sarac-zayiflama-cayi.html Sun, 18 Nov 2018 06:10:15 +0000 Ender Saraç Zayıflama Çayı, Günümüz de birçok kişi zayıflamak için farklı yöntemler denemektedir. Kimi spor yaparak kimi beslenme koşullarına ve içtiklerine dikkat ederek zayıflamaya çalışmaktadır. Sağlıklı zayıflamak Ender Saraç Zayıflama Çayı, Günümüz de birçok kişi zayıflamak için farklı yöntemler denemektedir. Kimi spor yaparak kimi beslenme koşullarına ve içtiklerine dikkat ederek zayıflamaya çalışmaktadır. Sağlıklı zayıflamak için kişiler uzmanların yardımıyla diyet programları oluşturmaktadır. Günümüz de kişiler zayıflamak için doğal yollar aramaktadır.  Fazla kiloların da kurtulmak isteyen kişilerin denediği yollardan biri de zayıflama çayıdır. Genellikle televizyonlarda tanınan ve birçok kişinin tanıdığı Ender Saraç'ın zayıflamak için önerdiği çaylar bulunmaktadır.

  Doğal zayıflama çayı tarifi  
  • Bir miktar taze zencefil
  • 2 adet orta boy sarımsak
  • 1 su bardağı su
  • 1 çorba kaşığı limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı bal
  Çayı hazırlamak için zencefilleri küçük bir tencerenin için de kaynatın. Daha sona sarımsakları ekleyin. ve 5-8 dakika demlenmesi için bekleyin. Demlenme işlemi bittikten sonra içine limon suyu ve balını ekleyin. İşlemleri tamamladıktan sonra ister sıcak ister ılık içebilirsiniz. Hazırladığınız bu çayı günde 2 bardak ara öğün yerine içmeniz gerekmektedir. Karışımlarla elde ettiğiniz bu çay sizin yağ yakmanızı sağlayacaktır. Bu çaydan fayda sağlayabilmek için düzenli olarak yaklaşık 6 gün tüketmelisiniz. 

  Ender Saraç Zayıflama Çayı
  5'i 1 yerde zayıflama çay tarifi

  Bu çayın için de birçok bitki bulunmaktadır. Biberiye, funda yaprağı, kekik, yeşil çay ve meta çayı gibi bitkilerden hazırlanan bu çay yağ yakma konusunda mucizevi özelliklere sahiptir. Bu çay günde 3 defa tüketilmesi önerilmektedir. Bu çay sayesinde sağlıklı kilo verecek ve istediğiniz kiloya ulaşacaksınız. İsteğe bağlı olarak çayın içine bal da ekleyebilirsiniz. 

  Mate zayıflama çayı tarifi 

  Bir fincan Meta çayı hazırlamak için 3 yaprak meta yaprağı yeterlidir. Yaprağı bardağı koyarak üzerine sıcak su ilave edin. yaklaşık 5 dakika demledikten sonra tüketebilirsiniz.İsteğe bağlı olarak içine bal ekleyebilirsiniz. Mete çayını tükettiğiniz ilk zamanlar baş dönmesi yapabilir. Hazırladığınız Meta çayını düzenli olarak tüketirseniz 50 günde 6 kilo vermeniz mümkün olacaktır. 
  ]]>
  Soğan Çayı https://www.bitkicaylari.gen.tr/sogan-cayi.html Sun, 18 Nov 2018 22:51:13 +0000 Soğan çayı, vücutta oluşan ve genellikle iyi huylu olan kitlelerin atılması amacıyla kullanılabilen bitkisel bir kürdür. Soğan çayı miyom, polikistik over, iyi huylu prostat büyümesi, kıl dönmesi, hamile kalmak isteyen Soğan çayı, vücutta oluşan ve genellikle iyi huylu olan kitlelerin atılması amacıyla kullanılabilen bitkisel bir kürdür. Soğan çayı miyom, polikistik over, iyi huylu prostat büyümesi, kıl dönmesi, hamile kalmak isteyen hanımların tedavisi ve menepoz rahatsızlıklarında rahatlıkla kullanılabilir. Soğan evlerimizdeki eksik olmayan, yemeklerimizde kullandığımız bir sebze olmanın yanısıra birçok vitamin ve mineral barındıran bir şifa deposudur. Soğan, içeriğindeki A, B ve C vitaminleri ile İyot, Silis, Fosfor ve Kükürt gibi minerallerin etkisiyle doğal antibiyotik görevi yapan bir sebzedir. Soğanın çok tüketildiği ülkelerde kanser hastalarının ülke nüfusuna oranla daha az olduğu gözlenmiştir. Ülkemizde de tüketimi oldukça fazla olan soğanın faydaları hiç de azımsanmamalıdır.

  Soğan en çok da sebze yemeklerine ve sebze çorbalarına konulan bir sebzedir. Ayrıca salatalarımızı da renklendirip sağlıklı hale getirmektedir. Bunlar soğanın klasik kullanımları. Soğanı kaynatarak bir fincan soğan çayı uygulanması durumunda ise bir detoks görevi icra edecektir. Bunun için bize gerekli olan, bir soğan ve iki bardak sudan ibarettir. Kullandığımız soğanın kırmızı, mor ya da beyaz olmamasına dikkat etmeliyiz. Soğanımız mümkünse yemeklerde kullandığımız kahverengi kuru soğan olmalıdır. Diğerleri çay yapımında istediğimiz kadar etkili olamamaktadır. 

  Soğan çayımızı hazırlarken ilk olarak kuru soğanımızı kök ve saplarıyla kullanacağımız için sirkeli suda yarım saat kadar bekletmeliyiz. Böylece soğanın dezenfekte olmasını sağlamış oluruz. Makul boyuttaki bir tencereye iki bardak su koyup kaynamasını sağlayalım. Daha sonra sirkeli sudan çıkardığımız soğanı dört parçaya bölerek tencerenin içerisine ekleyelim ve beş dakika kadar kaynamaya bırakalım. Sonrasında ocağın altını kapatıp biraz ılınmasını sağlayalım. Tencere el yakmayacak ısıya gelince de çayımızı süzgeçten geçirip afiyetle içelim. 

  Soğan Çayı
  Soğan çayının faydaları 
  • Kadınlarda özellikle belli bir yaştan sonra oluşan çikolata kisti (endometriosis) ve miyom oluşumlarına karşı önlem olarak kullanılır. Ayrıca oluşmaları halinde tedavi edici rol oynamaktadır.
  • Polikistik over tedavisinde etkili olmaktadır.
  • Kadınların ve genç kızların adet düzensizliğini ortadan kaldırmada yardımcı olmaktadır.
  • Menapoz şikayetlerini azaltmada etkilidir.
  • Özellikle kuyruk sokumunda meydana gelen kıl dönmelerini (daha çok erkeklerde) tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bu durumda soğanın kaynattığımız kısmını, oluşan iltihaplı bölgeye sarmamız gerekmektedir.
  • Hamile kalmak isteyen kadınların yardımcısıdır.
  • Ciltte ve vücutta çıkan sivilce ve aknelerin tedavisinde kullanılmaktadır.
  • İçerdiği sulfosidin etkisiyle antibiyotik özellik göstermektedir.
  • Dolaşım sistemini ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri bulunmaktadır.
  • Vücuttaki fazla yağlanmayı azaltıcı etkisinden dolayı kilo vermeyi de kolaylaştırmaktadır.
  • Sinirler üzerindeki etkisinden dolayı stres giderici etkiye sahiptir.
  • Prostat iltihaplarını azalttığından ağrıyı hafifletebilmektedir.
  • Soğanı çiğ tüketmek kandaki fazla gliserit oranını düşürebilmektedir.
  • Sinüzit nedeniyle oluşan ağrıyı azaltabilmekte ve hastalığı tedavi edici rol oynayabilmektedir.
  Soğan çayı altı ay arayla yapıldığında vücudun çeşitli yerlerinde oluşan ve iltihaplanmaya gidebilen ödemlerin atılmasında etkili olabilmektedir. Soğan çayı kürümüzün süresi arkaarkaya 15 günü geçmemelidir. Hazırlanan çay taze ve ılık olarak tüketilmelidir. Kullandığımız soğan, belirttiğimiz üzere yemeklik ve açık kahverengi soğan olmalıdır. Çimlenmiş ve köklenmiş olmamasına da dikkat edilmelidir. 

  100 gr ağırlığındaki bir soğanın içeriği;
  • 1,5 gr protein
  • 9 gr karbonhidrat
  • 0,1 gr yağ
  • 0,6 gr lif
  • 56 mgr fosfor